"Pracownicy nigdy nie byli przez ten rząd dobrze traktowani"

Źródło:
TVN24 Biznes
Piotr Ostrowski (OPZZ) o oszczędzaniu na administracji publicznej przez rząd
Piotr Ostrowski (OPZZ) o oszczędzaniu na administracji publicznej przez rządTVN24
wideo 2/8
Piotr Ostrowski (OPZZ) o oszczędzaniu na administracji publicznej przez rządTVN24

Pracownicy budżetówki domagają się podwyżek płac. - Pracownicy nigdy nie byli przez ten rząd dobrze traktowani, dlatego że ten rząd wybiera sobie ludzi tylko pod wynik wyborczy - mówiła w programie "Tak jest" w TVN24 Dorota Gardias, przewodnicząca Forum Związków Zawodowych. Jej zdaniem, Prawo i Sprawiedliwość "nie szanuje sfery budżetowej, tam, gdzie ten rząd jest pracodawcą". W ocenie Piotra Ostrowskiego, przewodniczącego Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych, "to jest niesłychanie dziwne", że rząd oszczędza na administracji publicznej.

Kilka tysięcy osób wzięło udział w "Marsz gniewu" zorganizowanym w Warszawie przez związki zawodowe pracowników budżetówki. Uczestnicy domagali się podwyżek płac. Piotr Ostrowski, przewodniczący OPZZ, mówił w programie "Tak jest" w TVN24, że obecnie średnie zarobki w budżetówce wynoszą "niewiele więcej niż płaca minimalna". Od 1 lipca br. płaca minimalna wynosi 3600 zł brutto.

Podwyżki płac w budżetówce

Rząd w projekcie ustawy budżetowej na 2024 rok zakłada, że wynagrodzenia osób zatrudnionych w budżetówce, służbach publicznych, służbach mundurowych wzrosną o 12,3 proc. Mówił o tym premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej 24 sierpnia br.

Zdaniem Dorota Gardias, przewodniczącej Forum Związków Zawodowych, rząd podzielił budżetówkę, bo - zgodnie z zapowiedziami - nie wszyscy otrzymają taką samą podwyżkę. - Co innego dostała policja, nauczyciele, Straż Graniczna - te 12,3 procent. I dobrze. Z kolei 6,6 procent - inni pracownicy. Więc podzielili budżetówkę, nie ma rozwiązań systemowych, bo gdyby zaczęto, że 12,3 (procent podwyżki) dajemy wszystkim, a nie dzielimy tych ludzi, to już by był jakiś krok systemowy - zwracała uwagę Gardias.

W ocenie Ostrowskiego "to jest niesłychanie dziwne", że rząd oszczędza na administracji publicznej. - Trzeba byłoby zapytać rządzących, co siedzi im w głowie, że akurat robią tak, a nie inaczej - zauważył.

- Rząd Prawa i Sprawiedliwości bardzo dużo mówi o tym, że państwo powinno być silne, a to temu przeczy, bo silne państwo jest wtedy, kiedy mamy sprawną administrację, sprawne usługi publiczne, sprawne służby mundurowe. A tutaj, na tym się oszczędza, redukuje etaty, nie daje podwyżek, powoduje, że ludzie odchodzą z pracy, nie przychodzą nowi - tłumaczył przewodniczący OPZZ.

Jego zdaniem doprowadzono do "negatywnej selekcji w administracji publicznej". - Szczególnie tam, gdzie chcielibyśmy, aby te instytucje działały sprawnie, były przyjazne obywatelom, bo wszystkim nam będzie się wtedy lepiej żyło i będziemy lepiej oceniali też, jak to państwo działa - podsumował gość "Tak jest" w TVN24.

Zdaniem Doroty Gardias "pracownicy nigdy nie byli przez ten rząd dobrze traktowani, dlatego że ten rząd wybiera sobie ludzi tylko pod wynik wyborczy". - Nie promuje się pracy, co jest kuriozum w dzisiejszych czasach. Za pracę jest płaca. Cała polityka socjalna jest tylko do wyrównywania szans, ale nie mówi się o tym (...). Ta władza nie szanuje pracowników, nigdy nie szanowała pielęgniarek i położnych, nie szanowała lekarzy, nie szanuje nauczycieli. Nie szanuje sfery budżetowej, tam, gdzie ten rząd jest pracodawcą - mówiła Gardias, przypominając przy tym o tzw. białym miasteczku, czyli proteście grupy pielęgniarek przed kancelarią premiera w 2007 roku. 

Autorka/Autor:mb/ToL

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Na wakacjach rezydent zajmuje się wszystkim, od wymiany brudnych ręczników po załatwianie formalności, gdy turysta nagle umrze. - To nie jest praca dla wszystkich. Niektórzy chcą wracać w trakcie sezonu - stwierdza pracownica biura podróży. Ale są też tacy, którzy nie wyobrażają sobie innego życia.

Praca marzeń? "Ludzie zachowują się, jakby przestali używać mózgu"

Praca marzeń? "Ludzie zachowują się, jakby przestali używać mózgu"

Źródło:
tvn24.pl

1,5 złotego za komentarz, ale przy dłuższej współpracy stawka może być podwojona. Im więcej ocenionych telefonów lub tabletów, tym wyższe zarobki. Tak wygląda kupowanie fałszywych opinii o produktach, usługach czy miejscach wypoczynku. Jak informuje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, w ostatnich latach nieuczciwi przedsiębiorcy oferowali publikowanie zmyślonych ocen zarówno w mediach społecznościowych, wyszukiwarkach, jak i serwisach, które pozwalają porównywać ceny albo rezerwować terminy do lekarza czy mechanika. 

Plaga fałszywych komentarzy. "Odpowiedź zwaliła mnie z nóg"

Plaga fałszywych komentarzy. "Odpowiedź zwaliła mnie z nóg"

Źródło:
TVN24

Polskę można zwiedzać wzdłuż i wszerz na wiele sposobów. Jednym z nich jest podążanie szlakiem polskich zabytków wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Znajduje się na niej aż 17 obiektów. Pierwszy trafił na nią w 1978 roku.

Miejsca, które warto odwiedzić w Polsce

Miejsca, które warto odwiedzić w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Tacie blogera Michała Góreckiego przestępcy próbowali wyczyścić konto bankowe, korzystając z tego, że na popularnej platformie OLX wystawił do sprzedaży biurko i szafkę. - Wielowarstwowa ściema. Najłatwiej hakuje się człowieka - ocenił w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl. Opisał też sposoby działania przestępców wobec rodzica.

Triki oszustów. Tak "próbowano wyczyścić konto"

Triki oszustów. Tak "próbowano wyczyścić konto"

Źródło:
tvn24.pl

Skoro wszystko drożeje, to rosnąć musi też składka OC - tak podwyżki tłumaczą specjaliści z branży ubezpieczeń. Jednocześnie brak ważnego OC wiąże się nie tylko z karą finansową, ale też niesie ryzyko wypłaty ogromnych kwot w przypadku spowodowania wypadku. Materiał programu "Raport" TVN Turbo.

Rachunek dla kierowcy może być słony. "To jest bankructwo tego człowieka"

Rachunek dla kierowcy może być słony. "To jest bankructwo tego człowieka"

Źródło:
TVN Turbo

Na rzymskiej stacji metra Barberini doszło w sobotę wieczorem do interwencji policji w rezultacie serii kradzieży, której ofiarami padło wielu pasażerów, a także z powodu starć między bandami kieszonkowców. Stacja była zamknięta przez 40 minut.

Chaos i bitwa między bandami kieszonkowców. Akcja policji

Chaos i bitwa między bandami kieszonkowców. Akcja policji

Źródło:
PAP

Wybierając się na włoską Sardynię, warto pamiętać o obowiązujących tam zasadach. Tamtejsze władze zabraniają wywożenia z wyspy muszelek, kamyków czy piasku. Mimo to niektórzy turyści nadal próbują zabrać je ze sobą do domu. Tymczasem grozi za to grzywna do trzech tysięcy euro.

Zakaz wywożenia piasku. Kara może być ogromna

Zakaz wywożenia piasku. Kara może być ogromna

Źródło:
PAP

Chorwacja, jeden z ulubionych kierunków wakacyjnych podróży Polaków, może pochwalić się najczystszymi kąpieliskami morskimi w Europie. Eksperci wskazują między innymi na jeden z najlepiej zorganizowanych systemów monitorowania jakości wody w Unii Europejskiej.

Najczystsze morze w Europie. "Kilka czynników"

Najczystsze morze w Europie. "Kilka czynników"

Źródło:
PAP

W sobotę w Lotto ponownie nie padła główna wygrana. Oznacza to, że rośnie kumulacja i w najbliższym losowaniu będzie można wygrać sześć milionów złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 13 lipca 2024 roku.

Wyniki Lotto z 13 lipca 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Lotto z 13 lipca 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Po matce dostała walizkę, a w niej kilka kosmetyków, zdjęć i książek. - Drobnica, do wyceny praktycznie zero złotych - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Katarzyna Kujawa, prawniczka z kancelarii adwokackiej Rynkowski. Mimo to na konto wchodzi komornik i zabiera dziesięć tysięcy złotych. W kolejce są następne egzekucje. - Mam już wiele nieprzespanych nocy za sobą, jestem tym okrutnie zmęczona - komentuje Maria Zapędowska, która spłaca długi po zmarłym rodzicu.

Dostała walizkę, musi spłacać dług. "Gehenna i paranoja. Idzie się rozchorować"

Dostała walizkę, musi spłacać dług. "Gehenna i paranoja. Idzie się rozchorować"

Źródło:
tvn24.pl

Przez dwa miesiące w roku jest tyle pracy, że nie wiadomo, w co ręce włożyć. Potem mają "szyje jak u żyrafy", wyglądając majowego weekendu, bo brakuje pieniędzy po zimie. Dla firm funkcjonujących w turystyce nie ma niczego pośrodku. Niektóre się zamykają, część szuka pomysłu, jak przetrwać w trakcie tak zwanego niskiego sezonu.

Najpierw "ostra jazda", potem "szyja jak u żyrafy"

Najpierw "ostra jazda", potem "szyja jak u żyrafy"

Źródło:
tvn24.pl

Część klientów otrzymała wysokie przedpłaty za prąd na lipiec i koleje miesiące. Stało się to zanim weszły w życie nowe regulacje mrożące ceny energii. Czy firmy energetyczne wyślą nowe, skorygowane rachunki? Zapytaliśmy o to największych sprzedawców prądu w kraju.

Zamieszanie z cenami prądu. "Przyjmujemy wszystkie wnioski o korekty"

Zamieszanie z cenami prądu. "Przyjmujemy wszystkie wnioski o korekty"

Źródło:
tvn24.pl

Rząd szykuje ograniczenie sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych. Część krajów Unii Europejskiej już je wprowadziło, bądź zupełnie zakazało sprzedaży napojów alkoholowych na stacjach paliw. Napojów alkoholowych nie można kupić na stacjach benzynowych między innymi w Szwecji i na Litwie. Władze Francji, Słowenii i Portugalii zdecydowały o zakazie sprzedaży alkoholu w nocy.

Szykują się zmiany na stacjach paliw. Tak to wygląda w innych krajach

Szykują się zmiany na stacjach paliw. Tak to wygląda w innych krajach

Źródło:
PAP

Wokół sztucznej inteligencji powstaje bańka inwestycyjna, która może zakończyć się katastrofą. Tak jak bańka internetowa z początku wieku - uważa analityk James Ferguson.

Ostrzeżenie przed powtórką z historii. "Wiemy, jak takie bańki się kończą"

Ostrzeżenie przed powtórką z historii. "Wiemy, jak takie bańki się kończą"

Źródło:
Fortune

Donald Trump ponownie ma pełny dostęp do swoich kont na Facebooku i Instagramie - ogłosiła spółka Meta. Decyzję koncernu skomentował sztab wyborczy Joe Bidena.

Decyzja giganta w sprawie kont Trumpa na Facebooku i Instagramie

Decyzja giganta w sprawie kont Trumpa na Facebooku i Instagramie

Źródło:
PAP

Spacery albo kąpiel w morzu bywają ograniczane przez najemców płatnych plaż. Jednak to jest działanie bezprawne - przypomina włoska Krajowa Unia Konsumentów. Nie wiedzą o tym przede wszystkim zagraniczni turyści.

Zakazy na plaży. Tego mogą nie wiedzieć turyści

Zakazy na plaży. Tego mogą nie wiedzieć turyści

Źródło:
PAP

Na ślubie wystąpili już Rihanna i Justin Bieber, był szklany pałac i rejs, a "najbardziej ekstrawaganckie wesele roku" jeszcze się nie skończyło - pisze "Wall Street Journal". Eksperci z branży szacują, ile to wszystko kosztowało.

"Najbardziej ekstrawagancki ślub roku". Ile to kosztowało

"Najbardziej ekstrawagancki ślub roku". Ile to kosztowało

Źródło:
"The Wall Street Journal"