Eksperyment z czterodniowym tygodniem pracy. "Sytuacja jest bardzo zróżnicowana"

Źródło:
tvn24.pl
Majtkowski o czterodniowym tygodniu pracy
Majtkowski o czterodniowym tygodniu pracyTVN24 BiS
wideo 2/4
Majtkowski o czterodniowym tygodniu pracyTVN24 BiS

45 przedsiębiorstw i organizacji z Niemiec rozpoczyna testy czterodniowego tygodnia pracy - poinformowało Deutsche Welle. Przez pół roku pomimo mniejszej liczby godzin poświęconych obowiązkom służbowym mają otrzymywać to samo wynagrodzenie. - Zwykle do tych testów zgłaszają się takie firmy, w których jest łatwiej przeprowadzić takie rozwiązanie. Natomiast dla całej gospodarki na pewno byłoby to trudniejsze - mówił w TVN24 BiS ekonomista Paweł Majtkowski.

Jak podało Deutsche Welle, w ramach nowego projektu 45 przedsiębiorstw i organizacji z Niemiec wypróbowuje przez pół roku czterodniowy tydzień pracy. W części eksperyment ruszył w poniedziałek 5 lutego. "Model pracy 100-80-100 (stuprocentowe wynagrodzenie, osiemdziesiąt procent czasu pracy przy stuprocentowej wydajności) jest wspierany w Niemczech od strony naukowej przez Uniwersytet w Muenster" - przekazało DW.

– Dla nas liczyły się głównie dwie ważne sprawy: po pierwsze uzyskanie równowagi między życiem zawodowym i prywatnym, a po drugie utrzymanie i pozyskiwanie nowych pracowników – mówi Markus Noelker z zarządu firmy Nacura z branży IT. Według DW w projekt zaangażowali się także rzemieślnicy i przedsiębiorstwa przemysłowe. 

Testy czterodniowego tygodnia pracy. "Musimy pamiętać o drugiej stronie"

O sprawę czterodniowego tygodnia pracy pytani byli w TVN24 BiS Aneta Czernek, rekruterka i ekspertka rynku pracy oraz ekonomista Paweł Majtkowski.

- Jeśli chodzi o specyfikę akurat mojej pracy, to myślę, że bylibyśmy w stanie jako firma w ten sposób funkcjonować - stwierdziła Aneta Czernek. - Musimy jednak pamiętać zawsze o tej drugiej stronie, czyli o kliencie, który może mieć potrzebę skorzystania z usług takiej firmy - wskazała.

Zauważyła, że niemiecki projekt nie jest nowy, bo są już takie rozwiązania w Austrii czy Holandii. Jak stwierdziła, firmy starają się na dwa sposoby podejść do tego tematu. - Albo mamy skrócone godziny pracy w tygodniu, gdzie wychodzi mniej więcej właśnie, że pracownicy pracują cztery dni, albo mają długi weekend, czyli wolny piątek - wyjaśniła.

"Bardzo zróżnicowana sytuacja, zależna od branż"

Paweł Majtkowski przyznał, że czterodniowy tydzień pracy, to "będzie pewna zmiana". - To jest bardzo zróżnicowana sytuacja, zależna od branż. Mamy dużo testów, w których to rozwiązanie jest sprawdzane. Natomiast błąd, powiedziałbym, metodologiczny jest taki, że zwykle do tych testów zgłaszają się takie firmy, w których jest łatwiej przeprowadzić takie rozwiązanie. Natomiast dla całej gospodarki na pewno byłoby to trudniejsze - stwierdził.

Jak dodał, "najistotniejszym testem jest francuska decyzja w roku 2002 o wprowadzeniu trzydziestopięciogodzinnego tygodnia pracy". - Okazało się, że w dłuższej perspektywie, że było to jednak niekorzystne dla gospodarki. To znaczy, że pojawiło się bezrobocie i problemy strukturalne. Tak naprawdę francuska gospodarka stała się mniej konkurencyjna wobec innych gospodarek - mówił.

Dodał, że sytuacja obecnie może być nieco inna. - To był rok 2002. Dzisiaj nie mamy jasnej i klarownej odpowiedzi, jak taka zmiana przełożyłaby się na całą gospodarkę. Oczywiście są takie firmy, w których w skróconym czasie pracy dałoby się nawet zwiększyć efektywność. Tylko są takie branże, gdzie to tak nie działa. To znaczy pracownik musi być przez czterdzieści godzin, a jeśli byłby trzydzieści pięć, to musielibyśmy mieć tam dodatkowych pracowników. Tak, żeby zapewnić obsadę w ciągu doby. Obawiam się, że wzrost wydajności w tych firmach, gdzie to jest możliwe, nie zrównoważyłby tego w tych pozostałych firmach - powiedział ekonomista.

- Te dyskusje w dużym stopniu są zideologizowane. One się nie opierają aż tak bardzo na danych ekonomicznych - stwierdził.

"Rozwiązanie nie będzie miało zastosowania dla całej gospodarki"

Aneta Czernek mówiła w TVN24 BiS, że prawie sto lat temu Henry Ford wprowadził pięciodniowy tydzień pracy. -Zdecydowanie poprawił morale i efektywność, wydajność swoich pracowników. Jak wiemy, ta praktyka została zastosowana praktycznie na całym świecie - podkreśliła.

- Firmy rzeczywiście wprowadzają tego typu rozwiązania (skrócony czas pracy - przyp. red) właśnie po to, aby odpowiedzieć na zapotrzebowanie swoich pracowników związane z work-life balance, efektywnością pracy, zaangażowaniem. Firmy chcą się także różnicować, być pożądanym pracodawcą, aby ten bardziej utalentowany kandydat chciał do niego aplikować. Badania pokazują wprost, że takie firmy są efektywne, jeśli chodzi o procesy rekrutacyjne. Kandydaci zabiegają o stanowiska, są zdecydowanie bardziej wydajni, ale też bardziej lojalni - wyjaśniła.

Rekruterka stwierdziła, że "operujemy hasłem czterodniowy tydzień pracy, ale to też dotyczy po prostu redukcji godzin, czyli pracownicy na przykład są w pracy sześć godzin dziennie".

- Rozwiązanie nie będzie miało zastosowania dla całej gospodarki - przyznała, dodając jednak, że jednocześnie część firm będzie stosowało podobne rozwiązania, nawet nie czekając na jakiekolwiek regulacje prawne w tym zakresie.

Paweł Majtkowski stwierdził, że we Francji, pomimo 35-godzinnego tygodnia pracy, według Eurostatu przeciętny Francuz pracuje 37,4 godzin, a Polak 40,4 (przy 40-godzinym tygodniu pracy). - Na pewno wiele zmieni sztuczna inteligencja, która się rozwija i będzie powodowała, że pracy może być troszeczkę mniej - stwierdził gość TVN24 BiS.

Czytaj też: Polska firma wdraża czterodniowy tydzień pracy

Autorka/Autor:jr/dap

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: A. Aleksandravicius/Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Fundusz Leśny to Fundusz Sprawiedliwości 2.0 - powiedziała w programie #BezKitu w TVN24 ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Jak wskazała, z pieniędzy Funduszu dochodziło do finansowania wizerunku polityków. Hennig-Kloska podała, że materiały w tej sprawie trafiły do zespołu prokuratorów, który zajmuje się badaniem naruszeń w wydatkowaniu pieniędzy z Funduszu Sprawiedliwości. Ministra klimatu mówiła też o rozwiązaniach dotyczących cen energii w drugiej połowie 2024 roku.

Fundusz Leśny "to Fundusz Sprawiedliwości 2.0". Ministra o ponad milionie "na imprezy plenerowe"

Fundusz Leśny "to Fundusz Sprawiedliwości 2.0". Ministra o ponad milionie "na imprezy plenerowe"

Źródło:
tvn24.pl

Cena soku pomarańczowego w sklepach wzrosła w ciągu roku o jedną trzecią. - W 2023 roku mieliśmy zestaw problemów, które dotknęły dwa kluczowe dla rynku państwa: Brazylię i USA. To, z czym mierzymy się obecnie, to pokłosie tych kłopotów – ocenił w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Jakub Jakubczak, analityk sektora Food and Agri w BNP Paribas Bank Polska.

Ceny soku najwyższe od 15 lat. "Problem jest ogromny"

Ceny soku najwyższe od 15 lat. "Problem jest ogromny"

Źródło:
tvn24.pl

Im bliżej majówki, tym drożej na stacjach. Dotyczy to zwłaszcza benzyny bezołowiowej 95 i 98, których ceny poszły w górę o kilka groszy na litrze. Więcej trzeba też zapłacić przy tankowaniu oleju napędowego. Eksperci wskazali na ryzyko dalszych podwyżek cen paliw na stacjach. Wyjątkiem jest autogaz.

Niepokojący trend dla kierowców. "Istnieje ryzyko kilkugroszowych podwyżek"

Niepokojący trend dla kierowców. "Istnieje ryzyko kilkugroszowych podwyżek"

Źródło:
tvn24.pl

Informacja, że chcemy realizować program Mieszkanie na start, wywołała ogromną falę hejtu - stwierdził w czwartek w radiowym wywiadzie Krzysztof Hetman, szef resortu rozwoju i technologii. O dodatkowy komentarz w tej sprawie poprosiliśmy ministerstwo.

"Hejt" i "obelgi" na urzędników po ogłoszeniu nowego programu. Ministerstwo komentuje

"Hejt" i "obelgi" na urzędników po ogłoszeniu nowego programu. Ministerstwo komentuje

Źródło:
tvn24.pl

Wakacje kredytowe mają być dostępne również w 2024 roku. Sejm w piątek przyjął ustawę w tej sprawie. Teraz trafi ona do prac w Senacie.

Wakacje kredytowe w 2024 roku. Jest decyzja posłów

Wakacje kredytowe w 2024 roku. Jest decyzja posłów

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Polskie Radio S.A. w likwidacji w piątek wysłało do przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Macieja Świrskiego ostateczne przedsądowe wezwanie do wypłaty środków z wpływów abonamentowych. Chodzi o blisko 73 miliony złotych wraz z odsetkami.

Wojna o pieniądze z abonamentu. "Działania są bezpodstawne"

Wojna o pieniądze z abonamentu. "Działania są bezpodstawne"

Źródło:
PAP

Polska od 2025 roku będzie drugim co do wielkości krajem systemu kaucyjnego w Europie. Tworzymy olbrzymi projekt gospodarki cyrkularnej dla opakowań – powiedział Marcel Rakowski prezes PolKa - Polska Kaucja. W jego ocenie system kaucyjny wymusi zmianę nawyków konsumentów.

"Olbrzymi projekt" w Polsce. Drugi taki system po Niemczech

"Olbrzymi projekt" w Polsce. Drugi taki system po Niemczech

Źródło:
PAP

Trwa śledztwo w sprawie funkcjonowania w Orlenie zorganizowanej grupy przestępczej ustawiającej przetargi. - Postępowanie zostało wszczęte w listopadzie 2023 roku. Podstawą były materiały przesłane przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego - poinformował w piątek TVN24 prokurator Przemysław Baranowski z Prokuratury Regionalnej w Warszawie. Jak przekazał, gdyby zmowa się udała, szacowane szkody dla płockiego koncernu "szłyby w setki milionów złotych". Jako pierwszy o sprawie poinformował Onet.

Śledztwo w sprawie grupy ustawiającej przetargi w Orlenie. Straty "szłyby w setki milionów złotych"

Śledztwo w sprawie grupy ustawiającej przetargi w Orlenie. Straty "szłyby w setki milionów złotych"

Źródło:
tvn24.pl

Rada nadzorcza Polskiego Funduszu Rozwoju przedłużyła postępowanie kwalifikacyjne na członków zarządu - prezesa zarządu oraz trzech wiceprezesów. Termin składania ofert został wydłużony do 19 kwietnia, a rozmowy z kandydatami będą przeprowadzane od 22 kwietnia.

Wybór władz PFR się przedłuża. Nowe terminy

Wybór władz PFR się przedłuża. Nowe terminy

Źródło:
PAP

Filip Czernicki został nowym prezesem spółki Centralny Port Komunikacyjny. Takiego wyboru dokonała rada nadzorcza spółki CPK w postępowaniu kwalifikacyjnym. Rada nadzorcza wybrała również Marcina Michalskiego na członka zarządu.

Jest nowy prezes CPK

Jest nowy prezes CPK

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Istnieje co najmniej jeden bardzo ważny powód, dla którego trzeba rozważyć zablokowanie tej floty cieni. Mówimy tutaj o stu, czasami więcej, statkach z ropą. To jest powód ekologiczny. Jest też wystarczająco dużo prawdziwych powodów, dla których te statki nie powinny zostać dopuszczone do transportu na morzu i mam nadzieję, że w tej sprawie szybko dojdziemy do porozumienia - powiedział premier Donald Tusk podczas konferencji prasowej.

"Flota cieni" na Bałtyku. Tusk komentuje

"Flota cieni" na Bałtyku. Tusk komentuje

Źródło:
tvn24.pl

Urzędy skarbowe już wkrótce zyskają narzędzie do monitorowania handlu na platformach takich jak OLX, Allegro czy Vinted. - Mówimy o podmiotach, które mają powyżej 30 transakcji sprzedaży w trakcie roku - wyjaśnił w Radiu ZET minister finansów Andrzej Domański. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 lipca 2024 roku.

Nowa broń fiskusa. "Jesteśmy jedynym krajem, który tego nie wdrożył"

Nowa broń fiskusa. "Jesteśmy jedynym krajem, który tego nie wdrożył"

Premier Donald Tusk powołał Mirosława Czekaja na prezesa Banku Gospodarstwa Krajowego. W ostatnich latach Czekaj pełnił funkcję skarbnika Miasta Stołecznego Warszawy, gdzie odpowiadał między innymi za politykę finansową, gospodarkę i współpracę z instytucjami finansowymi. Pierwszą wiceprezes BGK została Marta Postuła.

Państwowy bank z nowym prezesem

Państwowy bank z nowym prezesem

Źródło:
PAP

To nie są pieniądze, które jesteśmy w stanie odzyskać - stwierdziła w TVN24 Anna Czarczyńska z Akademii Leona Koźmińskiego, pytana o wpłacone przez spółkę należącą do Orlenu zaliczki na dostawy ropy. - Runął mit wielkiego Orlenu, który jest potężnym graczem międzynarodowym. Dla niektórych to też jest duży szok - dodała.

"Runął mit wielkiego Orlenu"

"Runął mit wielkiego Orlenu"

Źródło:
tvn24.pl

PKO Bank Polski, Bank Pekao, Bank Pocztowy - to banki, w których w najbliższych dniach zaplanowano prace serwisowe. Klienci muszą przygotować się na utrudnienia.

Utrudnienia dla klientów dwóch największych banków w Polsce

Utrudnienia dla klientów dwóch największych banków w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Proces wdrożenia nowego wskaźnika referencyjnego zastępującego w umowach kredytowych WIBOR zostanie poddany ponownej analizie. Mapa drogowa, opisująca poszczególne etapy, może ulec zmianie - zapowiada Ministerstwo Finansów.

Kłopot z rewolucją w kredytach. Komunikat ministerstwa

Kłopot z rewolucją w kredytach. Komunikat ministerstwa

Źródło:
tvn24.pl

Po marcu tego roku deficyt budżetu państwa wyniósł 24 miliardy złotych, czyli 13 procent planu na cały rok - powiedział w piątek minister finansów Andrzej Domański. Stwierdził, że budżet po pierwszych trzech miesiącach wygląda dobrze.

Deficyt budżetu państwa. Minister finansów poinformował o jego stanie

Deficyt budżetu państwa. Minister finansów poinformował o jego stanie

Źródło:
PAP

W czwartkowym losowaniu Lotto padły dwie główne wygrane o wartości ponad 6,8 miliona złotych każda. Jeden ze szczęśliwych kuponów wysłano w Piasecznie, a drugi w Ostrowi Mazowieckiej.

Wielka kumulacja rozbita. Podano, gdzie padły szóstki

Wielka kumulacja rozbita. Podano, gdzie padły szóstki

Źródło:
tvn24.pl

Większość eurodeputowanych chce unieważnienia nominacji Markusa Piepera z Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU) na stanowisko pełnomocnika Komisji Europejskiej do spraw małych i średnich przedsiębiorstw i powtórzenia procesu rekrutacji. Komisja Europejska mówi "nie".

Duże kontrowersje w sprawie rekrutacji na unijne stanowisko. "Wzywamy do naprawienia sytuacji"

Duże kontrowersje w sprawie rekrutacji na unijne stanowisko. "Wzywamy do naprawienia sytuacji"

Źródło:
tvn24.pl

Stworzona przez polskie studio CD Projekt Red gra "Cyberpunk 2077" otrzymała jedną z nagród - za najlepsze ciągłe wsparcie twórców - podczas czwartkowej ceremonii rozdania nagród Brytyjskiej Akademii Sztuk Filmowych i Telewizyjnych (BAFTA) w dziedzinie gier komputerowych.

Polska gra z nagrodą

Polska gra z nagrodą

Źródło:
PAP

Koszty związane ze studiowaniem przerosły oczekiwania ponad 60 procent przyjezdnych i niemal 40 procent miejscowych studentów, którzy wzięli udział w badaniach przeprowadzonych na Uniwersytecie Warszawskim. - Studenci nie żyją tylko czytaniem książek, muszą też gdzieś mieszkać i coś zjeść - przyznaje w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Maciej Gdula, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego. I zapowiada dofinansowanie akademików.

Koszty życia ich zaskoczyły. "Większość mojej wypłaty idzie na wynajem mieszkania"

Koszty życia ich zaskoczyły. "Większość mojej wypłaty idzie na wynajem mieszkania"

Źródło:
tvn24.pl

Ktokolwiek wierzył w zapowiedzi, że wielki Orlen, po przejmowaniu kolejno Energi, Lotosu i PGNiG-u będzie negocjował kontrakty niemalże "z buta" i będzie wielką potęgą, to pobłądził - powiedział w "Faktach po Faktach" Piotr Woźniak, były minister gospodarki i były prezes PGNiG.

Orlen spisał na straty ogromne środki. "Obawiam się najgorszego"

Orlen spisał na straty ogromne środki. "Obawiam się najgorszego"

Źródło:
tvn24.pl

Ministerstwo Rozwoju i Technologii przedstawiło projekt programu dopłat do kredytów hipotecznych, określanego jako Mieszkanie na start. Wyjaśniamy, kto będzie mógł z niego skorzystać oraz ile wyniesie dofinansowanie.

Mieszkanie na start. Co warto wiedzieć

Mieszkanie na start. Co warto wiedzieć

Źródło:
tvn24.pl

Wraz z końcem kwietnia mija czas na rozliczenie PIT za 2023 rok. "O takim rozliczeniu muszą również pamiętać polscy podatnicy pracujący za granicą, nawet jeśli w kraju nie zarabiają" - przypomniał Piotr Juszczyk, główny doradca podatkowy inFakt.

Dochody z zagranicy a PIT. Dwie metody rozliczenia

Dochody z zagranicy a PIT. Dwie metody rozliczenia

Źródło:
tvn24.pl

Orlen Trading Switzerland, spółka zależna z grupy Orlen, wypłaciła około 1,6 miliarda złotych zaliczek bez zastosowania zabezpieczeń. Pieniądze trafiły do podmiotów, z którymi Orlen nigdy wcześniej nie współpracował - poinformowało biuro prasowe płockiego koncernu.

"Zaliczki wypłacone bez zastosowania zabezpieczeń". Orlen zabiera głos

"Zaliczki wypłacone bez zastosowania zabezpieczeń". Orlen zabiera głos

Źródło:
PAP