Spór o podział gminy trwa już 20 lat. Nie będzie referendum, jest petycja w sieci

Źródło:
tvn24.pl, PAP
Supraśl (woj. podlaskie)
Supraśl (woj. podlaskie) Google Maps
wideo 2/4
Supraśl (woj. podlaskie) Google Maps

Władze gminy Supraśl (woj. podlaskie) zabierają głosy przeciwko wydzieleniu się z niej nowej gminy. Powstała internetowa petycja, którą poparło już ponad 260 osób. Gminę Grabówka, bo taką ma mieć nazwę, utworzyłoby pięć miejscowości, z których pochodzi obecnie ponad 70 procent wpływów z podatków PIT. Przeciwnicy podziału wieszczą, że jeśli do niego dojdzie, zahamuje to rozwój uzdrowiska supraskiego. Nowa gmina ma powstać z początkiem 2025 roku. Nie będzie referendum w tej sprawie.  

Jak pisaliśmy w maju, spór o to, czy z podbiałostockiej gminy Supraśl wydzielić gminę Grabówka trwa już od 20 lat. Secesji domaga się część mieszkańców pięciu wsi: Grabówka, Henrykowo, Sobolewo, Sowlany i Zaścianki.

Miejscowości te leżą tuż przy Białymstoku, w pobliżu – prowadzącej do przejścia granicznego z Białorusią w Bobrownikach - drogi krajowej numer 65. Supraśl, w którym mieści się siedziba władz gminy, leży natomiast po drugiej stronie dzielącego gminę lasu (o wspomnianych miejscowościach mówi się, że znajdują się "za lasem") i jest oddalony od Białegostoku o ponad 20 kilometrów. Żeby dostać się np. z Grabówki do Supraśla trzeba przejechać – korzystając też z lokalnych dróg - ponad 14 kilometrów.

Burmistrz Radosław Dobrowolski (w środku) mówił o petycji podczas konferencji prasowej w urzędzie miejskim UM Supraśl

Chodzi o pieniądze

Koronnym argumentem zwolenników utworzenia nowej gminy nie jest jednak geografia, ale pieniądze. Jak mówił nam Radosław Sakowski, który bezskutecznie kandydował na burmistrza gminy Supraśl (przegrał z wieloletnim burmistrzem Radosławem Dobrowolskim, który jest przeciw secesji), mieszkańcy pięciu wspomnianych miejscowość wnoszą do budżetu ponad 70 procent wpływów z podatku PIT, a nie otrzymują w zamian dostatecznej liczby inwestycji.

Burmistrz Radosław Dobrowolski tłumaczył nam, że w skali roku w całej gminie osiedla się ok. 500 nowych osób, a szczególnie w pięciu miejscowościach, o które chodzi.

- Trudno więc wymagać, abyśmy nadążyli z wyasfaltowaniem od razu wszystkich dróg i zrobieniem wszędzie kanalizację. Owszem z tych wsi pochodzi ponad 70 procent wpływów z podatków PIT, ale w skali roku wydajemy na inwestycje w tych miejscowościach ponad 60 procent środków budżetowych, ponad 70 procent, licząc ze środkami na oświatę – mówił burmistrz w maju.

Nowa gmina powstała już w 2015 roku. Sprawę blokowało PiS

Najważniejszy moment toczącego się sporu nastąpił w lipcu 2015 roku, kiedy to - za rządów Ewy Kopacz - Rada Ministrów wydała rozporządzenie o utworzeniu nowej gminy. Wcześniej co prawda odbyło się w tej sprawie referendum, w którym 55 procent mieszkańców całej gminy opowiedziało się przeciw podziałowi, ale rząd wziął po uwagę fakt, że w pięciu miejscowościach, które miałyby wejść w skład nowej gminy, zdecydowana większość (78 proc.) głosujących opowiedziała się za podziałem.

Gmina Grabówka miała rozpocząć funkcjonowanie wraz z początkiem 2016 roku, jednak 28 grudnia 2015 roku Beata Szydło uchyliła rozporządzenie poprzedniczki.

Po złożeniu w tej sprawie przez 50 posłów PO wniosku do Trybunału Konstytucyjnego, ten wyrokiem z 1 czerwca 2017 roku stwierdził, że grudniowe rozporządzenie rządu Beaty Szydło jest niezgodne z Konstytucją RP i ustawą o samorządzie gminnym. Mimo to, gmina Grabówka nadal nie powstała.

Pod koniec kwietnia zwolennicy podziału gminy (z lewej) zorganizowali konferencję prasową. Przeciwnicy protestowali natomiast na rondzie Katarzyna Todorczuk, Mirosław Zielenkiewicz

Obecny rząd chce utworzenia gminy

Sprawa wróciła po zmianie rządów w Polsce. Na początku kwietnia 2024 roku ówczesny minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński zapowiedział rozpoczęcie się procedury powołania nowej gminy. Jednocześnie ministerstwo wystąpiło do rady gminy Supraśl o opinię w sprawie secesji (opinia nie jest wiążąca, jej brak nie wstrzymuje procedury).

Radni gminy Supraśl (burmistrz Radosław Dobrowolski miał w niej większość) uchwałą z 18 kwietnia zadecydowali, że formą konsultacji będzie ponowne referendum. Miało się ono odbyć 2 czerwca, jednak nie doszło do skutku. Wojewoda podlaski unieważnił bowiem uchwałę radnych. Jego prawnicy stwierdzili bowiem, że podjęto ją z istotnym naruszeniem prawa. Wskazali też m.in. na brak oznaczenia daty referendum i wydruku odcisku pieczęci na karcie do głosowania, stanowiącej załącznik do uchwały.

Burmistrz Dobrowolski nazwał te uchybienia drobnostkami i zapowiedział, że będzie chciał przeprowadzić w tej sprawie konsultacje społeczne.

Oni są za powstaniem nowej gminy Katarzyna Todorczuk

Jak nie referendum, to petycja

Teraz te zapowiedzi się spełniają. Powstała internetowa petycja przeciwko podziałowi gminy Supraśl.

"Żądamy zaprzestania prowadzenia procedury zmierzającej do podziału gminy Supraśl, odstąpienia od zamiaru jej podziału oraz pozostawienia jej w obecnych granicach" - piszą autorzy petycji.

W ich ocenie, rządowe dokumenty nie zawierają jakiegokolwiek "uzasadnienia merytorycznego, a w szczególności analiz finansowych, społecznych i gospodarczych" uzasadniających wydzielenie Grabówki.

Piszę o zahamowaniu rozwoju uzdrowiska

Podkreślają też, że podział gminy będzie "zniszczeniem obecnej gminy o bardzo dobrych wskaźnikach demograficzno-rozwojowych, osiągającej szereg sukcesów, co zostało potwierdzone w wielu rankingach krajowych i lokalnych, gwałtownie zahamuje rozwój uzdrowiska Supraśl, które służy nie tylko mieszkańcom gminy, ale także szerszej społeczności, doprowadzi do rażącego pogorszenia sytuacji okrojonej gminy Supraśl oraz jej mieszkańców z racji odebrania jej ponad 70 proc. terenów gospodarczych (produkcyjnych i usługowych)."

- Jest to krzywdząca selekcja mieszkańców, niesprawiedliwość społeczna, która dzieje się w środku Europy - tak o podziale gminy mówi burmistrz Supraśla Radosław Dobrowolski.

W jego ocenie, dojdzie do powstania bogatej gminy (Grabówka) i biednej (Supraśl).

- Bogatej gminy, która za parę lat stanie się częścią Białegostoku i biednej gminy, która będzie musiała po prostu "łapać tlen", która będzie musiała spłacać kredyty. Jest to bardzo niesprawiedliwe, dyskryminujące - uważa Dobrowolski.

Podczas kwietniowego protestu przeciwnicy secesji mieli ze sobą takie transparenty Radosław Dobrowolski

Nowa gmina z początkiem roku

Do tej pory petycję online, dostępną od minionego piątku, podpisało ponad 260 osób.

Tymczasem w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów ukazała się informacja o projekcie rozporządzenia w sprawie utworzenia gminy Grabówka. Projekt ma być przyjęty przez rząd w trzecim kwartale. Gmina miałaby zacząć działać od początku nowego roku.

Autorka/Autor:tm

Źródło: tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: UM Supraśl

Pozostałe wiadomości

Od dziś od godz. trzeciej w nocy obowiązuje w Opolu alarm przeciwpowodziowy. Ogłosił go prezydent miasta po tym, jak poziom wody w Odrze osiągnął sześć metrów. Uruchomiony został Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego.

Stan Odry przekroczył sześć metrów. Prezydent Opola ogłosił alarm przeciwpowodziowy

Stan Odry przekroczył sześć metrów. Prezydent Opola ogłosił alarm przeciwpowodziowy

Źródło:
tvn24.pl

Działania są bardzo trudne, to była trudna noc dla strażaków - przyznał rzecznik komendanta głównego PSP Karol Kierzkowski. Wskazał priorytety działań strażaków na poniedziałkowy poranek. - Sytuacja w wielu miejscach jest dramatyczna - ocenił.

"Trudna noc" strażaków. Rzecznik: sytuacja w wielu miejscach jest dramatyczna

"Trudna noc" strażaków. Rzecznik: sytuacja w wielu miejscach jest dramatyczna

Źródło:
TVN24

Pozalewane domy, sklepy, mnóstwo błota i szlamu na ulicach i wszechobecna ciemność przez całą noc z powodu braku prądu - tak wygląda Kłodzko po przejściu fali powodziowej. Jak poinformował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, stan wody na Nysie Kłodzkiej w tym mieście wyniósł nawet 798 centymetrów - to ponad 550 centymetrów powyżej stanu alarmowego i prawie 150 centymetrów więcej niż rekord z 1997 roku.

Ciemności, błoto na ulicach, powybijane szyby w witrynach. Rekord z 1997 roku pobity

Ciemności, błoto na ulicach, powybijane szyby w witrynach. Rekord z 1997 roku pobity

Źródło:
tvn24.pl

Burmistrz Wlenia (woj. dolnośląskie) poinformował rano, że woda przelewa się przez wały, ale "w niedużym tempie". - Za wałami jest jeszcze półtora metra wody więcej. Na rynku mamy około 20 cm wody - powiedział na antenie TVN24 Artur Zych. W wielu mniejszych miejscowościach gminy domy zalane są do pierwszego piętra.

"Na rynku mamy około 20 cm wody". Kolejne miasto zalane

"Na rynku mamy około 20 cm wody". Kolejne miasto zalane

Źródło:
tvn24.pl, PAP

IMGW ostrzega przed silnym deszczem z burzami. W województwach położonych na południu Polski obowiązują ostrzeżenia pierwszego stopnia. Sprawdź, gdzie aura będzie groźna.

Silny deszcz z burzami. Oto regiony, które ostrzega IMGW

Silny deszcz z burzami. Oto regiony, które ostrzega IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Przed godziną 10.00 kurs akcji PZU spada o ponad 3 procent. Inwestorzy zwracają uwagę na sytuację powodziową na południu Polski. W poniedziałek odbywa się nadzwyczajne posiedzenie Rady Ministrów.

Wielka woda zalewa Polskę, ubezpieczyciel dołuje na giełdzie

Wielka woda zalewa Polskę, ubezpieczyciel dołuje na giełdzie

Źródło:
PAP

Ze względu na sytuację powodziową zawieszono zajęcia w ponad 350 szkołach i innych placówkach edukacyjnych na terenie kraju. Najwięcej w województwie dolnośląskim, ale obostrzenia objęły też części województw: opolskiego, śląskiego i lubuskiego.  

Powódź 2024. Zamknięte szkoły i przedszkola. "Bezpieczeństwo dzieci priorytetem" 

Powódź 2024. Zamknięte szkoły i przedszkola. "Bezpieczeństwo dzieci priorytetem" 

Źródło:
tvn24.pl

Ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała dotację dla obszarów dotkniętych powodzią w wysokości 21 milionów złotych. Dodała, że przewidziano także niskooprocentowane pożyczki w wysokości około 100 milionów złotych.

Dotacje i pożyczki. Ministra klimatu zapowiada wsparcie

Dotacje i pożyczki. Ministra klimatu zapowiada wsparcie

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W Czechach trwa walka z powodzią. Czeska policja poinformowała w poniedziałek o pierwszej potwierdzonej ofierze śmiertelnej żywiołu. Mężczyzna utonął w rzece Krasovka w pobliżu miejscowości Bruntal w województwie morawsko-śląskim. W tym samym regionie policja i strażacy poszukują siedmiu zaginionych osób.

Pierwsza ofiara śmiertelna powodzi w Czechach

Pierwsza ofiara śmiertelna powodzi w Czechach

Źródło:
PAP, Reuters

- Mam informacje o dwóch ofiarach śmiertelnych - przekazał w TVN24 minister infrastruktury Dariusz Klimczak. Zaznaczył, że "sytuacja jest dynamiczna", a dane "ciągle spływają i są aktualizowane". - Mam nadzieję, że więcej tych ofiar nie będzie - dodał.

Klimczak: mam informacje o dwóch ofiarach śmiertelnych 

Klimczak: mam informacje o dwóch ofiarach śmiertelnych 

Źródło:
TVN24

Sytuacja w wielu miejscowościach na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie jest wciąż niezwykle trudna. Mieszkańcy z niepokojem patrzą w niebo oraz na wodowskazy. Ciężka sytuacja panuje między innymi w gminie Wleń, Nysie, Kłodzku, Lądku Zdroju, Stroniu Śląskim, Kamiennej Górze, Lwówku Śląskim czy Prudniku. - Mamy już duże straty, bo hala szkolna jest mocno zalana. (...) Dzieci na pewno szybko nie pójdą do szkoły - mówił burmistrz Wlenia Artur Zych. W Opolu od godziny 3 w nocy obowiązuje alarm powodziowy.

Gdzie jest najtrudniejsza sytuacja? "Mamy już duże straty"

Gdzie jest najtrudniejsza sytuacja? "Mamy już duże straty"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Gdzie pada deszcz w Polsce? Nad Polską przemieszcza się strefa opadów. Pada wciąż w najbardziej newralgicznych rejonach, czyli na terenie Kotliny Kłodzkiej i Opolszczyzny oraz w dorzeczu Odry, po czeskiej stronie gór. Sprawdź, gdzie prognozowane są najobfitsze opady deszczu.

Ulewy nad Polską. Gdzie pada, gdzie prognozowane są największe opady

Ulewy nad Polską. Gdzie pada, gdzie prognozowane są największe opady

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW-PIB

Powódź w Polsce doprowadziła do uruchomienia w niedzielę nad ranem suchego zbiornika Racibórz Dolny, który jest w stanie przyjąć do 185 milionów metrów sześciennych wód wezbraniowych Odry. Zbiornik ma chronić przed powodzią Wrocław, Opole, Kędzierzyn-Koźle oraz mniejsze miejscowości. O bezpieczeństwie miast tego regionu mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 starszy brygadier Karol Kierzkowski, rzecznik Komendanta Głównego PSP.

Ten zbiornik ma ochronić przed powodzią Wrocław, Opole i Kędzierzyn-Koźle. Zaczął przejmować wodę z Odry

Ten zbiornik ma ochronić przed powodzią Wrocław, Opole i Kędzierzyn-Koźle. Zaczął przejmować wodę z Odry

Źródło:
TVN24

Polska walczy z powodziami i jej skutkami. Za częścią kraju trudna noc, tysiące osób zostało ewakuowanych. W Opolu i Wrocławiu obowiązuje alarm przeciwpowodziowy. O 9 rozpoczęło się nadzwyczajne posiedzenie rządu. Wczoraj premier Donald Tusk przekazał, że zlecił przygotowanie rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wprowadzenia stanu klęski żywiołowej.

Powódź w Polsce. Relacja

Powódź w Polsce. Relacja

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, TVN24., PAP

Powódź w Polsce dotyka kolejnych terenów. Dramatyczna sytuacja panuje w Lądku-Zdroju (woj. dolnośląskie), który został odcięty od świata. Po tym jak wały przy tamie w Stroniu Śląskim nie wytrzymały, przez miasto przeszła niszczycielska fala. - Niosła samochody i wszystko, co mogła ze sobą wziąć - drzewa, kubły, szereg śmieci, odpadów i oczywiście też mnóstwo błota - zrelacjonowała w rozmowie z tvn24.pl mieszkanka. Dodała, że obecna sytuacja jest dużo gorsza niż podczas powodzi w 1997 roku. Reporter "Faktów" TVN Jacek Tacik przekazał wieczorem, że trwa ewakuacja mieszkańców oddalonego od Lądka-Zdroju o 23 kilometry Paczkowa.

Powódź. Lądek-Zdrój odcięty od świata. Katastrofalne zniszczenia po przejściu fali powodziowej

Powódź. Lądek-Zdrój odcięty od świata. Katastrofalne zniszczenia po przejściu fali powodziowej

Źródło:
tvn24.pl, TVN24

Niemcy zaczęli tymczasowe kontrole na wszystkich granicach lądowych. Ma to potrwać co najmniej pół roku. Ministra spraw wewnętrznych Nancy Faeser zapewniła na łamach "Bild am Sonntag", że kontrole nie spowodują długich kolejek. Kontrole mają być ukierunkowane na zwalczanie przestępczości transgranicznej i ograniczanie nielegalnej migracji.

Ruszają kontrole na niemieckich granicach

Ruszają kontrole na niemieckich granicach

Źródło:
PAP

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta nałożył łącznie ponad 238 milionów złotych na spółkę Iveco Poland oraz 10 dystrybutorów samochodów ciężarowych - podał UOKiK w komunikacie prasowym. Jak podano, przedsiębiorcy w niedozwolony sposób podzielili rynek, ustalali również ceny sprzedawanych pojazdów.

"Kartel przy sprzedaży ciężarówek". Mieli dzielić rynek i ustalać między sobą ceny

"Kartel przy sprzedaży ciężarówek". Mieli dzielić rynek i ustalać między sobą ceny

Źródło:
PAP

Policja na Florydzie zatrzymała mężczyznę, który miał przy sobie karabin AK-47. Pojawił się on w pobliżu Donalda Trumpa, na polu golfowym w Palm Beach. Ukrył się w krzakach. Dzieliło ich około 400 metrów. Agenci Secret Service oddali w jego kierunku strzały. FBI traktuje zatrzymanego jako potencjalnego zamachowca.

Lufa wystawała z krzaków. Człowiek z karabinem na polu golfowym. FBI: wygląda to na próbę dokonania zamachu na Donalda Trumpa

Lufa wystawała z krzaków. Człowiek z karabinem na polu golfowym. FBI: wygląda to na próbę dokonania zamachu na Donalda Trumpa

Źródło:
PAP, Reuters

Warszawscy strażnicy miejscy otrzymali zgłoszenie, że w parku w zbiegu Kobielskiej i Podskarbińskiej przebywa mężczyzna z niepełnosprawnością, który nie ma jak wrócić do domu, ponieważ zniknął jego wózek inwalidzki. Pomogli i odnaleźli wózek - stał przed drzwiami mieszkania mężczyzny.

Tajemnica znikającego wózka

Tajemnica znikającego wózka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ruszyły zbiórki pieniędzy i przedmiotów dla powodzian. W akcję pomocy włączyły się między innymi: Polski Czerwony Krzyż, Caritas Polska, fundacja siepomaga.pl, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski czy Polski Związek Piłki Nożnej.

Powódź w Polsce. Ruszyły zbiórki dla powodzian. Pomagają Caritas, PCK, Warszawa i PZPN

Powódź w Polsce. Ruszyły zbiórki dla powodzian. Pomagają Caritas, PCK, Warszawa i PZPN

Źródło:
PAP

Sytuacja powodziowa na południu Polski wciąż jest bardzo trudna. W tej publikacji pokazujemy, jak wyglądało miasto Kłodzko w województwie dolnośląskim przed zalaniem i jak wygląda po przejściu żywiołu. Pokazujemy także Głuchołazy w województwie opolskim, gdzie woda przerwała wały.

Tak powódź zmieniła te miasta. Zobacz na zdjęciach

Tak powódź zmieniła te miasta. Zobacz na zdjęciach

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Nagrody Primetime Emmy 2024 rozdane. Podczas 76. ceremonii wręczenia telewizyjnych odpowiedników Oscara nie zabrakło zaskoczeń. Najlepszym serialem komediowym został "Hacks", najlepszym serialem dramatycznym "Szogun", a miniserialem - "Reniferek". Pierwszą Emmy w karierze otrzymała Jodie Foster.

"Hacks", "Szogun" i "Reniferek" najlepszymi serialami. Pierwsza Emmy w karierze dla Jodie Foster

"Hacks", "Szogun" i "Reniferek" najlepszymi serialami. Pierwsza Emmy w karierze dla Jodie Foster

Źródło:
tvn24.pl

Donald Tusk wciąż nie zdecydował, co z nowelizacją przepisów o obligatoryjnej konfiskacie aut. Tymczasem sądy mają wątpliwości co do ich konstytucyjności, a policjanci zajęli już ponad 4,3 tysiąca pojazdów - pisze w poniedziałek "Dziennik Gazeta Prawna".

Konfiskata aut w zawieszeniu. Wciąż nie wiadomo, co z przepisami

Konfiskata aut w zawieszeniu. Wciąż nie wiadomo, co z przepisami

Źródło:
PAP

Premier Donald Tusk przekazał we wpisie na platformie X, że Ukraina zadeklarowała Polsce pomoc w walce z powodzią. Media w Kijowie poświęcają uwagę walce z żywiołem w województwach dolnośląskim i opolskim.

"Poruszające". Tusk pisze o wiadomości z Kijowa

"Poruszające". Tusk pisze o wiadomości z Kijowa

Źródło:
tvn24.pl

Po ulewnych deszczach woda zalewa kolejne miejscowości i miasta na południu Polski - w województwie dolnośląskim, opolskim i śląskim. W mediach społecznościowych krążą nagrania, które mają pokazywać aktualną sytuację w regionie. Część z nich wprowadza w błąd i nie ma nic wspólnego z trwającą powodzią. Zweryfikowaliśmy trzy popularne przekazy.

"To nie jest Wrocław i most Piaskowy". Uwaga na fałszywe przekazy o powodzi na południu Polski

"To nie jest Wrocław i most Piaskowy". Uwaga na fałszywe przekazy o powodzi na południu Polski

Źródło:
Konkret24
Wychowanie patriotyczne? PSL o wycieczce na Wawel, młodzi o fact-checkingu

Wychowanie patriotyczne? PSL o wycieczce na Wawel, młodzi o fact-checkingu

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W najbliższych dniach uwaga krajowych inwestorów skupi się na danych makroekonomicznych za sierpień, rynek pozna odczyty dotyczące wynagrodzeń, zatrudnienia, produkcji przemysłowej, PPI i inflacji bazowej. Rozpoczynający się tydzień na światowych rynkach finansowych zdominowany zostanie przez decyzje banków centralnych - ogłoszą je amerykańska Rezerwa Federalna, Bank Japonii, Bank Anglii.

Najważniejsze wydarzenia tygodnia w gospodarce

Najważniejsze wydarzenia tygodnia w gospodarce

Źródło:
PAP
Miała pięć lat. Gdy wróciła do domu, chowała chleb w ubraniach. "A co ja będę jeść jutro?"

Miała pięć lat. Gdy wróciła do domu, chowała chleb w ubraniach. "A co ja będę jeść jutro?"

Źródło:
tvn24.pl
Premium