Śledztwo w sprawie fałszywych alarmów na kolei. Podlaska policja: Policjant usłyszał zarzuty. Wszczęto postępowanie dyscyplinarne

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl
Nieuprawnione nadanie sygnału radio-stop w rejonie Szczecina. Relacja Bartosza Bartkowiaka (26.08.2023)
Nieuprawnione nadanie sygnału radio-stop w rejonie Szczecina. Relacja Bartosza Bartkowiaka (26.08.2023)TVN24
wideo 2/4
Nieuprawnione nadanie sygnału radio-stop w rejonie Szczecina. Relacja Bartosza BartkowiakaTVN24

Prokuratura Krajowa prowadzi śledztwo w sprawie fałszywego alarmu po serii zatrzymań pociągów w czterech województwach po nieuprawnionym nadaniu sygnału radio-stop. Podlaska policja poinformowała w poniedziałek wieczorem, że wszczęła postępowanie dyscyplinarne i procedurę zwolnienia ze służby funkcjonariusza, któremu prokuratura postawiła zarzuty w śledztwie. W niedzielę policja zatrzymała dwóch mężczyzn.

Śledztwo w sprawie wszczęcia fałszywego alarmu prowadzone jest przez Podlaski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Białymstoku. Jak przekazało w komunikacie wysłanym do redakcji tvn24.pl biuro prasowe Prokuratury Krajowej, na obecnym etapie nie informuje o szczegółach sprawy - jak czytamy - "z uwagi na dobro postępowania przygotowawczego oraz wykonywane i planowane czynności procesowe".

W tej sprawie rozmawialiśmy z zastępcą ministra koordynatora służb specjalnych Stanisławem Żarynem. W rozmowie z tvn24.pl podkreślił, że niedzielne zatrzymanie 28-latka z Białegostoku i 24-latka ze Skierniewic w województwie łódzkim było efektem policyjnych ustaleń.

- Poszczególne służby bardzo ściśle współpracują, żeby ustalić, ile sygnałów mogli nadać zatrzymani. Obecnie jesteśmy na etapie zdobywania kluczowych informacji, potrzebna jest cisza i cierpliwość - przekazał zastępca ministra koordynatora służb specjalnych. 

Czytaj też: Dramatyczny dzień na torach. Trzy poważne incydenty

Odniósł się przy tym do faktu, że około dwóch godzin po zatrzymaniu mężczyzn w Białymstoku, doszło do kolejnego incydentu związanego z nadaniem sygnału radio-stop. W Lubinie i Raszówce sygnał nakazujący zatrzymanie się otrzymały dwa składy osobowe oraz lokomotywa.

Przycisk alarmowy systemu radio-stopTVN24

- Może to oznaczać, że mamy do czynienia z szerszym, skoordynowanym procederem. Sprawa utrudnień na kolei pozostaje przedmiotem naszego najwyższego zainteresowania. Na tym etapie nie mamy podstaw, żeby przekazywać informacje wskazujące, że problemy pojawiają się z inspiracji obcego państwa. Sytuacja geopolityczna nakazuje nam jednak dokładne zbadanie, kto może stać za takimi incydentami - przekazał Stanisław Żaryn.

Zaznaczył, że według jego wiedzy, problemy związane z nieuprawnionym nadawaniem sygnału radio-stop pojawiały się już w przeszłości. - Nie jest to zdarzenie nowe na polskiej kolei, ale to nie zmienia faktu, że sprawa wymaga natychmiastowego wyjaśnienia - kończy Żaryn. 

Jeden z zatrzymanych to policjant

Stacja RMF FM podała w poniedziałek po południu, że z ustaleń dziennikarzy wynika, iż jeden z zatrzymanych w niedzielę mężczyzn jest policjantem. Tych informacji oficjalnie nie chciała potwierdzać prokuratura. Na nasze pytanie śledczy ponownie zaznaczyli, że "na obecnym etapie nie udzielają bliższych informacji co do przedmiotu i zakresu prowadzonego śledztwa". Doniesienia o tym, że jeden z zatrzymanych jest funkcjonariuszem policji potwierdzili też informatorzy, z którymi rozmawiał Robert Zieliński, dziennikarz śledczy tvn24.pl.

- Funkcjonariusz policji jest właścicielem lokalu, w którym doszło do zatrzymania. W momencie ujęcia, obaj mężczyźni pili alkohol. Czynności z ich udziałem będzie można wykonać dopiero wtedy, kiedy w pełni wytrzeźwieją - mówił Robert Zieliński. I dodawał, że z jego informacji wynika, że funkcjonariusz do nadania sygnału radio-stop korzystał ze służbowego sprzętu.

W poniedziałek wieczorem podlaska policja poinformowała na platformie X (dawny Twitter), że "Komendant Wojewódzki Policji w Białymstoku wszczął postępowanie dyscyplinarne i wydał decyzję z rygorem natychmiastowej wykonalności o zawieszeniu funkcjonariusza, któremu prokuratura przedstawiła zarzuty". "Wszczęto także procedurę zwolnienia ze służby" - dodała.

Informację tę potwierdził PAP rzecznik podlaskiej policji Tomasz Krupa. Nie chciał podać szczegółów, zaznaczył jedynie, że takie decyzje administracyjne możliwe są dopiero wtedy, gdy wszczęte jest prokuratorskie śledztwo i policja ma informację o zarzutach karnych dotyczących jej funkcjonariusza.

Zabezpieczony sprzęt krótkofalarski

Do zatrzymania mężczyzn - jak przekazał wcześniej podinspektor Tomasz Krupa z Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku - doszło około godziny 13 w jednym z białostockich mieszkań.

- W miejscu, gdzie przybywali, zabezpieczono również sprzęt krótkofalarski - przekazywał podinspektor Krupa.

Czytaj też: Wiceprezes PKP PLK: ci z nas, którzy pracują najdłużej w firmie, takiego dnia nie pamiętają

Jak się dowiedzieliśmy nieoficjalnie, obaj zatrzymani mają polskie obywatelstwo. Pytania dotyczące działań śledczych w tej sprawie skierowaliśmy do biura prasowego Prokuratury Krajowej. Na odpowiedzi na nasze pytania jeszcze czekamy.

Tusk: Polacy chcą wiedzieć, co tak naprawdę się stało

Do sprawy odniósł się też na portalu X (uprzednio Twitter) lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk. "W ostatnich dniach doszło do poważnych incydentów kolejowych. W sprawie tych prowokacji są pierwsi zatrzymani. Czy prawdą jest, że wśród nich jest policjant z Wydziału Techniki Operacyjnej? Na czyje polecenie działał? Polacy chcą wiedzieć, co tak naprawdę się stało!" - napisał.

Seria incydentów, ten sam scenariusz

W niedzielę, oprócz zdarzenia w województwie dolnośląskim, zatrzymane zostały też pociągi w województwie podlaskim. - Doszło do tego około godziny 7 rano w pobliżu stacji Łapy - przekazał w rozmowie z tvn24.pl Karol Jakubowski, rzecznik PKP PLK. - Zdarzenie nie stanowiło zagrożenia, ale wymagało zatrzymania pięciu składów osobowych i jednego towarowego. Ruch został wznowiony po kilkunastu minutach, kiedy okazało się, że nie ma żadnego zagrożenia. Wyjaśniamy okoliczności incydentu - powiedział Jakubowski. W identycznych okolicznościach przymusowo zatrzymać musiały się w sobotę trzy pociągi osobowe w pobliżu Gdyni (woj. pomorskie). - Do tamtego incydentu doszło około godziny 18. Ruch został szybko przywrócony, kiedy tylko było to możliwe - przekazał tvn24.pl Karol Jakubowski.

Magdalena Janus z zespołu prasowego PLK o nieuprawnionym nadaniu sygnału radio-stop (26.08.2023)
Magdalena Janus z zespołu prasowego PLK o nieuprawnionym nadaniu sygnału radio-stopTVN24

Tego samego dnia nieuprawniony sygnał radio-stop wyhamował pociąg towarowy jadący między Białogardem a Runowem Pomorskim (woj. zachodniopomorskie). O tym zdarzeniu jako pierwsze poinformowało Radio RMF FM. Stacja podała, że około godz. 19.40 sygnał odebrali maszynista pociągu towarowego na trasie Świdwin - Worowo i dyżurny ruchu na stacji kolejowej Runowo Pomorskie w województwie zachodniopomorskim. Gdy sprawdzono, że nie ma zagrożenia - za zgodą dyżurnego ruchu - po około minucie skład pojechał dalej.

Z kolei w piątek wieczorem z powodu nadawania sygnałów radio-stop za pomocą radiotelefonu w województwie zachodniopomorskim doszło do opóźnienia blisko 20 pociągów, a przez dwie godziny - jak informowało PKP PLK w opublikowanym komunikacie - całkowicie wstrzymano ruch towarowy. Do incydentu doszło o godzinie 21.23 na linii 273 odcinek Daleszewo - Szczecin Główny oraz na linii 351 odcinek Choszczno - Szczecin Główny. Sygnał radio-stop nadany przez nieuprawnioną osobę był odbierany przez posterunki ruchu i maszynistów pociągów znajdujących się w tym obszarze.

- O ewentualne związki pomiędzy incydentami należy pytać służby, które wyjaśniają okoliczności zdarzeń - skomentował Jakubowski.

Autorka/Autor:bż,js/tok

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Deszcz w Polsce będzie mocno padać przez kilka najbliższych dni. Wszystko to za sprawą niżu genueńskiego. Obficie padać zaczęło na południowym zachodzie w czwartek, w kolejnych godzinach deszczu będzie coraz więcej. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia trzeciego, drugiego i pierwszego stopnia. Ogłoszono również alarmy dotyczące gęstej mgły.

Uwaga na ulewy. Ostrzeżenia nawet trzeciego stopnia

Uwaga na ulewy. Ostrzeżenia nawet trzeciego stopnia

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Pogoda na dziś. Piątek 13.09 przyniesie kolejną porcję opadów deszczu. Lokalnie mogą pojawić się burze. Szykuje się duża różnica temperatury, termometry pokażą od 12 do 23 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - piątek 13.09. Kolejna porcja deszczu, możliwe burze. Od 12 do 23 stopni

Pogoda na dziś - piątek 13.09. Kolejna porcja deszczu, możliwe burze. Od 12 do 23 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Prokuratorzy przedstawili Ryszardowi Czarneckiemu i jego żonie zarzuty korupcyjne. Sekretarz stanu USA Antony Blinken odbył serię spotkań w Warszawie. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed ulewami w związku z nadchodzącym niżem genueńskim. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w piątek 13 września.

Ostrzeżenia przed ulewami, Czarnecki z zarzutami, Blinken w Warszawie

Ostrzeżenia przed ulewami, Czarnecki z zarzutami, Blinken w Warszawie

Źródło:
PAP, TVN24

Fińskie media informują, że Rosja - w odpowiedzi na przystąpienie Finlandii do NATO - wprowadziła na Jezioro Ładoga korwety rakietowe. "Barents Observer" pisze, że korwety obrały kurs na północ i mają dotrzeć do Oceanu Arktycznego.

Media: Rosyjskie okręty wpłynęły na Jezioro Ładoga. "Mają Finlandię na celowniku"

Media: Rosyjskie okręty wpłynęły na Jezioro Ładoga. "Mają Finlandię na celowniku"

Źródło:
PAP

Przewodnicząca upolitycznionej Krajowej Rady Sądownictwa Dagmara Pawełczyk-Woicka, wystąpiła w Sejmie, gdzie odczytała uchwałę o "zagrożeniach dla niezawisłości sędziów". Parlamentarzyści zwrócili uwagę, że szefowa KRS po wystąpieniu opuściła salę i nie odpowiedziała na pytania posłów. - To dzisiaj największy skandal - oceniła Krystyna Skowrońska z Koalicji Obywatelskiej, podkreślając, że złożone przez Pawełczyk-Woicką sprawozdanie było nie na temat.

Szefowa KRS wystąpiła w Sejmie, potem wyszła. "Szokujące", "skandal"

Szefowa KRS wystąpiła w Sejmie, potem wyszła. "Szokujące", "skandal"

Źródło:
PAP

Jest bardzo duże prawdopobieństwo rekordowych opadów przez najbliższe dni, ale cała machina państwowa, szczególnie Państwowa Straż Pożarna, jest dobrze przygotowana - mówił w "Kropce nad i" w TVN24 szef MSWiA oraz minister koordynator służb specjalnych Tomasz Siemoniak. Przekazał, że jest w ścisłym kontakcie z wojewodami z terenów, na których spodziewane są ekstremalne opady. Zapewnił, że "w takich sytuacjach każdy obywatel może liczyć na wsparcie służb państwowych".

Zapowiedzi niebezpiecznych dni. Szef MSWiA: cała machina państwa jest przygotowana

Zapowiedzi niebezpiecznych dni. Szef MSWiA: cała machina państwa jest przygotowana

Źródło:
TVN24

Kamala Harris, wiceprezydentka USA i kandydatka demokratów na prezydenta po wtorkowej debacie powiększa swoją przewagę nad republikańskim konkurentem, byłym prezydentem Donaldem Trumpem - wynika z sondażu przeprowadzonego przez Ipsos na zlecenie Reutersa. Na Harris głos w listopadowych wyborach zamierza oddać 47 procent respondentów, a na Trumpa - 42 procent.

Co zmieniła debata? Jest nowy sondaż 

Co zmieniła debata? Jest nowy sondaż 

Źródło:
Reuters

Prokuratorzy przedstawili Ryszardowi Czarneckiemu i jego żonie dwa zarzuty korupcyjne. Podejrzanym grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności. Śledczy uważają, że działali oni "wspólnie i w porozumieniu". Zarzuty dotyczą między innymi przyjęcia od rektora Collegium Humanum "korzyści majątkowej w łącznej kwocie nie mniejszej niż 92 221 zł oraz korzyści osobistej w postaci uzyskania przez Emilię H. nierzetelnych dokumentów poświadczających ukończenie studiów podyplomowych na tej uczelni". Czarnecki po opuszczeniu prokuratury przekazał, że nie przyznaje się do winy i złożył wyjaśnienia.

Zarzuty korupcyjne dla Ryszarda Czarneckiego i jego żony

Zarzuty korupcyjne dla Ryszarda Czarneckiego i jego żony

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Niż genueński, a wraz z nim niewidziane od lat ogromne opady deszczu, zmierzają do Polski. W południowej i południowo-zachodniej części kraju poziom rzek prawdopodobnie gwałtownie wzrośnie, może dojść do podtopień i powodzi. Mamy najnowszą prognozę pogody.

Będzie padać, ale "musimy liczyć się też z dostawą wody opadowej z Czech"

Będzie padać, ale "musimy liczyć się też z dostawą wody opadowej z Czech"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Alert RCB. W części Polski prognozowane są niezwykle intensywne opady deszczu, które ma przynieść niż genueński znad południowej Europy. W godzinach popołudniowych Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało SMS-owy alert do mieszkańców kolejnych trzech województw zagrożonych podtopieniami.

Nowy alert RCB. "Słuchaj poleceń służb"

Nowy alert RCB. "Słuchaj poleceń służb"

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

W rejonie chorwackiej nadmorskiej miejscowości Primoszten pojawiła się trąba wodna. Zjawisko zaobserwował pan Krzysztof, który wysłał nam swoje materiały na Kontakt24.

"Nigdy wcześniej nie widziałem czegoś podobnego"

"Nigdy wcześniej nie widziałem czegoś podobnego"

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

Deszczonośny niż genueński przemieszcza się przez Europę. Media w Słowenii informują o zalaniach i podtopieniach, największe opady odnotowano w regionach nadmorskich. Wystąpiły powodzie błyskawiczne, wezbrały rzeki. W całym kraju wydano pomarańczowe ostrzeżenia meteorologiczne przed intensywnymi opadami deszczu.

W Słowenii już leje. W kilka godzin spadło więcej deszczu niż przez całe lato

W Słowenii już leje. W kilka godzin spadło więcej deszczu niż przez całe lato

Źródło:
24ur.com, n1info.si, tvnmeteo.pl

Niż genueński przyniesie intensywne opady w kilku regionach Europy, także w Austrii. Tamtejsze służby postawiono w stan gotowości. W ciągu kilku dni miejscami spaść może nawet 200 litrów deszczu na metr kwadratowy.

Służby w Austrii postawione w stan gotowości

Służby w Austrii postawione w stan gotowości

Źródło:
SerwusTV, ENEX, puls24.at, vienna.at

Woda z miejskiego wodociągu w Szydłowcu nie nadaje się do spożycia przez ludzi. Nie należy jej wykorzystywać do przygotowywania posiłków, czy mycia. W wodociągu zaopatrującym miejscowości: Szydłowiec, Rybianka, Świerczek, Szydłówek, Długosz oraz Marywil, wykryto bakterie paciorkowca.

Woda nie nadaje się do picia, nie można się w niej myć

Woda nie nadaje się do picia, nie można się w niej myć

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Donald Trump, były prezydent i kandydat republikanów w walce o Biały Dom, przekazał, że nie zgodzi się na kolejną debatę z kandydatką demokratów, wiceprezydentką Kamalą Harris. Stwierdził - wbrew faktom - że sondaże wskazują, iż wygrał wtorkowy pojedynek i nie potrzebuje kolejnego.

Donald Trump: nie będzie kolejnej debaty z Kamalą Harris

Donald Trump: nie będzie kolejnej debaty z Kamalą Harris

Źródło:
PAP

Elitarna jednostka sił specjalnych marynarki wojennej USA Seal Team Six od ponad roku przygotowuje się do ewentualnej inwazji Chin na Tajwan - podał w czwartek dziennik "Financial Times". To komandosi z tej jednostki przeprowadzili udaną operację zlikwidowania Osamy bin Ladena.

Zlikwidowali Osamę bin Ladena. Teraz przygotowują się do nowej misji 

Zlikwidowali Osamę bin Ladena. Teraz przygotowują się do nowej misji 

Źródło:
PAP

Prezydent, nie zgadzając się na nominację ambasadorską Bogdana Klicha, "osłabia polską dyplomację, instrumenty realizacji polskiej polityki zagranicznej" - ocenił w "Faktach po Faktach" były szef MSZ w rządzie PiS Jacek Czaputowicz. - Uważam, że prezydent działa na szkodę swojego obozu politycznego, a nie tylko na szkodę interesów Polski - dodał były minister.

Spór o ambasadorów. Prezydent "osłabia polską dyplomację"

Spór o ambasadorów. Prezydent "osłabia polską dyplomację"

Źródło:
TVN24

Reakcja ze strony polityków PiS świadczy o tym, że nie do końca uwierzyli Ryszardowi Czarneckiemu, że był to taki teatr polityczny, o którym opowiadał - powiedziała w "Faktach po Faktach" posłanka Magdalena Sroka (PSL-Trzecia Droga), odnosząc się do zawieszenia byłego europosła PiS w prawach członka partii i jego zatrzymania w sprawie Collegium Humanum. Europoseł KO Krzysztof Brejza ocenił, że "tyle było kręconych spraw przez lata, zamiatanych" przez prokuraturę Zbigniewa Ziobry, że "zabraknie zaraz polityków PiS-u, którzy broniliby się pod zakładami karnymi". Dodał, że "wszyscy będą siedzieć za chwilę".

"Zabraknie zaraz polityków PiS-u, którzy broniliby się przed zakładami karnymi. Wszyscy będą siedzieć"

"Zabraknie zaraz polityków PiS-u, którzy broniliby się przed zakładami karnymi. Wszyscy będą siedzieć"

Źródło:
TVN24

Poseł PiS Marek Suski na mazowieckich dożynkach rozprawiał o "pomysłach obecnej władzy", a jako przykład podał "podręcznik do pierwszej klasy, gdzie dzieciom tłumaczy się, co to jest LGBT, lesbijki, geje i tak dalej". MEN wyjaśnia, że to "dezinformacja ze strony PiS" i że wciąż obowiązują podręczniki zatwierdzone przez poprzedni rząd. Wypowiedź posła Suskiego to powielanie fałszywego przekazu z mediów społecznościowych.

Suski opowiada o "podręczniku do pierwszej klasy". Co poseł mógł zobaczyć

Suski opowiada o "podręczniku do pierwszej klasy". Co poseł mógł zobaczyć

Źródło:
Konkret24

Dramatyczne sceny na jednej ze stacji benzynowych w Chałupkach pod Raciborzem (Śląskie). Agresywny 29-letni obywatel Czech groził podpaleniem stacji, a kiedy na miejscu interweniowali policjanci, oblał siebie i policjantów benzyną i wzniecił ogień. Agresywnego mężczyznę udało się obezwładnić. Dwóch funkcjonariuszy trafiło do szpitala, ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Oblał benzyną policjantów i podpalił

Oblał benzyną policjantów i podpalił

Źródło:
tvn24.pl

Tragiczny wypadek w Sokoligórze na Kujawach i Pomorzu. Samochód osobowy uderzył w łosia, wypadł z drogi i wpadł do stawu. Kierująca pojazdem 25-latka nie żyje.

Samochód zderzył się z łosiem i wpadł do stawu. Nie żyje 25-latka

Samochód zderzył się z łosiem i wpadł do stawu. Nie żyje 25-latka

Źródło:
tvn24.pl

W czwartek, w trakcie konferencji prasowej, wojewoda dolnośląski Maciej Awiżeń, mówi o gotowości powiatowych sztabów kryzysowych, Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, a także kolei PKP i WOT. Apeluje do mieszkańców - przygotowujemy się i miejmy nadzieję, że nic poważniejszego się nie stanie.

Dolny Śląsk postawił wszystkie służby na nogi. "Jesteśmy w stanie także sięgnąć po Wojska Obrony Terytorialnej"

Dolny Śląsk postawił wszystkie służby na nogi. "Jesteśmy w stanie także sięgnąć po Wojska Obrony Terytorialnej"

Źródło:
tvn24.pl/PAP

Od czwartku wieczorem na południu kraju spodziewane są intensywne opady. Wojewodowie powołują sztaby kryzysowe, a przygotowania odbywają się również na poziomie lokalnym. Sprawdzany jest sprzęt i infrastruktura. Usypywane i rozdawane są worki z piaskiem.

Południe kraju zagrożone. Lokalne przygotowywania trwają

Południe kraju zagrożone. Lokalne przygotowywania trwają

Źródło:
tvn24.pl, TVN24, bielsko.biala.pl

Premier Czech Petr Fiala zwołał na piątek centralny sztab kryzysowy w związku z zapowiadanymi ekstremalnymi opadami. Ryzyko wystąpienia powodzi ma być największe w sobotę i w niedzielę. Skutki wzmożonych opadów mogą być odczuwalne także w Polsce.

Czesi "muszą być przygotowani na najgorsze". Premier zwołuje centralny sztab kryzysowy

Czesi "muszą być przygotowani na najgorsze". Premier zwołuje centralny sztab kryzysowy

Źródło:
tvn24.pl, tvnmeteo.pl

Sieć Żabka wycofuje produkt, który może być niebezpieczny dla zdrowia. W jednej z lemoniad mogą wystąpić kawałki szkła - poinformowała sieć w komunikacie.

Żabka wycofuje produkt. "Możliwość wystąpienia kawałków szkła"

Żabka wycofuje produkt. "Możliwość wystąpienia kawałków szkła"

Źródło:
tvn24.pl

Z kasowego PIT będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, których przychody z prowadzonej samodzielnie działalności gospodarczej nie przekroczyły jednego miliona złotych, a nie jak było w pierwotnym projekcie, równowartości 250 tysięcy euro - wynika ze zmian zaakceptowanych w czwartek przez sejmową komisję finansów.

Nowa możliwość rozliczeń dla przedsiębiorców z poprawkami sejmowej komisji

Nowa możliwość rozliczeń dla przedsiębiorców z poprawkami sejmowej komisji

Źródło:
PAP

Zamachy z 11 września 2001 roku były najkrwawszymi atakami terrorystycznymi we współczesnej historii i nieodwracalnie zmieniły świat. Ale okazały się także największą pomyłką i porażką ich twórcy. Z dokumentów i odręcznych notatek znalezionych przy Osamie bin Ladenie wiemy, jaki był jego rzeczywisty plan, którego zamachy miały być jedynie początkiem. I jak słabo ten saudyjski terrorysta rozumiał współczesny świat.

Zamachy z 11 września - największa porażka Osamy bin Ladena. Plan Al-Kaidy był zupełnie inny

Zamachy z 11 września - największa porażka Osamy bin Ladena. Plan Al-Kaidy był zupełnie inny

Źródło:
Foreign Affairs, tvn24.pl

- Jako Zachód powinniśmy kontynuować dostarczanie Ukrainie zaawansowanych systemów obrony powietrznej i przeciwrakietowej, a także znieść ograniczenia na użycie broni dalekiego zasięgu - powiedział szef MSZ Radosław Sikorski na wspólnej konferencji z sekretarzem stanu USA. Antony Blinken podkreślił, że "nasze wspólne wysiłki dla wspierania Ukrainy są bardzo istotne dla naszych wzajemnych stosunków, ale to nie ich jedyny przejaw". - Moim zdaniem stosunki polsko-amerykańskie nigdy nie były lepsze - powiedział.

Sikorski przyjął Blinkena. Zaapelował o "zniesienie ograniczeń" dla ukraińskiej armii 

Sikorski przyjął Blinkena. Zaapelował o "zniesienie ograniczeń" dla ukraińskiej armii 

Źródło:
PAP, TVN24

W Kijowie odbyły się uroczystości pogrzebowe Antona Samborskiego, syna naczelnego rabina Ukrainy Mosze Azmana. 32-latek zginął w obowodzie donieckim prawdopodobnie na początku lata, ale dopiero teraz udało się odnaleźć i zidetyfikować jego ciało. Do wojska został powołany na początku tego roku. - Twoja śmierć nie pójdzie na marne. Wygramy i zawsze będziemy o tobie pamiętać - powiedział Azman.

"Zginął jako bohater". Naczelny rabin żegna syna, który poległ na froncie

"Zginął jako bohater". Naczelny rabin żegna syna, który poległ na froncie

Źródło:
Times of Israel, tvn24.pl
Prezydent nie podał, kogo odznaczył. Dlatego, że ten policjant dostał Złoty Krzyż Zasługi?

Prezydent nie podał, kogo odznaczył. Dlatego, że ten policjant dostał Złoty Krzyż Zasługi?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Stowarzyszenie Gazet Lokalnych, Stowarzyszenie Mediów Lokalnych, Izba Wydawców Prasy, Helsińska Fundacja Praw Człowieka i Sieć Obywatelska Watchdog Polska popierają propozycję Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dotyczącą zakazu prowadzenia mediów przez samorządy. Przedstawiono ją w dokumencie Europejski Akt o Wolności Mediów.

"Dawno oczekiwana reakcja na zaburzanie równowagi na rynku lokalnych mediów"

"Dawno oczekiwana reakcja na zaburzanie równowagi na rynku lokalnych mediów"

Źródło:
tvn24.pl

Małgorzata Zajączkowska, uznana aktorka filmowa i teatralna, pokieruje pracami tegorocznego Jury Konkursu Głównego 49. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Wraz z nią filmy oceniać będą: reżyserka Anna Jadowska, scenarzysta Marcin Ciastoń, producentka Marta Habior, czeski reżyser David Ondricek, scenografka Ewa Skoczkowska oraz operator Piotr Śliskowski.

Znana aktorka na czele Jury Konkursu Głównego festiwalu filmowego w Gdyni

Znana aktorka na czele Jury Konkursu Głównego festiwalu filmowego w Gdyni

Źródło:
FPFF, tvn24.pl
Żadne Maje i Nikodemy. Te "imiona" rządzą na tablicach rejestracyjnych

Żadne Maje i Nikodemy. Te "imiona" rządzą na tablicach rejestracyjnych

Źródło:
tvn24.pl
Premium