Dąb Dunin wzmocniony linami. "Mają za zadanie zapobiec złamaniu się konarów"

Autor:
tm//now
Źródło:
tvn24.pl
Przybudki.  Zakończył się już pierwszy etap prac arborystycznych przy Dębie Dunin
Przybudki. Zakończył się już pierwszy etap prac arborystycznych przy Dębie Dunin
wideo 2/6
slideshow

Zakończył się już pierwszy etap prac arborystycznych przy dębie Duninie rosnącym w Przybudkach w województwie podlaskim. Od kiedy ten czterystuletni dąb zdobył tytuł Drzewa Roku, coraz więcej osób chce go obejrzeć. A to mu nie służy. 

- Założyliśmy trzy wiązania, które tworzą kształt trójkąta. Bardzo mocne liny mają za zadanie zapobiec złamaniu się konarów - mówi, prosząc o zachowanie anonimowości, przedstawiciel specjalistycznej firmy arborystycznej Strefa Drzewa, który jest wykonawcą prac.

Mowa o rosnącym od czterystu lat na granicy Puszczy Białowieskiej i Puszczy Ladzkiej dębie Duninie, który - jak pisaliśmy na początku lipca - zwyciężył w tegorocznej edycji ogólnopolskiego konkursu na Drzewo Roku.

Ludzie parkują tuż obok drzewa, a nawet wspinają się na konary

Założone zostały trzy wiązania, które tworzą kształt trójkątaAdam Sacharewicz

- Dunin już wcześniej cieszył się dużym zainteresowaniem, ale po ogłoszeniu wyników konkursu chętnych, żeby osobiście obejrzeć drzewo, jest o wiele więcej niż zwykle. Ludzie parkują tuż obok drzewa, podchodzą bardzo blisko, udeptując tym sam glebę. A nawet wspinają się na konary. Stan drzewa może przez to ulec pogorszeniu. Według literatury specjalistycznej zagęszczenie gleby może skutkować zamieraniem korzeni - mówił w październiku w rozmowie z tvn24.pl Adam Bohdan z Fundacji Dzika Polska.

Fundacja podpisała z gminą Narew umowę na wykonanie prac pielęgnacyjnych przy drzewie i zleciła ich przeprowadzenie firmie Strefa Drzewa. Właśnie zakończył się pierwszy etap prac arborystycznych.

- W kolejnym etapie teren wokół dębu ma być otoczony kamieniami połączonymi ze sobą łańcuchem. Jeśli chodzi o dalsze zabiegi, to trwają dyskusje co do szczegółów - mówi Adam Bohdan.

Ponad rok temu złamał się jeden z konarów

Sołtys Przybudek Włodzimierz Owłasiuk podkreśla, że z okolicznych pól zostały już zebrane kamienie, z których będzie wykonane ogrodzenie. - Miejmy nadzieję, że te wszystkie zabiegi sprawią, że dąb będzie rósł jeszcze przez wiele lat i nie dojdzie już do takich sytuacji jak ponad rok temu, kiedy złamał się jeden z konarów - zaznacza.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Konary są podtrzymywane przez mocne liny Strefa Drzewa 

Prowadzenie prac pielęgnacyjnych jest możliwe dzięki zbiórce internetowej zorganizowanej przez Stowarzyszenie Lokalsi dla Puszczy.

Prace są możliwe dzięki internetowej zbiórce

W lutym Dunin ma reprezentować Polskę w międzynarodowym plebiscycie na Europejskie Drzewo Roku.

- To wyjątkowe drzewo skradło serce wielu ludziom. Dąb był i jest inspiracją dla wielu artystów. Znalazł się między innymi na okładce płyty "Scenariusz" zespołu Hoyraky, a reżyserka Beata Hyży-Czołpińska umieściła go w filmie "Wielkie drzewa" z cyklu reportaży "Czytanie Puszczy" - mówił w lipcu w rozmowie z tvn24.pl Tomasz Niechoda, który razem z inną miłośniczką Puszczy Białowieskiej Agnieszką Aleksiejczuk zgłosił Dunina do konkursu na Drzewo Roku.

Drzewo świetnie prezentuje się też w nocnej sceneriiKlub Gaja
Dąb Dunin rośnie we wsi Przybudki w powiecie hajnowskim

Autor:tm//now

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Adam Sacharewicz

Pozostałe wiadomości