TVN24 | Białystok

Dla miejscowych od zawsze jest "Strażnikiem Puszczy", 400-letni dąb Dunin Drzewem Roku

TVN24 | Białystok

Autor:
tm/gp
Źródło:
tvn24.pl
Dąb Dunin to Drzewo Roku 2021Klub Gaja
wideo 2/8
Klub GajaDąb Dunin to Drzewo Roku 2021

Zwycięzcą tegorocznej edycji ogólnopolskiego konkursu na Drzewo Roku został dąb rosnący we wsi Przybudki w województwie podlaskim. Przez miejscowych nazywany jest "Strażnikiem Puszczy" i od lat zachwyca swoim pięknem. Jest też inspiracją dla wielu artystów i społeczników.

Tegoroczna walka o pierwsze miejsce rozegrała się między podlaskim dębem Dunin, a "Dębem w Lublinie".

- Na Dunina zagłosowało 7380 internautów. Dąb z Lublina uzyskał niewiele mniej głosów, bo 7130. Jako trzeci na podium stanął Dąb Obrońca ze Śladowa w województwie mazowieckim z 1964 głosami– mówi Jolanta Migdał z Klubu Gaja.

"Możemy co roku poznawać nowe, niezwykłe historie drzew"

Dąb na granicy Puszczy Białowieskiej i Puszczy LadzkiejKlub Gaja

Jej organizacja już po raz jedenasty rozstrzygnęła ogólnopolski konkurs Drzewo Roku.

- Dzięki konkursowi możemy co roku poznawać nie tylko nowe, niezwykłe historie drzew, ale także spotykać wspaniałych ludzi, którzy pokazują nam jak dbać o drzewa w naszym najbliższym otoczeniu, pielęgnować lokalne tradycje i podejmować skuteczne działania na rzecz ochrony środowiska – podkreśla.

"Drzewo skradło serce wielu ludziom"

Dunina zgłosili do konkursu miłośnicy Puszczy Białowieskiej Agnieszka Aleksiejczuk i Tomasz Niechoda.

- To wyjątkowe drzewo skradło serce wielu ludziom. Dąb był i jest inspiracją dla wielu artystów. Znalazł się między innymi na okładce płyty „Scenariusz” zespołu Hoyraky, a reżyserka Beata Hyży-Czołpińska umieściła go w filmie „Wielkie drzewa” z cyklu reportaży „Czytanie Puszczy” – mówi Tomasz Niechoda.

Nazwa Dunin upamiętnia poetę Wincentego Dunina-Marcinkiewicza

Drzewo ma 400 lat. Stoi na granicy Puszczy Białowieskiej i Puszczy Ladzkiej, która klasyfikowana jest jako część Puszczy Białowieskiej. – Choć te okolice są, można by rzec Sanktuarium Puszczańskich Olbrzymów, to jednym z najbardziej znanych jest właśnie Dunin – podkreśla nasz rozmówca.

Nazwę około dziesięciu lat temu nadał drzewu jeden z twórców polskiego ruchu ekologicznego Janusz Korbel, który chciał uczcić w ten sposób białoruskiego poety i dramaturga Wincentego Dunina-Marcinkiewicza.

Przyjeżdża tu wielu turystów z Polski i nie tylko

- Myślę, że to bardzo dobra nazwa. Także z uwagi na to, że okoliczne wsie zamieszkiwane są przez ludność białoruską. Choć mam nadzieję, że zwycięstwo w konkursie sprawi, że nazwa zostanie rozpropagowana, nikt nie aspiruje do tego, żeby była jedyną. Miejscowi nazywają to drzewo "Strażnikiem Puszczy" lub po prostu "dębem z Przybudek". Szczególne warte uwagi jest też to, że okolicznym mieszkańcom bardzo zależy, żeby drzewo przetrwało jak najdłużej – zaznacza Niechoda.

Dunin znalazł się między innymi na okładce płyty oraz "wystąpił" w filmieKlub Gaja

Dodaje, że właśnie po to, aby zobaczyć drzewo i zrobić sobie przy nim pamiątkowe zdjęcie, do Przybudek przyjeżdża wielu turystów z Polski i nie tylko. – Są fotograficy, którzy potrafią koczować tu w nocy, żeby zrobić ujęcie dębu na tle Mlecznej Drogi. O czymś to świadczy – uśmiecha się nasz rozmówca.

Gmina szuka pieniędzy na zabiegi ochronne

30 czerwca rada gminy Narew podjęła uchwałę w sprawie przeprowadzenia przy Duninie zabiegów ochronnych. Planowane jest m.in. ustawienie stalowej podpory i założenie pasów wzmacniających. – Choć sytuacja finansowa gminy jest bardzo trudna, postaramy się znaleźć pieniądze. Potrzebne jest 10 tysięcy złotych – mówi wójt gminy Narew Andrzej Pleskowicz.

Oczywiście bardzo go cieszy wyjątkowe wyróżnienie, jakie zdobyło drzewo. – Dunin od lat jest wizytówką naszej gminy – podkreśla.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

W lutym przyszłego roku podlaski dąb będzie reprezentował Polskę w międzynarodowym plebiscycie Europejskie Drzewo Roku.

Drzewo świetnie prezentuje się też w nocnej sceneriiKlub Gaja
Dąb Dunin rośnie we wsi Przybudki w gminie Narew

Autor:tm/gp

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Klub Gaja