Produkowali "dokumenty kolekcjonerskie", klientów mieli z całej Europy i Ameryki

TVN24 | Białystok

Autor:
gp
Źródło:
CBŚP/TVN24
Produkowali "dokumenty kolekcjonerskie"CBŚP
wideo 2/8
CBŚPProdukowali "dokumenty kolekcjonerskie"

Blisko 80 funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego Policji oraz Komendy Głównej Policji wzięło udział w akcji rozbicia zorganizowanej grupy, której członkowie podejrzani są o produkcję fałszywych dokumentów. Śledztwo nadzoruje Prokuratura Regionalna w Białymstoku. Według śledczych grupa mogła wyprodukować co najmniej kilkanaście tysięcy fałszywych dokumentów, które trafiały głównie do krajów Unii Europejskiej.

Policjanci z Zarządu w Radomiu Centralnego Biura Śledczego Policji, pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Białymstoku, prowadzą śledztwo dotyczące funkcjonowania zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się popełnianiem przestępstw przeciwko wiarygodności dokumentów. Z zebranego materiału wynika, że grupa mogła działać od 2015 roku.

Zamówienia z Europy i Ameryki

Według śledczych zamówienia na fałszywe dokumenty docierały nie tylko z kraju, ale także z państw Unii Europejskiej i Ameryki Północnej. Z zebranego materiału wynika, że członkowie grupy zajmowali się praniem pieniędzy oraz fałszowaniem dokumentów w postaci: dowodów osobistych i praw jazdy różnych krajów, kart pobytu cudzoziemców, świadectw kwalifikacji, zezwoleń, dokumentów określających nabycie konkretnych uprawnień oraz wszelkich innych dokumentów, na które składane były zamówienia. Swoje usługi promowali na znanych stronach internetowych, oferując wspomniane dokumenty jako tzw. dokumenty kolekcjonerskie.

Akcja, podczas której zatrzymano pięć osób, została przeprowadzona przez policjantów CBŚP wspólnie z funkcjonariuszami Biura do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Głównej Policji. Podczas działań w Warszawie oraz na terenie województw: podlaskiego, wielkopolskiego, dolnośląskiego, świętokrzyskiego i lubelskiego przeszukano wiele obiektów i zabezpieczono fałszywe dokumenty w postaci dowodów osobistych czy praw jazdy. Policjanci przejęli także sprzęt komputerowy, profesjonalne drukarki, laptopy, matryce, telefony czy karty służące do produkcji dokumentów. W trakcie akcji zabezpieczono również bazę danych osób, które mogły dokonywać zakupu dokumentów, co obecnie jest dokładnie sprawdzane.

Produkowali "dokumenty kolekcjonerskie"CBŚP

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Zarzuty dla pięciu, areszty dla dwóch

W Prokuraturze Regionalnej w Białymstoku trzem zatrzymanym postawiono zarzuty dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz z artykułów przeciwko wiarygodności dokumentów. Dodatkowo jedna osoba usłyszała zarzut kierowania tą grupą. Wszystkim pięciu zatrzymanym grozi odpowiedzialność za pranie pieniędzy pochodzących z przestępstwa. Dwóch podejrzanych zostało tymczasowo aresztowanych na okres trzech miesięcy.

Walka z fałszerstwami dokumentów, a także z wykorzystywaniem ich do popełniania przestępstw np. wyłudzania kredytów doprowadziła do nowelizacji ustawy o dokumentach publicznych z 12 lipca 2019 roku, w której usankcjonowano karnie produkcję tzw. dokumentów kolekcjonerskich. Za takie przestępstwo grozi kara do dwóch lat pozbawienia wolności.

Produkowali "dokumenty kolekcjonerskie" z wielu krajówCBŚP

Autor:gp

Źródło: CBŚP/TVN24

Źródło zdjęcia głównego: CBŚP