TVN24 | Białystok

Podlaskie. Irakijczyk uciekał przed policją, na liczniku miał 200 km/h, a w aucie migrantów. Usłyszał zarzuty

TVN24 | Białystok

Autor:
tm//rzw
Źródło:
tvn24.pl, PAP
Białystok. Uciekający przed policją kierowca audi wjechał na czerwonym na przejście. W momencie, gdy chciał na nie wejść pieszy
Białystok. Uciekający przed policją kierowca audi wjechał na czerwonym na przejście. W momencie, gdy chciał na nie wejść pieszy KMP Białystok
wideo 2/6
KMP BiałystokBiałystok. Uciekający przed policją kierowca audi wjechał na czerwonym na przejście. W momencie, gdy chciał na nie wejść pieszy

Prokuratura postawiła zarzuty 22-letniemu Irakijczykowi, który w niedzielę uciekał w Białymstoku autem osobowym przed policją, wioząc sześciu migrantów. Irakijczykowi na co dzień mieszkającemu w Szwecji za organizację nielegalnego przekroczenia granicy grozi do ośmiu lat pozbawienia wolności, a za ucieczkę przed policją - do pięciu lat. Decyzją sądu spędzi najbliższe trzy miesiące w areszcie tymczasowym.

Wszystko zaczęło się w niedzielę (17 października) rano, gdy Straż Graniczna poinformowała białostocką policję o aucie marki Audi na szwedzkich tablicach rejestracyjnych, które nie zatrzymało się do kontroli drogowej. Pościg rozpoczął się w podbiałostockiej Grabówce. Kierowca uciekał tzw. Trasą Generalską, próbując wyjechać w kierunku Warszawy.

Na nagraniu udostępnionym przez policję widać, jak jadąc z prędkością 200 kilometrów na godzinę, kierowca przejechał skrzyżowanie na czerwonym świetle, w chwili gdy na przejście chciał wejść pieszy. Na szczęście przechodzień się cofnął i do tragedii nie doszło.

Policja zatrzymała Irakijczyka po kilkunastokilometrowym pościguKMP Białystok

Za kierownicą siedział 22-letni Irakijczyk, który na stałe mieszka w Szwecji

"Po kilkunastokilometrowym pościgu kierowca audi skręcił na parkingi przy ulicy Andersa w Białymstoku. Kontynuując ucieczkę, jechał chodnikami, a zaparkowane pojazdy omijał w ryzykowny sposób. Ostatecznie drogę ucieczki odcięli mu policjanci z białostockiej patrolówki" – czytamy w policyjnym komunikacie.

OGLĄDAJ TELEWIZJĘ NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Okazało się, że za kierownicą siedział 22-letni Irakijczyk, który na stałe mieszka w Szwecji. W jego samochodzie było sześciu obywateli Iraku, którzy nielegalnie przebywali na terenie Polski. Dwóch z nich siedziało w bagażniku.

Sąd przychylił się do wniosku prokuratury i aresztował Irakijczyka

Migranci zostali przekazani funkcjonariuszom Straży Granicznej. Kierowca został zaś zatrzymany przez policję. Jak poinformował w szef Prokuratury Rejonowej Białystok-Północ Maciej Płoński, sąd przychylił się do wniosku prokuratury i Irakijczyk spędzi najbliższe trzy miesiące w areszcie tymczasowym.

Usłyszał już dwa zarzuty. Dotyczą one, oprócz pomocy w nielegalnym przekroczeniu granicy RP, także ucieczki przed pościgiem policji. Za pierwszy czyn mężczyźnie grozi do ośmiu, a za drugi do pięciu lat pozbawienia wolności.

Pościg rozpoczął się w podbiałostockiej Grabówce

Od początku kryzysu zatrzymali 136 kurierów

Podlaska policja poinformowała we wtorek o areszcie dla innego kierowcy przewożącego migrantów. To obywatel Syrii, który został zatrzymany przez policjantów w minioną sobotę w Królowym Moście. Przewoził 15 Irakijczyków nielegalnie przebywających na terenie naszego kraju.

Z informacji policji wynika, że od początku kryzysu na granicy polsko-białoruskiej mundurowi zatrzymali w Podlaskiem 136 kurierów przewożących w samochodach ponad 500 migrantów.

Autor:tm//rzw

Źródło: tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: KMP Białystok

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości