Na terenie Nadleśnictwa Dojlidy zdecydowano się na nietypowe odnowienie zniszczonego lasu. Młode brzozy i otaczające je świerki tworzą kształt krzyża. Drzewka zostały posadzone już w zeszłym roku.
- W 2016 roku przeszedł tędy huragan. Wspólnie z proboszczem sanktuarium w Świętej Wodzie księdzem Alfredem Butwiłowskim (Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej znajduje się obok miejsca, o którym mowa – przyp. red.) postanowiliśmy, że sadząc tu nowe drzewa, stworzymy właśnie kształt krzyża. Jako wyraz upamiętnienia trzech ważnych rocznic: 75-lecia istnienia Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku, 300-lecia Świętej Wody oraz 100-lecia odzyskania niepodległości przez miasto Białystok – mówi Jarosław Krawczyk, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku.
Drzewka były sadzone w kwietniu zeszłego roku. Mają już około metra wysokości. - Za parę lat będzie tu pewnie piękny las – podkreśla.
Krzyż utworzony został z sadzonek brzozy, wokół których rosną świerki. Nasiona tych ostatnich zostały poświęcone w Watykanie przez papieża Franciszka.
- Warto dodać, że nawet jeśli świerki i brzozy nie tworzyłyby żadnego symbolu, to tak czy inaczej byłyby tu posadzone. Bo takie gatunki drzew są zgodne z charakterem siedliska leśnego, które tu się znajduje – wyjaśnia rzecznik. Podkreśla, że w Polsce można znaleźć co najmniej kilka przykładów tego typu nasadzeń.
– Kształt krzyża tworzą chociażby drzewa, które posadzono w Lesie Kabackim jako upamiętnienie katastrofy lotniczej z końca lat 80. ubiegłego wieku. Dwa lata temu w gdańskim Nadleśnictwie Lipusz, na terenach zniszczonych przez nawałnicę, nowe nasadzenia utworzyły kształt polskiego godła. Swój symbol, czyli lilijkę, eksponują też w ten sposób harcerze, którzy bardzo często pomagają nam w nasadzeniach – wylicza Jarosław Krawczyk.
Źródło: TVN24 Białystok
Źródło zdjęcia głównego: Nadleśnictwo Dojlidy