Odkrył na cmentarzu tajemniczy kopiec. Szacuje, że może mieć cztery tysiące lat

Źródło:
tvn24.pl
Lublin. Archeolog Grzegorz Mączka zauważył na cmentarzu tajemniczy kopiec. Sądzi, że usypano go około dwutysięcznego roku przed naszą erą (12.05.2023)
Lublin. Archeolog Grzegorz Mączka zauważył na cmentarzu tajemniczy kopiec. Sądzi, że usypano go około dwutysięcznego roku przed naszą erą (12.05.2023)Grzegorz Mączka
wideo 2/5
Lublin. Archeolog Grzegorz Mączka zauważył na cmentarzu tajemniczy kopiec. Sądzi, że usypano go około dwutysięcznego roku przed naszą erą Grzegorz Mączka

Alejki, nagrobki, a wśród nich nasyp, którego średnica podstawy mogła mieć pierwotnie co najmniej 18-20 metrów. Tak wygląda tajemniczy kopiec, który cmentarzu w Lublinie zauważył Grzegorz Mączka. Archeolog ma dowód, że wzniesienie istniało jeszcze przed tym, jak w 1868 roku powstała tu nekropolia. Sądzi, że zostało usypane około dwutysięcznego roku przed naszą erą.

- Wydawać by się mogło, że na terenie miasta zostały już odkryte wszystkie zabytki archeologiczne, które są widoczne w terenie. Jeszcze do niedawna też tak uważałem – uśmiecha się Grzegorz Mączka, archeolog z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Lublinie.

Zwrócił uwagę na wzniesienie, które znajduje się na terenie lubelskiego cmentarza parafialnego św. Agnieszki przy ul. Kleeberga.

Archeolog zauważył na cmentarzu tajemnicze wzniesienie. Zaczął drążyć temat Grzegorz Mączka

Jest oznaczony na jednym z najstarszych planów miasta

- Jest ono zwieńczone monumentem, który powstał w latach 90. ubiegłego wieku i upamiętnia polskich żołnierzy poległych podczas I i II wojny światowej. Sam kopiec jest jednak dużo starszy i był tu jeszcze przed 1868 rokiem, czyli przed datą założenia cmentarza – opowiada archeolog.

Już w 2020 roku widział piktogram, którym oznaczano wówczas kopce na - pochodzącym z 1803 roku - jednym z najstarszych planów miasta.

Czytaj też: Z funkcjonariuszy UB zrobiono żołnierzy września 1939 roku. "Nieprawdopodobna niekompetencja IPN-u"

- Plan został wykonany przez austriackiego kartografa wojskowego Johanna Trettera. Nie jest jednak tak szczegółowy jak mapa z połowy XIX wieku, którą niedawno udostępniło mi Archiwum Państwowe w Lublinie. Teraz nie mam już najmniejszej wątpliwości, że w tym miejscu istniał kopiec. Być może właśnie o tym nim mówi wzmianka zamieszczona w, wydrukowanym w 1839 roku, pierwszym przewodniku po Lublinie autorstwa Seweryna Sierpińskiego. Jest tam napisane "Za Augustyanami (czyli obecnym kościołem św. Agnieszki) jest jedna, dość wyniosła (mogiła), na której wiatrak stał przed laty" – mówi nasz rozmówca.

Zbocza były stopniowo "podcinane" przez bardziej współczesne groby

Sądzi, że kopiec miał pierwotnie średnicę podstawy mierzącą co najmniej 18-20 metrów.

– Świadczy o tym fakt, że biegnąca nieopodal alejka wyraźnie mija szerokim łukiem teren, na którym znajduje się obiekt. Zbocza nasypu były jednak stopniowo "podcinane" podczas zakładania bardziej współczesnych grobów. Do naszych czasów przetrwała więc jedynie centralna część korpusu – zaznacza archeolog.

Bardziej realne jest, że powstał wcześniej niż w średniowieczu

Według niego kopiec miał pierwotnie 2-3 metry wysokości i może pochodzić z wczesnego średniowiecza (od VIII do X wieku) lub też wczesnej epoki brązu.

Przypuszcza, że kopiec usypano około cztery tysiące lat temuGrzegorz Mączka

- Bardziej przychylam się do tej ostatniej hipotezy, bo obiekt jest zbyt duży, aby mógł powstać w średniowieczu. Ludy wczesnosłowiańskie usypywały znacznie mniejsze kopce. Jeśli zaś przyjmiemy hipotezę, że powstał we wczesnej epoce brązu, oznacza to że usypano go około dwutysięcznego roku przed naszą erą i prawdopodobnie spoczął tu ktoś bardzo ważny dla ówczesnej społeczności – podkreśla Mączka.

Hipotezę mogłyby potwierdzić badania archeologiczne

Na tych terenach mieszkała wówczas ludność z kręgu tzw. kultury trzcinieckiej, od miejscowości Trzciniec pod Opolem Lubelskim, gdzie dokonano pierwszych odkryć związanych z tamtejszym osadnictwem.

- Oczywiście, żeby potwierdzić datowanie kopca należałoby przeprowadzić badania archeologiczne. Na razie musimy oprzeć się jedynie na hipotezie – zastrzega naukowiec.

Autorka/Autor:tm

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Grzegorz Mączka

Pozostałe wiadomości

Gisele i Dominique Pelicot byli małżeństwem przez 50 lat, a ich życie długo wydawało się sielanką. Gdy Gisele zaczęła borykać się z niewyjaśnionymi zanikami pamięci, była przekonana, że to początki Alzheimera. Prawdę usłyszała od policji: przez lata mąż odurzał ją, gwałcił i zapraszał innych, by robili to samo. Dominique Pelicot przyznał się do wszystkich zarzucanych mu czynów. Oprócz niego oskarżonych jest 50 mężczyzn w wieku od 26 do 74 lat. Wielu z nich ma dzieci i jest w związkach. Niektórzy twierdzą, że nie wiedzieli, że Gisele była odurzona w czasie stosunku. Inni przekonują, że myśleli, iż "pozwolenie od męża" wystarczy. Gisele nie chciała procesu za zamkniętymi drzwiami, bo - jak podkreśla - to nie ona musi się wstydzić, a ci, którzy ją skrzywdzili.

Nie chciała procesu za zamkniętymi drzwiami. Bo to nie ona musi się wstydzić

Nie chciała procesu za zamkniętymi drzwiami. Bo to nie ona musi się wstydzić

Źródło:
New York Times, tvn24.pl

W każdym rządzie chyba jest tak, że są ministrowie, którzy pracują i są ministrowie, którzy wolą komentować. Ja wybrałam pracę. Ministerstwo Rozwoju i pan minister Paszyk najwyraźniej, póki co, wybrał komentowanie - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk z Lewicy, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Na odpowiedź Paszyka nie trzeba było długo czekać.

Dziemianowicz-Bąk o "ministrach, którzy pracują" i tych, "którzy wolą komentować". Jest odpowiedź

Dziemianowicz-Bąk o "ministrach, którzy pracują" i tych, "którzy wolą komentować". Jest odpowiedź

Źródło:
TVN24

Na niespełna dwa miesiące przed wyborami w USA republikański kandydat na prezydenta Donald Trump i jego demokratyczna rywalka Kamala Harris cieszą się niemalże równym poparciem - wynika z sondażu przeprowadzonego przez "New York Times" i Siena College.

Donald Trump czy Kamala Harris? Najnowszy sondaż

Donald Trump czy Kamala Harris? Najnowszy sondaż

Źródło:
Reuters, "New York Times"

Pogoda na początku tygodnia się pogorszy. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia na południowych krańcach Polski, gdzie spodziewane są intensywne opady deszczu i silny wiatr.

Idą ulewy i silny wiatr. Ostrzeżenia dla części kraju

Idą ulewy i silny wiatr. Ostrzeżenia dla części kraju

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

W ciąży poznały diagnozę, która brzmiała jak wyrok i nie dotyczyła ich zdrowia - tylko życia ich dzieci. Mimo tego zdecydowały się urodzić. Pani Anna, Kamila i Patrycja opowiedziały o swoich doświadczeniach i o tym, co było dla nich najgorsze.

Zdecydowały się urodzić dzieci z wadami letalnymi. Opowiedziały o swoich doświadczeniach

Zdecydowały się urodzić dzieci z wadami letalnymi. Opowiedziały o swoich doświadczeniach

Źródło:
Fakty TVN

Telefony, smsy, wiadomości z pracy w czasie wolnym, w tym na urlopie. - Rozwój technologiczny i upowszechnienie pracy zdalnej sprawiły, że nierzadko zaciera się granica między życiem zawodowym a prywatnym - komentuje mecenas Monika Wieczorek. Skutki? Stres, problemy zdrowotne i rodzinne. Rozwiązaniem ma być wprowadzenie tak zwanego prawa do odłączenia się, które obowiązuje już w kilku krajach. Czy możemy liczyć na nie także w Polsce?

"Szef przywitał mnie: z d...y wyciągnij ten telefon". Rewolucja w kolejnych krajach

"Szef przywitał mnie: z d...y wyciągnij ten telefon". Rewolucja w kolejnych krajach

Źródło:
tvn24.pl

Rosyjski dron rozbił się w sobotę we wschodniej Łotwie, trwa śledztwo w tej sprawie – poinformował prezydent kraju Edgars Rinkeviczs. Minister obrony Andris Spruds ocenił, że "ten incydent potwierdza potrzebę dalszego wzmacniania wschodniej granicy Łotwy". Do podobnego incydentu doszło także w Rumunii. Rzeczniczka NATO Farah Dakhlallah skomentowała, że chociaż nie ma informacji wskazujących na celowy atak Rosji na sojuszników, takie działania są "nieodpowiedzialne i potencjalnie niebezpieczne".

Incydent, który "potwierdza potrzebę dalszego wzmacniania wschodniej granicy"

Incydent, który "potwierdza potrzebę dalszego wzmacniania wschodniej granicy"

Źródło:
PAP

Prawie 100 osób ewakuowano w niedzielę w okręgu Marmarosz na północy Rumunii z powodu gwałtownego pożaru roślinności. Ogień zajął kilka budynków, udało się go ugasić - podały lokalne media.

Jeden z największych pożarów od lat. Ewakuowano mieszkańców

Jeden z największych pożarów od lat. Ewakuowano mieszkańców

Źródło:
Reuters, PAP

Popularność w sieci zdobył film pokazujący, jakoby - według komentarzy internautów - aktywista klimatyczny zablokował autem rolnikowi wjazd na farmę, więc ten usunął samochód za pomocą wózka widłowego. Zdarzenie nie miało jednak związku z aktywistami klimatycznymi, a nagranie jest sprzed trzech lat, nie pochodzi z Polski.

Aktywista klimatyczny zablokował rolnikowi wjazd na farmę? Co to za nagranie

Aktywista klimatyczny zablokował rolnikowi wjazd na farmę? Co to za nagranie

Źródło:
Konkret24

Za gwałt przez internet 20-letniemu sprawcy grozi nawet 15 lat więzienia. Choć w realnym świecie nigdy nie dotknął i nie spotkał swoich ofiar, to - według prokuratury - seryjnie je krzywdził. Mężczyzna swoje ofiary prosił o intymne zdjęcia, a potem wykorzystywał je do gróźb i szantażu. Najmłodsza z jego ofiar miała 11 lat.

Najmłodsza ofiara miała 11 lat. 20-latek odpowie za gwałt przez internet

Najmłodsza ofiara miała 11 lat. 20-latek odpowie za gwałt przez internet

Źródło:
Fakty TVN

Naukowcy z zakresu medycyny pracy z Łodzi wskazują, że praca hybrydowa wpływa na pracowników najgorzej. Ich badania wykazały, że taki tryb często wiąże się z zaburzeniami rytmu dobowego, co odbija się na jakości snu. Z kolei praca zdalna wpłynęła głównie na godziny zasypiania i wstawania.

Praca zdalna i hybrydowa a zdrowie. Nowe badanie polskich naukowców

Praca zdalna i hybrydowa a zdrowie. Nowe badanie polskich naukowców

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło w niedzielę na Woli. Tuż przy Bazarze Olimpia postrzelono mężczyznę. Policja potwierdza, że jednej osobie udzielano pomocy medycznej, funkcjonariusze też użyli broni.

Strzał w kierunku policjantów, ranny przechodzień. Sprawca poszukiwany

Strzał w kierunku policjantów, ranny przechodzień. Sprawca poszukiwany

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Jedni kąpią się beztrosko w Wiśle inni przyjechali... samochodem terenowym. Nie wszyscy na poważnie biorą zakaz poruszania się po rezerwacie Wyspy Zawadowskie.

Przejażdżka autem terenowym i sesja zdjęciowa w... rezerwacie przyrody

Przejażdżka autem terenowym i sesja zdjęciowa w... rezerwacie przyrody

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W mieszkaniu wikarego w Drobinie (woj. mazowieckie) znaleziono ciało mężczyzny. Postępowanie prowadzi płocka policja. Głos zabrała również tamtejsza kuria.

Ciało w mieszkaniu wikariusza. Policja wyjaśnia, kuria zawiesza księdza

Ciało w mieszkaniu wikariusza. Policja wyjaśnia, kuria zawiesza księdza

Źródło:
Kontakt24, tvn24.pl
"Jeeeest! Mamy złoto!" Niezwykłe odkrycie Polek w klasztorze

"Jeeeest! Mamy złoto!" Niezwykłe odkrycie Polek w klasztorze

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Idzie ochłodzenie, ale mimo to czasami nadal będzie cieplej niż zwykle o tej porze roku. Jaka pogoda będzie na początku astronomicznej i kalendarzowej jesieni? Sprawdź długoterminową prognozę na 16 dni.

Pogoda na 16 dni: kończy się wrześniowy upał

Pogoda na 16 dni: kończy się wrześniowy upał

Źródło:
tvnmeteo.pl
"Na 8 września było bardzo ładnie zielono. A potem to wszystko diabli wzięli"

"Na 8 września było bardzo ładnie zielono. A potem to wszystko diabli wzięli"

Źródło:
TVN24.pl
Premium

Weekend Cudów Szlachetnej Paczki dopiero w grudniu, ale fundacja już szuka wolontariuszy, dzięki którym znów uda się dotrzeć do najbardziej potrzebujących. Od tego ile osób się zgłosi zależy, ilu osobom uda się pomóc. Zgłosić może się każdy. Żeby to zrobić, nie trzeba nawet wychodzić z domu.

Szlachetna Paczka szuka wolontariuszy. W całej Polsce brakuje ich prawie pięć tysięcy

Szlachetna Paczka szuka wolontariuszy. W całej Polsce brakuje ich prawie pięć tysięcy

Źródło:
TVN24