Wpadł, gdy ładował butelki z bimbrem. Alkohol produkował w stodole

Bimber był już gotowy do sprzedazy
Likwidacji bimbrowni w gminie Gródek (Podlaskie)
Źródło: podlaska KAS

Blisko trzy tysiące litrów bimbru i aparaturę do jego produkcji znaleźli funkcjonariusze podlaskiej Krajowej Administracji Skarbowej w nielegalnej fabryczce alkoholu w gminie Gródek. Zatrzymali 35-latka podejrzanego o przestępstwa karne skarbowe - posiadanie i nielegalną produkcję alkoholu.

Funkcjonariusze celno-skarbowi z Białegostoku podejrzewali, że na posesji w okolicach Gródka (powiat białostocki) może być prowadzona taka nielegalna działalność. Zaskoczyli 35-latka, gdy ładował do samochodu butelki z gotowym bimbrem. Okazało się, że w stodole są dwie kompletne linie służące do produkcji alkoholu, składające się m.in. z pieców i kolumn destylacyjnych.

Gotowy alkohol w plastikowych baniakach
Gotowy alkohol w plastikowych baniakach
Źródło: podlaska KAS

Znaleźli blisko trzy tysiące litrów bimbru, o mocy 20-50 procent.

- Gdyby zarekwirowany podczas tej akcji alkohol trafił do sprzedaży, budżet państwa straciłby blisko 100 tysięcy złotych - poinformował w piątek podkom. Maciej Czarnecki, oficer prasowy podlaskiej KAS.

Dwa tygodnie temu KAS zlikwidowała w Czarnej Białostockiej magazyn nielegalnego alkoholu; znalazła tam ponad 3,2 tys. litrów bimbru o mocy 20-48 procent. 59-letni właściciel nieruchomości stanie przed sądem za przestępstwo skarbowe. W styczniu podczas podobnej akcji KAS znalazła ponad 5 tys. litrów bimbru w rozlewni i magazynach, odkrytych m.in. na jednej z posesji pod Białymstokiem. W związku z tą działalnością zatrzymane zostały dwie osoby.

PRZECZYTAJ: Bimbrownia na poddaszu "Tłumaczył, że potrzebuje alkoholu do rozliczeń z pracownikami".

Bimber był już gotowy do sprzedazy
Bimber był już gotowy do sprzedazy
Źródło: podlaska KAS

Tradycja, która doczekała się muzealnej wystawy

Nielegalna produkcja alkoholu ma w Podlaskiem wieloletnią tradycję związaną najczęściej z okolicami Puszczy Knyszyńskiej. To tam służba celno-skarbowa i policja zwykle lokalizują leśne bimbrownie, choć w ostatnim czasie coraz częściej są to fabryczki działające w zabudowaniach gospodarczych.

O popularności bimbrownictwa w regionie świadczy ekspozycja, którą można oglądać w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej - instytucji kultury województwa podlaskiego.

Wystawa powstała w oparciu o oryginalne elementy fabryczek alkoholu zlikwidowanych przez policję lub KAS. Oddanie ich na własność muzealnikom było możliwe po prawomocnym zakończeniu postępowań sądowych przeciwko bimbrownikom. Są tam np. bimbrownie na kółkach, w formie przyczepy, które działały na terenie Puszczy Knyszyńskiej.

TVN24 HD
Dowiedz się więcej:

TVN24 HD

Czytaj także: