Osada w sercu Puszczy Białowieskiej stała się zabytkiem. "Walor malowniczości"

Autor:
tm/gp
Źródło:
tvn24.pl
Leśniczówka, tak jak i stodoła ze spichlerze, została wzniesiona w 1935 roku
Leśniczówka, tak jak i stodoła ze spichlerze, została wzniesiona w 1935 roku WUOZ w Białymstoku
wideo 2/5
WUOZ w Białymstoku

Wojewódzkie służby konserwatorskie objęły ochroną przedwojenną leśniczówkę, w której przez kilkadziesiąt lat mieszkali profesor nauk leśnych Simona Kossak i fotograf dzikiej przyrody Lech Wilczek. Wpisem do rejestru objęta została też stodoła ze spichlerzem. Budynki stoją na terenie Dziedzinki – osady w Puszczy Białowieskiej.  

Leśniczówka z 1935 roku położona jest na nieogrodzonym siedlisku w środku lasu, przy polnej drodze. Na działce znajduje się też - wybudowana w tym samym czasie - zabytkowa stodoła ze spichlerzem. Oba budynki figurują w wojewódzkiej ewidencji zabytków. Teraz podlaskie służby konserwatorskie wzmocniły ich ochronę i wpisały osadę do rejestru zabytków.

- W 1971 roku w leśniczówce zamieszkał fotograf dzikiej przyrody i miłośnik Puszczy Białowieskiej Lech Wilczek. Po pewnym czasie, do drugiej części chałupy, wprowadziła się profesor Simona Kossak – biolog, miłośniczka lasów i dzikiej przyrody – mówi prof. Małgorzata Dajnowicz, podlaska konserwator zabytków.

"Doskonały punkt obserwacyjny zwierząt w ich naturalnym środowisku"

Wyrazistym akcentem leśniczówki jest wydatny dach naczółkowyWUOZ w Białymstoku 

Dziedzinka stanowiła dla naukowców wspaniały punkt obserwacyjny.

- Położona w granicach rezerwatu ścisłego była doskonałym punktem obserwacyjnym zwierząt w ich naturalnym środowisku. Poprzez swoją działalność naukową i artystyczną oboje stali się aktywnymi propagatorami unikatowych walorów przyrodniczych Puszczy Białowieskiej – opowiada konserwator.

Zespół budynków posiada też "walor malowniczości"

Stodoła ze spichlerzem nawiązuje swoim wyrazem do architektury leśniczówkiWUOZ w Białymstoku 

Budynki przetrwały do dziś w niezmienionej formie. - Leśniczówkę cechuje oryginalna, zwarta, proporcjonalna i prosta bryła, której wyrazistym akcentem jest wydatny dach naczółkowy. Natomiast stodoła ze spichlerzem - pomimo że jest obiektem typowo gospodarczym – to nawiązuje swoim wyrazem do architektury leśniczówki – podkreśla prof. Dajnowicz.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Według niej zespół budynków posiada też "walor malowniczości". - Zlokalizowany na płaskim terenie, otoczony lasem, wykonany z tradycyjnego, naturalnego budulca doskonale wpisuje się w puszczański krajobraz – zaznacza konserwator.

Osada położona jest w sercu Puszczy Białowieskiej

Autor:tm/gp

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: WUOZ w Białymstoku

Pozostałe wiadomości