Przeskakuje przez ogrodzenie i niszczy drzewka. Działkowcy mają problem z łosiem

Źródło:
tvn24.pl
Białystok. Łoś zadomowił się na ogródkach działkowych
Białystok. Łoś zadomowił się na ogródkach działkowychAnna Łuckiewicz
wideo 2/7
LOS

Na terenie ogródków działkowych w okolicach ulicy Kleeberga w Białymstoku zadomowił się łoś. Zwierzę już kilka razy przeskakiwało przez ogrodzenie i - jak mówią działkowcy - powodowało szkody, m.in. niszcząc drzewka. Przedstawiciel firmy, która na zlecenie miasta odławia dzikie zwierzęta radzi działkowcom, co powinni zrobić. Jednak prezes ogródków podkreśla, że na takie rozwiązanie nie ma pieniędzy.

- Co prawda na razie nic nikomu się nie stało, ale to przecież dzikie zwierzę, które w razie, gdy poczuje się zagrożone, może zaatakować. A na terenie ogródków chodzą też dzieci - mówi Roman Cukier, prezes Rodzinnych Ogródków Działkowych "Fasty" w Białymstoku

Działki zlokalizowane są na obrzeżach miasta, w okolicach ulicy Kleeberga i Narodowych Sił Zbrojnych. Od kilku miesięcy pojawia się tam łoś.

Łoś wchodzi na działki Anna Łuckiewicz

- Po raz pierwszy był widziany w grudniu. Później w styczniu. Przez jakiś czas była przerwa, a teraz znów wrócił - zaznacza prezes.

Jak podkreśla, zwierzę powoduje zniszczenia. - Przede wszystkim chodzi o drzewka. Obgryza korę, łamie gałęzie. Wzywaliśmy straż miejską, która owszem do nas przyjeżdżała, ale nic z tego nie wynikało - mówi.

Strażnicy miejscy zauważyli dziurę w ogrodzeniu

Krzysztof Tyszka, rzecznik białostockiej straży miejskiej mówi, że strażnicy dostali od działkowców trzy zgłoszenia w tej sprawie - 4 i 5 stycznia oraz 24 marca.

Zwierzę się tu zadomowiło Anna Łuckiewicz

- Za pierwszym razem, gdy przybyliśmy na miejsce, łosia nie było. Widzieliśmy go za to podczas drugiej i trzeciej interwencji. Zabezpieczyliśmy teren i zgłosiliśmy sprawę spółce, która na zlecenie miasta zajmuje się specjalistycznym odłowem dzikich zwierząt. Poinformowaliśmy też działkowców, aby nie próbowali płoszyć łosia, bo ten mógłby wtedy wyrządzić komuś krzywdę - zaznacza.

Czytaj też: Park w Starych Babicach odwiedził niecodzienny gość

Dodaje, że podczas styczniowej interwencji strażnicy zauważyli dziurę w ogrodzeniu, przez którą zwierzę mogło wejść na teren ogródków.

- Prezes zobowiązał się naprawić ogrodzenie. Pod koniec marca jeszcze raz, już z własnej inicjatywy, pojawiliśmy się na terenie ogródków. Łosia wtedy nie zauważyliśmy - relacjonuje Tyszka.

Prezes ogródków: potrafi bez żadnego problemu przeskoczyć przez ogrodzenie

Cukier twierdzi, że ogrodzenie zostało naprawione, jednak według niego to nie tamtędy łoś wchodził na działki.

- Potrafi bez żadnego problemu przeskoczyć przez nasze 1,7-metrowe ogrodzenie. Najlepiej byłoby go na kilka godzin uśpić i wywieźć gdzieś w głąb lasu. Nie łudzę się jednak, że ktoś to zrobi, bo to bardzo skomplikowana operacja, a łoś swoje waży - mówi prezes ogródków działkowych.

Średnio 10 zgłoszeń rocznie z terenu całego miasta

Dariusz Krasowski, współwłaściciel firmy, która na zlecenie miasta zajmuje się odłowem dzikich zwierząt, mówi, że praktyka wywożenia zwierzęcia stosowana jest tylko w przypadkach, gdy nie jest ono w stanie samo wyjść z miejsca, w które się dostało.

Widziany był już kilka razy Anna Łuckiewicz

- W tym przypadku tak nie jest, bo łoś tak jak sam wszedł na teren ogródków, tak sam wyszedł. Zresztą nie jest to zasadne również z tego względu, że zwierzę i tak wróci na miejsce, z którego zostało wywiezione. Mieliśmy już takie przykłady - podkreśla.

Dodaje, że zgłoszeń o chodzących po Białymstoku łosiach mają średnio 10 rocznie.

- Przyjmowaliśmy zgłoszenia między innymi z terenu ogródków działkowych przy ulicy Ciołkowskiego czy też 42. Pułku Piechoty. Trzeba pamiętać, że na terenie województwa podlaskiego bytuje jedna trzecia całej polskiej populacji łosia. Na tysiąc hektarów występuje średnio 30 kilka osobników. To bardzo dużo - mówi Krasowski.

Podwyższenie ogrodzenia lub czerwone chorągiewki

Podkreśla też, że zgodnie z przepisami właściciel posesji powinien tak ją zabezpieczyć, aby żadne dzikie zwierzę się na nią nie dostało.

- Najlepiej byłoby podnieść ogrodzenie lub przynajmniej powiesić na nim fladry, czyli, przywiązane sznurkami, czerwone chorągiewki. Łoś się ich obawia, gdy łopoczą na wietrze i nie przekracza wyznaczonej przez nie linii. Mówiłem to władzom ogródków. Jeśli tego nie zrobią, zwierzę nadal będzie tam przychodziło. Szczególnie zimą, gdy w lasach brakuje pożywienia. Zaraz gdy się ociepli, łoś pójdzie pewnie na bagna - uważa nasz rozmówca.

Dodaje, żeby w żadnym wypadku nie próbować zwierzęcia odganiać czy też go straszyć. - Wtedy może zaatakować. W innych przypadkach tego nie zrobi - podkreśla.

Prezes działkowców mówi o kosztach

Prezes ogródków mówi nam, że nie takiego rozwiązania problemu oczekuje.

- Nie mamy pieniędzy ani na postawienie wyższego ogrodzenia, ani na powieszenie fladr - zaznacza. I dodaje, że ogródki mają sześć hektarów powierzchni. - Trzeba byłoby więc założyć bardzo dużo chorągiewek, a to kosztuje - podkreśla.

Skarżą się, że łoś łamie drzewka Anna Łuckiewicz

A może przekonać działkowców, żeby każdy powiesił fladry we własnym zakresie? - dopytujemy. - Myślę, że z tego też nic by nie wyszło, bo nie każdy by to zrobił - uważa prezes ogródków działkowych.

Łosie nie są w Polsce pod ochroną, ale od 2001 roku obowiązuje moratorium, które wprowadza całkowity zakaz polowań na te zwierzęta.

Autorka/Autor:tm

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego:  Anna Łuckiewicz

Pozostałe wiadomości

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed gwałtownymi burzami na znacznym obszarze Polski. W niektórych miejscach w nocy z wtorku na środę wiatr w porywach będzie rozpędzać się aż do 100 kilometrów na godzinę. Zostały wydane również ostrzeżenia związane z upałem. Według synoptyków IMGW temperatura w środę sięgnie nawet 33 stopni Celsjusza.

Niebezpieczna noc. Ostrzeżenia IMGW drugiego stopnia

Niebezpieczna noc. Ostrzeżenia IMGW drugiego stopnia

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Rosyjski dyktator Władimir Putin przybył we wtorek do Korei Północnej. Na lotnisku przywitał go Kim Dzong Un. Przed wizytą Putin podziękował Korei Północnej za wsparcie w wojnie przeciw Ukrainie i mówił, że liczy na podpisanie "wieloaspektowego strategicznego traktatu o partnerstwie".

Władimir Putin z wizytą w Korei Północnej. Na lotnisku przywitał go Kim Dzong Un

Władimir Putin z wizytą w Korei Północnej. Na lotnisku przywitał go Kim Dzong Un

Źródło:
PAP, Reuters

Siedem osób zginęło we wtorek wieczorem w wypadku samochodowym w pobliżu Chartres w środkowej Francji - poinformowała lokalna prefektura w Regionie Centralnym-Dolinie Loary. Pięcioro zmarło w płonącym aucie, a dwie z drugiego pojazdu z powodu siły uderzenia. Nie są na razie znane przyczyny wypadku.

Tragiczny wypadek ze Francji. Pięć osób zginęło w płonącym samochodzie, dwie z powodu siły uderzenia

Tragiczny wypadek ze Francji. Pięć osób zginęło w płonącym samochodzie, dwie z powodu siły uderzenia

Źródło:
PAP, Le Figaro

Sekta religijna w zachodniej części Zimbabwe ukryła pod grządkami kilkadziesiąt grobów dzieci. Makabrycznego odkrycia dokonały służby medyczne, po weryfikacji zgłoszeń o trwających w tym regionie epidemiach cholery, świnki i odry. - Mieszkańcy wioski każdego ranka widzieli nowe ogrody warzywne i zieleniejące grządki, nieświadomi, że pod żyzną glebą leży kolejne martwe dziecko, któremu odmówiono pomocy medycznej - przekazał Celestino Dhege, szef służb medycznych prowincji.

Członkowie sekty z Zimbabwe trzymali chore dzieci w domu. Gdy zmarły, grzebali je nocą i sadzili nowe grządki

Członkowie sekty z Zimbabwe trzymali chore dzieci w domu. Gdy zmarły, grzebali je nocą i sadzili nowe grządki

Źródło:
PAP

Siły Obronne Izraela poinformowały we wtorek, że zatwierdzone zostały plany ofensywy na Liban i podjęto decyzję o "stałym zwiększaniu gotowości wojsk" lądowych. Portal Times of Israel przypomina, że Izrael ostrzegał, iż nie będzie tolerował obecności libańskiego Hezbollahu przy swej północnej granicy.

Izraelska armia zatwierdziła plany ofensywy na Liban

Izraelska armia zatwierdziła plany ofensywy na Liban

Źródło:
PAP

- Te nieszczęsne małpki na stacjach benzynowych muszą niestety pozostać, ale naprawdę musimy kupić w nocy alkohol na stacjach benzynowych? - pytała w "Faktach po Faktach" Izabela Leszczyna. Ministra zdrowia zapowiadała wprowadzenia na nich zakazu sprzedaży alkoholu. Mówiła też o programie pilotażowym, który ma zapobiegać nieodwoływaniu wizyt u specjalistów.

"Małpki muszą pozostać, ale naprawdę musimy kupić w nocy alkohol na stacjach benzynowych?"

"Małpki muszą pozostać, ale naprawdę musimy kupić w nocy alkohol na stacjach benzynowych?"

Źródło:
TVN24

- Mamy 25 rannych żołnierzy i mamy żołnierza, który tam zginął - powiedział w "Kropce nad i" wiceminister obrony narodowej Cezary Tomczyk, odnosząc się do sytuacji na granicy Polski i Białorusi. Mówił, że "służby białoruskie i rosyjskie szkolą ludzi przeciwko polskim żołnierzom". - Uczą ich, co żołnierze mogą, a czego nie, jakie techniki powinni stosować ci ludzie - wskazywał.

Tomczyk o białoruskich i rosyjskich służbach: oni ich szkolą, co mogą nasi żołnierze, a czego nie

Tomczyk o białoruskich i rosyjskich służbach: oni ich szkolą, co mogą nasi żołnierze, a czego nie

Źródło:
TVN24

Byłego komendanta głównego policji wprowadził do rady nadzorczej Piasta Gliwice mniejszościowy udziałowiec, bo Jarosław Szymczyk mieszkał blisko i dbał o bezpieczeństwo w klubie. Większościowy udziałowiec, czyli miasto, poprosiło o zmianę tej decyzji. We wtorek ogłoszono, że generała w klubie sportowym nie będzie.

Jarosław Szymczyk nie będzie już pracować w klubie sportowym

Jarosław Szymczyk nie będzie już pracować w klubie sportowym

Źródło:
tvn24.pl

Pod Mińskiem Mazowieckim zderzyły się dwa samochody osobowe. Jedna osoba zmarła, a dwie, w tym dziecko, trafiły do szpitala.. Przyczyny wypadku bada policja.

Jedna osoba nie żyje, kobieta i dziecko w szpitalu

Jedna osoba nie żyje, kobieta i dziecko w szpitalu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Strażacy pod Konstancinem-Jeziorną walczyli z pożarem dachu domu w zabudowie bliźniaczej. Nasz reporter dowiedział się, że przyczyną było uderzenie pioruna. W akcji udział brało 10 zastępów straży pożarnej.

Po uderzeniu pioruna palił się dach domu

Po uderzeniu pioruna palił się dach domu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed zapowiadanymi na wtorkowy wieczór i najbliższą noc gwałtownymi zjawiskami pogodowymi. Alert został wysłany do osób przebywających na terenie sześciu województw.

Alert RCB dla sześciu województw. "Możliwe przerwy w dostawie prądu"

Alert RCB dla sześciu województw. "Możliwe przerwy w dostawie prądu"

Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

W poniedziałek na Teneryfie zaginął 19-letni Brytyjczyk Jay Slater - piszą brytyjskie media. Jego ostatnią znaną lokalizacją był górzysty park krajobrazowy. Jak przekazała dziewczyna, która przyjechała z nim na wyspę, zadzwonił do niej o poranku, informując, że się zgubił, potrzebuje wody i pada mu bateria w telefonie. Później kontakt się urwał.

Dzwonił, że się zgubił i pada mu bateria. Zaginął na Teneryfie

Dzwonił, że się zgubił i pada mu bateria. Zaginął na Teneryfie

Źródło:
BBC, Lancashire Post

Był w toalecie, gdy autobus z jego kolegami odjechał. Chłopiec został sam w Miejscu Obsługi Pasażerów przy S7. Poprosił o pomoc przypadkową osobę. Przyjechali policjanci, wrócił też wycieczkowy autobus.

Odjechali bez jednego uczestnika szkolnej wycieczki

Odjechali bez jednego uczestnika szkolnej wycieczki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Skłaniam się do tego, żeby raczej powiedzieć ministrowi Radosławowi Sikorskiemu: Zostań, dalej pomagasz. Tu, na miejscu - przyznał Donald Tusk, pytany, czy szef MSZ zostanie unijnym komisarzem do spraw obronności lub obejmie inne wysokie zagraniczne stanowisko. Premier ocenił, że "dzisiaj polski minister spraw zagranicznych to jest naprawdę ważna polityczna figura w układzie europejskim".

Będzie komisarzem do spraw obronności? Tusk o "najbardziej prawdopodobnym scenariuszu" dla Sikorskiego

Będzie komisarzem do spraw obronności? Tusk o "najbardziej prawdopodobnym scenariuszu" dla Sikorskiego

Źródło:
TVN24

Po policyjnej interwencji obezwładniony już mężczyzna trafił do szpitala. Tam po podaniu leków, mimo reanimacji, zmarł. O zdarzeniu poinformowano prokuraturę, Biuro Spraw Wewnętrznych Policji oraz wydziały kontroli komendy głównej i komendy stołecznej. Została zlecona sekcja zwłok.

Mężczyzna zatrzymany przez policjantów zmarł w szpitalu

Mężczyzna zatrzymany przez policjantów zmarł w szpitalu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Szef resortu sprawiedliwości wszczął procedurę odwoławczą wobec osób z kierownictwa trzech sądów. Wśród nich jest prezes Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie Rafał Puchalski, wiceprzewodniczący nowej KRS.

Ministerstwo o kierownictwie trzech sądów. Bodnar wszczął procedurę

Ministerstwo o kierownictwie trzech sądów. Bodnar wszczął procedurę

Źródło:
PAP
NIK zbada policyjne lotnictwo

NIK zbada policyjne lotnictwo

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Zmarł Łukasz Lipiński, zastępca redaktora naczelnego tygodnika "Polityka" i szef serwisu internetowego pisma. O jego śmierci poinformowała redakcja. Miał 51 lat.

Nie żyje Łukasz Lipiński, zastępca redaktora naczelnego "Polityki"

Nie żyje Łukasz Lipiński, zastępca redaktora naczelnego "Polityki"

Źródło:
tvn24.pl, "Polityka"

Justin Timberlake został zatrzymany w poniedziałek - poinformowała stacja ABC News, powołując się na funkcjonariuszy policji. Po spędzeniu nocy w areszcie we wtorek stanął przed sądem, gdzie postawiono mu zarzut prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości - informuje CNN.

Media: Justin Timberlake opuścił policyjny areszt. Postawiono mu jeden zarzut

Media: Justin Timberlake opuścił policyjny areszt. Postawiono mu jeden zarzut

Aktualizacja:
Źródło:
CNN, ABC News

Ostatnimi laty w dyskusjach o turystyce dominuje jedna kwestia - nadmiar przyjezdnych. Kolejne miasta i podróżnicze regiony prześcigają się w pomysłach na ograniczenie fali turystów. W niedawnym badaniu sprawdzono, które europejskie atrakcje są najbardziej zatłoczone. Okazało się, że najwięcej turystów oblega Wersal.

Tłok, gwar, kolejki i przepychanki. To najbardziej zatłoczona atrakcja Europy

Tłok, gwar, kolejki i przepychanki. To najbardziej zatłoczona atrakcja Europy

Źródło:
PAP

We wtorek 32-letnia Marlena Engelborn, będąca potomkinią Fredricha Engelborna, założyciela przedsiębiorstwa chemiczno-farmaceutycznego BASF, rozdała majątek odziedziczony po swojej babci. Spadek w wysokości prawie 25 milionów euro został podzielony pomiędzy kilkadziesiąt organizacji pozarządowych. 

Młoda dziedziczka fortuny rozdała prawie 25 milionów euro

Młoda dziedziczka fortuny rozdała prawie 25 milionów euro

Źródło:
PAP

Były dotacje, jest wezwanie do zwrotu pieniędzy. Ponad dwa miliony złotych muszą oddać niektóre organizacje, którym środki przyznał Narodowy Instytut Wolności. Nadzorował go ówczesny minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Audyt wykazał wiele nieprawidłowości. Dotacje często trafiały do organizacji powiązanych z politykami PiS-u. Zwolnionych zostało 700 ekspertów Instytutu, nominowanych przez Piotra Glińskiego.

Dotacje z Narodowego Instytutu Wolności pod lupą. Część beneficjentów musi oddać pieniądze

Dotacje z Narodowego Instytutu Wolności pod lupą. Część beneficjentów musi oddać pieniądze

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Skierowaliśmy do Adama Bodnara zawiadomienie w sprawie podkomisji smoleńskiej - poinformował wiceminister obrony Cezary Tomczyk. - Rozpoczęły się dwa śledztwa, sprawa jest w prokuraturze - dodał.

Jest zawiadomienie w sprawie podkomisji smoleńskiej. "Trafiliśmy na bardzo ciekawy materiał dowodowy"

Jest zawiadomienie w sprawie podkomisji smoleńskiej. "Trafiliśmy na bardzo ciekawy materiał dowodowy"

Źródło:
PAP

Mieszkańcy Majorki protestują przeciwko ogromnemu napływowi turystów na wyspę. - Blokowali turystom dostępu do plaży i wznosili wrogie okrzyki wobec lokalnych władz - przekazała policja w Palma de Mallorca. W 2023 r. zamieszkana przez 900 tys. osób Majorka była jednym z głównych kierunków wybieranych przez turystów udających się do Hiszpanii.

Blokują dostęp do plaży, wznoszą wrogie okrzyki. Mieszkańcy mają dość turystów

Blokują dostęp do plaży, wznoszą wrogie okrzyki. Mieszkańcy mają dość turystów

Źródło:
PAP

Posłanka Lewicy Wanda Nowicka zapytana, czy w ochronę naszej wschodniej granicy powinien się włączyć Frontex, stwierdziła, że ta unijna agencja zaangażuje się tylko wtedy, "gdybyśmy sobie rzeczywiście nie radzili z tymi problemami". Tak jednak nie jest. Frontex regularnie współpracuje z Polską - również w tym roku.

Frontex działa wtedy, gdy państwo nie radzi sobie z problemami na granicy? Nie tylko

Frontex działa wtedy, gdy państwo nie radzi sobie z problemami na granicy? Nie tylko

Źródło:
Konkret24

"Ród smoka" powrócił. Wyczekiwany przez fanów pierwszy odcinek drugiego sezonu hitowego serialu ukazał się w HBO i na platformie Max w poniedziałek o trzeciej nad ranem. Są już pierwsze recenzje. Jak "Syna za syna" oceniają krytycy i dziennikarze?  

"Uczta dla oka i ucha". Pierwsze recenzje premierowego odcinka "Rodu smoka"

"Uczta dla oka i ucha". Pierwsze recenzje premierowego odcinka "Rodu smoka"

Źródło:
tvn24.pl