Przewoził migrantów, próbował przejechać strażnika granicznego. Są zarzuty i areszt

Autor:
tm/
tam
Źródło:
PAP, tvn24.pl
Augustów. Strażnicy graniczni ruszyli w pościg za dwoma "kurierami" migrantów. Padły strzały
Augustów. Strażnicy graniczni ruszyli w pościg za dwoma "kurierami" migrantów. Padły strzałyPodlaski Oddział Straży Granicznej
wideo 2/5
Podlaski Oddział Straży Granicznej

Zarzut czynnej napaści na funkcjonariusza usłyszał 26-letni Hindus, który - przewożąc migrantów - nie zatrzymał się do kontroli i próbował przejechać strażnika granicznego. Mężczyzna trafił na trzy miesiące do aresztu. Tak samo jak kierowca drugiego auta - 34-letni obywatel Pakistanu. 

Wszystko zaczęło się w czwartek (7 lipca) około godziny 7 rano w Augustowie (woj. podlaskie), gdzie patrol Straży Granicznej chciał zatrzymać do kontroli dwa auta.

Kierowcy - jeden z nich to obywatel Indii z polską kartą pobytu, drugi - obywatel Pakistanu z hiszpańskim pobytem - zaczęli uciekać. Każdy z nich przewoził po jednym migrancie z Iraku.

W każdym aucie był jeden migrantPodlaski Oddział Straży Granicznej 

Padły strzały

Jak w zeszłym tygodniu informowała major Katarzyna Zdanowicz, rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej, podczas próby zatrzymania obywatel Indii potrącił jednego ze strażników.

- Oddano strzały: ostrzegawczy i w oponę pojazdu. Auto przejechało jeszcze kilkaset metrów i wypadło z drogi - opowiadała rzeczniczka.

Funkcjonariusz nie doznał poważnych obrażeń

Zatrzymano obu kierowcówPodlaski Oddział Straży Granicznej

Udało się zatrzymać obu kierowców, a - jak wskazywała Zdanowicz - poszkodowany funkcjonariusz szczęśliwie nie doznał poważnych obrażeń.

- Trafił na Szpitalny Oddział Ratunkowy, gdzie udzielono mu niezbędnej pomocy - mówiła.

Kara do dziesięciu lat pozbawienia wolności

W środę (13 czerwca) szefowa Prokuratury Rejonowej w Augustowie Joanna Gref-Drejer poinformowała Polską Agencję Prasową, że postawiła 26-letniemu Hindusowi zarzut czynnej napaści na funkcjonariusza SG, za co grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Czytaj też: Zatrzymali trzech "kurierów" z migrantami. Jedna z przewożonych osób była w schowku, inna pod ubraniami

Ponadto 26-latek oraz kierujący drugim samochodem 34-letni obywatel Pakistanu usłyszeli zarzuty pomocnictwa w organizowaniu nielegalnego przekroczenia granicy oraz niezatrzymania się do kontroli.

Obaj trafili na trzy miesiące do aresztu

Decyzją Sądu Rejonowego w Augustowie obaj zostali tymczasowo aresztowani na okres trzech miesięcy.

Natomiast wobec migrantów, którzy byli przez nich przewożeni, wszczęto postępowanie administracyjne w kierunku zobowiązania ich do powrotu do krajów pochodzenia z zakazem wjazdu do strefy Schengen na pięć lat.

W akcji brała też udział policja Podlaski Oddział Straży Granicznej 
Mężczyźni zostali zatrzymani w Augustowie
Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:tm/ tam

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Podlaski Oddział Straży Granicznej

Pozostałe wiadomości