Białystok

Białystok

Do tego tragicznego wypadku doszło w czerwcu w Myszyńcu Starym (woj. mazowieckie) na drodze w kierunku Olsztyna. Zderzyły się trzy samochody. Osobowym citroenem podróżowała rodzina. Auto zostało zmiażdżone między dwiema ciężarówkami. Matka i babcia zginęły na miejscu. 9-letni chłopiec zmarł w szpitalu. Prokuratura Okręgowa w Ostrołęce skierowała akt oskarżenia przeciwko kierowcy ciężarówki, który - zdaniem śledczych - jechał za szybko i zbyt blisko samochodu osobowego.

W niedzielę lubelska prokuratura przesłuchała matkę 10-letniego chłopca, który został uduszony w hostelu. - Usłyszała zarzut zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem z motywacji zasługującej na szczególne potępienie – mówi Agnieszka Kępka, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Lublinie o przyjętej przez prokuraturę kwalifikacji wobec Moniki S.

W ciągu jednego dnia 49-latek dwa razy był zatrzymywany przez lubelskich policjantów za jazdę po pijanemu. Nad ranem miał ponad 2,5 promila alkoholu w organizmie. Po południu drugi raz wsiadł do samochodu i potrącił dwie osoby. Był jeszcze bardziej pijany. Policja przekonuje, że działała zgodnie z prawem. - Nie było podstaw, żeby go zatrzymać w policyjnym areszcie - mówi nam Barbara Salczyńska-Pyrchla, oficer prasowa Komendy Miejskiej Policji w Białej Podlaskiej.

Żubry przy korycie mogą być nerwowe. Zwłaszcza, jeśli jeden drugiemu podkrada buraka. Na filmie z polany w Puszczy Białowieskiej widać, jak najpierw szczelnym kordonem okrążyły nowe koryto wypełnione po brzegi burakami. A kiedy tyle zwierząt przy jednym stole, czasem jeden na drugiego musi warknąć albo nawet ryknąć. W tym przypadku - jak podkreślają leśnicy - żubr ryknął "w dziwny sposób", co nie zdarza się codziennie.

Kierowca volvo potrącił pieszą na oznakowanym przejściu. Zdarzenie w Lublinie zarejestrowała kamera miejskiego monitoringu. Kobieta weszła na przejście dla pieszych, patrząc w ekran telefonu. Wcześniej nie upewniła się, czy w pobliżu nie ma samochodów. Na nagraniu widać też, że kierowca volvo zbyt późno ją zauważył i, odbijając w lewo, próbował jeszcze uniknąć potrącenia.

Pół roku więzienia w zawieszeniu na dwa lata i pięć tysięcy złotych grzywny - taki prawomocny wyrok ogłosił we wtorek białostocki sąd wobec Tomasza T., autora internetowych gróźb kierowanych pod adresem podlaskiego posła KO Krzysztofa Truskolaskiego. Sprawa dotyczyła wulgarnego wpisu w mediach społecznościowych "Będziesz k... wisiał za podp... własnego kraju już niedługo. Zobaczysz".

Karetka transportowa, przewożąca matkę z dzieckiem do szpitala w Lublinie, nad ranem najechała na tył autobusu miejskiego. Dziecku nic się nie stało, jego matka jest jeszcze w szpitalu na badaniach. Okazało się, że kierowca karetki pogotowia nie posiada uprawnień do kierowania pojazdami, a prawo jazdy, którym się posługiwał, jest prawdopodobnie podrobione - informuje policja.

Dwie nastolatki w wieku 13 i 14 lat zostały potrącone przez osobowego citroena na przejściu dla pieszych w Bartoszycach (warmińsko-mazurskie). Nastolatki prawdopodobnie szły na lekcje. Poszkodowane trafiły do szpitali. Jedna z nich doznała urazu głowy, druga obrażeń kończyn. Według wstępnych ustaleń policji, kierowca prawdopodobnie nie zauważył dziewczynek na pasach.

Podczas remontu jednej z piwnic oficyny północnej zespołu pałacowo-parkowego w Kozłówce w województwie lubelskim pracownicy znaleźli 15 butelek wina. Były zakopane w piasku. To wina białe i czerwone. Pochodzą z różnych francuskich winnic. Mają ponad 100 lat, czyli są z czasów Konstantego Zamoyskiego.

Od kilku dni na graniczące z Polską zachodnie rejony Białorusi można wjechać bez wizy. Taką możliwość dało turystom rozporządzenie prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenki, które uprawnia do wjazdu jedynie z przepustką, którą można uzyskać w pięć minut przez stronę internetową.

Do rozboju doszło na jednej ze stacji paliw w Olsztynie. Zamaskowany napastnik zagroził obsłudze przedmiotem przypominającym broń i zażądał hot doga. Kiedy go dostał, uciekł w nieznanym kierunku. Po kilku godzinach policjantom udało się go schwytać. Sąd zastosował wobec 26-latka trzymiesięczny areszt.

Kolejne osoby usłyszały zarzuty w śledztwie w sprawie nieprawidłowości w działalności stowarzyszenia Helper, które pozyskiwało dotacje od państwa na działalność ośrodków opieki nad seniorami. To samorządowcy z województwa warmińsko-mazurskiego, a wśród nich prezydent Olsztyna. Białostocka prokuratura uważa, że nie dopełnili oni swoich obowiązków. Wcześniej zarzuty w śledztwie usłyszał Tomasz K., były agent CBA i były poseł PiS, oraz jego żona Katarzyna K., która założyła Helper.