Piosenkarka Dorota Rabczewska, znana jako Doda, twierdzi, że wyleczyła chorobę Hashimoto, nie stosując leków. W ten sposób reklamuje własne suplementy diety. Medycy nie kryją oburzenia. Mówią o "braku odpowiedzialności", a nawet możliwych "tragicznych konsekwencjach". Podkreślają, że hashimoto to przewlekła choroba autoimmunologiczna tarczycy i wymaga leczenia pod okiem specjalisty.
Eksperci medyczni nie pozostawiają złudzeń w sprawie leczenia hashimoto. Jak podkreśla w rozmowie z tvn24.pl dr n. med. Luiza Napiórkowska, endokrynolog, diabetolog oraz autorka bloga medycznego, choroba Hashimoto jest przewlekłym autoimmunologicznym schorzeniem tarczycy, które należy leczyć farmakologicznie pod ścisłą kontrolą lekarską.
Medycy oburzeni. "Możliwe tragiczne konsekwencje"
- Niedoczynność tarczycy w przebiegu hashimoto wymaga leczenia z wykorzystaniem lewotyroksyny (l-tyroksyny). Nie jest możliwym wyleczenie się czymkolwiek innym niż właśnie tym lekiem, który jest wydawany na receptę - wskazuje dr Luiza Napiórkowska.
Lekarka za naganne uważa wykorzystywanie dużych zasięgów w mediach społecznościowych do szerzenia medycznej dezinformacji i promowania postępowania sprzecznego z medycyną opartą na dowodach naukowych (evidence based medicine – EBM).
- To bardzo niekorzystny proces i brak odpowiedzialności za to, co się mówi. Uważam, że tego typu działalnością powinny się zająć instytucje do tego przeznaczone - mówi dr n. med. Luiza Napiórkowska.
W podobnym tonie w mediach społecznościowych wypowiedziała się niedawno Sybilla Szal, farmakolog kliniczny.
"Zniechęcanie ludzi do przyjmowania leków w imię przyjmowania suplementów pani marki może mieć tragiczne konsekwencje dla zdrowia pacjentów. Taki sposób reklamy jest oburzający i niemoralny" - powiedziała na nagraniu opublikowanym na Instagramie.
Do czego nakłania Doda?
Piosenkarka twierdzi, że suplementacja i postępowanie dietetyczne doprowadziły u niej do "zaleczenia" choroby. Przekonuje swoich odbiorców w mediach społecznościowych, że aby osiągnąć taki efekt, nie przyjmowała żadnych leków.
Tymczasem zgodnie z definicją suplement diety to środek spożywczy, którego celem jest uzupełnienie normalnej diety. Jak czytamy na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Sanitarnego, sposób znakowania, prezentacja i reklama środków spożywczych nie mogą przypisywać tym środkom właściwości zapobiegania, leczenia lub wyleczenia chorób człowieka, jak też sugerować takich właściwości.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:
Choroba Hashimoto atakuje głównie kobiety
Choroba Hashimoto należy do grupy autoimmunizacyjnych zapaleń tarczycy (AZT). Jest przewlekłym zapaleniem tarczycy o podłożu autoimmunologicznym, prowadzącym do jej stopniowego niszczenia i obniżania produkcji właściwych dla niej hormonów. W przebiegu tej choroby dochodzi do rozwoju niedoczynności tarczycy. Kobiety zapadają na AZT dziesięciokrotnie częściej niż mężczyźni. Najczęściej choroba jest diagnozowana u osób w wieku 45-65 lat. Częstość występowania wynosi ok. 2 proc. we wszystkich grupach wiekowych.
Autorka/Autor: Piotr Wójcik/lulu
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Marcin Gadomski/PAP