TVN24 | Wrocław

Rodzice skazani za zabójstwo czterech noworodków. Sąd obniża wymiar kary

TVN24 | Wrocław

Autor:
tam
Źródło:
TVN24 Wrocław
Akt oskarżenia w sprawie poczwórnego zabójstwa noworodkówTVN24 Wrocław
wideo 2/5
TVN24 WrocławAkt oskarżenia w sprawie poczwórnego zabójstwa noworodków

Sąd Apelacyjny we Wrocławiu podjął decyzję w sprawie rodziców czterech noworodków. Ciała dzieci odnaleziono na posesji w jednej z opolskich wsi. Para wcześniej nieprawomocnie została skazana na dożywocie. Teraz - zgodnie z decyzją sądu - matka dzieci w więzieniu ma spędzić 25 lat, a ojciec - 15. Wyrok jest prawomocny.

Makabryczna zbrodnia wyszła na jaw pod koniec 2018 roku, kiedy to pracownicy pomocy społecznej zorientowali się, że jedna z mieszkanek wsi nie ma dziecka, mimo że wcześniej widziano ją w ciąży. Powiadomiona została policja, która na posesji zamieszkałej przez Aleksandrę J. i jej partnera Dawida W., znalazła szczątki czworga niemowląt. W trakcie śledztwa ustalono, że w latach 2013, 2015, 2016 i 2018 kobieta czterokrotnie zachodziła w ciążę i za każdym razem, bezpośrednio po porodzie, dusiła swoje dzieci. J. przyznała się do winy. Jak tłumaczyła, nie chciała sprzeciwiać się swojemu partnerowi, zależało jej na utrzymaniu związku z W., od którego była uzależniona ekonomicznie i emocjonalnie. OGLĄDAJ TELEWIZJĘ NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Sąd pierwszej instancji: dożywocie

Kobieta została oskarżona o zabójstwo, a jej partner o współudział. Mężczyzna nie przyznawał się do winy. Choć prokuratura dowodziła, że wywierał presję psychiczną na kobiecie. W marcu 2020 roku Sąd Okręgowy w Opolu wydał wyrok w tej sprawie. I uznał J. i W. winnych zarzucanych im czynów. Para została skazana na dożywocie i wypłatę nawiązki po 200 tysięcy złotych na rzecz ich jedynego żyjącego potomka. - Najbardziej bulwersujące, iż przestępstwa zostały popełnione na szkodę osób absolutnie niewinnych, czystych, bezbronnych, którym należy się szczególny obowiązek spoczywający na rodzicach. Obowiązek opieki, miłości i troski. Żadnego z tych obowiązków dzieci ze strony rodziców nie uzyskały. Wprost przeciwnie - podkreślał sędzia w ustnym uzasadnieniu wyroku.

Sąd drugiej instancji: 25 i 15 lat pozbawienia wolności

Rozstrzygnięcie nie było prawomocne. Od wyroku odwołała się zarówno matka czterech zabitych noworodków, jak i ich ojciec. W ten sposób sprawa trafiła na wokandę Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu. Aleksandra J. domagała się zmiany kwalifikacji czynu, zmiany wymiaru kary lub uchylenia wyroku i przekazania sprawy do ponownego rozpoznania. A Dawid W. orzeczenia najniższej możliwej kary lub uchylenia wyroku i przekazania sprawy do ponownego rozpoznania. Sąd dopuścił w sprawie kolejne opinie biegłych. O stanie matki zabitych noworodków raz jeszcze miał wypowiedzieć się biegły psycholog, psychiatra i ginekolog. O stanie ojca zaś psycholog i psychiatra. 26 kwietnia 2021 roku Sąd Apelacyjny we Wrocławiu wydał wyrok w tej sprawie. I obniżył wcześniej orzeczone wymiary kar. Zgodnie z decyzją sądu matka czterech zabitych noworodków za kratami ma spędzić 25 lat, a ich ojciec 15 lat. Oskarżonych nie było na sali sądowej.

Wyrok zapadł przed Sądem Apelacyjnym we WrocławiuGoogle Maps

Autor:tam

Źródło: TVN24 Wrocław

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Wrocław