TVN24 | Wrocław

"Przywiązywały do łóżeczek, zastraszały i zmuszały do spania". Opiekunki ze żłobka prawomocnie skazane

TVN24 | Wrocław

Autor:
ib/gp
Źródło:
PAP/TVN24
Przedszkolanki znęcały się nad dziećmi. Wyrok
Przedszkolanki znęcały się nad dziećmi. WyrokD. Rudnicki | TVN24 Wrocław
wideo 2/7
D. Rudnicki | TVN24 WrocławPrzedszkolanki znęcały się nad dziećmi. Wyrok

Dwie opiekunki punktu żłobkowego we Wrocławiu, oskarżone o psychiczne i fizyczne znęcanie się nad dziećmi, usłyszały prawomocne wyroki. Sąd II instancji utrzymał kary dwóch lat więzienia w zawieszeniu na pięć lat. Jak ustalono kobiety między innymi siłą zmuszały swoich małych podopiecznych do jedzenia, zastraszały dzieci i przywiązywały je do łóżeczek.

W czwartek Sąd Okręgowy we Wrocławiu, rozpatrujący apelację obu skazanych opiekunek utrzymał w mocy wyrok dwóch lat więzienia w zawieszeniu na pięć lat wydany przez sąd I instancji w maju 2019 roku. Sąd orzekł również wobec nich zakaz opiekowania się dziećmi przez 10 lat oraz nakazał im wypłatę poszkodowanym nawiązki w kwocie pięciu tysięcy złotych.

Proces w I i II instancji, ze względu na dobro dzieci, był niejawny. Czwartkowe orzeczenie jest prawomocne. Jak napisano, w przesłanym komunikacie, sąd II instancji zmienił jedynie opis czynu przypisanego skazanym kobietom.

Po wyroku w I instancji rzecznik Sądu Okręgowego we Wrocławiu sędzia Marek Poteralski podkreślił, że "sąd uznał, że opiekunki są winne psychicznego i fizycznego znęcania się nad dziećmi.

- Kobiety zostały skazane łącznie za 19 czynów - powiedział wówczas sędzia.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Punkt zamknięty

Wydarzenia opisane w akcie oskarżenia miały miejsce od września do października 2012 roku w punkcie żłobkowo-przedszkolnym przy ul. Lipowej we Wrocławiu. Według prokuratury dwie opiekunki miały psychicznie i fizycznie znęcać się nad 24 dziećmi oddanymi do placówki pod opiekę. Znęcanie się polegało na zmuszaniu dzieci do spania poprzez krępowanie ich becikami i przywiązywanie do łóżeczek, zmuszanie siłą do jedzenia i zastraszanie krzykiem - wynika z aktu oskarżenia.

Kobietom zarzucono również oszustwo, które miało polegać na wprowadzeniu w błąd rodziców, co do usług świadczonych w punkcie żłobkowo-przedszkolnym. Z tego zarzutu oskarżone zostały uniewinnione.

Placówka nie była zarejestrowana w urzędzie miasta, co oznacza, że nie miała pozwolenia na prowadzenie opieki nad małymi dziećmi. Punkt żłobkowo-przedszkolny miał jedynie pozwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej. Po ujawnieniu nieprawidłowości został zamknięty.

Matka: Syn ma problemy z zasypianiem
Matka: Syn ma problemy z zasypianiem16.10 | Matka jednego z dzieci, które uczęszczały do wrocławskiego żłobka opowiada, że obecnie jej syn ma problemy z zasypianiem. Nie chce spać w łóżeczku, zasypia tylko w wózku lub z rodzicami. Wiadomo, że opiekunki z tego żłobka m.in. związywały swoich podopiecznych śpioszkami, żeby nie mogli się ruszać, a także kładły ich w łóżeczkach bez materacy.tvn24

Autor:ib/gp

Źródło: PAP/TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24

Pozostałe wiadomości