Z uwagi na zagrożenie epidemią koronawirusa, zajęcia dydaktyczne na 14 uczelniach na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie zostaną zawieszone. Taką decyzję jednogłośnie podjęli rektorzy uczelni publicznych we Wrocławiu i Opolu.
We wtorek rano Uniwersytet Medyczny poinformował o zawieszeniu zajęć. W opublikowanym na stronie komunikacie władze uczelni zaznaczyły, że decyzja dotyczy "zajęć dydaktycznych i innych rodzajów kształcenia we wszystkich dotychczas prowadzonych formach".
W ramach prewencyjnych działań, które mają zapobiec ewentualnemu rozprzestrzenianiu się koronawirusa, do odwołania wstrzymane zostało prowadzenie wszystkich kierunków studiów, studiów podyplomowych, kursów, Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz kształcenia doktorantów.
"Sposób realizacji i zaliczenia efektów uczenia się, które miały zostać zrealizowane w trakcie tych zajęć, wskazany zostanie w odrębnym zarządzeniu rektora" - zaznaczył UM w komunikacie.
Wszystkie uczelnie zawieszają zajęcia
Tego samego dnia odbyło się specjalne posiedzenie Kolegium Rektorów Wrocławia i Opola zwołane w związku z zagrożeniem epidemią koronawirusa. Po spotkaniu zorganizowany został wspólny briefing rektorów z wojewodą dolnośląskim.
Rektor Politechniki Wrocławskiej i przewodniczący Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia i Opola prof. Cezary Madryas powiedział na konferencji, że biorąc pod uwagę dobro i zdrowie studentów, jednomyślnie podjęto uchwałę, o wstrzymaniu od środy "wszelkich form dydaktycznych" na 14 uczelniach publicznych na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie. - Przejdziemy na system edukacji zdalnej, choć nie wszystkie formy dydaktyczne mogą być w ten sposób realizowane - powiedział rektor.
Rektor dodał, że zostały zawieszone też wszystkie imprezy na uczelniach oraz delegacje pracowników i studentów za granicę.
- Postanowiliśmy też ograniczyć odwiedziny w akademikach. To są restrykcyjne ograniczenia, ale proszę mi wierzyć, że są głęboko przemyślne i mają na względzie dobro nas wszystkich - mówił rektor.
Prof. Madryas przyznał, że wpływ na zawieszenie zajęć miały wcześniejsze decyzje uniwersytetów medycznych w Warszawie i we Wrocławiu. Decyzja Kolegium była też konsultowana z epidemiologami.
Jak dodał prof. Andrzej Rokita, rektor Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu, a zarazem wiceprzewodniczący Kolegium, odwołane zostały tegoroczne juwenalia oraz wszystkie imprezy sportowe.
"Zwiększyło się tempo badań"
Wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski, który uczestniczył w konferencji prasowej na Politechnice Wrocławskiej powiedział, że nie ma gwałtownego wzrostu liczby osób, które przebywają w dolnośląskich szpitalach z podejrzeniem zakażenia koronawirusem.
- Zwiększyło się tempo wykonywania badań testowych, co pozwala nam zwalniać ze szpitali więcej pacjentów - mówił wojewoda.
Odwołane imprezy
Wcześniej Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu zadecydował o wstrzymaniu zaplanowanych wydarzeń, w tym konferencji oraz wyjazdów zagranicznych studentów i pracowników. Nie odbędą się między innymi zaplanowana na 13 marca uroczystość promocji doktorskich oraz Dzień Otwarty uczelni.
W ubiegły czwartek także władze Politechniki Wrocławskiej i Uniwersytetu Przyrodniczego z powodu zagrożenia koronawirusem zdecydowały o odwołaniu do 22 marca wszystkich wydarzeń i imprez skupiających powyżej 200 uczestników.
Z kolei Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu odwołał organizowany co roku na przełomie kwietnia i maja wyścig autostopem z Wrocławia do różnych miast w Europie.
- W związku z decyzją o zawieszeniu zajęć na uczelniach wyższych we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy poprosił studentów, by do 17 marca wyprowadzili się z akademików i wrócili do domów. Zostać mogą tylko zagraniczni studenci i ci, którzy nie mieszkają z rodzicami i nie mają gdzie mieszkać. Władzom uczelni zależy na tym, by jak najmniej studentów przebywało w akademikach. Tych, którzy zostaną, obowiązywać będzie zakaz odwiedzin osób z zewnątrz i zakaz organizacji imprez - informuje rzeczniczka Uniwersytetu Przyrodniczego, Jolanta Cianciara.
Co wiemy o pacjentach, u których stwierdzono koronawirusa?
1. Zielona Góra, zakażenie potwierdzone 4 marca. Mężczyzna w sile wieku, stan stabilny. Przyjechał do Polski autokarem z Niemiec. 2 i 3. Szczecin, zakażenie potwierdzone 6 marca. Małżeństwo po sześćdziesiątce, oboje wrócili z Włoch. Początkowo nie wykazywali objawów. Ich stan jest dobry. 4. Wrocław, zakażenie potwierdzone 6 marca. 26-letni mężczyzna, który wrócił z Wielkiej Brytanii. Stan dobry, przyleciał do Polski samolotem w środę. 5. Ostróda, zakażenie potwierdzone 6 marca. Kobieta "w sile wieku", jak podały służby medyczne. Podróżowała autokarem z Niemiec z mężczyzną, pierwszym pacjentem z koronawirusem w Polsce. 6. Ostróda, zakażenie potwierdzone 7 marca. Mężczyzna, który nie jest obywatelem Polski. Stan dobry. Przyjechał autokarem z Niemiec razem z mężczyzną, u którego jako pierwszego w Polsce potwierdzono zakażenie koronawirusem. 7. Racibórz, zakażenie potwierdzone 8 marca. Mężczyzna "w sile wieku", stan dobry. Podróżował autobusem, współpasażerowie są objęci kwarantanną domową. 8. Racibórz, zakażenie potwierdzone 8 marca. Kobieta "w sile wieku", która trafiła do szpitala z kwarantanny. 9. Warszawa, zakażenie potwierdzone 8 marca. Kobieta "w sile wieku", stan dobry. Obywatelka Hiszpanii, która do Polski przyleciała samolotem z Niemiec. 10. Warszawa, zakażenie potwierdzone 8 marca. Młody mężczyzna, wrócił samolotem z Włoch. Służby lokalizują osoby, które kontaktowały się z zakażonym. 11. Wrocław, zakażenie potwierdzone 8 marca. 73-letni mężczyzna, stan ciężki - pacjent jest w grupie ryzyka. Przebywa na oddziale zakaźnym. Nie wyjeżdżał za granicę, zakaził się po kontakcie z bliską osobą, która jest obecnie hospitalizowana za granicą. 12. Kraków, zakażenie potwierdzone 9 marca. Ponad 60-letni mężczyzna. Jego stan jest dobry, stabilny. W ostatnim czasie przebywał w północnych Włoszech. 13, 14 i 15. Racibórz, zakażenia potwierdzone 9 marca. Trzy osoby w średnim wieku, ich stan jest dobry. 16. Wrocław, zakażenie potwierdzone 9 marca. 74-letnia kobieta, jest w stanie poważnym. 17. Poznań, zakażenie potwierdzone 9 marca. Kobieta w wieku średnim z województwa wielkopolskiego. Jej stan jest ciężki. 18. Warszawa, zakażenie potwierdzone 10 marca. Mężczyzna w "sile wieku", jego stan jest dobry. 19 i 20. Cieszyn, zakażenie potwierdzone 10 marca. Ich stan zdrowia jest stabilny.
Źródło: TVN24 Wrocław/PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Wrocław