Rozszczelnienie gazociągu we Wrocławiu. Ewakuacja mieszkańców, most był zablokowany przez pół dnia

Aktualizacja:
Autor:
ib/tok
Źródło:
tvn24.pl/PAP
Rozszczelnienie gazociągu we Wrocławiu
Rozszczelnienie gazociągu we WrocławiuTVN24 Wrocław
wideo 2/3
TVN24 WrocławRozszczelnienie gazociągu we Wrocławiu

Podczas prac remontowych w okolicy Mostu Szczytnickiego we Wrocławiu uszkodzono gazociąg średniego ciśnienia. W czasie usuwania awarii ruch w tym miejscu był całkowicie zablokowany, ewakuowano też mieszkańców pobliskich bloków. Utrudnienia trwały do późnych godzin popołudniowych.

Jak przekazało biuro prasowe Urzędu Miasta Wrocławia, do rozszczelnienia gazociągu doszło we wtorek około godziny 11.40. Most Szczytnicki wyłączono z ruchu w obu kierunkach. Na miejsce zadysponowano 10 zastępów straży pożarnej, policję i pogotowie gazowe.

- Do awarii doszło przy skrzyżowaniu ulic Kochanowskiego i Parkowej w trakcie prac budowlanych. Teren wokół został zabezpieczony, ewakuowano łącznie 27 osób z dwóch pobliskich budynków. Gazownicy starają się zlokalizować zasuwy i odciąć dopływ gazu do miejsca awarii. Jeżeli się nie uda z zasuwami, wówczas służby będą odkopywać rurę, żeby uszczelnić ją na zasadzie zaciśnięcia - mówił koło godziny 14 Tomasz Szwajnos, rzecznik wrocławskiej straży pożarnej.

Do awarii doszło przy skrzyżowaniu ulic Kochanowskiego i ParkowejTVN24 Wrocław/Daniel Wudniak

Duże utrudnienia w ruchu

Centrum Zarządzania Kryzysowego informowało, że w związku z rozszczelnieniem gazociągu powiadomiono pogotowie energetyczne o konieczności wyłączenia prądu w latarniach ulicznych. Poproszono też Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta i ITS o pilne wyłączenie sygnalizacji świetlnej z uwagi na bardzo duże stężenie gazu. Gaz zebrał się też wewnątrz słupów latarni ulicznych - przekazało CZK.

Na miejsce skierowano autobus, w którym ewakuowani mieszkańcy mogli przeczekać akcję. W okolicach Mostu Szczytnickiego tworzyły się ogromne korki.

Ewakuowano 27 osób z dwóch blokówTVN24 Wrocław/Marcin Walczak

Awaria opóźni inwestycję MPK

Po godzinie 19 biuro prasowe wrocławskiego magistratu poinformowało, że ewakuowani mieszkańcy wrócili już do swoich domów, wznowiono też dostawy prądu. "Pogotowie gazowe uszczelniło miejsce wycieku gazu" - podano. Ruch na moście został przywrócony.

Jak podkreślił rzecznik prasowy MPK Wrocław Mikołaj Czerwiński, awaria rurociągu nie została spowodowana prowadzoną w tym rejonie przez przewoźnika modernizacją torowiska.

- Do usterki doszło podczas przewiertu pod jezdnią, który poprowadzi sieć ciepłowniczą. Prace w żaden sposób nie są powiązane z trwającą tuż obok inwestycją MPK, która zakłada modernizację 366-metrowego odcinka torowiska przy zjeździe z mostu Szczytnickiego do alei Różyckiego - zapewnił.

Dodał, że awaria gazociągu opóźni oddanie inwestycji do użytku. Według wstępnych szacunków, które MPK Wrocław otrzymało od wykonawcy, inwestycja zakończy się tydzień później, tuż przed świętami Bożego Narodzenia. Obecnie zakładana data to 24 grudnia.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ib/tok

Źródło: tvn24.pl/PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Wrocław/Marcin Walczak

Pozostałe wiadomości