TVN24 | Wrocław

Odnaleźli kobietę ze zdjęcia sprzed czterech dekad. "Mamy ją!"

TVN24 | Wrocław

Autor:
tam/ec
Źródło:
Muzeum Architektury we Wrocławiu, tvn24.pl
Kim jest kobieta na zdjęciu Chrisa Niedenthala?
Kim jest kobieta na zdjęciu Chrisa Niedenthala?TVN24 Łódź
wideo 2/5
TVN24 ŁódźKim jest kobieta na zdjęciu Chrisa Niedenthala?

Muzeum Architektury we Wrocławiu szukało kobiety z fotografii Chrisa Niedenthala wykonanej latem 1982 roku. Okazało się, że na zdjęciu sprzed lat uwieczniono nastolatkę, która przygotowywała się do egzaminów wstępnych na studia. Dziś jest stomatologiem i wciąż mieszka na Dolnym Śląsku.

Młoda, ciemnowłosa kobieta stoi na balkonie jednego z bloków, który jest częścią tak zwanego wrocławskiego Manhattanu. Stoi w pełnym słońcu, prawą ręką poprawia włosy lub ociera pot z czoła. Zamyślona patrzy przed siebie. Jest upalne lato 1982 roku. Swój obiektyw w stronę kobiety wycelował Chris Niedenthal. Do tej pory nie wiadomo było, kim jest tajemnicza kobieta. A odnaleźć ją - przy pomocy internautów i mediów - postanowiło Muzeum Architektury we Wrocławiu.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Jest dentystką, mieszka w Kłodzku

Poszukiwania nie trwały długo. W niedzielę na Facebooku Muzeum Architektury we Wrocławiu ogłosiło: "MAMY JĄ!!!!". Jak przyznają muzealnicy, kobietę z fotografii Nidenthala udało się namierzyć już trzy godziny po publikacji pierwszych informacji o rozpoczęciu poszukiwań. "Jednocześnie pojawiło się jednak kilka innych tropów, które również chcieliśmy zweryfikować. Od wczoraj zagadka jest rozwiązana!" - czytamy w facebookowym wpisie. Okazuje się, że ciemnowłosa kobieta na zdjęciu sprzed niemal 40 lat mieszka obecnie w Kłodzku. Jest dentystką, a latem 1982 roku uczyła się do egzaminów wstępnych na Akademię Medyczną we Wrocławiu. W bloku przy placu Grunwaldzkim 8 mieszkała razem z koleżanką. "Ten dzień pamięta jako wyjątkowo upalny; wyszła na balkon by chwile odpocząć od nauki i zaczerpnąć świeżego powietrza. Na balkonie 9 piętra, w bloku naprzeciw, stał właśnie Chris Niedenthal..." - relacjonuje muzeum.

O odnalezieniu kobiety ze zdjęcia Muzeum Architektury we Wrocławiu poinformowało na Facebookufacebook.com

Muzeum: to jeszcze nie koniec

W ten sposób udało się rozwiązać zagadkę sprzed niemal czterech dekad. Jednak muzeum zapewnia, że to nie koniec. "Ludzie, tropy i opowieści, które dzięki akcji poszukiwawczej poznaliśmy, przyniosły nam wiele genialnego, filmowego materiału" - podkreślono we wpisie. Pretekstem do poszukiwań ciemnowłosej kobiety ze zdjęcia Chrisa Niedenthala był realizowany dokument "Po polsku Manhattan", który pokazuje najważniejsze dzieło w dorobku Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak, autorki projektu wieżowców przy placu Grunwaldzkim. Dokument, którego producentem jest fundacja polsko-portugalska Entre, miał swoją premierę w Portugalii w grudniu 2020 roku. Obecnie trwają prace nad rozszerzoną wersją filmu, którego motywem przewodnim są poszukiwania kobiety sportretowanej latem 1982 roku.

Muzeum Architektury we Wrocławiu szukało kobiety ze zdjęcia Wrocław, lato 1982, fot. Chris Niedenthal, ©CN
Wrocławski Manhattan mieści się przy placu GrunwaldzkimGoogle Maps

Autor:tam/ec

Źródło: Muzeum Architektury we Wrocławiu, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego:  Wrocław, lato 1982, fot. Chris Niedenthal, ©CN

Pozostałe wiadomości