"Mega punkt szczepień". W Wałbrzychu zaadaptowali Starą Kopalnię

TVN24 | Wrocław

Autor:
ib
Źródło:
PAP/TVN24 Wrocław
"Mega punkt szczepień" w WałbrzychuTVN24 Wrocław
wideo 2/35
TVN24 Wrocław"Mega punkt szczepień" w Wałbrzychu

Docelowo nawet 250 osób dziennie ma być szczepionych w zrewitalizowanych przestrzeniach Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu. Tamtejszy magistrat stworzył sporych rozmiarów punkt, w którym już od poniedziałku szczepienia rozpoczną osoby po 70. roku życia. Prezydent miasta Roman Szełemej - kardiolog i internista - wziął jeden dzień wolnego w urzędzie i sam będzie kwalifikował pacjentów do szczepień. 

Komunikat o tym, że szczepienia dla osób 70+ od poniedziałku będą odbywać się w Starej Kopalni wydał Specjalistyczny Szpital im. Alfreda Sokołowskiego w Wałbrzychu. Wcześniej utworzenie dużego punktu szczepień w zrewitalizowanych obiektach Starej Kopalni - Centrum Nauki i Sztuki zapowiedział prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

- Stara Kopalnia od kilku lat kojarzy się wszystkim z koncertami i wystawami, spędzaniem wolnego czasu (…) ale dziś zmieniamy cel tego miejsca i organizujemy mega punkt szczepień dla wałbrzyszan - powiedział Szełemej.

Dodał, że wielki punkt szczepień powstaje na wzór dużych miast w Europie i w Polsce, aby Wałbrzych mógł szybko przyśpieszyć szczepienie mieszkańców w momencie, kiedy pojawią się duże dostawy szczepionek.

Na punkt szczepień zaadaptowano Starą KopalnięTVN24 Wrocław

Prezydent ramię w ramię z lekarzami

Według zapowiedzi urzędu miasta, w Starej Kopalni będzie można szczepić 250 osób dziennie. Szczepienia mają odbywać się od 7 do 20, przez siedem dni w tygodniu. Na początku - jak mówił Szełemej - na potrzeby szczepień zostanie zaadoptowana jedna z hal, później zaś kolejna. Organizatorzy punktu wprowadzili też szereg udogodnień dla osób niepełnosprawnych.

Na początku, na pięciu stanowiskach personel będzie kwalifikował pacjentów do szczepień - trzeba będzie wypełnić kwestionariusz, który pomoże wytypować ewentualne przeciwwskazania. W poniedziałek jedną z tych osób będzie sam prezydent Wałbrzycha, który specjalnie na tę okazję wziął dzień wolny w urzędzie.

Kolejny krok to konsultacja z lekarzem, po czym pacjent przechodzi już do jednego z pięciu punktów szczepień. Cała trasa jest wyraźnie oznaczona. Między stanowiskami jest też miejsce do chwili odpoczynku.

"Przestrzenne miejsce, dobrze wentylowane"

Po szczepieniu dobrze jest odczekać co najmniej kwadrans, zanim pójdzie się do domu. Dlatego w Starej Kopalni znalazło się też miejsce na dużą poczekalnię. Gdyby ktoś zasłabł, tuż obok miejsc do siedzenia umieszczono punkt pierwszej pomocy.

- To miejsce jest bardzo przestrzenne, bardzo dobrze wentylowane, jest bardzo dobrze oznaczone i posiada duży parking - wymienia Szełemej.

- Celem nas wszystkich jest zaszczepienie jak największej liczby osób w jak najkrótszym czasie - dodaje prezydent.

Centrum szczepień w Starej Kopalni powstaje w porozumieniu z marszałkiem województwa dolnośląskiego oraz wojewodą. Operatorem punktu jest Specjalistyczny Szpital im. Alfreda Sokołowskiego w Wałbrzychu.

Szełemej zaapelował przy tym do personelu medycznego, aby zgłaszał się do obsługi punktu w Starej Kopalni.

Autor:ib

Źródło: PAP/TVN24 Wrocław

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Wrocław

Tagi:
Raporty: