Eksploratorzy przeprowadzili badania na dolnośląskim Zamku Grodno. Chcieli potwierdzić powtarzane od dekad historie o podziemnych tunelach biegnących pod zamkowym wzgórzem. - Po kilku godzinach badań, z legendarnych opowieści zaczęły przebijać ziarenka prawdy - poinformowali. Wkrótce obiekt odwiedzą ponownie.
- Badania mają na celu weryfikację miejsc, które mają znajdować się w podziemiach zamku. Mogą to być tunele ewakuacyjne lub piwnice - mówi Paweł Brzozowski, dyrektor Centrum Kultury i Turystyki w Walimiu. I dodaje, że na możliwość ich istnienia wskazuje położenie obiektu. Ten wybudowano na wysokości ponad 400 metrów nad poziomem morza.
- Średniowiecze charakteryzowało się występowaniem konfliktów, a zamki musiały mieć funkcję obronną. Mamy pewne domniemania, a cały zamek nie jest zewidencjonowany i stąd pomysł na badania - wyjaśnia Brzozowski.
Podziemia ze starych przewodników
O tym, że Zamek Grodno kryje tajemnicę jest przekonany Łukasz Kazek, jego były kasztelan i miłośnik historii.
- To obiekt warowny, a żadne polskie opracowania ani te przewodnickie, ani architektoniczne nie mówią o jego podziemiach. On je posiada - twierdzi Kazek. Dowody? Jak mówi w niemieckich przewodnikach z końca XIX i z początku XX wieku znalazł informacje o możliwości zwiedzania "dwóch przejść podziemnych biegnących do doliny".
Dawniej służyły do dostarczania żywności do oblężonego zamku, a w razie jego upadku mogły być wykorzystane, jako tajna droga ucieczki.
"Wyniki więcej niż obiecujące"
Jak mówi dyrektor miejscowego Centrum Kultury i Turystyki odnalezienie podziemi podniosłoby atrakcyjność tego miejsca. - Mielibyśmy kolejne przestrzenie do zagospodarowania - przyznaje.
Wydaje się, że są na to szanse, bo badania niektórych punktów wykazały ich niejednorodną strukturę. "Co najmniej trzy kryją w sobie coś więcej niż tylko ciekawe opowieści (...). Wyniki badań wydają się nam więcej niż obiecujące" - napisali przedstawiciele miesięcznika "Odkrywca" po lutowych pracach na zamku. Wkrótce mają zostać powtórzone.
Znaleziska przed kilku lat
Łukasz Kazek wspomina, że kilka lat temu pracownicy zamku odkryli zagruzowaną klatkę schodową i schowek w kominku, w którym prawdopodobnie chowano biżuterię. - Był pusty, wtedy wystarczyło wyciągnąć jedną cegłę. Innych miejsc nie badaliśmy, teraz będą one sprawdzane - mówi pasjonat historii. Niewykluczone, że w tajemniczych i jeszcze nieodkrytych podziemiach mogą znajdować się elementy dawnego wyposażenia obiektu lub cenne przedmioty, które chciano ukryć przed Rosjanami.
Zdaniem Kazka jeśli istnienie podziemnych obiektów pod Zamkiem Grodno się potwierdzi to mogłyby być one atrakcją na miarę tuneli pod Zamkiem Książ, które wkrótce mają być udostępnione turystom. Czytaj więcej na ten temat
Zamek Grodno znajduje się w Zagórzu Śląskim:
Autor: tam/gp / Źródło: TVN24 Wrocław
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock