Ekstremalna pogoda w Tatrach. W rejonie Morskiego Oka "zeszła lawina gigantycznych rozmiarów"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TPN, TVN24
Trudne warunki w Tatrach
Trudne warunki w TatrachTVN24
wideo 2/9
Trudne warunki w TatrachTVN24

W Tatrach obowiązuje lawinowa "czwórka". Wszystkie trasy turystyczne są zamknięte. Na drogę do Morskiego Oka zeszła kolejna lawina, po serii sobotnich. Była potężna, las w tym rejonie właściwie przestał istnieć, a zwały śniegu całkowicie zasypały popularny szlak - przekazał w niedzielę leśniczy znad Morskiego Oka Grzegorz Bryniarski. Także w innych polskich górach panują bardzo trudne warunki pogodowe.

- Wczoraj albo dziś w nocy Żlebem Żandarmerii zeszła lawina gigantycznych rozmiarów. Las w tym rejonie właściwie przestał istnieć. Drzewostan jest wyłamany po Rybi Potok. Czoło lawiny ma wysokość około 8 do 10 metrów, a jej szerokość to około 100 do 150 metrów - ocenił Grzegorz Bryniarski, leśniczy z rejonu ochronnego Morskie Oko.

Film nagrany przez leśniczego zamieścił w mediach społecznościowych Tatrzański Park Narodowy.

Seria sobotnich lawin

Wcześniej w sobotę z Marchwicznej Przełęczy zeszły trzy lawiny do Morskiego Oka, załamując lód na słynnym tatrzańskim jeziorze. Kolejna lawina z Białego Żlebu zasypała drogę prowadzącą nad Morskie Oko – informował tego dnia leśniczy TPN Grzegorz Bryniarski.

Pierwsza z lawin, tak zwana pyłowa, schodząc Marchwicznym Żlebem, zatrzymała się na lodowej tafli Morskiego Oka. Kolejna już wyłamała taflę jeziora, a trzecia jeszcze bardziej pogłębiła wyłom w lodzie.

Jak dodał leśniczy znad Morskiego Oka, schodki prowadzące od schroniska nad brzeg Morskiego Oka zostały całkowicie zasypane zwałami śniegu, a warstwy śniegu naniesionego przez lawiny sięgają aż siedmiu metrów.

Czwarta lawina śnieżna zeszła z Białego Żlebu przecinając drogę do Morskiego Oka, kolejna prawdopodobnie zeszła z okolicy Świstówki Roztockiej, gdzie leśniczy zaobserwował połamane drzewa. Ta lawina również zakończyła się na drodze prowadzącej nad jezioro.

Morskie Oko, widok na Rysy. Zdjęcie z 5.02.2023pogoda.topr.pl

Zamknięty cały obszar Tatr Polskich

W niedzielę rano pokrywa śnieżna na Kasprowym Wierchu wynosiła 180 centymetrów. Na szczycie odnotowano -14 stopni Celsjusza. W Zakopanem leży 82 cm śniegu.

W sobotę rano Tatrzański Park Narodowy (TPN) poinformował, że na wniosek TOPR z powodu wysokiego zagrożenia lawinowego do odwołania zamknięty został cały obszar Tatr Polskich. Ostrzegano, że lawiny mogą schodzić samoczynnie. - Śniegu jest bardzo dużo, jest on słabo związany, są bardzo duże zaspy śnieżne - powiedział w niedzielę przed południem na antenie TVN24 doktor Paweł Chrustek z IMGW z Hali Gąsiennicowej.

"Należy zaniechać jakiejkolwiek działalności górskiej. Lawiny mogą osiągać z pozoru bezpieczne dna dolin. W obecnych warunkach, oczekiwanie na pomoc w górach może się znacznie wydłużyć!!!" - zaalarmował TPN. Wyjaśnił, że "lawiny to jedno z największych zagrożeń zimowych. (...) Podczas wiatru oraz pod naporem śniegu, na szlaki mogą łamać się gałęzie i drzewa, co stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia" - podkreśla. Zamknięcie gór, według komunikatu, dotyczy szlaków pieszych oraz nartostrad, tras i szlaków narciarskich.

Kolej linowa i koleje krzesełkowe na Kasprowym Wierchu są nieczynne, transport konny do Morskiego Oka oraz w Dolinie Kościeliskiej został wstrzymany, a parkingi na Palenicy Białczańskiej i Łysej Polanie są nieczynne. Do odwołania wstrzymana jest sprzedaż biletów wstępu na teren TPN.

Cały komunikat TPN z 5 lutego 2023>>>

Przewodnik tatrzański Tomasz Zając z TPN przyznał, że to pierwsza tego typu sytuacja w historii parku narodowego.

- To jest bezprecedensowa decyzja Tatrzańskiego Parku Narodowego na wiosek Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, żeby pozamykać szlaki w górach - potwierdził w niedzielę na antenie TVN24 reporter Konrad Borusiewicz. Dodał, że nawet na trasach, które wydają się bezpieczne może się okazać, że ze zboczy zejdzie lawina.

Dolina Chochołowska - 4 lutegokamery.topr.pl

Jakie szlaki w Tatrach są otwarte?

- Zamknięte są z pozoru bezpieczne tatrzańskie doliny, tam również nie można wchodzić. Zamknięte są też parkingi przed szlakami. Osoby, które łamią zakaz wejścia narażają się na niebezpieczeństwo utraty zdrowia lub życia. Czekamy na zmianę pogody i poprawę warunków turystycznych - przekazała w niedzielę Danuta Wojciechowska z TPN.

Turyści mogą obecnie spacerować jedynie Drogą pod Reglami. Popularna ścieżka przebiega od rejonu Wielkiej Krokwi w kierunku wejścia do Doliny Białego i dalej przy wejściu do Doliny Strążyskiej w kierunku Doliny Kościeliskiej. Poza tym szlakiem oznaczonym kolorem czarnym, wszystkie szlaki w Tatrach są zamknięte dla ruchu turystycznego oraz narciarskiego.

Hala Gąsienicowa - widok na Granaty, 4 lutegokamery.topr.pl

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy zdjęcia z zaśnieżonej drogi z Zakopanego na Gubałówkę.

Gubałówka
GubałówkaKontakt 24

W sobotę ruch na zakopiance pomiędzy Nowym Targiem a Chabówką został sparaliżowany przez intensywne opady śniegu. Trudna sytuacja dla podróżnych była także na drogach równoległych i lokalnych.

Zignorował zakaz, potrzebował pomocy

Ratownicy TOPR sprowadzili z Doliny Goryczkowej narciarza, który mimo skrajnie trudnych warunków i zamknięcia szlaków wybrał się na nartach skiturowych na Kasprowy Wierch. Wyczerpany mężczyzna opadł z sił podczas podchodzenia.

Ratowników wezwali inni turyści, którzy podchodzili na Kasprowy Wierch na nartach skiturowych i również zbagatelizowali zamknięcie tatrzańskich szlaków.

- Poszkodowany narciarz został zwieziony na dół i dalej karetką przetransportowany do zakopiańskiego szpitala. Turysta był wyziębiony i osłabiony – przekazał ratownik dyżurny TOPR.

Ewakuacja pociągu na Podhalu

Z powodu uszkodzenia trakcji elektrycznej na wysokości Białego Dunajca zatrzymał się w sobotę pociąg jadący z Zakopanego. - Około dziesięciu pasażerów zostało ewakuowanych - powiedziała Dorota Szalacha z zespołu prasowego Polskich Linii Kolejowych.

W ewakuacji pomogli pasażerom strażacy, którzy musieli usunąć śnieg z nasypu kolejowego, a następnie przy pomocy liny pomogli pasażerom opuścić pociąg.

Trakcję uszkodziło drzewo złamane pod naporem śniegu.

Po godzinie 12 poinformowano, że pasażerowie nie muszą już korzystać z komunikacji zastępczej. W południe udało się przywrócić ruch pociągów na trasie Zakopane - Nowy Targ.

Kościelisko - widok na Czerwone Wierchy, 4 lutegokamery.topr.pl

Turyści zgubili się, schodząc z Babiej Góry

Beskidzcy goprowcy sprowadzają dwóch turystów, którzy w sobotę wieczorem zgubili szlak schodząc z Babiej Góry. Jak poinformował w niedzielę ratownik dyżurny stacji GOPR w Szczyrku, noc spędzili w śnieżnej jamie. Pomoc zdołali wezwać dopiero rano. Zostali odnalezieni przez GOPR. - Trwa transport poszkodowanych na dół. Są wychłodzeni i mają odmrożenia rąk. Ich życiu nic nie zagraża - podali ratownicy ze Szczyrku.

Czytaj: Pracowity weekend goprowców. Warunki w górach trudne, turyści gubili szlaki, trzeba było ich ratować

Lawiny - śmiertelne zagrożeniePAP

W Beskidach "śniegu po pas"

Ekstremalnie trudne warunki turystyczne panują również w paśmie Gorców. Dojście na Turbacz z Obidowej tzw. Szlakiem Olimpijczyków było w niedzielę rano niemożliwe z powodu kilkumetrowych zasp. Na trasę wyjechał ratrak. Ratownicy GOPR poprzedniej nocy udzielili pomocy siedmioosobowej grupie turystów, którzy podczas zamieci śnieżnej utknęli na niebieskim szlaku z Koninek na Turbacz. Działania zakończono o godz. 6 nad ranem.

"Apelujemy o zaniechanie wędrówek górskich z powodu ekstremalne trudnych warunków atmosferycznych. Pokrywa śniegu wynosi ponad 100 cm i ciągle wzrasta, a lokalnie zaspy sięgają 2 m. Szlaki są całkowicie zasypane, a dotarcie do osób potrzebujących pomocy - bardzo trudne" - zakomunikowali w sobotę GOPR-owcy.

Jak podali, w piątek przeprowadzili cztery wielogodzinne wyprawy ratunkowe: w rejonie Pilska, Wielkiej Raczy, Magurki Radziechowskiej oraz Stożka. "Akcje trwały do godzin porannych, ale na szczęście wszyscy są już bezpieczni" - podali ratownicy przestrzegając przed wyjściem w góry.

Groźnie w Karkonoszach

W Karkonoszach obowiązuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego. Jak przekazali w sobotę ratownicy karkonoskiej grupy GOPR, powyżej 1000 metrów nad poziomem morza miejscami zalega warstwa lodu, a na niej od 60 do 120 cm świeżego i przewianego śniegu. Szlaki są nieprzetarte, wymagające uciążliwego torowania

Ze względu na trudne warunki zimowe oraz zagrożenie lawinowe, zamkniętych jest dla ruchu turystycznego szereg szlaków. Turyści, którzy mimo trudnych warunków zdecydują się na wyjście w góry, powinni sprawdzić dostępność schronisk i szlaków w odwiedzanym rejonie.

Lawinowe ABC - co powinniśmy mieć ze sobą?
Lawinowe ABC - co powinniśmy mieć ze sobą?Detektor, sonda i łopata - lawinowe ABC.TVN24

W Bieszczadach lawinę może sprowadzić jeden narciarz

Ratownicy bieszczadzkiej grupy GOPR do drugiego stopnia podnieśli w sobotę rano zagrożenie lawinowe. - Warunki są ekstremalnie trudne - wyjaśnił Paweł Szopa, ratownik dyżurny. - Silny wiatr przenosi duże ilości śniegu, które gromadzą się w żlebach. Wystarczy niewielkie obciążenie, żeby wywołać lawinę. To może być jeden narciarz, którzy się tam znajdzie - tłumaczył ratownik.

W paśmie połonin średnia pokrywa śniegu wynosi 80 cm, w miejscach nawianych do 200 cm. Na części obszaru pokrywa stabilizowana jest przez wysoką nieprzykrytą roślinność.

Warunki na szlakach turystycznych są trudne. "Część odcinków jest jedynie częściowo drożna. Szlaki mniej uczęszczane są nieprzetarte. Na drzewach występuje okiść grożąca obłamaniem gałęzi" - informuje Bieszczadzki Park Narodowy.

Autorka/Autor:as,anw//rzw

Źródło: PAP, TPN, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Tatrzański Park Narodowy, Grzegorz Bryniarski

Pozostałe wiadomości

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed burzami z gradem. Miejscami groźnie może być do godzin porannych w piątek. Wciąż niemal w całym kraju w mocy pozostają ostrzeżenia IMGW w związku z wysoką temperaturą.

Ostrzeżenia IMGW niemal w całym kraju

Ostrzeżenia IMGW niemal w całym kraju

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

W czwartek w niektórych regionach Polski było, jest i będzie deszczowo i burzowo. Wśród miejsc, w których pogoda mocno się pogorszyła, znalazła się pomorska Ustka. W Szczecinie po ulewie zamknięto jedną z ulic. Przed gwałtownymi zjawiskami ostrzegają IMGW i RCB.

Ulewa w Ustce, w Szczecinie zalało ulicę

Ulewa w Ustce, w Szczecinie zalało ulicę

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl, TVN24

Pogoda na jutro. Noc w części kraju przyniesie opady deszczu, a miejscami zagrzmi. Piątek 16.08 zapowiada się z upalną aurą, lokalnie wystąpi ryzyko burz. Termometry wskażą do 33 stopni Celsjusza.

Pogoda na jutro - piątek 16.08. Ciepła i lokalnie deszczowa noc

Pogoda na jutro - piątek 16.08. Ciepła i lokalnie deszczowa noc

Źródło:
tvnmeteo.pl

Od środy hiszpańskie Baleary zmagają się z gwałtowną pogodą. Ulewne deszcze zalały drogi, odwołano kilkadziesiąt lotów. Kilka osób zostało rannych. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy relację Polki, która utknęła na lotnisku na Majorce.

Trudne chwile na Balearach. "Ulice zalane, samochody do połowy w wodzie"

Trudne chwile na Balearach. "Ulice zalane, samochody do połowy w wodzie"

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, Diario de Mallorca, Kontakt 24

Turyści na plaży w Krynicy Morskiej zauważyli dzika, który nietypowo się zachowywał - był osłabiony, nie potrafił wyjść z wody. Na miejsce przyjechała policja. Wezwano też weterynarza, lecz tuż przed jego przyjazdem zwierzę padło. Informację otrzymaliśmy na Kontakt 24.

"Mocno osłabiony" dzik w Bałtyku. Weterynarz nie zdążył przyjechać

"Mocno osłabiony" dzik w Bałtyku. Weterynarz nie zdążył przyjechać

Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Kolejne dni upłyną pod znakiem upałów i gwałtownych burz. Będziemy pod wpływem typowo letniego frontu, któremu mają towarzyszyć nawałnice. Pod koniec długiego sierpniowego weekendu na termometrach zobaczymy nawet 35 stopni Celsjusza.

Termometry pokażą 35 stopni w cieniu

Termometry pokażą 35 stopni w cieniu

Źródło:
tvnmeteo.pl

Do Polski dotarły upały i z modeli meteorologicznych wynika, że wysoka temperatura prędko nas nie opuści. O fali gorąca, która zawładnęła naszym krajem i ma zostać z nami nawet do końca wakacji, pisze synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

Jaka będzie końcówka wakacji? "Wiele wskazuje na to, że rozpalona do czerwoności"

Jaka będzie końcówka wakacji? "Wiele wskazuje na to, że rozpalona do czerwoności"

Źródło:
tvnmeteo.pl

W Rudniku nad Sanem niedaleko Niska (Podkarpackie) paliły się las i nieużytki. W akcji gaśniczej brało udział 16 zastępów straży pożarnej. Jak poinformował w czwartek wieczorem rzecznik podkarpackich strażaków bryg. Marcin Betleja, pożar został opanowany.

Las i nieużytki stanęły w ogniu

Las i nieużytki stanęły w ogniu

Źródło:
PAP, IBL

Późnym popołudniem wznowiono loty na lotnisku we włoskiej Katanii. Ruch do tej pory był zawieszony z powodu kolejnego wybuchu Etny. Płytę portu pokryła gruba warstwa pyłu wulkanicznego.

Gruba warstwa pyłu wulkanicznego pokryła lotnisko

Gruba warstwa pyłu wulkanicznego pokryła lotnisko

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl, PAP

Nagranie, na którym widać stado danieli pasące się na jednym z osiedli w Grudziądzu (woj. kujawsko-pomorskie), dostaliśmy na Kontakt 24. - Zatrzymały się pod moim balkonem. Pasły się około dwóch godzin, a później przeszły pod kolejny - opowiadała autorka filmu pani Anna.

Stado danieli pasło się pod blokiem w Grudziądzu

Stado danieli pasło się pod blokiem w Grudziądzu

Źródło:
Kontakt 24

Huragan Ernesto uderzył w karaibską wyspę Portoryko. Setki tysięcy domów i budynków przedsiębiorstw zostały pozbawione prądu. Doszło do powodzi.

Huragan Ernesto natarł na Portoryko

Huragan Ernesto natarł na Portoryko

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Bliskie spotkanie Jowisza i Marsa było widać na niebie nocą ze środy na czwartek. Spektakularną koniunkcję tych obu planet udało się sfotografować Reporterom 24.

Rzadkie zjawisko na niebie. Następna okazja za ponad dwa lata

Rzadkie zjawisko na niebie. Następna okazja za ponad dwa lata

Źródło:
tvnmeteo.pl, "Z głową w gwiazdach", space.com

Wzrosła liczba śmiertelnych ofiar ubiegłotygodniowego osuwiska, do którego doszło na ogromnym wysypisku śmieci w stolicy Ugandy. Policja poinformowała również o dziesiątkach zaginionych osób.

Ziemia i śmieci pogrzebały ich żywcem, gdy spali. Wzrosła liczba zabitych

Ziemia i śmieci pogrzebały ich żywcem, gdy spali. Wzrosła liczba zabitych

Źródło:
PAP

W gminie Ontinyent w Walencji po ulewnych opadach deszczu zawaliła się część dachu supermarketu. Z budynku ewakuowano kilkaset osób. Nikt nie został ranny, ale woda wyrządziła szkody.

Lunęło tak, że zawaliła się część dachu supermarketu

Lunęło tak, że zawaliła się część dachu supermarketu

Źródło:
ENEX, El Espanol, Levante-EMV

Lek na koci katar został opracowany przez naukowców z Polski. Aleksandra Synowiec, która brała udział w badaniach laboratoryjnych, wyjaśniła w rozmowie z TVN24, że leczenie tej choroby utrudnia fakt, że wywołują ją dwa wirusy. Związek opracowany przez zespół badawczy działa na obydwa.

Polacy opracowali lek na koci katar

Polacy opracowali lek na koci katar

Źródło:
TVN24, PAP

Jak wynika ze wstępnych danych instytutu British Antarctic Survey, tegoroczny lipiec na Antarktydzie był najcieplejszy od ponad 40 lat. Średnia temperatura dla tego miesiąca była w tym regionie o 3,1 stopnia Celsjusza wyższa od norm sezonowych. - To może być wyjątkowo ciepła antarktyczna zima - przekazał Thomas Caton Harrison, ekspert BAS.

Najcieplejszy lipiec na Antarktydzie od ponad 40 lat

Najcieplejszy lipiec na Antarktydzie od ponad 40 lat

Źródło:
PAP, AFP, BAS

W tym roku strażacy często wzywani są do likwidacji gniazd szerszeni i os - informują czeskie media. Do tej pory odnotowano już ponad sześć tysięcy takich interwencji, a w całym 2023 roku było ich ponad 5,5 tysiąca.

Czesi skarżą się na te owady. Strażacy mają pełne ręce roboty

Czesi skarżą się na te owady. Strażacy mają pełne ręce roboty

Źródło:
PAP, Lidove Noviny, pozary.cz, uwm.edu.pl

Jak wygląda zorza polarna widziana z przestrzeni kosmicznej? Astronauta Matthew Dominick z NASA prowadził w niedzielę11 sierpnia obserwacje Ziemi z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i udało mu się uchwycić niezwykły widok.

Zorza polarna. Zobaczcie ją jeszcze raz, ale tym razem z perspektywy dostępnej wybranym

Zorza polarna. Zobaczcie ją jeszcze raz, ale tym razem z perspektywy dostępnej wybranym

Źródło:
NASA, tvnmeteo.pl

Pożar, który w niedzielę wybuchł niedaleko Aten, spowodował poważne szkody na obszarze prawie 10 tysięcy hektarów. Gdy w Attyce rozpoczyna się szacowanie strat, mieszkańcy zniszczonych terenów zastanawiają się, dlaczego płomienie dotarły aż tak blisko stolicy.

"Piekło". Mieszkańcy zadają pytania o to, co się stało pod Atenami

"Piekło". Mieszkańcy zadają pytania o to, co się stało pod Atenami

Źródło:
Reuters, eKathimerini

W Europie odnotowano 19 przypadków zakażenia amazońskim wirusem Oropouche - podało Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC). Objawy wirusowej choroby Oropouche to gorączka z bólem głowy, nudności, wymioty, bóle mięśni i stawów.

Amazoński wirus Oropouche w Europie. Pierwsze przypadki zakażenia

Amazoński wirus Oropouche w Europie. Pierwsze przypadki zakażenia

Źródło:
ecdc.europa.eu, PAP

Po raz pierwszy od 400 lat w Londynie na świat przyszły bobry. Gryzonie, które najprawdopodobniej urodziły się wiosną tego roku, zauważono na nagraniach z kamer.

Takich narodzin nie było w Londynie od 400 lat

Takich narodzin nie było w Londynie od 400 lat

Źródło:
Reuters, BBC, Wildlife Ealing Group

Burze z silnym deszczem oraz gradobiciem nawiedziły zachodnie regiony Austrii minionej nocy. Opady wywołały lawiny błotne i podtopienia. Strażacy musieli również gasić pożary wywołane uderzeniami piorunów. Odnotowano blisko 400 interwencji.

Pożary po uderzeniu pioruna, lawina błotna zatrzymała pociąg

Pożary po uderzeniu pioruna, lawina błotna zatrzymała pociąg

Źródło:
PAP, Die Presse

Niemieccy ornitolodzy odkryli niezwykłą kaczkę w Augsburgu w Bawarii. W stadzie liczącym kilkadziesiąt okazów zauważono osobnika, który przejawia cechy interpłciowości. Według ekspertów taki przypadek pojawia się ekstremalnie rzadko.

Taki okaz zdarza się raz na milion

Taki okaz zdarza się raz na milion

Źródło:
PAP

W zeszłym roku ponad 47 tysięcy mieszkańców Europy zmarło z powodu upałów. Hiszpańscy naukowcy przeanalizowali związki pomiędzy temperaturą a śmiertelnością w 2023 roku. Badacze wyjaśnili, że gdyby nie coraz lepsza adaptacja do upałów, wartość ta mogłaby być znacznie większa.

Przez gorąco zmarło 47 tysięcy ludzi. Ofiar mogło być jeszcze więcej

Przez gorąco zmarło 47 tysięcy ludzi. Ofiar mogło być jeszcze więcej

Źródło:
PAP, ISGlobal

Zorza polarna i maksimum Perseidów - takie zjawiska były doskonale widoczne na polskim niebie w nocy z poniedziałku na wtorek. To nie jedyne atrakcje, jakie czekały na uważnego obserwatora. Materiały otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Za nami noc świateł Północy i spadających gwiazd

Za nami noc świateł Północy i spadających gwiazd

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, "Z głową w gwiazdach", space.com

W Tatrach we wtorek rano doszło do poważnego wypadku. Podczas przygotowań do wspinaczki turysta spadł do żlebu. Mężczyzna doznał obrażeń klatki piersiowej, głowy i kończyn.

Taternik spadł z kilkudziesięciu metrów

Taternik spadł z kilkudziesięciu metrów

Źródło:
PAP

Grupa archeologów badająca Pompeje odkryła nowe szczątki dwóch ofiar erupcji wulkanu sprzed niemal 2000 lat. Wraz ze szkieletami kobiety i mężczyzny znaleziono starożytną biżuterię.

Szukali schronienia w sypialni. Odkrycie w Pompejach

Szukali schronienia w sypialni. Odkrycie w Pompejach

Źródło:
Reuters, CNN

Na Marsie znajduje się zbiornik płynnej wody. Po raz pierwszy naukowcom udało się przedstawić dowody jej obecności na Czerwonej Planecie. Niestety, dostęp do niej może sprawić sporo trudności.

Na Marsie jest płynna woda - tylko dobrze ukryta

Na Marsie jest płynna woda - tylko dobrze ukryta

Źródło:
PAP

Stare drzewa są zdolne do pochłaniania większej ilości gazów cieplarnianych, co zapobiega ocieplaniu atmosfery - ustalił międzynarodowy zespół naukowców. Eksperci mają nadzieję, że to odkrycie przyczyni się do spowolnienia masowej wycinki lasów pierwotnych.

"Stary las wykonuje dla nas ogromną pracę"

"Stary las wykonuje dla nas ogromną pracę"

Źródło:
BBC

Załoga statku Starliner: Barry "Butch" Wilmore i Sunita "Suni" Williams przebywa na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej od początku czerwca. Choć oboje mieli tam być zaledwie kilka dni, zostaną jeszcze kilka miesięcy. NASA zdradziła, jak wygląda teraz życie astronautów. Niedawno dotarła do nich dostawa świeżych owoców.

Mieli wrócić na Ziemię po tygodniu, zostaną do lutego. Dostali kawę i jabłka

Mieli wrócić na Ziemię po tygodniu, zostaną do lutego. Dostali kawę i jabłka

Źródło:
PAP

Ulice libijskiego miasta Al-Kufra błyskawicznie zalały się wodą po największych od dekad opadach deszczu. W wyniku powodzi ewakuowano pacjentów lokalnego szpitala.

Największe opady od ponad 70 lat. Ewakuowano pacjentów szpitala

Największe opady od ponad 70 lat. Ewakuowano pacjentów szpitala

Źródło:
Reuters, Libya Review

Na należącym do Norwegii arktycznym archipelagu Svalbard padł sierpniowy rekord ciepła. Pierwszy raz w historii pomiarów temperatura przekroczyła 20 stopni Celsjusza.

"Po raz pierwszy w sierpniu" w tym miejscu świata

"Po raz pierwszy w sierpniu" w tym miejscu świata

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl