Majówka na Dolnym Śląsku. Malownicze góry, piękne miasta i zamki z historią

Źródło:
tvn24.pl
Prognoza na koniec kwietnia i majówkę. Maja Popielarska o pogodzie w Polsce
Prognoza na koniec kwietnia i majówkę. Maja Popielarska o pogodzie w PolsceTVN24
wideo 2/5
Prognoza na koniec kwietnia i majówkę. Maja Popielarska o pogodzie w PolsceTVN24

Dolny Śląsk oferuje wiele atrakcji. Tutaj zarówno miłośnicy natury, pasjonaci historii czy miejscy eksploratorzy znajdą coś dla siebie. Podpowiadamy kilkanaście miejsc, które warto odwiedzić w długi weekend majowy.

Poniższą listę rozpoczniemy akcentami miejskimi. O stolicy Dolnego Śląska już pisaliśmy, więc jeśli chcesz wiedzieć, dokąd skierować swoje kroki, odsyłamy tutaj. Jednak nie samym Wrocławiem człowiek żyje. Województwo znane jest również ze swoich urokliwych, mniejszych miejscowości.

Majówka na Dolnym Śląsku. Świdnica

Kilkudziesięciotysięczne miasto w sam raz nada się na jednodniowy wypad. Gorąco polecamy tamtejszy rynek i bardziej ogólnie zabytkowy układ urbanistyczny starego miasta, jeden z najlepiej zachowanych w Polsce. Świdnickie kamienice są świadectwem czasów świetności, zamożności i bogactwa oraz dowodem kupieckich tradycji miasta.

Punktem obowiązkowym wycieczki powinien być również wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO Kościół Pokoju. Został on wzniesiony w XVII wieku w systemie szachulcowym, co zdecydowanie wyróżnia go z zewnątrz. To jednak wnętrza robią największe wrażenie. Trudno nie wpaść w zachwyt.

Kościół Pokoju, jeden z najcenniejszych zabytków Dolnego Śląska, jest wpisany na listę UNESCOWikipedia (CC BY-SA 3.0) | Andrzej Otrębski

Majówka na Dolnym Śląsku. Kłodzko

Główną atrakcją miasta jest prężąca się na wzgórzu bastionowa twierdza będąca systemem obronnym z okresu XVII i XVIII wieku. Kilkadziesiąt lat temu została oficjalnie uznana za zabytek i udostępniona turystom do zwiedzania. Dziś w środku można przejść się podziemnymi labiryntami, posłuchać opowieści przewodnika o mieszczącym się tam niegdyś więzieniu albo wspiąć na jej szczyt i stamtąd podziwiać genialną panoramę miejską.

CZYTAJ TEŻ: Majówka 2023 nad morzem - atrakcje na Wybrzeżu. Zobacz nasze propozycje

Kłodzko to też doskonale zachowany układ średniowiecznego miasta, współgrający z niejednolitym ukształtowaniem terenu. Różnice wysokości wynoszące kilkadziesiąt metrów, a co za tym idzie strome uliczki i dużo schodków, to codzienność dla mieszkańców i gratka dla przyjezdnych. Do tego imponująca architektura zarówno barokowa, renesansowa, jak i gotycka z perełką w postaci XVI-wiecznego mostu na Młynówce, nawiązującego stylem do mostu Karola w nieodległej przecież Pradze.

Panorama KłodzkaShutterstock

Majówka na Dolnym Śląsku. Kudowa-Zdrój

Jedna z najchętniej odwiedzanych miejscowości uzdrowiskowych w Polsce. Od setek lat znana z tamtejszych wód mineralnych, których źródła znajdują się w odrestaurowanym, malowniczym Parku Zdrojowym. Mimo metalicznego, niekoniecznie przyjemnego posmaku wód do pijalni ustawiają się kolejki chętnych na kilka łyków płynnego zdrowia.

Spacerkiem przez park dojdziemy do dzielnicy Czermna, gdzie można podziwiać pozostałości po tych, którym z kolei kiedyś zdrowia zabrakło. Pod koniec XVIII wieku ówczesny proboszcz zbudował kaplicę, która została szczelnie wyłożona czaszkami i innymi elementami szkieletów ofiar epidemii cholery szerzących się po wojnach w XVII i XVIII wieku.

W Kudowie działa również Muzeum Zabawek z prawdopodobnie największą liczbą tego typu eksponatów. Zbiory obejmują zarówno zabawki starożytne, jak i te bardziej nowoczesne - większość eksponatów pochodzi z XIX i XX wieku.

Uzdrowisko leży blisko czeskiej granicy. Zawsze można "kopsnąć się" na drugą stronę do Nachodu na smażony ser z frytkami i sosem tatarskim.

Pijalnia wody w Kudowie-ZdrojuShutterstock

Majówka na Dolnym Śląsku. Międzygórze

Zdecydowanie najmniejsza, ale bez wątpienia najbardziej urokliwa miejscowość w tym zestawieniu. Położona jest w obrębie Masywu Śnieżnika. Za sprawą drewnianej zabudowy w stylu szwajcarskim (tyrolskim) wyróżnia się na tle innych wsi i miasteczek niespotykanym gdzie indziej, niemal bajkowym klimatem.

Międzygórze jest dobrą bazą wypadową dla piechurów - w okolicy nie brakuje szlaków turystycznych. Warto wybrać się też pod wodospad Wilczki, do którego prowadzi schodowa ścieżka, na ogromną zaporę przeciwpowodziową, czy do kaplicy Matki Boskiej Śnieżnej.

Jeden z domów w MiędzygórzuShutterstock

Majówka na Dolnym Śląsku. Karkonosze - Śnieżka, Szrenica

Jak Dolny Śląsk, to oczywiście góry. A jak góry, to przede wszystkim Karkonosze, czyli najwyższe pasmo Sudetów. Fani pieszych wycieczek będą zaskoczeni, jak wiele do zaproponowania mają tamtejsze szlaki.

Najbardziej ikonicznym szczytem Karkonoszy jest Śnieżka (1602 m n.p.m.), należąca do Korony Gór Polskich - cel zdobywców praktycznie o każdej porze roku. Można wejść od strony Karpacza (i przy okazji zobaczyć na przykład przeniesioną z norweskiej ziemi Świątynię Wang) albo wybrać łagodniejsze podejście od strony czeskiego Pecu pod Sněžkou. Na szczycie koniecznie fotka pod słynnym obserwatorium, można też posilić się w tamtejszej restauracji.

Nieco mniejszym nakładem sił da radę zdobyć Szrenicę (1362 m n.p.m.). Ciekawostką jest, że w jej rejonie panuje specyficzny, alpejski mikroklimat. Ze szczytu rozciąga się fenomenalna panorama z widokiem na Kotlinę Jeleniogórską, a także pobliskie pasma górskie. Trzymamy kciuki za dobrą widoczność. Wcześniej polecamy pospacerować po Szklarskiej Porębie i jej okolicach. Skała Chybotek, wodospady Kamieńczyka i Szklarki, czy stara chata walońska, to miejsca warte uwagi.

CZYTAJ TEŻ: Majówka 2023 w Polsce. Gdzie pojechać na długi weekend majowy? Najciekawsze miejsca

Nie posiadasz samochodu? Nic straconego. Pod oba masywy można dotrzeć z Wrocławia, ale też z innych miast w województwie, połączeniami Kolei Dolnośląskich.

Widok na ŚnieżkęShutterstock

Majówka na Dolnym Śląsku. Góry Stołowe

To unikalne, jedno z nielicznych w Europie pasmo gór płytowych o spłaszczonych wierzchołkach (od których wzięła się nazwa, bo są płaskie jak stół) i często stromych, pionowych ścianach. Punktem obowiązkowym jest Szczeliniec Wielki (919 m n.p.m.), czyli najwyższy szczyt pasma, do którego dotrzemy ciekawie naturalnym szlakiem, będącym de facto kamiennymi schodami.

Jeśli ktoś planuje wycieczkę w Góry Stołowe, nie może w swoim kajecie pominąć Błędnych Skał - malowniczego, skalnego labiryntu o powierzchni ponad 20 hektarów.

Góry Stołowe to wizytówka Dolnego ŚląskaShutterstock

Majówka na Dolnym Śląsku. Kolorowe Jeziorka

W zestawieniu z pradawnymi formacjami skalnymi, młodziutka, ale jakże urokliwa atrakcja. Kompleks czterech jeziorek: żółtego (okresowo wysychającego), purpurowego, szmaragdowego i najwyżej położonego zielonego (również okresowo wysychającego) na obszarze Rudawskiego Parku Krajobrazowego, będący pozostałościami po dawnych, XVIII-wiecznych kopalniach pirytu. Niesamowicie intensywne barwy małych akwenów pochodzą od rozpuszczonych w wodzie minerałów.

Kolorowe jeziorka w Rudawskim Parku KrajobrazowymShutterstock

Majówka na Dolnym Śląsku. Kopalnia złota w Złotym Stoku

Dolny Śląsk ma długie i bogate tradycje górnicze. Marmur, dolomit, uran, haloizyt, fluoryt, ołów, srebro, żelazo, węgiel kamienny i brunatny, cyna, miedź i jeszcze pewnie można by wymienić kilka innych - wszystko to przez wieki wydobywano zarówno spod tutejszych ziem, jak i na powierzchni. Jednak lata lecą, złoża ubożeją i wiele kopalni to już tuż melodia przeszłości. Pozostały po nich wyrobiska, sztolnie, infrastruktura.

CZYTAJ TEŻ: Majówka 2023 w polskich górach. Najciekawsze miejsca na długi weekend

Receptę, jak dobrze zagospodarować dawną kopalnię, na pewno mają w Złotym Stoku, wskazywanym jako najstarszy ośrodek górniczy w Polsce, będącym niegdyś prawdziwym potentatem w wydobyciu złota. Działo się to już za panowania Piastów, rozwinęło pod zwierzchnictwem korony czeskiej, a swój "prime" osiągnęło w XVI wieku pod rządami Habsburgów, kiedy czynnych było blisko 200 kopalń, dających 8 procent wydobycia złota w całej Europie. Szacuje się, że w czasie 700 lat eksploatacji z miejscowych złóż pozyskano 16 ton czystego kruszcu. Obłęd.

Dzisiaj profil Złotego Stoku nazwać należy już stricte turystycznym. Miasto czerpie jednak garściami ze swojej historii. I dobrze. Głodni wiedzy zgłębią przeszłość regionu, głodni wrażeń przepłyną łodziami częściowo zalaną sztolnią. Ciekawostką jest 10-metrowy, podziemny wodospad. Można też spróbować wypłukać trochę złota.

Kopalnia Złota w Złotym StokuD.Wudniak | TVN 24 Wrocław

Majówka na Dolnym Śląsku. Twierdza Srebrna Góra

Mówi się, że to największa górska twierdza w Europie. Mówi się, że nigdy nie została zdobyta. Mówi się, że to jedna z najciekawszych atrakcji Dolnego Śląska. XVIII-wieczny zespół fortów dzisiaj robi nie mniejsze wrażenie niż wówczas. Wrażenie robi przede wszystkim mocarny donżon pośrodku bastionów. W 151 kazamatach mieściły się magazyny, studnie, zbrojownia, kaplica, więzienie, szpital, piekarnia, browar, warsztaty rzemieślnicze czy prochownia, co czyniło fort całkowicie samodzielnym i samowystarczalnym. W jego wnętrzu mieściło się 3756 żołnierzy, olbrzymie zapasy amunicji, opału i żywności.

Pod koniec XIX wieku, wraz z rozwojem kolei, Twierdza Srebrna Góra przekształciła się w atrakcję turystyczną. Rozwój w tym kierunku przerwała II wojna światowa, a już po niej brak zainteresowania losami obiektu ze strony PRL-owskich władz. Dopiero w pierwszych latach XXI wieku otrzymała należny jej status Pomnika Historii.

Dziś razem z przewodnikiem możemy zanurzyć się w odmętach tuneli i poczuć, jak to było drzewiej. Obiekt położony jest w tajemniczych Górach Sowich, które swoją drogą też warte są uwagi i poświęcenia im kilku dni.

Twierdza Srebrna Góra – jedna z atrakcji Kotliny KłodzkiejShutterstock

Majówka na Dolnym Śląsku. Zamek Grodno, Góra Choina, Zagórze Śląskie, Jezioro Bystrzyckie

Wszystko w promieniu kilku kilometrów obok siebie, w sam raz na jednodniową wycieczkę. Zamek Grodno został wzniesiony na szczycie góry Choina (450 m n.p.m.) na styku Gór Wałbrzyskich i Sowich. Zatem oprócz wyłącznie zwiedzania zabytku przy okazji można zaliczyć mały trekking. Pierwsza wzmianka o istnieniu zamku pochodzi z początku XIV wieku. Początkowo rozbudowywali go Piastowie, ale jak to już często się zdarzało na Dolnym Śląśku, w kolejnych latach przechodził z rąk do rąk. Czeskich, niemieckich, szwedzkich. Historia najnowsza to przejęcie obiektu przez gminę Walim. Obecnie znajdują się tam hotel i karczma.

Spacerkiem wzdłuż Jeziora Bystrzyckiego dotrzemy do zbudowanej w 1917 roku kamiennej zapory, długiej na 230 metrów. Również piechotą dojdziemy do samego Zagórza Śląskiego, wsi pięknie usytuowanej w dolinie Bystrzycy, gdzie fani starszej architektury docenią wybudowany w połowie XIX wieku pałac czy murowano-szachulcowy dworzec kolejowy z początku XX wieku.

Zamek Grodno w Zagórzu ŚląskimMarcin Jagiellicz/zamekgrodno.pl

Majówka na Dolnym Śląsku. Zamek Czocha

Obronny, XIII-wieczny zamek wspaniale ulokowany nad Jeziorem Leśniańskim. Zdecydowanie jeden z najciekawszych tego typu obiektów w regionie. Słynie z tajemniczych komnat, połączonych ukrytymi przejściami i sekretów ukrywanych przez kolejnych właścicieli, a odtajnianych przez współczesnych odkrywców. Został między innymi dzięki temu okrzyknięty polskim Hogwartem. Niektórzy mogą kojarzyć go z "występów" w takich produkcjach jak "Wiedźmin", "Gdzie jest generał?" czy serialu "Tajemnica twierdzy szyfrów" Bogusława Wołoszańskiego. Legenda głosi, że w czasie II wojny światowej mieściła się tam szkoła szyfrantów Abwehry.

Polecamy zwiedzanie Zamku Czocha z przewodnikiem. Ta i wiele innych opowieści to żywa lekcja historii, z domieszką legend właśnie i innych, być może mniej prawdopodobnych, ale jakże ciekawych, zasłyszanych opowieści.

Zamek Czocha ma Dolnym ŚląskuShutterstock

Majówka na Dolnym Śląsku. Zamek Książ

Na sam koniec zostawiliśmy chyba najbardziej imponującą budowlę Dolnego Śląska. Zamek Książ to trzeci największy - po Malborku i Wawelu - zamek w Polsce. W zasadzie należy mówić o całym kompleksie zamkowym posiadającym, licząc z zabudowaniami gospodarczymi, około 600 pomieszczeń. Powierzchnia obiektu oraz przylegających do niego budowli to blisko 17 tysięcy mkw.

Zbudowany został pośrodku malowniczych lasów w wąwozie Pełcznicy. Jest zresztą częścią Książańskiego Parku Krajobrazowego. Jego historia sięga XIII wieku i dynastii Piastów Śląskich. Przez lata był niszczony, odnawiany, przebudowywany. Pod koniec XIX wieku jedną z najbardziej zasłużonych osób dla zamku stała się Księżna Daisy von Pless, która uczyniła Książ miejscem spotkań ważnych osobistości, ludzi wpływowych, nawet w skali europejskiej.

W 1939 roku zamek przejęła III Rzesza i przekształciła go w jedną z kwater Adolfa Hitlera. Pod zamkiem wydrążono tunele i podziemny schron. Istnieje spór między historykami, do czego tak naprawdę miały służyć podziemia Książa. Według niektórych naziści mieli wykorzystywać przestrzenie jako fabrykę sprzętu wojskowego, jak również do badań nad bronią atomową.

Po powojennych grabieżach i szabrownictwu rozpoczęło się mozolne przywracanie statusu, na który Książ zasługuje. Dzisiaj to prawdziwa perła w koronie Dolnego Śląska i samego Wałbrzycha, do odwiedzin którego również zachęcamy. A wszystkich miłośników zieleni odsyłamy do zlokalizowanej po sąsiedzku od zamku palmiarni.

Zamek Książ - trzeci co do wielkości w PolsceShutterstock

Autorka/Autor:ib/tok

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Poważne utrudnienia czekają podróżnych, chcących skorzystać z lotniska Split w chorwackiej Kasteli. Jak donosi nasza widzka "około godziny 19:15 cały system lotniska przestał działać, co spowodowało całkowitą blokadę pracy systemy i funkcjonowania lotniska". Na Kontakt24 dostaliśmy także informację o problemach na lotnisku w Zadarze. Jak donosi chorwacki portal Slobodna Dalmacija "samoloty ani nie startują, ani nie lądują, teren lotniska jest zapełniony pasażerami".

Polscy turyści utknęli na chorwackich lotniskach

Polscy turyści utknęli na chorwackich lotniskach

Źródło:
Kontakt24, tvn24.pl

Wiceprezydentka USA Kamala Harris, budując poparcie demokratów dla swojej nagłej kampanii prezydenckiej, zgromadziła w poniedziałek zwolenników w swoim debiutanckim przemówieniu wyborczym. Obiecała, że będzie ścigać kandydata Partii Republikańskiej Donalda Trumpa niczym prokuratorka w sądzie, w którym dawniej pracowała. Tego samego dnia co najmniej 2579 demokratycznych delegatów zadeklarowało poparcie dla Harris jako kandydatki tej partii w wyścigu o Biały Dom.

Kamala Harris rozpoczęła kampanię wyborczą. Pierwsze zapowiedzi

Kamala Harris rozpoczęła kampanię wyborczą. Pierwsze zapowiedzi

Źródło:
PAP

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne i prognozę zagrożeń. We wtorek rano w części Polski obowiązują alarmy pierwszego stopnia, w późniejszych godzinach przybędzie ostrzeżeń. Kolejne dni przyniosą więcej zagrożeń pogodowych.

Ostrzeżenia IMGW. Burze będą stanowiły zagrożenie w kilku regionach Polski

Ostrzeżenia IMGW. Burze będą stanowiły zagrożenie w kilku regionach Polski

Źródło:
IMGW

Obrońcy praw człowieka - w tym Międzynarodowa Federacja na rzecz Praw Człowieka i białoruska Wiasna – apelują do władz Białorusi o wstrzymanie wykonania kary śmierci wobec Rico Kriegera. 29-letni Niemiec został skazany w czerwcu.

Apele do Białorusi o wstrzymanie egzekucji obywatela Niemiec

Apele do Białorusi o wstrzymanie egzekucji obywatela Niemiec

Źródło:
PAP

W warszawskim Lesie Bródnowskim nożownik zaatakował dwóch nastolatków, którzy w wyniku obrażeń zostali przetransportowani do szpitala. - Trwa przesłuchanie 26-letniego napastnika - przekazała w poniedziałek Komenda Stołeczna Policji.

Nożownik zaatakował dwóch nastolatków w lesie

Nożownik zaatakował dwóch nastolatków w lesie

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Piorun śmiertelnie poraził 47-letniego mężczyznę i jego 11-letnią córkę na górze Zhaltets w Bułgarii. Drugie dziecko, które zaalarmowało służby ratunkowe, ocalało i zostało śmigłowcem przetransportowane do szpitala.

Ojciec i córka śmiertelnie porażeni piorunem

Ojciec i córka śmiertelnie porażeni piorunem

Źródło:
PAP, breaking.bg

W warszawskim Lesie Bródnowskim nożownik zaatakował dwóch nastolatków, którzy z powodu obrażeń zostali przetransportowani do szpitala. Kamala Harris rozpoczęła kampanię wyborczą po tym, jak obecny gospodarz Białego Domu Joe Biden wycofał się z wyścigu o reelekcję. Z kolei na południu Włoch doszło do wypadku z udziałem śmigłowca straży pożarnej. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć we wtorek 23 lipca.

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć we wtorek

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć we wtorek

Źródło:
PAP, TVN24

881 dni temu rozpoczęła się inwazja Rosji na Ukrainę. Nawet 30 tysięcy przedstawicieli rosyjskiej Gwardii Narodowej (Rosgwardii) może służyć w Ukrainie - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony. Dodano, że większość żołnierzy z tej formacji zabezpiecza tyły wojsk uczestniczących w inwazji, a tylko część spośród nich walczy na froncie. Oto, co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Raport: w Ukrainie może służyć nawet 30 tysięcy żołnierzy Rosgwardii

Raport: w Ukrainie może służyć nawet 30 tysięcy żołnierzy Rosgwardii

Źródło:
PAP

Nawałnica, która w weekend 13-14 lipca przeszła przez Warszawę, spowodowała duże zniszczenia w przyrodzie. Z większością skutków burz miejscy ogrodnicy już się uporali. Dokonali też bilansu wydarzeń sprzed ponad tygodnia.

34 drzewa wyrwane z korzeniami. Bilans nawałnicy w Warszawie

34 drzewa wyrwane z korzeniami. Bilans nawałnicy w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Na autostradzie A2 pod Poznaniem doszło do nietypowego wypadku. Pasażer samochodu osobowego wysiadł z pojazdu, wyszedł na drogę i został potrącony przez ciężarówkę. W ciężkim stanie został przewieziony do szpitala.

Pasażer wpadł w "dziwny stan", wysiadł i został potrącony przez ciężarówkę

Pasażer wpadł w "dziwny stan", wysiadł i został potrącony przez ciężarówkę

Źródło:
tvn24.pl

Stan przyczepki, której właściciel chciał przewieźć drewno do miejscowości oddalonej o prawie 10 kilometrów, wprawił policjantów w osłupienie. Koło było całkowicie zniszczone, a kierowca zdziwiony zatrzymaniem.

Opona w strzępach, na przyczepce drewno. Policjantom tłumaczył: nic się nie dzieje

Opona w strzępach, na przyczepce drewno. Policjantom tłumaczył: nic się nie dzieje

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Miesięczne dziecko zmarło w czerwcu z powodu krztuśca - poinformował TVN24 Główny Inspektor Sanitarny dr Paweł Grzesiowski. To pierwszy taki zgon w tym roku w Polsce.

Miesięczne dziecko zmarło z powodu krztuśca

Miesięczne dziecko zmarło z powodu krztuśca

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Sejm we wtorek rozpoczyna czterodniowe posiedzenie, podczas którego zajmie się między innymi projektami reformującymi Trybunał Konstytucyjny, a także obywatelskim projektem ustawy w sprawie renty wdowiej. Posłowie mają zająć się również sprawozdaniem komisji finansów publicznych z wykonania budżetu państwa za 2023 rok.

Sejm zajmie się projektami reformującymi TK i rentą wdowią

Sejm zajmie się projektami reformującymi TK i rentą wdowią

Źródło:
PAP

Mechaniczna zapora przy wjeździe na bulwary wiślane w okolicy mostu Poniatowskiego nie działa od kilku miesięcy. Koszt naprawy trzech chowanych słupów wyniesie aż 110 tysięcy złotych. Jak słyszymy w Zarządzie Zieleni, środki na ten cel są. Dlaczego więc słupki nadal tkwią w ziemi? - Czekamy na jedną z części - tłumaczy rzeczniczka Zarządu Zieleni.

Ktoś uszkodził słupki blokujące wjazd na bulwary. Naprawa będzie bardzo droga. Na razie czekają na część

Ktoś uszkodził słupki blokujące wjazd na bulwary. Naprawa będzie bardzo droga. Na razie czekają na część

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ponad 50 ofiar wydobyto z błota po osuwisku, do którego doszło w poniedziałek w południowej Etiopii. Władze dystryktu Gofa podały, że do zdarzenia doszło po ulewnych deszczach.

Dziesiątki zabitych, w tym dzieci, w osuwisku ziemi w Etiopii

Dziesiątki zabitych, w tym dzieci, w osuwisku ziemi w Etiopii

Źródło:
PAP

Szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski zaapelował w poniedziałek w Brukseli do ministrów spraw zagranicznych Unii Europejskiej o zdjęcie nałożonych przez ich kraje ograniczeń na użycie przez Ukrainę podarowanej jej broni dalekiego zasięgu. - To byłaby w pełni obrona własna, która jest legalna w świetle prawa międzynarodowego - ocenił.

Sikorski apeluje. "To byłaby w pełni obrona własna"

Sikorski apeluje. "To byłaby w pełni obrona własna"

Źródło:
TVN24, PAP

"Oprawy, doping, indywidualne zachowania kibiców na stadionie czy w mediach społecznościowych nie są stanowiskiem klubu" - napisał w poniedziałkowym oświadczeniu stołeczny klub. Choć nie stwierdzono tego wprost, należy je traktować jako reakcję na wydarzenia z soboty. Podczas meczu Legii z Zagłębiem Lubin wywieszono oprawę uderzającą w uchodźców. Towarzyszyła jej wulgarna przyśpiewka.

Skandaliczna oprawa na "Żylecie". Klub wydał oświadczenie

Skandaliczna oprawa na "Żylecie". Klub wydał oświadczenie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Służba Kontrwywiadu Wojskowego poinformowała, że zdecydowano o cofnięciu generałowi Jarosławowi Gromadzińskiemu poświadczeń bezpieczeństwa upoważniających go do dostępu do informacji niejawnych. Postępowanie sprawdzające wykazało, że nie daje on "rękojmi zachowania tajemnicy".

Generał Gromadziński bez dostępu do informacji niejawnych

Generał Gromadziński bez dostępu do informacji niejawnych

Źródło:
PAP

Za podejrzanym o potrójne zabójstwo Jackiem Jaworkiem wystawiono Europejski Nakaz Aresztowania, czerwoną notę Interpolu i list gończy, a mimo to przez trzy lata pozostawał nieuchwytny dla policji. Dziennikarz tvn24.pl Robert Zieliński mówił w poniedziałek, że Jaworek "był osobą bardzo zamkniętą", nie korzystał z nowych technologii i pozwoliło mu to na zniknięcie "z technologicznego radaru, na którym dziś opiera się funkcjonowanie wszystkich policji całego świata".

Jak Jacek Jaworek zniknął z "technologicznego radaru, na którym opiera się funkcjonowanie policji całego świata"?

Jak Jacek Jaworek zniknął z "technologicznego radaru, na którym opiera się funkcjonowanie policji całego świata"?

Źródło:
TVN24

Z redakcją Kontaktu 24 skontaktowali się turyści, którzy utknęli na lotnisku w Majorce z powodu odwołanego sobotniego lotu powrotnego do Warszawy. Jedna z kobiet przekazała, że razem z mężem i małymi dziećmi musiała nocować na lotnisku. Powiedziała, że przewoźnik nie zapewnił im noclegu. Godzinę wylotu przesuwano kilka razy, ostatecznie udało się wylecieć w niedzielę po południu.

Koszmarny powrót z Majorki

Koszmarny powrót z Majorki

Źródło:
Kontakt 24

Fragment muru Zamku Książ w Wałbrzychu runął na ścieżkę, po której poruszają się zwiedzający. Na miejsce wezwano specjalistyczną jednostkę ratowniczą, która wykluczyła obecność poszkodowanych pod gruzami.

Zamkowy mur runął na trasę turystyczną, ratownicy z psami przeszukali gruzowisko

Zamkowy mur runął na trasę turystyczną, ratownicy z psami przeszukali gruzowisko

Źródło:
tvn24.pl

Po całej serii upalnych dni temperatura coraz rzadziej będzie przekraczać 30 stopni. Jaka pogoda będzie towarzyszyła nam na przełomie lipca i sierpnia? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni przygotowaną przez Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: lato całkowicie zmieni swoje oblicze

Pogoda na 16 dni: lato całkowicie zmieni swoje oblicze

Źródło:
tvnmeteo.pl

Dreszczowiec przedstawiający kulisy historii seryjnego mordercy nękającego Boston, przejmująca opowieść o dotkniętych chorobą bliźniakach, a także skupiający się na walce o równość dramat historyczny – oto nowości, które w najbliższych dniach zostaną dodane do biblioteki serwisu Max. Co warto obejrzeć na platformie w tym tygodniu? 

Losy bostońskiego dusiciela, życie w cieniu choroby i walka o równość. Nowości na Max

Losy bostońskiego dusiciela, życie w cieniu choroby i walka o równość. Nowości na Max

Źródło:
tvn24.pl