Majówka na Dolnym Śląsku. Malownicze góry, piękne miasta i zamki z historią

Źródło:
tvn24.pl
Prognoza na koniec kwietnia i majówkę. Maja Popielarska o pogodzie w Polsce
Prognoza na koniec kwietnia i majówkę. Maja Popielarska o pogodzie w PolsceTVN24
wideo 2/5
Prognoza na koniec kwietnia i majówkę. Maja Popielarska o pogodzie w PolsceTVN24

Dolny Śląsk oferuje wiele atrakcji. Tutaj zarówno miłośnicy natury, pasjonaci historii czy miejscy eksploratorzy znajdą coś dla siebie. Podpowiadamy kilkanaście miejsc, które warto odwiedzić w długi weekend majowy.

Poniższą listę rozpoczniemy akcentami miejskimi. O stolicy Dolnego Śląska już pisaliśmy, więc jeśli chcesz wiedzieć, dokąd skierować swoje kroki, odsyłamy tutaj. Jednak nie samym Wrocławiem człowiek żyje. Województwo znane jest również ze swoich urokliwych, mniejszych miejscowości.

Majówka na Dolnym Śląsku. Świdnica

Kilkudziesięciotysięczne miasto w sam raz nada się na jednodniowy wypad. Gorąco polecamy tamtejszy rynek i bardziej ogólnie zabytkowy układ urbanistyczny starego miasta, jeden z najlepiej zachowanych w Polsce. Świdnickie kamienice są świadectwem czasów świetności, zamożności i bogactwa oraz dowodem kupieckich tradycji miasta.

Punktem obowiązkowym wycieczki powinien być również wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO Kościół Pokoju. Został on wzniesiony w XVII wieku w systemie szachulcowym, co zdecydowanie wyróżnia go z zewnątrz. To jednak wnętrza robią największe wrażenie. Trudno nie wpaść w zachwyt.

Kościół Pokoju, jeden z najcenniejszych zabytków Dolnego Śląska, jest wpisany na listę UNESCOWikipedia (CC BY-SA 3.0) | Andrzej Otrębski

Majówka na Dolnym Śląsku. Kłodzko

Główną atrakcją miasta jest prężąca się na wzgórzu bastionowa twierdza będąca systemem obronnym z okresu XVII i XVIII wieku. Kilkadziesiąt lat temu została oficjalnie uznana za zabytek i udostępniona turystom do zwiedzania. Dziś w środku można przejść się podziemnymi labiryntami, posłuchać opowieści przewodnika o mieszczącym się tam niegdyś więzieniu albo wspiąć na jej szczyt i stamtąd podziwiać genialną panoramę miejską.

CZYTAJ TEŻ: Majówka 2023 nad morzem - atrakcje na Wybrzeżu. Zobacz nasze propozycje

Kłodzko to też doskonale zachowany układ średniowiecznego miasta, współgrający z niejednolitym ukształtowaniem terenu. Różnice wysokości wynoszące kilkadziesiąt metrów, a co za tym idzie strome uliczki i dużo schodków, to codzienność dla mieszkańców i gratka dla przyjezdnych. Do tego imponująca architektura zarówno barokowa, renesansowa, jak i gotycka z perełką w postaci XVI-wiecznego mostu na Młynówce, nawiązującego stylem do mostu Karola w nieodległej przecież Pradze.

Panorama KłodzkaShutterstock

Majówka na Dolnym Śląsku. Kudowa-Zdrój

Jedna z najchętniej odwiedzanych miejscowości uzdrowiskowych w Polsce. Od setek lat znana z tamtejszych wód mineralnych, których źródła znajdują się w odrestaurowanym, malowniczym Parku Zdrojowym. Mimo metalicznego, niekoniecznie przyjemnego posmaku wód do pijalni ustawiają się kolejki chętnych na kilka łyków płynnego zdrowia.

Spacerkiem przez park dojdziemy do dzielnicy Czermna, gdzie można podziwiać pozostałości po tych, którym z kolei kiedyś zdrowia zabrakło. Pod koniec XVIII wieku ówczesny proboszcz zbudował kaplicę, która została szczelnie wyłożona czaszkami i innymi elementami szkieletów ofiar epidemii cholery szerzących się po wojnach w XVII i XVIII wieku.

W Kudowie działa również Muzeum Zabawek z prawdopodobnie największą liczbą tego typu eksponatów. Zbiory obejmują zarówno zabawki starożytne, jak i te bardziej nowoczesne - większość eksponatów pochodzi z XIX i XX wieku.

Uzdrowisko leży blisko czeskiej granicy. Zawsze można "kopsnąć się" na drugą stronę do Nachodu na smażony ser z frytkami i sosem tatarskim.

Pijalnia wody w Kudowie-ZdrojuShutterstock

Majówka na Dolnym Śląsku. Międzygórze

Zdecydowanie najmniejsza, ale bez wątpienia najbardziej urokliwa miejscowość w tym zestawieniu. Położona jest w obrębie Masywu Śnieżnika. Za sprawą drewnianej zabudowy w stylu szwajcarskim (tyrolskim) wyróżnia się na tle innych wsi i miasteczek niespotykanym gdzie indziej, niemal bajkowym klimatem.

Międzygórze jest dobrą bazą wypadową dla piechurów - w okolicy nie brakuje szlaków turystycznych. Warto wybrać się też pod wodospad Wilczki, do którego prowadzi schodowa ścieżka, na ogromną zaporę przeciwpowodziową, czy do kaplicy Matki Boskiej Śnieżnej.

Jeden z domów w MiędzygórzuShutterstock

Majówka na Dolnym Śląsku. Karkonosze - Śnieżka, Szrenica

Jak Dolny Śląsk, to oczywiście góry. A jak góry, to przede wszystkim Karkonosze, czyli najwyższe pasmo Sudetów. Fani pieszych wycieczek będą zaskoczeni, jak wiele do zaproponowania mają tamtejsze szlaki.

Najbardziej ikonicznym szczytem Karkonoszy jest Śnieżka (1602 m n.p.m.), należąca do Korony Gór Polskich - cel zdobywców praktycznie o każdej porze roku. Można wejść od strony Karpacza (i przy okazji zobaczyć na przykład przeniesioną z norweskiej ziemi Świątynię Wang) albo wybrać łagodniejsze podejście od strony czeskiego Pecu pod Sněžkou. Na szczycie koniecznie fotka pod słynnym obserwatorium, można też posilić się w tamtejszej restauracji.

Nieco mniejszym nakładem sił da radę zdobyć Szrenicę (1362 m n.p.m.). Ciekawostką jest, że w jej rejonie panuje specyficzny, alpejski mikroklimat. Ze szczytu rozciąga się fenomenalna panorama z widokiem na Kotlinę Jeleniogórską, a także pobliskie pasma górskie. Trzymamy kciuki za dobrą widoczność. Wcześniej polecamy pospacerować po Szklarskiej Porębie i jej okolicach. Skała Chybotek, wodospady Kamieńczyka i Szklarki, czy stara chata walońska, to miejsca warte uwagi.

CZYTAJ TEŻ: Majówka 2023 w Polsce. Gdzie pojechać na długi weekend majowy? Najciekawsze miejsca

Nie posiadasz samochodu? Nic straconego. Pod oba masywy można dotrzeć z Wrocławia, ale też z innych miast w województwie, połączeniami Kolei Dolnośląskich.

Widok na ŚnieżkęShutterstock

Majówka na Dolnym Śląsku. Góry Stołowe

To unikalne, jedno z nielicznych w Europie pasmo gór płytowych o spłaszczonych wierzchołkach (od których wzięła się nazwa, bo są płaskie jak stół) i często stromych, pionowych ścianach. Punktem obowiązkowym jest Szczeliniec Wielki (919 m n.p.m.), czyli najwyższy szczyt pasma, do którego dotrzemy ciekawie naturalnym szlakiem, będącym de facto kamiennymi schodami.

Jeśli ktoś planuje wycieczkę w Góry Stołowe, nie może w swoim kajecie pominąć Błędnych Skał - malowniczego, skalnego labiryntu o powierzchni ponad 20 hektarów.

Góry Stołowe to wizytówka Dolnego ŚląskaShutterstock

Majówka na Dolnym Śląsku. Kolorowe Jeziorka

W zestawieniu z pradawnymi formacjami skalnymi, młodziutka, ale jakże urokliwa atrakcja. Kompleks czterech jeziorek: żółtego (okresowo wysychającego), purpurowego, szmaragdowego i najwyżej położonego zielonego (również okresowo wysychającego) na obszarze Rudawskiego Parku Krajobrazowego, będący pozostałościami po dawnych, XVIII-wiecznych kopalniach pirytu. Niesamowicie intensywne barwy małych akwenów pochodzą od rozpuszczonych w wodzie minerałów.

Kolorowe jeziorka w Rudawskim Parku KrajobrazowymShutterstock

Majówka na Dolnym Śląsku. Kopalnia złota w Złotym Stoku

Dolny Śląsk ma długie i bogate tradycje górnicze. Marmur, dolomit, uran, haloizyt, fluoryt, ołów, srebro, żelazo, węgiel kamienny i brunatny, cyna, miedź i jeszcze pewnie można by wymienić kilka innych - wszystko to przez wieki wydobywano zarówno spod tutejszych ziem, jak i na powierzchni. Jednak lata lecą, złoża ubożeją i wiele kopalni to już tuż melodia przeszłości. Pozostały po nich wyrobiska, sztolnie, infrastruktura.

CZYTAJ TEŻ: Majówka 2023 w polskich górach. Najciekawsze miejsca na długi weekend

Receptę, jak dobrze zagospodarować dawną kopalnię, na pewno mają w Złotym Stoku, wskazywanym jako najstarszy ośrodek górniczy w Polsce, będącym niegdyś prawdziwym potentatem w wydobyciu złota. Działo się to już za panowania Piastów, rozwinęło pod zwierzchnictwem korony czeskiej, a swój "prime" osiągnęło w XVI wieku pod rządami Habsburgów, kiedy czynnych było blisko 200 kopalń, dających 8 procent wydobycia złota w całej Europie. Szacuje się, że w czasie 700 lat eksploatacji z miejscowych złóż pozyskano 16 ton czystego kruszcu. Obłęd.

Dzisiaj profil Złotego Stoku nazwać należy już stricte turystycznym. Miasto czerpie jednak garściami ze swojej historii. I dobrze. Głodni wiedzy zgłębią przeszłość regionu, głodni wrażeń przepłyną łodziami częściowo zalaną sztolnią. Ciekawostką jest 10-metrowy, podziemny wodospad. Można też spróbować wypłukać trochę złota.

Kopalnia Złota w Złotym StokuD.Wudniak | TVN 24 Wrocław

Majówka na Dolnym Śląsku. Twierdza Srebrna Góra

Mówi się, że to największa górska twierdza w Europie. Mówi się, że nigdy nie została zdobyta. Mówi się, że to jedna z najciekawszych atrakcji Dolnego Śląska. XVIII-wieczny zespół fortów dzisiaj robi nie mniejsze wrażenie niż wówczas. Wrażenie robi przede wszystkim mocarny donżon pośrodku bastionów. W 151 kazamatach mieściły się magazyny, studnie, zbrojownia, kaplica, więzienie, szpital, piekarnia, browar, warsztaty rzemieślnicze czy prochownia, co czyniło fort całkowicie samodzielnym i samowystarczalnym. W jego wnętrzu mieściło się 3756 żołnierzy, olbrzymie zapasy amunicji, opału i żywności.

Pod koniec XIX wieku, wraz z rozwojem kolei, Twierdza Srebrna Góra przekształciła się w atrakcję turystyczną. Rozwój w tym kierunku przerwała II wojna światowa, a już po niej brak zainteresowania losami obiektu ze strony PRL-owskich władz. Dopiero w pierwszych latach XXI wieku otrzymała należny jej status Pomnika Historii.

Dziś razem z przewodnikiem możemy zanurzyć się w odmętach tuneli i poczuć, jak to było drzewiej. Obiekt położony jest w tajemniczych Górach Sowich, które swoją drogą też warte są uwagi i poświęcenia im kilku dni.

Twierdza Srebrna Góra – jedna z atrakcji Kotliny KłodzkiejShutterstock

Majówka na Dolnym Śląsku. Zamek Grodno, Góra Choina, Zagórze Śląskie, Jezioro Bystrzyckie

Wszystko w promieniu kilku kilometrów obok siebie, w sam raz na jednodniową wycieczkę. Zamek Grodno został wzniesiony na szczycie góry Choina (450 m n.p.m.) na styku Gór Wałbrzyskich i Sowich. Zatem oprócz wyłącznie zwiedzania zabytku przy okazji można zaliczyć mały trekking. Pierwsza wzmianka o istnieniu zamku pochodzi z początku XIV wieku. Początkowo rozbudowywali go Piastowie, ale jak to już często się zdarzało na Dolnym Śląśku, w kolejnych latach przechodził z rąk do rąk. Czeskich, niemieckich, szwedzkich. Historia najnowsza to przejęcie obiektu przez gminę Walim. Obecnie znajdują się tam hotel i karczma.

Spacerkiem wzdłuż Jeziora Bystrzyckiego dotrzemy do zbudowanej w 1917 roku kamiennej zapory, długiej na 230 metrów. Również piechotą dojdziemy do samego Zagórza Śląskiego, wsi pięknie usytuowanej w dolinie Bystrzycy, gdzie fani starszej architektury docenią wybudowany w połowie XIX wieku pałac czy murowano-szachulcowy dworzec kolejowy z początku XX wieku.

Zamek Grodno w Zagórzu ŚląskimMarcin Jagiellicz/zamekgrodno.pl

Majówka na Dolnym Śląsku. Zamek Czocha

Obronny, XIII-wieczny zamek wspaniale ulokowany nad Jeziorem Leśniańskim. Zdecydowanie jeden z najciekawszych tego typu obiektów w regionie. Słynie z tajemniczych komnat, połączonych ukrytymi przejściami i sekretów ukrywanych przez kolejnych właścicieli, a odtajnianych przez współczesnych odkrywców. Został między innymi dzięki temu okrzyknięty polskim Hogwartem. Niektórzy mogą kojarzyć go z "występów" w takich produkcjach jak "Wiedźmin", "Gdzie jest generał?" czy serialu "Tajemnica twierdzy szyfrów" Bogusława Wołoszańskiego. Legenda głosi, że w czasie II wojny światowej mieściła się tam szkoła szyfrantów Abwehry.

Polecamy zwiedzanie Zamku Czocha z przewodnikiem. Ta i wiele innych opowieści to żywa lekcja historii, z domieszką legend właśnie i innych, być może mniej prawdopodobnych, ale jakże ciekawych, zasłyszanych opowieści.

Zamek Czocha ma Dolnym ŚląskuShutterstock

Majówka na Dolnym Śląsku. Zamek Książ

Na sam koniec zostawiliśmy chyba najbardziej imponującą budowlę Dolnego Śląska. Zamek Książ to trzeci największy - po Malborku i Wawelu - zamek w Polsce. W zasadzie należy mówić o całym kompleksie zamkowym posiadającym, licząc z zabudowaniami gospodarczymi, około 600 pomieszczeń. Powierzchnia obiektu oraz przylegających do niego budowli to blisko 17 tysięcy mkw.

Zbudowany został pośrodku malowniczych lasów w wąwozie Pełcznicy. Jest zresztą częścią Książańskiego Parku Krajobrazowego. Jego historia sięga XIII wieku i dynastii Piastów Śląskich. Przez lata był niszczony, odnawiany, przebudowywany. Pod koniec XIX wieku jedną z najbardziej zasłużonych osób dla zamku stała się Księżna Daisy von Pless, która uczyniła Książ miejscem spotkań ważnych osobistości, ludzi wpływowych, nawet w skali europejskiej.

W 1939 roku zamek przejęła III Rzesza i przekształciła go w jedną z kwater Adolfa Hitlera. Pod zamkiem wydrążono tunele i podziemny schron. Istnieje spór między historykami, do czego tak naprawdę miały służyć podziemia Książa. Według niektórych naziści mieli wykorzystywać przestrzenie jako fabrykę sprzętu wojskowego, jak również do badań nad bronią atomową.

Po powojennych grabieżach i szabrownictwu rozpoczęło się mozolne przywracanie statusu, na który Książ zasługuje. Dzisiaj to prawdziwa perła w koronie Dolnego Śląska i samego Wałbrzycha, do odwiedzin którego również zachęcamy. A wszystkich miłośników zieleni odsyłamy do zlokalizowanej po sąsiedzku od zamku palmiarni.

Zamek Książ - trzeci co do wielkości w PolsceShutterstock

Autorka/Autor:ib/tok

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

W województwach zachodniopomorskim, pomorskim i warmińsko-mazurskim trwają ćwiczenie Defender-24. Od 4 do 6 maja planowane są tam przemieszczenia kolumn wojskowych. Poinformował o tym we wtorek Sztab Generalny Wojska Polskiego, apelując o zachowanie szczególnej ostrożności na drodze.

Kolumny wojskowe na drogach w trzech województwach

Kolumny wojskowe na drogach w trzech województwach

Źródło:
PAP

Wtorek 30 kwietnia to nie tylko ostatni dzień na złożenie PIT-u, ale także na zapłatę ewentualnej niedopłaty podatku. - Termin także upływa dzisiaj - przypomniał w TVN24 BiS Radomir Szaraniec, doradca podatkowy, członek Krajowej Rady Doradców Podatkowych.

Nie tylko PIT, ale i przelew. "Termin także upływa dzisiaj"

Nie tylko PIT, ale i przelew. "Termin także upływa dzisiaj"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Prezydent Andrzej Duda mianował generała broni Marka Sokołowskiego dowódcą generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych, a generała brygady Krzysztofa Stańczyka - dowódcą Wojsk Obrony Terytorialnej. Informację przekazało Biuro Bezpieczeństwa Narodowego.

Prezydent mianował wojskowych dowódców

Prezydent mianował wojskowych dowódców

Źródło:
PAP

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia otwiera kwietniowy ranking zaufania CBOS. Tuż za liderem Polski 2050 uplasował się wicepremier, szef MON i koalicjant z Trzeciej Drogi - Władysław Kosiniak-Kamysz. Na trzecim miejscu, ex aequo, są prezydent stolicy Rafał Trzaskowski oraz prezydent RP Andrzej Duda. Z największą nieufnością spotyka się prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Liderzy Trzeciej Drogi na czele rankingu zaufania. Trzecie miejsce dla dwóch prezydentów

Liderzy Trzeciej Drogi na czele rankingu zaufania. Trzecie miejsce dla dwóch prezydentów

Źródło:
PAP

Liderzy partii zachęcają swoich wyborców, by wzięli udział w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego, kładąc nacisk na frekwencję w każdym okręgu. Bo w tych wyborach liczba głosów w okręgach jest szczególnie istotna.

Jeden dobry wynik w okręgu może zmienić sytuację partii w całym kraju. Dlaczego?

Jeden dobry wynik w okręgu może zmienić sytuację partii w całym kraju. Dlaczego?

Źródło:
Konkret24

Nastoletni chłopiec zginął, a cztery inne osoby zostały ranne po wtorkowym ataku z użyciem miecza w Londynie. Sprawca został aresztowany przez policję. Służby twierdzą, że zdarzenie nie miało podłoża terrorystycznego.

Atak z użyciem miecza w Londynie. Policja o "wielu ofiarach"

Atak z użyciem miecza w Londynie. Policja o "wielu ofiarach"

Źródło:
Reuters, tvn24.pl. BBC

Maspex sfinalizował we wtorek proces przejęcia spółki Jan Becher - Karlovarská Becherovka, w wyniku czego polska spółka stała się właścicielem czeskiej marki alkoholu Becherovka oraz zakładu produkcyjnego i magazynu w Karlovych Varach. Transakcja została zrealizowana z firmą The Pernod Ricard Group.

Słynna czeska marka trafia w polskie ręce

Słynna czeska marka trafia w polskie ręce

Źródło:
PAP

Były prezes Orlenu Daniel Obajtek przebywa poza Polską - przekazał poseł Koalicji Obywatelskiej Michał Szczerba. Jak dodał, został o tym poinformowany premier Donald Tusk. - Jest na Węgrzech, czyli schronił się u Orbana, czyli schronił się u swoich kontrahentów - dodał Szczerba w rozmowie z reporterką TVN24.

Szczerba: Obajtek przebywa poza Polską, przekazałem informację premierowi

Szczerba: Obajtek przebywa poza Polską, przekazałem informację premierowi

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24

Z ministerstwa funduszy w czwartek niespodziewanie odeszła Małgorzata Szczepańska, która kierowała departamentem nadzorującym Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w czasie, gdy doszło do afery NCBR - ustalił tvn24.pl. Nasze informacje potwierdziła szefowa tego resortu Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, która powiedziała, że urzędniczka odeszła "przez NCBR". - Będzie trzęsienie ziemi. Była królową, która decydowała o rozdzielaniu miliardów i mówiła dyrektorom NCBR, co mają robić - mówi nasz informator.

Decydowała o miliardach dla NCBR i nagle odeszła z ministerstwa. "Będzie trzęsienie ziemi"

Decydowała o miliardach dla NCBR i nagle odeszła z ministerstwa. "Będzie trzęsienie ziemi"

Źródło:
tvn24.pl

Rząd przyjął we wtorek projekt nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Regulacja przedłuża ochronę tymczasową dla osób uciekających przed wojną do 30 września 2025 roku. Zmiany zakładają także wprowadzenie dodatkowego kryterium wypłaty 800 plus dla Ukraińców.

800 plus dla Ukraińców. Jest dodatkowy warunek

800 plus dla Ukraińców. Jest dodatkowy warunek

Źródło:
PAP

Jeśli pozyskamy dofinansowanie to przy dzisiejszym poziomie technologii, modernizacja "Szpiegowa" i budowa na tym terenie dodatkowego budynku powinny potrwać trzy lata - powiedział we wtorek wiceprezydent Warszawy Tomasz Bratek.

Policjanci, strażnicy miejscy i nauczyciele mogą zamieszkać w przebudowanym "Szpiegowie"

Policjanci, strażnicy miejscy i nauczyciele mogą zamieszkać w przebudowanym "Szpiegowie"

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Nie żyje 76-letnia kobieta potrącona na osiedlowym parkingu w Będzinie przez kierującego śmieciarką. Przyczyny wypadku bada policja.

Na osiedlowym parkingu zginęła kobieta, potrącił ją kierowca śmieciarki

Na osiedlowym parkingu zginęła kobieta, potrącił ją kierowca śmieciarki

Źródło:
PAP/tvn24.pl

49-letnia Suzanne Morphew wybrała się na przejażdżkę rowerową w maju 2020 r. Nigdy nie wróciła do domu. Po latach znaleziono jej szczątki. Sekcja zwłok, której wyniki przedstawiono wczoraj, wykazała, że kobieta ​​zmarła w wyniku zabójstwa. W jej organizmie stwierdzono obecność "mieszanki leków używanej do unieruchamiania zwierząt".

Sekcja zwłok zaginionej 49-latki. "Zabójstwo", w organizmie stwierdzono "leki do unieruchamiania zwierząt"

Sekcja zwłok zaginionej 49-latki. "Zabójstwo", w organizmie stwierdzono "leki do unieruchamiania zwierząt"

Źródło:
CNN, CBS, ABC News

Donald Trump został ukarany grzywną w wysokości dziewięciu tysięcy dolarów za obrazę sądu w trakcie procesu dotyczącego zapłaty za milczenie aktorce porno przed wyborami prezydenckimi w 2016 roku. Sędzia ostrzegł też byłego prezydent USA, że jeśli w dalszym ciągu będzie naruszał nakaz milczenia - który zabrania mu krytykowania osób związanych ze sprawą - może na niego zostać nałożona "kara pozbawienia wolności".

Kolejny dzień rozprawy Donalda Trumpa. Zaczęło się od grzywny i groźby aresztowania

Kolejny dzień rozprawy Donalda Trumpa. Zaczęło się od grzywny i groźby aresztowania

Źródło:
Reuters, BBC

Trzyletnia dziewczynka przez kilka miesięcy skarżyła się rodzicom, że w jej pokoju są potwory. Ci sądzili, że to wytwór bujnej dziecięcej wyobraźni. Jak się jednak później okazało - w ścianie kilkadziesiąt tysięcy pszczół stworzyło sobie ogromny ul.

Trzylatka skarżyła się na "potwory w ścianie". Okazało się, że to 50 tysięcy pszczół

Trzylatka skarżyła się na "potwory w ścianie". Okazało się, że to 50 tysięcy pszczół

Źródło:
BBC, People

13-letni chłopiec odnalazł na plaży plastikową figurkę-ośmiornicę słynnego producenta klocków. Jak podają brytyjskie media, jest ona jedną z kilku tysięcy, które wpadły do morza ponad ćwierć wieku temu w wyniku uderzenia fali w kontenerowiec Tokyo Express. Zbieracze zatopionych klocków tłumaczą, że ośmiornica jest postrzegana przez nich jako "święty Graal".

Poszukiwacze klocków z zatopionego transportu nazywają ją "świętym Graalem". 13-latek odnalazł rzadką figurkę

Poszukiwacze klocków z zatopionego transportu nazywają ją "świętym Graalem". 13-latek odnalazł rzadką figurkę

Źródło:
BBC, tvn24.pl

Sąd skazał drugiego kierowcę po wypadku na warszawskim Gocławiu, w którym jedna osoba zginęła, a trzy zostały poszkodowane. Michał W. został uznany winnym umyślnego naruszenia zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Był świadkiem, został skazany za spowodowanie śmiertelnego wypadku. "Wina nie budzi wątpliwości"

Był świadkiem, został skazany za spowodowanie śmiertelnego wypadku. "Wina nie budzi wątpliwości"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ciepła i słoneczna pogoda sprawiają, że w lasach wzrasta zagrożenie pożarowe. Uważajmy, aby podczas spacerów nie zaprószyć przypadkowo ognia. Sprawdź, gdzie ryzyko pożaru jest największe.

Mapa Polski pełna czerwieni i brązu

Mapa Polski pełna czerwieni i brązu

Źródło:
tvnmeteo.pl, IBL, IMGW, PAP
Blockchain Kukiza za milion od Morawieckiego. "Przypomina telewizor z pękniętym kineskopem"

Blockchain Kukiza za milion od Morawieckiego. "Przypomina telewizor z pękniętym kineskopem"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Prezydent Andrzej Duda ponownie zaprosił premiera Donalda Tuska na spotkanie w środę, 1 maja, na godzinę 9 - przekazał minister w Kancelarii Prezydenta Wojciech Kolarski.

Prezydent ponownie zaprosił premiera na spotkanie

Prezydent ponownie zaprosił premiera na spotkanie

Źródło:
PAP

Były prezes Orlen Trading Switzerland Samer A. na razie nie został wezwany przez prokuraturę, w związku z czym nie wiadomo, gdzie przebywa - powiedziała prokurator regionalna w Warszawie Małgorzata Adamajtys. Prokurator krajowy Dariusz Korneluk przekazał, że Prokuratura Regionalna w Gdańsku prowadzi wewnętrzne postępowanie wyjaśniające, dlaczego wobec Libańczyka zastosowano poręczenie majątkowe.

Co wiadomo w sprawie byłego prezesa Orlen Trading Switzerland Samera A.?

Co wiadomo w sprawie byłego prezesa Orlen Trading Switzerland Samera A.?

Źródło:
PAP, TVN24, RMF FM

Na chwilę obecną są prowadzone trzy główne postępowania w sprawie Orlenu - powiedział prokurator krajowy Dariusz Korneluk na konferencji prasowej. Przekazał też, że w związku z tym doszło do przeszukań, między innymi u byłego prezesa koncernu Daniela Obajtka.

Prokurator krajowy: trzy główne postępowania w sprawie Orlenu

Prokurator krajowy: trzy główne postępowania w sprawie Orlenu

Źródło:
TVN24

Ministerstwo Finansów stworzy internetowy system e-faktur od nowa - zapowiedział minister Andrzej Domański. - Nasi poprzednicy de facto podłożyli minę pod polską gospodarkę - stwierdził szef MF.

"Podłożyli minę pod polską gospodarkę". Jest decyzja rządu

"Podłożyli minę pod polską gospodarkę". Jest decyzja rządu

Źródło:
PAP

Maciej Świrski, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, zdecydował o przekazaniu do windykacji kary pieniężnej od Radia ZET. Chodzi o kwotę 476 tysięcy złotych. Wcześniej szef KRRiT podobne decyzje podjął wobec spółki TVN S.A. oraz radia TOK FM. Działaniom Macieja Świrskiego sprzeciwiają się organizacje dziennikarskie.

Jest decyzja szefa KRRiT w sprawie kary dla Radia ZET

Jest decyzja szefa KRRiT w sprawie kary dla Radia ZET

Źródło:
tvn24.pl

Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie tak zwanej afery wiedeńskiej. Chodzi o wyjazd funkcjonariuszy CBA do stolicy Austrii, którego kulisy ujawnił były agent Tomasz Kaczmarek. Zawiadomienia w tej sprawie złożyli posłowie KO i samo CBA.

Jest śledztwo prokuratury w sprawie "afery wiedeńskiej"

Jest śledztwo prokuratury w sprawie "afery wiedeńskiej"

Źródło:
tvn24.pl

Podatek od aut spalinowych zostanie zastąpiony dopłatami do elektryków - wynika z wpisu na platformie społecznościowej X ministry klimatu i środowiska Pauliny Hennig-Kloski. We wtorek rząd przyjął zmiany w Krajowym Planie Odbudowy.

Zwrot w sprawie podatku od aut. Będzie nowe rozwiązanie

Zwrot w sprawie podatku od aut. Będzie nowe rozwiązanie

Źródło:
PAP

Jedno z najstarszych, nieprzerwanie działających w tym samym miejscu kin na świecie od 30 kwietnia jest własnością Szczecina. Miasto zdecydowało, że nowym operatorem instytucji zostanie warszawskie Stowarzyszenie Kin Studyjnych.

Wiadomo już, kto zajmie się najstarszym kinem na świecie

Wiadomo już, kto zajmie się najstarszym kinem na świecie

Źródło:
tvn24.pl, stowarzyszeniekinstudyjnych.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24