Mieszkańcy osiedla słyszą strzały i znajdują szczątki zwierząt. Myśliwi: my tam nie polujemy

Na wrocławskim osiedlu ktoś najpierw strzelał, a później porzucił szczątki zwierzątShutterstock, Google Maps

Plama krwi na trawie, obok wnętrzności zwierząt - taki widok kilka dni temu zastali mieszkańcy wrocławskiego osiedla Osobowice-Rędzin. - To totalna rzeź. W dodatku bardzo blisko domów, obok drogi publicznej. To paranoja - mówi przedstawicielka mieszkańców. Sytuacja jest groźna. Jednak nie wiadomo, kto za nią odpowiada. Sprawę badają policja i straż miejska. Teren patrolować chcą członkowie grupy "Wrocławianie Przeciw Myśliwym".

Strzały na Osobowicach mieszkańcy słyszą często. W pobliżu jest las, w którym polują myśliwi. Czasem organizowane są odstrzały dzików zlecane przez służby miejskiej. Jednak 3 marca, jak mówią przedstawiciele koła łowieckiego, odgłosy strzałów nie pochodziły z ich broni.

Ktoś jednak strzelał. W dodatku pozostawił po sobie tzw. patrochy, czyli niejadalne wnętrzności zwierząt łownych. Te zauważyli mieszkańcy. Jak mówią trudno było nie zauważyć. - Znajdowały się zaledwie kilkaset metrów od domów. Obok jest droga. Ludzie jeżdżą tędy na rowerach, spacerują z psami. W pobliżu bawią się dzieci - mówi Joanna Nawrot, przewodnicząca Rady Osiedla Osobowice-Rędzin.

"To paranoja"

To m.in. do niej zgłaszali się oburzeni mieszkańcy. Zaczęli przekazywać też zdjęcia pokazujące krwawe znaleziska. - Tereny łowieckie są tu nie od dziś. Wiemy o tym. Dlatego strzały nas nie dziwią, ale podchodzenie coraz bliżej domów, miejsc gdzie przebywają ludzie to paranoja - podkreśla Nawrot.

Taki widok mogli zobaczyć spacerowicze przy ul. Lipskiej we Wrocławiu | mieszkańcy osiedla Osobowice-Rędzin

Jak relacjonuje, dawniej myśliwi ostrzegali, żeby nie zapuszczać się na niektóre tereny, bo na przykład są tam łanie z młodymi. - Wszystko to odbywało się w ramach ochrony zwierząt. Teraz strzela się między ludźmi. Gdy zwraca się tym ludziom uwagę, dochodzi do nieprzyjemnych rozmów, a nawet szarpanin - mówi przewodnicząca rady.

Jej zdaniem wnętrzności zwierząt mogą stwarzać zagrożenie epidemiologiczne. - Nikt z patroszących nie jest w stanie dać gwarancji na to, że te osobniki były zdrowe. A wnętrzności znikają w ciągu kilku godzin. Natychmiast zajmują się nimi lisy - podkreśla Nawrot.

Sprawę badają policja i straż miejska

Sprawę zgłosiła służbom. Na miejscu pojawili się przedstawiciele policji. - Wyjaśniamy, czy doszło do złamania przepisów związanych z polowaniem. Sprawdzamy wszystkie okoliczności tej sprawy i to, czy przykładowo mogło dojść do polowania poza wyznaczoną strefą - informuje asp. sztab. Paweł Petrykowski, rzecznik dolnośląskiej policji.

O tym co działo się na początku marca w okolicach ul. Ślazowej i Lipskiej poinformowano też straż miejską. - Mamy zgłoszenie o tym, że znajdowały się tam skóry i wnętrzności zwierząt. W lesie, według zgłaszającej, pozostawiono też wnyki. Poza tym widziano tam zielony samochód terenowy, a w weekendy słychać strzały, co może sugerować nielegalne polowania. Sprawę badamy. Teren będzie skontrolowany, a dokumentację przekażemy policji - zapowiada Waldemar Forysiak, rzecznik prasowy wrocławskiej straży miejskiej.

Wnętrzności zwierząt porzucone na wrocławskim osiedlu | mieszkańcy osiedla Osobowice-Rędzin

Myśliwi: z tą sprawą nie mamy nic wspólnego

O sprawę zapytaliśmy też przedstawiciela lokalnego koła łowieckiego. - To nie nasz teren. Nie mamy tam wstępu, a polowanie tam to kłusownictwo. Z tą sprawą nie mamy nic wspólnego. Członkowie naszego koła znają granice obwodów - zapewnia Jan Stola, łowczy Koła Łowieckiego "Przepiórka". Dla mieszkańców ma radę. - Jeśli słyszą strzały, powinni natychmiast dzwonić po Straż Łowiecką lub policję - mówi.

Sprawę porzuconych szczątków badają służby | mieszkańcy osiedla Osobowice-Rędzin

O to samo apeluje rzecznik straży miejskiej. - W takiej sytuacji należy natychmiast informować służby. To teren rekreacyjny, ludzie tam przychodzą biegać, jeździć na rowerach, czy spacerować z psami. Gdy ktoś zauważy coś dziwnego powinien alarmować. Można też spisać numery rejestracyjne pojazdu albo zrobić zdjęcie. To ułatwi dojście do sprawców - przyznaje Forysiak.

19 dzików odłowionych od początku roku

- Z naszego polecenia, w tamtym okresie, nie odbywał się żaden ostrzał. Zresztą te organizowane są, gdy rada osiedla zgłasza się z prośbą o interwencję - podkreśla Anna Bytońska z Wydziału Komunikacji Społecznej Urzędu Miejskiego Wrocławia. I przyznaje, że w tamtej okolicy prowadzony jest odłów dzików, ale w takich przypadkach zwierzęta są wywożone w miejsca oddalone od domostw.

- W ubiegłym roku z tamtego rejonu odłowiono około 50 dzików. W całym mieście 212, a odstrzelono około 40 z nich - wylicza Bytońska. W tym roku na terenie stolicy Dolnego Śląska odłowiono już 19 zwierząt, a 9 dzików odstrzelono.

O sprawie "jatki urządzonej przez myśliwych" informuje na Facebooku grupa "Wrocławianie Przeciw Myśliwym". Przypadek z Osobowic mają monitorować. Planują też patrolować osiedle i, wraz z chętnymi mieszkańcami, blokować polowania na tamtym terenie.

Tzw. patrochy znaleziono przy ul. Lipskiej we Wrocławiu:

Autor: tam/gp / Źródło: TVN24 Wrocław

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock, Google Maps

Pozostałe wiadomości

Szef wywiadu wojskowego w Kijowie Kyryło Budanow prognozuje, że siły rosyjskie w ciągu najbliższych miesięcy spróbują zaatakować Ukrainę z północy. Rosja grozi, że wysadzi tamy w Kijowie i Kaniowie - informuje ukraińskie Centrum Przeciwdziałania Dezinformacji. Podsumowujemy miniony tydzień w Ukrainie.

Rosjanie spróbują "uderzyć z północy", kontrofensywa "znacznie" oddalona

Rosjanie spróbują "uderzyć z północy", kontrofensywa "znacznie" oddalona

Źródło:
NV, Ukraińska Prawda, RBK-Ukraina, PAP, tvn24.pl

- Jeśli pan premier Viktor Orban składał wizytę w imieniu Węgier, to i tak powiedziałbym, że jest to trudno wytłumaczalne wobec pełnoskalowej wojny, z jaką mamy do czynienia i stopnia intensywności tej wojny - mówił w "Faktach po Faktach" o wizycie Orbana w Moskwie Jacek Siewiera, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Szef BBN o zachowaniu Orbana. "Trudno wytłumaczalne"

Szef BBN o zachowaniu Orbana. "Trudno wytłumaczalne"

Źródło:
TVN24

41-letni mężczyzna w sobotę wszedł wraz ze swoim 6-letnim synem do zalewu Nakło-Chechło (Śląskie). Po chwili obaj znaleźli się pod wodą. Na brzeg wyciągnął ich świadek zdarzenia.

Wszedł z synem do wody. Po chwili obaj potrzebowali pomocy

Wszedł z synem do wody. Po chwili obaj potrzebowali pomocy

Źródło:
tvn24.pl

Synoptycy IMGW ostrzegają przed burzami. Najgroźniejsze zjawiska spodziewane są na Podkarpaciu - tam obowiązują ostrzeżenia najwyższego stopnia. Sprawdź, gdzie aura będzie groźna.

Najwyższy stopień ostrzeżeń. IMGW ostrzega przed nawałnicami

Najwyższy stopień ostrzeżeń. IMGW ostrzega przed nawałnicami

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

48-letni polski alpinista nie przeżył wypadku podczas wejścia na Dwie Wieże we wschodniej części Tatr Wysokich na Słowacji. O tragicznym zdarzeniu poinformowało słowackie pogotowie górskie.

Polak zginął w słowackich górach

Polak zginął w słowackich górach

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Gdzie jest burza? W sobotę 13.07 nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. W burzach mocno wieje i obficie pada. Śledź aktualną sytuację pogodową na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Wieczór głośny od grzmotów

Gdzie jest burza? Wieczór głośny od grzmotów

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Jeden z dronów Shahed, używanych przez rosyjską armię do ataków na Ukrainę, wleciał na Białoruś w sobotę o godzinie trzeciej nad ranem i przeleciał ponad 350 kilometrów - podał niezależny kanał Biełaruski Hajun. Do przechwycenia drona poderwano śmigłowiec i myśliwiec - poinformował.

Shahed pokonał 350 kilometrów nad Białorusią

Shahed pokonał 350 kilometrów nad Białorusią

Źródło:
Biełaruski Hajun, tvn24.pl

Był doświadczonym pilotem, wylatał ponad 2000 godzin. W piątek 12 lipca major Robert Jeł zginął tragicznie w Kosakowie podczas wykonywania lotu treningowego samolotem M-346 Bielik. Przyczyny tragedii są wyjaśniane. Niespełna dwa tygodnie temu z majorem rozmawiał nasz reporter Artur Molęda.

Robert "Killer" Jeł zginął tragicznie. Bycie pilotem było spełnieniem jego marzeń

Robert "Killer" Jeł zginął tragicznie. Bycie pilotem było spełnieniem jego marzeń

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Gwałtowne burze przetoczyły się w piątek i w nocy z piątku na sobotę przez Polskę. Towarzyszący wyładowaniom silny wiatr zrywał dachy z budynków, powalał drzewa. Szczególnie niebezpiecznie było w Tomaszowie Mazowieckim (Łódzkie), gdzie w wyniku nawałnicy porwało dach i zniszczyło elewację centrum handlowego.

Ranni, zerwane dachy, powalone drzewa. Ponad pięć tysięcy interwencji po nawałnicach

Ranni, zerwane dachy, powalone drzewa. Ponad pięć tysięcy interwencji po nawałnicach

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP, TVN24

Plenerowy festiwal Audioriver w Łodzi został w piątkowy wieczór przerwany z powodu burzy. W sobotę organizatorzy poinformowali, że impreza będzie kontynuowana do niedzieli. Zaapelowali jednak, by uczestnicy na bieżąco śledzili ich komunikaty.

"Nie mieliśmy żadnego wyboru". Przerwany festiwal

"Nie mieliśmy żadnego wyboru". Przerwany festiwal

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Po matce dostała walizkę, a w niej kilka kosmetyków, zdjęć i książek. - Drobnica, do wyceny praktycznie zero złotych - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Katarzyna Kujawa, prawniczka z kancelarii adwokackiej Rynkowski. Mimo to na konto wchodzi komornik i zabiera dziesięć tysięcy złotych. W kolejce są następne egzekucje. - Mam już wiele nieprzespanych nocy za sobą, jestem tym okrutnie zmęczona - komentuje Maria Zapędowska, która spłaca długi po zmarłym rodzicu.

Dostała walizkę, musi spłacać dług. "Gehenna i paranoja. Idzie się rozchorować"

Dostała walizkę, musi spłacać dług. "Gehenna i paranoja. Idzie się rozchorować"

Źródło:
tvn24.pl

Na ślubie wystąpili już Rihanna i Justin Bieber, był szklany pałac i rejs, a "najbardziej ekstrawaganckie wesele roku" jeszcze się nie skończyło - pisze "Wall Street Journal". Eksperci z branży szacują, ile to wszystko kosztowało.

"Najbardziej ekstrawagancki ślub roku". Ile to kosztowało

"Najbardziej ekstrawagancki ślub roku". Ile to kosztowało

Źródło:
"The Wall Street Journal"

40-letni mężczyzna został napadnięty na placu Konstytucji. Jak podała straż miejska, został pobity i skopany do nieprzytomności. Poszkodowanemu na pomoc ruszył strażnik.

Bili pięściami i kopali. 40-latek napadnięty w środku dnia w centrum miasta

Bili pięściami i kopali. 40-latek napadnięty w środku dnia w centrum miasta

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Księżna Kate pojawi się na niedzielnym finale Wimbledonu mężczyzn - poinformował Pałac Kensington. Będzie to jej drugie publiczne wystąpienie od czasu zdiagnozowania u niej choroby nowotworowej.

Kate będą mogły zobaczyć w niedzielę miliony ludzi. Komunikat Pałacu Kensington 

Kate będą mogły zobaczyć w niedzielę miliony ludzi. Komunikat Pałacu Kensington 

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Ratownicy odnaleźli ostatniego poszukiwanego górnika w kopalni Rydułtowy, w której w czwartek doszło do wstrząsu. Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach poinformował, że mężczyzna żyje. - Jest przygotowywany do transportu na powierzchnię, jest w stanie komunikatywnym, został opatrzony przez lekarza - powiedział prezes Polskiej Grupy Górniczej, Leszek Pietraszek.

Poszukiwany górnik został odnaleziony. Mężczyzna żyje. "Jest w stanie komunikatywnym"

Poszukiwany górnik został odnaleziony. Mężczyzna żyje. "Jest w stanie komunikatywnym"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvn24, TVN24

Przez dwa miesiące w roku jest tyle pracy, że nie wiadomo, w co ręce włożyć. Potem mają "szyje jak u żyrafy", wyglądając majowego weekendu, bo brakuje pieniędzy po zimie. Dla firm funkcjonujących w turystyce nie ma niczego pośrodku. Niektóre się zamykają, część szuka pomysłu, jak przetrwać w trakcie tak zwanego niskiego sezonu.

Najpierw "ostra jazda", potem "szyja jak u żyrafy"

Najpierw "ostra jazda", potem "szyja jak u żyrafy"

Źródło:
tvn24.pl

Część klientów otrzymała wysokie przedpłaty za prąd na lipiec i koleje miesiące. Stało się to zanim weszły w życie nowe regulacje mrożące ceny energii. Czy firmy energetyczne wyślą nowe, skorygowane rachunki? Zapytaliśmy o to największych sprzedawców prądu w kraju.

Zamieszanie z cenami prądu. "Przyjmujemy wszystkie wnioski o korekty"

Zamieszanie z cenami prądu. "Przyjmujemy wszystkie wnioski o korekty"

Źródło:
tvn24.pl

Izraelskie wojsko przeprowadziło atak na miasto Chan Junus w Strefie Gazy. Jak twierdzi armia, celem był dowódca wojskowy Hamasu Mohammed Deif. Według lokalnych władz, w ataku zginęło co najmniej 71 Palestyńczyków, a blisko 300 osób zostało rannych. Co najmniej 17 Palestyńczyków zginęło z kolei w izraelskim ataku na salę modlitw w obozie dla uchodźców położonym na zachód od miasta Gaza - podały władze w Gazie.

Twierdzą, że celem był dowódca Hamasu. Nie żyje kilkadziesiąt osób

Twierdzą, że celem był dowódca Hamasu. Nie żyje kilkadziesiąt osób

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP
Rocznica rzezi wołyńskiej. "Co następne - inscenizacja komór gazowych i krematoriów z Auschwitz?"

Rocznica rzezi wołyńskiej. "Co następne - inscenizacja komór gazowych i krematoriów z Auschwitz?"

Źródło:
tvn24.pl, gov.pl
Premium

Sąd w Nowym Meksyku umorzył sprawę przeciwko Alecowi Baldwinowi oskarżonemu o nieumyślne spowodowanie śmierci operatorki Halyny Hutchins. W październiku 2021 roku została postrzelona na planie westernu "Rust". Ranny został wówczas reżyser filmu Joel Souza.

Sąd zdecydował, Alec Baldwin się rozpłakał

Sąd zdecydował, Alec Baldwin się rozpłakał

Źródło:
PAP

Sudańskie służby bezpieczeństwa nakazały wszystkim cudzoziemcom opuszczenie stolicy kraju Chartumu i jego okolic w ciągu dwóch tygodni. Powodem są nasilające się walki w mieście.

Cudzoziemcy mają dwa tygodnie, żeby wyjechać z miasta

Cudzoziemcy mają dwa tygodnie, żeby wyjechać z miasta

Źródło:
PAP

Nie żyje Stanisław Wielgus, pilot doświadczalny, konstruktor i instruktor lotniczy. Jego kariera trwała nieprzerwanie 56 lat. Zmarł w piątek w wieku 97 lat. Wielgus w czasie II wojny światowej był łącznikiem Armii Krajowej, walczył z partyzantce.

Stanisław Wielgus nie żyje. Pilot i konstruktor miał 97 lat

Stanisław Wielgus nie żyje. Pilot i konstruktor miał 97 lat

Źródło:
dlapilota.pl

Tylko 20 procent kobiet w Polsce wykrywa wcześnie nowotwory piersi, a ta wczesna diagnostyka jest w zasadzie kluczem do wyleczenia - mówiła w TVN24 Marta Bednarek z Fundacji Rak'n'Roll. Podkreśliła, że mammografia jest jednym z badań, do których nie ma problemów z dostaniem się i jest bezpłatna. Bednarek oceniła, że wprowadzenie jej do pakietu badań medycyny pracy jest dobrym pomysłem.

Mammografia w pakiecie? "Naszym zdaniem bardzo dobry pomysł"

Mammografia w pakiecie? "Naszym zdaniem bardzo dobry pomysł"

Źródło:
TVN24

Wokół sztucznej inteligencji powstaje bańka inwestycyjna, która może zakończyć się katastrofą. Tak jak bańka internetowa z początku wieku - uważa analityk James Ferguson.

Ostrzeżenie przed powtórką z historii. "Wiemy, jak takie bańki się kończą"

Ostrzeżenie przed powtórką z historii. "Wiemy, jak takie bańki się kończą"

Źródło:
Fortune

"Doppelgänger. Sobowtór", "Godzilla i Kong: Nowe imperium" czy "Król Zanzibaru" - to tylko kilka tytułów, jakie w ostatnich dniach dodano do biblioteki platformy streamingowej Max. Wśród nowości znalazły się także cenione komedie, dramaty i wciągające dokumenty. Co warto obejrzeć?  

Nowości na Max. Kinowe hity i komedie w gwiazdorskiej obsadzie

Nowości na Max. Kinowe hity i komedie w gwiazdorskiej obsadzie

Źródło:
tvn24.pl