Wrocławski Sąd Apelacyjny w piątek oddalił odwołanie Stowarzyszenia Autorów ZAiKS ws. niepłacenia tantiem za muzykę emitowaną z radia w zakładzie fryzjerskim. To kolejna wygrana wałbrzyskiego fryzjera przed sądem.
Stowarzyszenie domagało się 923 zł tantiem od Marcina Węgrzynowskiego, fryzjera z Wałbrzycha, w którego zakładzie włączone było radio.
W kwietniu sąd rejonowy w Wałbrzychu oddalił pozew ZAiKS-u, a w piątek Sąd Apelacyjny we Wrocławiu podtrzymał decyzję wałbrzyskiego sądu i oddalił odwołanie ZAiKS-u. Wyrok sądu jest prawomocny.
- Ogoliłem ZAiKS, choć ten chciał ogolić mnie. Ten wyrok jest ważny dla wielu przedsiębiorców, bo udowadnia, że jeden człowiek może wygrać z taką instytucją - powiedział tuż po wyjściu z sądu Marcin Węgrzynowski.
"Jakość odtwarzanej muzyki jest bardzo słaba"
Stowarzyszenie twierdziło, że mężczyzna zarabia na włączaniu radia w swoim gabinecie i tym samym łamie prawa autorskie twórców utworów, których słucha.
Sędzia sądu apelacyjnego w uzasadnieniu podkreślił natomiast, że odtwarzanie muzyki w zakładzie fryzjerskim, gdzie odbiornik jest słabej jakości, a dźwięk zagłusza np. suszarka, nie zwiększa obrotów właściciela.
Pierwszy raz wygrał w kwietniu
Proces przeciwko Węgrzynowskiemu rozpoczął się w styczniu 2014 roku. W trakcie procesu pozwany nie zrezygnował z włączania radia w zakładzie. Na znak protestu swoim klientkom podczas strzyżenia rozdawał stopery do uszu.
Już w kwietniu fryzjer usłyszał korzystny wyrok. Po wyjściu z sądu podkreślał, że to orzeczenie jest znaczące dla wszystkich przedsiębiorców w Polsce.
ZAiKS nie odpuścił
Jednak tuż przed uprawomocnieniem stowarzyszenie odwołało się od wyroku.
- Byłem na to przygotowany. Wiedziałem, że ZAiKS się odwoła, bo tamten wyrok to precedens, na który będą mogli się powoływać inni właściciele firm. A to oznacza mniej pieniędzy dla ZAiKS-u. Ale ja broni nie złożę. Jeśli będzie trzeba, to pójdę z tą sprawą do Trybunału Sprawiedliwości w Strasburgu - zapowiadał w kwietniu wałbrzyski przedsiębiorca.
ZAiKS informował, że prowadzi rocznie ponad tysiąc postępowań przeciw przedsiębiorcom, którzy emitują w swoich zakładach muzykę z radia i twierdził, że 90 proc. z nich wygrywa.
Ogłoszenie wyroku sądu pierwszej instancji:
Autor: mir/mz / Źródło: TVN24 Wrocław
Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Wrocław | A. Rozbicka