W czwartek wkopano kamień węgielny pod powstającą w Bielanach Wrocławskich inwestycją firmy Amazon - jednej z największych internetowych sieci handlowych na świecie. W magazynie, który ma zacząć działać w drugiej połowie bieżącego roku, zatrudnienie znajdzie około 2 tys. osób.
Wmurowanie kamienia węgielnego w Bielanach Wrocławskich zainaugurowało budowę pierwszych magazynów Amazona w Polsce. Koncern planuje otwarcie w Polsce trzech takich obiektów: dwóch pod Wrocławiem i jednego w okolicy Poznania. Każdy z nich będzie zajmował powierzchnię ok. 95 tys. mkw. W drugiej połowie 2014 roku zostaną uruchomione dwa z nich - podpoznańskie i jedno pod Wrocławiem. Drugie podwrocławskie centrum zostanie uruchomione w 2015 r.
W jednym magazynie pracę znajdzie około 2 tys. osób. Dodatkowo w sezonie przedświątecznym w obu zostanie zatrudnionych po 3 tys. pracowników tymczasowych.
Amazon przekonuje, że powodami decyzji o umiejscowieniu magazynów w Polsce, była jej lokalizacja w centrum Europy, dostęp do znakomitej bazy zatrudnienia oraz dobre połączenia z kluczowymi rynkami.
Obiecują rozwój całego regionu
Obecna podczas uroczystości wiceminister gospodarki oceniła, że to bardzo odważna inwestycja.
- Przedsięwzięcie to swoim rozmachem przerasta wszelkie nasze oczekiwania, jakie moglibyśmy mieć do jakiegokolwiek inwestora zarówno pod względem zainwestowanych środków, jak i ilości zatrudnionych osób - wskazała Ilona Antoniszyn-Klik. Jej zdaniem, wejście Amazona spowoduje również zaostrzenie konkurencji na polskim rynku.
- Dzięki temu nasze rodzime firmy wykorzystają cały swój potencjał, by poradzić sobie z tym wyzwaniem. Do tej pory amerykański kapitał inwestował przede wszystkim na Mazowszu i w Wielkopolsce. Teraz Dolny Śląsk dołącza do grona tych wybranych regionów - podsumowała wiceminister.
Zdaniem lokalnych władz, ulokowanie tak dużej inwestycji przyczyni się do intensywnego rozwoju regionu. - Pojawienie się nowego pracodawcy wpłynie też pozytywnie na nasz lokalny rynek pracy - dodał Aleksander Skorupa, wojewoda dolnośląski.
Międzynarodowy potentat
Podwrocławskie hale powstaną tuż obok węzła drogowego Nowa Wieś, łączącego autostradę A4 z Autostradową Obwodnicą Wrocławia. Budową pierwszej z nich zajmuje się międzynarodowa grupa deweloperska Goodman, od której Amazon wynajmie całą powierzchnię magazynową.
Polskie centra logistyczne zostaną włączone do europejskiej sieci Amazon. Początkowo będą służyły zamówieniom z Niemiec, a docelowo mają obsługiwać klientów z całej Europy.
Po pierwszych doniesieniach o inwestycji Amerykanów pod Wrocławiem, na Amazon spadła fala krytyki. Sama budowa wzbudziła kontrowersje, a media rozpisywały się o wykorzystywaniu polskiej taniej siły roboczej.
- Cieszę się, że w Polsce inwestują wielkie firmy, ale zupełnie nie rozumiem tego hurraoptymizmu, w który wpadli niektórzy politycy. Przestańmy onanizować się tym, że Amerykanie zatrudnią u nas kilka tysięcy pakowaczy, ładowaczy i segregatorów za kilkanaście złotych za godzinę. To śmieciowa praca, nie wymagająca żadnych kompetencji ani wykształcenia - mówił we "Wprost" prof. Krzysztof Rybiński, ekonomista i były wiceminister finansów.
Według części ekspertów Polska wcale nie zyska dużo na inwestycji. Najbardziej dochodowa część biznesu, czyli sprzedaż produktów Amazona, wciąż znajduje się poza Polską. Tym samym największy podatek dochodowy nie trafi do nas. Według szacunków średnia płaca pracowników w Polsce będzie zbliżona do płacy minimalnej.
Skandal, zastraszanie, presja
Kontrowersje wokół inwestycji potęguje skandal, jaki wybuchł w lutym ubiegłego roku za naszą zachodnią granicą. Niemiecka telewizja ARD wyemitowała dokument, w którym się zarzuca firmie Amazon szerzenie klimatu zastraszania pracowników.
W dokumencie pokazano pracowników ochrony ubranych w odzież marki Thor Steinar, powszechnie kojarzoną w Niemczech z neonazistami. Osoby zatrudnione w centrum logistycznym uskarżały się na bezustanną presję na wydajność oraz wyrzucanie osób, które odważyły się poskarżyć.
Dziennikarze rozmawiali także z pracownikami tymczasowymi zatrudnionymi w niemieckim centrum, którzy twierdzili, że są zastraszani przez ochroniarzy pilnujących ośrodka wczasowego, w którym ich zakwaterowano.
Pionierzy sprzedaży elektronicznej
Amazon to amerykańska spółka, która prowadzi największą na świecie sieć sprzedaży wysyłkowej. Jest jednym z pionierów w sprzedaży elektronicznej. Swoją działalność rozpoczęła w 1994 r. Oddziały firmy działają w Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Niemczech, we Francji, w Chinach, Japonii, we Włoszech, w Hiszpanii i Brazylii.
Centrum dystrybucyjne Amazon powstaje w Bielanach Wrocławskich:
Autor: balu/roody / Źródło: PAP, "Wprost", TVN24