Siódma edycja Olimpiady Teatralnej odbędzie się w 2016 r. we Wrocławiu. To międzynarodowy festiwal, który prezentuje osiągnięcia najwybitniejszych twórców teatralnych z całego świata.
Olimpiada Teatralna we Wrocławiu odbędzie się na przełomie października i listopada 2016 r. Przewodniczący kuratorów odpowiedzialnych za przygotowanie programu artystycznego Europejskiej Stolicy Kultury, a jednocześnie dyrektor wrocławskiego Instytutu im. Jerzego Grotowskiego, Jarosław Fret, poinformował, że hasłem siódmej edycji Olimpiady Teatralnej będzie: "Świat miejscem prawdy". - To parafraza tytułu jednego z tekstów Jerzego Grotowskiego, w którym mówił on, że świat powinien być miejscem prawdy, a w domyśle, że takim miejscem jest już teatr - mówił Fret.
Część Europejskiej Stolicy Kultury
Olimpiada Teatralna ma być jednym z kluczowych wydarzeń przygotowywanych we Wrocławiu w związku z objęciem przez to miasto tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 r. Pierwszą edycję Olimpiady zorganizowano w 1995 r. w Delfach w Grecji. Później to jedno z najważniejszych wydarzeń teatralnych odbywało się m.in. w Moskwie, Stambule czy Seulu. W listopadzie tego roku w Pekinie rozpoczęła się szósta edycja Olimpiady Teatralnej, która zakończy się 25 grudnia.
"To rozwijanie zróżnicowania"
Pomysłodawca Olimpiady Teatralnej, grecki reżyser Theodoros Terzopoulos, podkreślił w czwartek podczas konferencji prasowej we Wrocławiu, że we współczesnym świecie zaobserwować można tendencję od unifikacji różnych sfer rzeczywistości.
- Odchodzi się od zróżnicowania i to dotyczy również sztuki. W wielu teatrach na świecie widzimy jedną i tę samą formę teatralną. Doprowadzi to do tego, że w przyszłości utracimy zróżnicowanie, które charakteryzuje wielkie szkoły teatralne. Olimpiada Teatralna chce rozwijać to zróżnicowanie i pokazywać pomysły głęboko osadzone na budowaniu indywidualnego stylu twórców teatralnych - mówił Terzopoulos.
Maja Kobakhidze, sekretarz wykonawczy Olimpiady Teatralnej, wskazała na różnice dzielące festiwale teatralne i Olimpiadę. - Na wielkich festiwalach najważniejsze dla organizatorów jest sprowadzenie najlepszych teatrów z danego kraju. Dla Olimpiady to jest niewystarczające, tu chodzi też o pokazanie najważniejszych teatralnych koncepcji - mówiła sekretarz.
Spektakle z całego świata
Trzonem programu Olimpiady Teatralnej ma być Program Mistrzowski, czyli trwające trzy tygodnie pokazy spektakli największych twórców z całego świata. Każdy dzień ma być poświęcony innemu artyście, a oprócz pokazu jego spektakli odbędą się również wydarzenia poświęcone danemu twórcy. Wśród zaproszonych reżyserów znajdują się m.in. Tadashi Suzuki, Robert Wilson, Wole Soyinka, Peter Brook, Eugenio Barba, czy Romeo Castellucci. Program mistrzowski ma być poprzedzony m.in. festiwalem prezentujący twórczość dolnośląskich teatrów.
Autor: mir / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Teatr Capitol | Łukasz Giza