Wrocław

Wrocław

W samo południe wypolerowany pociąg pendolino wjechał na wrocławski dworzec i otworzył drzwi dla pasażerów. Przez 3,5 godziny luksusowe składy zwiedziło cztery tysiące osób. - Pociąg jest bardzo ładny i wygodny - mówili jedni, a inni dodawali, że taki pociąg na świecie to standard.

- Ten pociąg będzie się rozpędzał do 200 km/h, przynajmniej taki jest plan na linii kolejowej - mówił na antenie TVN24 o Pendolino Wojciech Śmiech z "Rynku Kolejowego". Zaznaczył jednak, że pociąg tak szybko nie pojedzie od razu, a dopiero w 2014 roku.

Ponad dwa tysiące pątników zgromadziła 33. Piesza Pielgrzymka Wrocławska, która w sobotę przybyła na Jasną Górę. Pielgrzymi wyruszyli 2 sierpnia z wrocławskiej katedry, w drodze do Częstochowy spędzili dziewięć dni, przemierzając w upale 220 km.

Ratownicy GOPR, przewodnicy górscy oraz prezydent Czech Milosz Zeman, poseł Grzegorz Schetyna, wojewoda dolnośląski uczestniczyli w sobotniej mszy z okazji święta ludzi gór, która odbyła się na Śnieżce. Uczestniczyło około 300 osób. Mszę odprawiono w języku polskim i czeskim.

- Kierowca stracił panowanie nad samochodem i rozpędzony wypadł z trasy - mówią policjanci, którzy zabezpieczają miejsce tragicznego wypadku na krajowej "36". Dwie osoby zmarły na miejscu, kolejne dwie trafiły w ciężkim stanie do szpitala.

- Liczą się umiejętności, ale i uśmiechnięte oczy i pysk - mówi sędzia, który w piątek oceniał najlepszych czworonożnych policjantów z Dolnego Śląska. Zawody wygrał Neron, który teraz będzie reprezentować region na ogólnopolskich zawodach.

Już 8 placówek psychiatrycznych na Dolnym Śląsku zerwało tegoroczny kontrakt z NFZ. Chcą podwyższenia stawki wynoszącej 180 zł dziennie na osobę. Rzecznik praw pacjenta zaniepokojona sytuacją zwróciła się do ministra zdrowia i prezes Funduszu o wyjaśnienia.

Nawet 8 lat więzienia grozi mężczyźnie zatrzymanemu przez policję. 22-latek jest podejrzany o to, że kilka dni temu wywołał fałszywy alarm bombowy we wrocławskim sądzie.

Gruba warstwa pajęczyn, kurzu i zeschniętych części roślinnych. Tak wyglądają szklane balustrady kładki w centrum Wrocławia. Przeprawa powstała 4 lata temu i kosztowała 3,5 mln złotych. – Tu ewidentnie brakuje kogoś ze ścierką i wodą – oburzają się przechodnie. Urzędnicy zaś przerzucają się odpowiedzialnością i nie mogą ustalić, kto powinien posprzątać ten bałagan.

Po wakacjach do rozkładu jazdy wrocławskiego MPK nie wróci jedna linia. Dla mieszkańców wrocławskiego osiedla Bartoszowice to spory problem. Sprawa tym bardziej bulwersuje, że zawieszana linia powstała w zeszłym roku, by zastąpić inne kasowane połączenie.