Twórca radzieckich wozów bojowych nie żyje

TVN24

Testowanie zdolności bojowych BMP-3Ministerstwo Obrony Rosji
wideo 2/37

Aleksandr Błagonrawow, konstruktor dwóch generacji popularnych bojowych wozów piechoty typu BMP, zmarł w wieku 86 lat - poinformowały rosyjskie media. Przypomniały, że "jego niepodważalnym osobistym osiągnięciem jest pływający wóz bojowy BMP-3, wynalazek z 1987 roku, który nie ma odpowiedników za granicą".

W 2000 roku Aleksandr Błagonrawow został honorowym obywatelem Kurganu i obwodu kurgańskiego
Strona administracji obwodu kurgańskiego / kurganobl.ru

Aleksandr Błagonrawow urodził się w 1933 roku w Moskwie. Był synem znanego radzieckiego konstruktora czołgów, dowódcy wojskowego i generała wojsk inżynieryjno-technicznych. W 1957 roku ukończył Wojskową Akademię Sił Pancernych w Moskwie, specjalizując się w inżynierii mechanicznej.

W połowie lat 70. Błagonrawow został głównym projektantem w biurze zakładów przemysłu maszynowego w Kurganie na Uralu, gdzie rozpoczął pracę nad modernizacją bojowego wozu piechoty BMP-1.

"Był człowiekiem z pasją"

"7 listopada 1982 roku, na placu Czerwonym w Moskwie, Rosjanom zaprezentowano nowy sprzęt: bojowy wóz piechoty BMP-2. Różnił się od poprzednika wyższą wieżą i uzbrojeniem. Maszyna była przeznaczona do transportu żołnierzy. Mogła być stosowana także w warunkach z użyciem broni nuklearnej i podczas walk z udziałem czołgów" - napisał w czwartek portal kurgan.ru.

"Jednak niepodważalnym osobistym osiągnięciem Błagonrawowa jest pływający wóz bojowy BMP-3, wynalazek z 1987 roku, który nie ma odpowiedników za granicą" - podkreślił portal.

Wozy bojowe piechoty BMP-2 w czasie ćwiczeń
Termos/Wikipedia (CC BY-SA 3.0)

Jak przypomniały rosyjskie media, na wyposażeniu tamtejszej armii jest ponad 500 bojowych wozów piechoty tej klasy, uzbrojenie to jest także eksportowane między innymi do takich państw, jak Azerbejdżan, Kuwejt, Arabia Saudyjska, Wenezuela i Indonezja.

Uszkodzony wóz piechoty BMP-2 w Iraku
defenceimagery.mil
Dwa zniszczone wozy BMP-2 porzucone w Afganistanie
Jim Kelly/Wikipedia (CC BY-SA 2.0)

- Był człowiekiem z pasją, intelektualistą, bardzo inteligentnym - wspominał konstruktora jego zastępca Władimir Szamara. - Kiedy przyjechał z Moskwy do Kurganu, właśnie przeprowadzono testy BMP-2. Aktywnie włączył się w prace. Doprowadził do produkcji seryjnej bojowego wozu piechoty. Wykłócał się nie z jednostkami, a z całymi instytucjami, szokując tym samym urzędników ministerstwa przemysłu obronnego. A przecież było to w czasach radzieckich - przypomniał.

Rosyjskie bojowe wozy piechoty na ćwiczeniach
mil.ru

Błagonrawow za swoje osiągnięcia został uhonorowany najwyższym odznaczeniem państwowym ZSRR: Orderem Lenina.

W ostatnich latach swojego życia konstruktor pracował nad innowacyjną skrzynią biegów, wykładał także na uniwersytecie w Kurganie.

Wozy bojowe piechoty BMP-3 na wyposażeniu rosyjskiej armii
mil.ru

Autor: tas//now / Źródło: kurgan.ru, RIA Nowosti, tvzvezda.ru