Świat na "piekielnej" ścieżce. Alarmujący raport

Autor:
as/dd
Źródło:
Reuters, The Guardian, ONZ
Anomalie temperatury powietrza od początku roku 1960 do września 2023
Anomalie temperatury powietrza od początku roku 1960 do września 2023NASA/Peter Jacobs
wideo 2/10
Zmiany klimatu

Prawie 3 stopnie Celsjusza - o tyle może wzrosnąć średnia temperatura na świecie do końca tego stulecia. Jak wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu Organizacji Narodów Zjednoczonych, aby powstrzymać katastrofę klimatyczną, konieczne będzie znaczne zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych.

Rok 2023 może okazać się najgorętszym w historii pomiarów. Z danych organizacji Copernicus Climate Change Service (C3S) wynika, że od stycznia temperatury były średnio o 1,43 stopnia Celsjusza wyższe niż te z epoki przedindustrialnej. Jak pokazują analizy Organizacji Narodów Zjednoczonych, w ciągu kolejnych dekad wartości, które dziś uznajemy za krytyczne, mogą stać się naszą nową rzeczywistością.

ROZMOWY O KOŃCU ŚWIATA - OGLĄDAJ W TVN24 GO

Niekontrolowane zmiany

Według opublikowanej w poniedziałek analizy ONZ "Emissions Gap 2023", zobowiązania krajów do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych są niewystarczające, by ograniczyć globalny wzrost temperatur do progu 1,5 stopni Celsjusza. Jeśli zobowiązania te pozostaną niezmienione, do końca XXI wieku temperatury na świecie wzrosną o 2,5-2,9 st. C.

- Istnieje duża luka między tym, dokąd prowadzą nas zobowiązania poszczególnych krajów, a tym, dokąd powinniśmy zmierzać - przekazała Anne Olhoff, przewodnicząca zespołu badawczego. - To właściwie nie zmieniło się w porównaniu z ubiegłym rokiem.

Jak wzrost temperatur o 3 st. C może wpłynąć na środowisko naturalne i ludzi? Naukowcy przewidują, że z jego powodu świat może przekroczyć kilka katastrofalnych punktów krytycznych: od niekontrolowanego topnienia pokrywy lodowej po wysychanie lasów deszczowych Amazonii.

- Wzrosty temperatury będą odmienne w różnych częściach świata, a 2,9 stopni w skali globalnej może przykładowo przełożyć się na ponad 6 stopni Celsjusza w niektórych częściach Afryki - dodała Olhoff. - W ten sposób ryzykujemy tym, że duże części świata mogą stać się niezdatne do zamieszkania, a źródła utrzymania ludzi zostaną zniszczone.

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres wielokrotnie wskazywał, że jeżeli nie uda nam się ograniczyć emisji gazów cieplarnianych, świat czeka "piekielna" przyszłość.

Porozumienie paryskie Adam Ziemienowicz/PAP

Jest jeszcze nadzieja

Jak podkreślają naukowcy, ograniczenie wzrostu temperatury jest jednak wciąż możliwe. Aby utrzymać określony w porozumieniu paryskim próg 1,5 st. C, w 2030 roku emisje gazów cieplarnianych powodujących wzrost temperatur muszą spaść o 22 gigaton dwutlenku węgla i równoważnych związków cieplarnianych, czyli o 42 procent obecnych emisji. Ograniczenie tej wartości o 14 gigaton ograniczy wzrost do 2 st. C.

- Widzimy jednak, że coś się zmieniło, a jednym z obiecujących znaków jest to, że w porównaniu z 2015 rokiem obecne polityki są wdrażane w większym stopniu. Prognozy dotyczące poziomów emisji w 2030 roku, sporządzone przed przyjęciem porozumienia paryskiego, były znacznie wyższe. Pokazuje to, że wdrażanie polityk ma miejsce, ale po prostu nie idzie wystarczająco daleko - wyjaśniła Olhoff.

Światowi przywódcy spotkają się wkrótce w Dubaju na corocznym szczycie klimatycznym ONZ COP28, którego celem jest utrzymanie wzrostu temperatur na poziomie 1,5 st. C, określonego w porozumieniu paryskim.

Coraz goręcej na świecieAdam Ziemienowicz/PAP/Reuters

Autor:as/dd

Źródło: Reuters, The Guardian, ONZ

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/Isaac Fontana

Pozostałe wiadomości

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed dużymi spadkami temperatury w nocy z niedzieli na poniedziałek i w poniedziałek rano. Alerty w związku z silnym mrozem wydano na terenie czterech południowych województw.

Tu temperatura spadnie najmocniej. Alerty IMGW

Tu temperatura spadnie najmocniej. Alerty IMGW

Aktualizacja:
Autor:
anw,ps
/ prpb
Źródło:
IMGW

Po intensywnych opadach śniegu ponad 2,5 tysiąca odbiorców na Podkarpaciu w niedzielę wieczorem nadal pozostawało bez prądu. Strażacy przez cały dzień interweniowali w tym województwie ponad sto razy w związku z usuwaniem połamanych gałęzi z dróg i chodników. W położonych w Małopolsce Spytkowicach pod naporem śniegu zawalił się dach hali magazynowej. Lokalna OSP poinformowała, że nie ma osób rannych.

W Małopolsce pod naporem śniegu zawalił się dach hali, tysiące odbiorców na Podkarpaciu wciąż bez prądu

W Małopolsce pod naporem śniegu zawalił się dach hali, tysiące odbiorców na Podkarpaciu wciąż bez prądu

Aktualizacja:
Autor:
anw,ps/kg
Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, PAP

Noc z niedzieli na poniedziałek w całej Polsce będzie mroźna, a w większości kraju spadnie śnieg. Ujemnych wartości na termometrach należy spodziewać się również w ciągu dnia, poprózzy natomiast w nielicznych miejscach.

Pogoda na jutro - poniedziałek 04.12. Nocą w niektórych regionach dwucyfrowy mróz

Pogoda na jutro - poniedziałek 04.12. Nocą w niektórych regionach dwucyfrowy mróz

Autor:
ps
Źródło:
tvnmeteo.pl

Po śnieżnym i mroźnym początku grudnia w prognozach widać kilkudniową odwilż. Sprawdź długoterminową prognozę pogody przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: wkrótce czeka nas odwilż, później mróz znowu ściśnie

Pogoda na 16 dni: wkrótce czeka nas odwilż, później mróz znowu ściśnie

Autor:
Tomasz
Wasilewski
Źródło:
tvnmeteo.pl

W najbliższych dniach do Polski napływać będzie zimne powietrze z północy. Sprawi, że w poniedziałek rano temperatura na południu kraju spadnie do -13, a w górach do -15 stopni. - W tym pasie od Dolnego Śląska aż po Podkarpacie będzie mroźnie - mówił Tomasz Wasilewski, prezenter tvnmeteo.pl.

W kierunku Polski idzie "polepszacz pogody". Noce w części kraju będą siarczyście mroźne

W kierunku Polski idzie "polepszacz pogody". Noce w części kraju będą siarczyście mroźne

Autor:
anw
/ prpb
Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Wulkan Marapi na indonezyjskiej wyspie Sumatra wybuchł w niedzielę, wyrzucając chmury pyłu na wysokość nawet trzech kilometrów. Cienka warstwa popiołu pokryła pobliskie miejscowości.

Miejscowości pokryte popiołem po wybuchu wulkanu

Miejscowości pokryte popiołem po wybuchu wulkanu

Autor:
ps
Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

W kanadyjskiej prowincji Ontario od kilku dni trwają próby złapania kangurzycy, która uciekła w czasie transportu. Zwierzę, które od czwartku pozostaje na wolności, udało się zlokalizować dzięki dronowi z kamerą termowizyjną. Torbacz wymyka się jednak służbom.

Pościg za kangurzycą trwa już trzy dni. W akcji dron i kamera termowizyjna

Pościg za kangurzycą trwa już trzy dni. W akcji dron i kamera termowizyjna

Autor:
ps
/ prpb
Źródło:
PAP, CNN

W większości Polski sypnęło śniegiem, miejscami opady były - jak na początek grudnia - bardzo duże. Na Śnieżce leży już niemal 90 centymetrów śniegu, a na Kasprowym Wierchu ponad 80 cm. Gruba warstwa śniegu zalega także na terenach nizinnych południowej Polski. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy zdjęcia i nagrania białych krajobrazów.

Południe Polski przykryte grubą warstwą białego puchu. "Leży już pół metra śniegu i dalej sypie"

Południe Polski przykryte grubą warstwą białego puchu. "Leży już pół metra śniegu i dalej sypie"

Autor:
anw
/ prpb
Źródło:
tvnmeteo.pl. IMGW, Kontakt 24

Tegoroczna zima daje się mocno we znaki wielu Europejczykom, opady śniegu i nagłe skoki temperatury są miejscami rekordowe. Prawdziwy rollercoaster pogodowy mamy na Bałkanach. W sobotę w Serbii temperatura osiągnęła najwyższą wartość o tej porze roku od ponad stu lat, po czym drastycznie spadła. W niedzielę termometry pokazują w całym kraju ledwo powyżej zera. W sąsiedniej Chorwacji ogłoszono czerwony alert związany z intensywnymi opadami śniegu i porywistym wiatrem.

Szalona pogoda na Bałkanach. Od 120-letniego rekordu do zera

Szalona pogoda na Bałkanach. Od 120-letniego rekordu do zera

Autor:
ps
/ prpb
Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl, Reuters

Użytkownicy platformy X i Facebooka rozsyłali film, na którym widać, jak na ośnieżonej drodze kierowca zatrzymuje się, widząc idące z naprzeciwka poboczem niedźwiedzie. Nagranie ma rzekomo pokazywać scenę ze Szczyrku - ale to nieprawda.

Niedźwiedzie na drodze w Szczyrku? "Na pewno nie w Polsce"

Niedźwiedzie na drodze w Szczyrku? "Na pewno nie w Polsce"

Autor:
Krzysztof
Jabłonowski
Źródło:
Konkret24

Mroźna aura spowodowała, że rozpoczął się sezon grzewczy. W niektórych miejscach normy jakości powietrza są przekraczane. W sobotę smog unosił się między innymi nad powiatem poznańskim. Do jego mieszkańców wysłano alert RCB.

Ścisnął mróz i pojawił się smog. Sprawdź jakość powietrza w swoim mieście

Ścisnął mróz i pojawił się smog. Sprawdź jakość powietrza w swoim mieście

Autor:
anw
Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Południowe Niemcy nawiedziły obfite opady śniegu. Doprowadziły do paraliżu komunikacyjnego w Bawarii. Doszło tam do wielu wypadków drogowych. Lotnisko w Monachium, które w sobotę zostało zamknięte na skutek ataku zimy, w niedzielę rano wznowiło pracę. Magdalena Gwóźdź-Pallokat, dziennikarka Deutsche Welle, powiedziała na antenie TVN24, że zamknięto też jarmarki świąteczne.

Zasypane śniegiem samochody i ulice w Bawarii. Lotnisko w Monachium wznowiło pracę

Zasypane śniegiem samochody i ulice w Bawarii. Lotnisko w Monachium wznowiło pracę

Autor:
ps,anw
Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl, TVN24

W wyniku silnego trzęsienia ziemi, które w sobotę nawiedziło Filipiny, zginęła co najmniej jedna osoba. Miało ono magnitudę 7,5. Zarejestrowano ponad 600 wstrząsów wtórnych - poinformował filipiński Instytut Wulkanologii i Sejsmologii.

Trzęsienie ziemi na Filipinach. Zginęła kobieta, na którą zawaliła się ściana

Trzęsienie ziemi na Filipinach. Zginęła kobieta, na którą zawaliła się ściana

Autor:
anw
Źródło:
Reuters

W Czechach spadło kilkadziesiąt centymetrów śniegu. Służby informują o wypadkach drogowych blokujących główne szlaki komunikacyjne. Odnotowuje się przerwy w dostawach prądu, a władze samorządowe na południu kraju ogłosiły stan klęski żywiołowej.

Atak zimy na naszych południowych sąsiadów. Ogłoszono stan klęski żywiołowej

Atak zimy na naszych południowych sąsiadów. Ogłoszono stan klęski żywiołowej

Autor:
anw
Źródło:
PAP

Po intensywnych opadach śniegu w niektórych rejonach Austrii oraz w części Szwajcarii wzrosło zagrożenie lawinowe. W Tyrolu utrudnienia spowodowane śnieżycami wystąpiły ruchu kolejowym i drogowym, doszło też do przerw w dostawach prądu.

Pogorszyły się warunki w Alpach. Wysokie zagrożenie lawinami

Pogorszyły się warunki w Alpach. Wysokie zagrożenie lawinami

Autor:
ps
Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda bierze udział w konferencji klimatycznej COP28 w Dubaju. - Człowiek i jego potrzeby muszą być na czele transformacji energetycznej. To obecne i przyszłe zdrowie, bezpieczeństwo i dobrobyt ludzi powinny być umieszczane w centrum każdej polityki klimatycznej - mówił polski przywódca. Dodał, że "planeta, na której żyjemy, jest naszym wspólnym dziedzictwem, które wymaga szczególnej troski".

Duda: społeczność międzynarodowa powinna stać z tym problemem twarzą w twarz

Duda: społeczność międzynarodowa powinna stać z tym problemem twarzą w twarz

Autor:
ps
/ prpb
Źródło:
PAP

Od piątku dla ruchu turystycznego zamknięty jest popularny szlak z Doliny Pięciu Stawów Polskich przez Świstówkę Roztocką do Morskiego Oka. Zimuje tam niedźwiedzica z młodymi.

Zamknięty popularny szlak w Tatrach. Zimuje tam niedźwiedzica

Zamknięty popularny szlak w Tatrach. Zimuje tam niedźwiedzica

Autor:
ps
Źródło:
PAP

Śnieg już przykrywa znaczny obszar Polski, a w pierwszy weekend grudnia jeszcze go przybędzie. I to w dużych ilościach. Jak zapowiadają się kolejne tygodnie tego miesiąca? Co widać w pierwszych prognozach pogody na święta Bożego Narodzenia? O tym wszystkim pisze w swoim blogu synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

Czy przez cały grudzień zima będzie tak zdeterminowana? Czy w święta będzie śnieg? Sprawdza nasza synoptyk

Czy przez cały grudzień zima będzie tak zdeterminowana? Czy w święta będzie śnieg? Sprawdza nasza synoptyk

Autor:
Arleta
Unton-Pyziołek
Źródło:
tvnmeteo.pl

Funkcjonariusze z Vastogirardi we Włoszech od ponad roku poszukiwali sprawcy serii przebić opon. W dochodzenie zaangażowano dodatkowe siły, pod uwagę brano możliwość lokalnych porachunków i próbę zastraszenia mieszkańców. Odpowiedzialnym za dziurawienie opon okazał się tymczasem pies cierpiący na zapalenie dziąseł.  

Obawiano się porachunków, ściągnięto dodatkowe siły. Ściganym okazał się pies  

Obawiano się porachunków, ściągnięto dodatkowe siły. Ściganym okazał się pies  

Autor:
jdw\\mm
Źródło:
La Stampa, Sky TG24

Unoszące się nad horyzontem na półkuli północnej fioletowe i zielone światła wcale nie muszą być zorzą polarną. Może to być mało znane zjawisko świetlne nazwane Steve.

Ten świetlny spektakl to nie zorza polarna. To Steve

Ten świetlny spektakl to nie zorza polarna. To Steve

Autor:
anw
/ prpb
Źródło:
CNN

Kryzys klimatyczny zbiera swoje żniwo na Antarktydzie. Na tym mroźnym kontynencie zawalił się kolejny lodowiec szelfowy. Zniknięcie Cadmana widać na zdjęciach satelitarnych.

Zawalił się lodowiec szelfowy Cadman. Widać to na zdjęciach satelitarnych

Zawalił się lodowiec szelfowy Cadman. Widać to na zdjęciach satelitarnych

Autor:
anw
Źródło:
space.com, ESA

Astronomowie znaleźli w Wielkim Obłoku Magellana dysk wokół młodej gwiazdy, która rośnie i pochłania materię ze swojego otoczenia. O odkryciu, które jest pierwszym takim poza naszą galaktyką, poinformowało Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO).

Niezwykłe odkrycie w innej galaktyce. Coś takiego zaobserwowano po raz pierwszy

Niezwykłe odkrycie w innej galaktyce. Coś takiego zaobserwowano po raz pierwszy

Autor:
dd
Źródło:
ESO, tvnmeteo.pl