Dwie gwałtowne burze, Laurence i Martinho, praktycznie jedna po drugiej, nawiedziły Półwysep Iberyjski. Doprowadziły do powstania rozległych powodzi w Hiszpanii. W wyniku żywiołu zginęły co najmniej trzy osoby. Również Portugalia mierzy się ze skutkami burz. Władze podały, że w powodziach ranne zostały tam trzy osoby.
Laurence uderzyła w środę w Hiszpanię. Jak podają lokalne media, to już czwarta burza, która nawiedziła ten kraj w ciągu 12 dni. Przyniosła ze sobą obfite opady deszczu i porywisty wiatr. Ulewy spodziewane są w środkowej, południowej i zachodniej części kraju. W tych regionach obowiązują ostrzeżenia wydane przez hiszpańskie służby meteorologiczne AEMET.
Mieszkańcy Hiszpanii nie zdążyli uprzątnąć zniszczeń spowodowanych burzą Laurence, a już kolejna nawiedziła ten kraj. Jak podają lokalne media, sytuacja jest trudna.
Ofiary śmiertelne w Hiszpanii
Jak przekazał w środę Ruben Rivera, burmistrz gminy Constantina położonej w prowincji Sewilla na południowym zachodzie Hiszpanii, w wyniku żywiołu zginęło małżeństwo, które podróżowało autem podczas burzy. Ich pojazd został zepchnięty przez silny wiatr do rzeki Guadalbácar. Burmistrz ogłosił dwa dni żałoby na terenie gminy.
Trzecia ofiarą śmiertelną jest mężczyzna, którego ciało znaleziono w środę rano w korycie rzeki Dos Torres w Kordobie.
Burze w Portugalii. Są ranni
Burze wyrządziły spore zniszczenia również w Portugalii. Tam na skutek silnego wiatru co najmniej trzy osoby zostały ranne. W zachodniej części tego kraju doszło do podtopień. Wśród poszkodowanych w Portugalii jest mieszkaniec podlizbońskiej Sintry, który został ranny wskutek przewrócenia się drzewa. Stan rannego określany jest jako bardzo ciężki.
Do północy portugalskie służby ratownicze interweniowały ponad 500 razy, m.in. usuwając z dróg zalegające na jezdni gałęzie, drzewa i metalowe przedmioty. W gminie Oliveira do Hospital w środkowej części kraju, silny wiatr przewrócił część trybuny na stadionie. Z powodu burz władze Lizbony rozpoczęły ewakuacje bezdomnych z ulic portugalskiej stolicy. Część z nich została umieszczona w prowizorycznych noclegowniach na terenie czterech stacji metra.
Autorka/Autor:anw
Źródło: PAP, larazon.es, larazon.es
Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/KAI FOERSTERLING
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu
Do praktyki kulturowej, która wynika z warunków pogodowych i klimatycznych, należy w Hiszpanii sjesta. Zwyczaj, uznawany za spowalniający gospodarkę, jest mocno osadzony w świadomości Hiszpanów. Nic dziwnego, bo latem temperatura potrafi całymi tygodniami przekraczać tam 35-40 stopni. Jak funkcjonować, kiedy nawet pracowite owady chowają się na kilka godzin w cień?
Zapanują warunki, jakie w Polsce nie zdarzają się często
IMGW opublikował prognozę pogodowych zagrożeń na kolejne dni. Z komunikatu synoptyków wynika, że w nadchodzącym czasie szczególnie musimy przygotować się na upały. Możliwe jest wydanie alarmów drugiego stopnia dla znacznej części Polski.
Alarmy drugiego stopnia możliwe dla większości kraju
Ostatni weekend czerwca ma być najgorętszym jak dotąd w tym roku w południowej Europie. Także w innych częściach kontynentu zrobi się bardzo gorąco. W wielu miejscach temperatura przekroczy 40 stopni Celsjusza, a lokalne służby meteorologiczne ostrzegają przed skwarem.
Jesteście na południu Europy? Szykujcie się na piekło
Czerniak to złośliwy nowotwór skóry, który nieleczony może doprowadzić nawet do śmierci. Są jednak sposoby, aby uchronić się przed zachorowaniem. O tym, jak to robić zwłaszcza latem, kiedy słońce towarzyszy nam najczęściej, odpowiadał na antenie TVN24 profesor doktor habilitowany Piotr Rutkowski.
To zwiększa ryzyko nowotworu skóry. Ekspert o dwóch czynnikach
Sławosz Uznański-Wiśniewski już od kilku dni znajduje się w kosmosie i rozpoczął pracę nad eksperymentami, które zabrał ze sobą z Ziemi. Doktor habilitowana Katarzyna Malinowska wyjaśniła na antenie TVN24, dlaczego badania przeprowadzone przez Polaka na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) są bardziej wartościowe, niż wielu osobom mogłoby się wydawać.
Lot Polaka to nie "delegacja do Honolulu". Dlaczego jest tak ważny
Sławosz Uznański-Wiśniewski dotarł na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) i aklimatyzuje się w nowym środowisku. Jak podaje Polska Agencja Kosmiczna (POLSA), pierwszego dnia, poza tym, że zaczął aklimatyzację na ISS, Polak przygotowywał trzy eksperymenty.
Francja zmaga się z falą upałów, która objęła w piątek południową część kraju. Temperatura w najbliższych dniach może przekroczyć 40 stopni Celsjusza. W niektórych regionach z uwagi na zagrożenie pożarowe zabroniono wstępu do lasów. W Marsylii baseny miejskie od weekendu będą darmowe.
Zakaz wstępu do lasów, darmowe butelki z wodą
We wtorkowe południe na niebie nad kilkoma stanami USA pojawił się meteor. Jego rozbłyskowi towarzyszył huk. Fragment tej kosmicznej skały, jak donoszą amerykańskie media, mógł przebić dach domu na przedmieściach Atlanty.
Zrobiło dziurę w dachu, zniszczyło podłogę. To "coś" mogło być meteorytem
Włoscy meteorolodzy ostrzegają, że tegoroczne lato może przypominać dramatyczny sezon z 2003 roku, kiedy upały pochłonęły życie tysięcy osób. Eksperci alarmują: lipiec i sierpień przyniosą długotrwałe fale gorąca, tropikalne noce i brak deszczu, co stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego.
Tamto lato było katastrofą. Włosi boją się powtórki
Sławosz Uznański-Wiśniewski jest już na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Poczas oficjalnej ceremonii powitania nowej załogi na pokładzie ISS Polak otrzymał odznakę astronauty z przypisanym sobie numerem.
Pierwszy Polak na ISS - astronauta numer 635
Nad Polską w czwartek i w nocy z czwartku na piątek pojawiały się burze, które miały poważne skutki. W Gorzowie Wielkopolskim (woj. lubuskie) zalane zostały ulice, w powiecie gryfińskim (woj. zachodniopomorskie) drzewo spadło na lokal gastronomiczny, a wiatr "wyrywał 100-letnie dęby".
Burze w Polsce. "Wyrywało 100-letnie dęby"
Fala upałów nawiedziła Włochy. Piątek i sobota będą krytyczne, bo w te dni wartości na termometrach zbliżą się do 40 stopni. Włoskie ministerstwo zdrowia wydało dla wielu miast czerwony alarm przed spiekotą. Apel o ostrożność kieruje do tysięcy polskich turystów ambasada Rzeczypospolitej Polskiej.
Ambasada ostrzega Polaków we Włoszech przed skwarem
Trwa misja Ax-4 z udziałem polskiego astronauty Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego. Polak wraz z załogą zmierza w kierunku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej na pokładzie kapsuły Dragon. Kilka minut przed godziną 8 polskiego czasu załoga misji Ax-4 połączyła się z Ziemią. Od godziny 12 w TVN24 i TVN24+ trwa program specjalny, w którym pokażemy kluczowe momenty misji Polaka.
"Witamy, Ziemio!" Pierwsze słowa załogi misji Ax-4 z kosmosu
Nadmierne połowy doprowadziły do ewolucji dorsza bałtyckiego, który w ich skutek stał się mniejszą rybą - piszą naukowcy w nowym artykule. Populacja tej ryby w Bałtyku dotarła "na skraj załamania" i jej połów jest od 2019 roku zakazany.
Dorsz z Bałtyku się skurczył. Zaskakująca ewolucja przez człowieka
Sławosz Uznański-Wiśniewski wraz z załogą misji Ax-4 jest w drodze na Międzynarodową Stację Kosmiczną. W nocy ze środy na czwartek na polskim niebie można było zobaczyć ISS i podążającą za nią kapsułę Crew Dragon. To wyjątkowe wydarzenie udało się uwiecznić na nagraniu. Od godziny 12 w TVN24 i TVN24+ trwa program specjalny, w którym pokażemy kluczowe momenty misji Polaka.
Sławosz na polskim niebie! Wyjątkowe nagranie
Kapsuła Dragon Grace zbliża się do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. O tym, jak będzie wyglądać ta skomplikowana procedura, opowiadał reporter TVN24BiS Hubert Kijek. Od godziny 12 w TVN24 i TVN24+ trwa program specjalny, w którym pokażemy kluczowe momenty misji Polaka.
Zwolnią do centymetra na sekundę. Tak będzie wyglądało dokowanie do ISS
Lot doktora Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego na Międzynarodową Stację Kosmiczną może być ogromnym krokiem Polski w stronę rozwoju technologii. Tomasz Rożek, założyciel Fundacji "Nauka. To lubię", mówił w "Faktach po Faktach", że jeśli tego wydarzenia odpowiednio nie wykorzystamy, to stanie się ono podpalonym snopkiem słomy. - Po to, żeby to nie zostało kupką popiołu, my musimy na to pracować - dodał.
Lot Polaka to wielka szansa. "Trzeba ją wykorzystać, by nie została kupką popiołu"
Polski astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski jest już na orbicie i wraz z załogą misji Ax-4 zmierza w kierunku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Historyczny start śledziło i oglądało tysiące osób na całym świecie.
Ten dzień zapamiętamy na długo. Historyczny lot Polaka na zdjęciach
W jednym z chińskich hoteli pandki rude były przez pracowników wpuszczane o poranku do pokojów, by budzić gości. W sieci pojawiły się nagrania, na których widać, jak dorośli i dzieci karmią, głaszczą i nagrywają zwierzęta z bliskiej odległości. Jak podał "The Independent", na hotel spadła fala krytyki z powodu wykorzystywania zagrożonego gatunku do zabawiania gości i nieetycznego zarabiania kosztem zwierząt.
Hotel wykorzystywał pandki rude do budzenia gości
Ruszyła misja Ax-4, w której udział bierze Sławosz Uznański-Wiśniewski. Załogę na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) wynosi kapsuła Dragon, która wraz z rakietą Falcon 9 zrewolucjonizowała przemysł kosmiczny. W trakcie lotu poznaliśmy imię, jakie astronauci wybrali dla swojego statku kosmicznego.
Tak nazwano kapsułę, w której lecą astronauci. "To więcej niż imię"
Z Centrum Lotów Kosmicznych Johna F. Kennedy'ego na Florydzie wystartowała rakieta, która zabierze misję Ax-4 na Międzynarodową Stację Kosmiczną. W skład załogi wchodzi Sławosz Uznański-Wiśniewski. Będzie pierwszym Polakiem w historii, który postawi stopę na ISS. Misja Ignis, realizowana przy współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną, to nie tylko prestiżowe wydarzenie, ale także technologiczny i edukacyjny przełom dla polskiego sektora kosmicznego.
Otwiera się nowa era w polskiej eksploracji kosmosu
Upały nawiedziły wschodnią część Stanów Zjednoczonych. W wielu miejscach temperatura przekroczyła 35 stopni Celsjusza, a władze wydały ostrzeżenia. Zwiększone zapotrzebowanie na klimatyzację i wentylację doprowadziło do przerw w dostawie prądu.