Badania "najbardziej samotnego drzewa świata" mają pomóc w walce ze zmianami klimatu

Źródło:
The Guardian
Badania "najbardziej samotnego drzewa" na Wyspie Campbella
Badania "najbardziej samotnego drzewa" na Wyspie CampbellaJocelyn Turnbull, GNS Science New Zealand
wideo 2/11
Badania "najbardziej samotnego drzewa" na Wyspie CampbellaJocelyn Turnbull, GNS Science New Zealand

Świerk sitkajski, który rośnie na Wyspie Campbella na Oceanie Południowym, jest najdalej rosnącym drzewem na świecie. Poprzez badanie jego słojów, naukowcy zamierzają dowiedzieć się, jak znosiło i absorbowało dwutlenek węgla na przestrzeni lat. W ten sposób chcą odkryć, czy może stać się bronią w walce ze szkodliwymi emisjami i w konsekwencji - ze zmianami klimatu.

Na niezamieszkałej Wyspie Campbella, należącej do Nowej Zelandii, rośnie "najsamotniejsze drzewo świata". Jest nim dziewięciometrowy świerk sitkajski (Picea sitchensis), który został wpisany do księgi rekordów Guinnessa. Ostatnio jednak nie może narzekać na brak towarzystwa. Jego wyspa jest oblegana przez nowozelandzkich naukowców, którzy mają nadzieję, że może on pomóc w odkryciu tajemnic, związanych ze zmianami klimatu.

Świerk jest jedynym drzewem rosnącym na krzewiastej, wietrznej wyspie, położonej 700 kilometrów na południe od Nowej Zelandii. Jego najbliższy sąsiad jest oddalony o 222 kilometry.

Uważa się, że świerk został zasadzony przez Lorda Ranfurly'ego, który na początku XX wieku był gubernatorem Nowej Zelandii.

Badania "najbardziej samotnego drzewa" na Wyspie CampbellaJocelyn Turnbull, GNS Science New Zealand
Badania "najbardziej samotnego drzewa" na Wyspie CampbellaJocelyn Turnbull, GNS Science New Zealand

Cenne narzędzie

Badania nie są w stanie dokładnie potwierdzić jak stare jest drzewo. Jest ono również klasyfikowane jako gatunek inwazyjny. Ale dla dr Jocelyn Turnbull, ekspertki od nauki radiowęglowej z instytutu GNS Science, drzewo może być cennym narzędziem do zrozumienia, co dzieje się z absorpcją dwutlenku węgla na Oceanie Południowym.

- Z dwutlenku węgla, który produkujemy ze spalania paliw kopalnych i wprowadzamy do atmosfery, tylko około połowa pozostaje tam, a druga połowa trafia do ziemi i oceanu - powiedziała Turnbull. - Okazuje się, że Ocean Południowy, który jest jednym z tych pochłaniaczy węgla, absorbował około 10 procent wszystkich emisji, które wyprodukowaliśmy w ciągu ostatnich 150 lat - dodała.

By zrozumieć, co dzieje się dalej, Turnbull zaczęła współpracę z badaczami z nowozelandzkich organizacji Deep South National Science Challenge, Antarctic Science Platform i National Institute for Water and Atmospherics.

Badania "najbardziej samotnego drzewa" na Wyspie CampbellaJocelyn Turnbull, GNS Science New Zealand

Pobrali próbki słojów

Naukowcy skupili się na odpowiedzi na dwa podstawowe pytania - czy jeśli dojdzie do zapełnienia pochłaniaczy węgla, zmiany klimatu zaczną przyspieszać oraz czy można wpłynąć na nie tak, by zaczęły pochłaniać jeszcze większą ilość substancji, by spowolnić ogrzewanie klimatu.

W ostatnio prowadzonych badaniach wyniki nie były jednoznaczne. Na ogół najlepszą metodą na zmierzenie stężenia CO2 jest zebranie próbek z atmosfery, a następnie dokładne ich przebadanie. W tym wypadku jednak pojawiły się znaczące komplikacje.

- Nie można zbierać powietrza, które było tam 30 lat temu. Wpadliśmy więc na pomysł, aby wykorzystać słoje drzewa. Kiedy rośliny rosną, pobierają dwutlenek węgla z powietrza poprzez fotosyntezę i używają go do rozwoju, dlatego ślady węgla są zawarte w pierścieniach drzew - powiedziała Turnbull.

Ale ta metoda ma największe szanse na sprawdzenie, gdy w badanym terenie istnieje dużo drzew, a te na Oceanie Południowym są prawdziwą rzadkością. Jednak sam pojedynczy świerk już pomógł naukowcom. - Rośnie o wiele szybciej niż cokolwiek innego w tym regionie, a jego pierścienie są większe i łatwiejsze do oddzielenia i uzyskania zapisu - opowiadała badaczka.

Badania "najbardziej samotnego drzewa" na Wyspie CampbellaJocelyn Turnbull, GNS Science New Zealand

Już w 2016 roku, dzięki ręcznemu wiertłu, Turnbull wydobyła pięciomilimetrową próbkę rdzenia. Wyniki jej analiz nie zostały jeszcze opublikowane.

- Aby dostać się z do drzewa, trzeba ominąć stada mirung, lwów morskich, pingwinów i albatrosów. Więc w rzeczywistości drzewo nie jest aż tak osamotnione - powiedziała Turnbull.

Badania "najbardziej samotnego drzewa" na Wyspie CampbellaJocelyn Turnbull, GNS Science New Zealand

Autorka/Autor:kw/dd

Źródło: The Guardian

Źródło zdjęcia głównego: Jocelyn Turnbull, GNS Science New Zealand

Pozostałe wiadomości

Lej kondensacyjny, czyli zalążek trąby powietrznej, pojawił się w środę w Pszczynie (województwo śląskie). Nagranie, na którym widać chmurę w kształcie leja zniżającą się ku ziemi, otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Zalążek trąby powietrznej na Śląsku

Zalążek trąby powietrznej na Śląsku

Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed burzami, które możliwe są w nocy oraz w czwartek rano na wschodzie kraju. Synoptycy prognozują silne opady deszczu.

Niebezpiecznie do rana. IMGW ostrzega

Niebezpiecznie do rana. IMGW ostrzega

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

W Parku Narodowym Yellowstone w USA wybuchł gejzer, gdy w pobliżu stała grupa ludzi. Na dużą wysokość z ziemi wystrzeliła gorąca para i fragmenty skał. Świadkowie zarejestrowali ten moment na nagraniu. Według służb nikomu nic się nie stało. Obszar w pobliżu gejzeru jest tymczasowo zamknięty.

Nagła eksplozja w parku narodowym. Ludzie rzucili się do ucieczki

Nagła eksplozja w parku narodowym. Ludzie rzucili się do ucieczki

Źródło:
CNN, volcanoes.usgs.gov, tvnmeteo.pl

W środę przez Polskę przechodziły burze i intensywne opady deszczu. Woda dostała się do przejścia podziemnego na dworcu kolejowym w Gdyni. Ulewy spowodowały podtopienia i zalania także w innych miejscach w kraju.

Zalane przejście na dworcu w Gdyni, drogi pod wodą w Ustce

Zalane przejście na dworcu w Gdyni, drogi pod wodą w Ustce

Źródło:
tvnmeteo.pl

Temperatura w kolejnych dniach będzie rosnąć aż do weekendu. Na termometrach zobaczymy wtedy nawet 32 stopnie Celsjusza. Możliwe są również burze z silnym wiatrem.

Upał wróci już za kilka dni

Upał wróci już za kilka dni

Źródło:
tvnmeteo.pl

W południowych krajach Europy, ogarniętych 40-stopniowymi upałami, płoną lasy. W środę z powodu dużego pożaru ewakuowano ponad tysiąc turystów z ośrodka wakacyjnego we włoskiej Apulii. W jednej z gmin w Aragonii na północnym wschodzie Hiszpanii zagrożone tereny musiały opuścić dziesiątki osób, w tym goście hotelu.

Ewakuowano 1200 osób z ośrodka wakacyjnego

Ewakuowano 1200 osób z ośrodka wakacyjnego

Źródło:
PAP, Reuters, tvnmeteo.pl

Humbak wyskoczył z wody, spadł na rufę łodzi motorowej i przewrócił ją wraz z załogą - do takiego zdarzenia doszło u wybrzeży amerykańskiego stanu New Hampshire. Całe zajście zostało uchwycone na nagraniu.

Wieloryb wywraca łódź, dwie osoby wpadają do wody. Nagranie

Wieloryb wywraca łódź, dwie osoby wpadają do wody. Nagranie

Źródło:
ENEX, BBC, The Post Business Insider

Pogoda na jutro. W czwartek 25.07 na termometrach zobaczymy od 22 do 26 stopni Celsjusza. W części kraju możliwe są opady deszczu i burze.

Pogoda na jutro - czwartek 25.07. Nie u wszystkich będzie pogodnie

Pogoda na jutro - czwartek 25.07. Nie u wszystkich będzie pogodnie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Poniedziałek 22 lipca to najcieplejszy dzień na świecie w historii pomiarów - wynika ze wstępnych danych europejskiej agencji Copernicus Climate Change Service (C3S). Tym samym dzień ten wyprzedził niedzielę 21 lipca, która zdobyła ten tytuł zaledwie wczoraj.

Ziemia się gotuje. Kolejny dzień, kolejny rekord

Ziemia się gotuje. Kolejny dzień, kolejny rekord

Źródło:
Reuters

W mięśniach i wątrobach ryb z rodziny żarłaczowatych u wybrzeży Brazylii wykryto wysokie stężenie kokainy. - To bardzo ważne i potencjalnie niepokojące odkrycie - powiedziała Sara Novais, ekotoksykolożka morska.

"Kokainowe ryby" u wybrzeży Brazylii

"Kokainowe ryby" u wybrzeży Brazylii

Źródło:
BBC, Science

Co najmniej 13 osób zginęło na Filipinach w wyniku obfitych opadów deszczu wywołanych przez tajfun Gaemi. Żywioł zmierza obecnie w kierunku Tajwanu, gdzie z powodu zagrożenia jakie niesie zamknięto szkoły, biura i instytucje finansowe oraz postawiono wojsko w stan gotowości.

Gaemi sieje spustoszenie. "Woda dotarła do drugiego piętra"

Gaemi sieje spustoszenie. "Woda dotarła do drugiego piętra"

Źródło:
Reuters, PAP

We wtorek doszło do erupcji Etny. Chmura popiołów wzbiła się na wysokość ośmiu kilometrów. Pył wulkaniczny pokrył Katanię na Sycylii. Chroniąc się przed nim, wiele osób chodziło po tym sycylijskim mieście pod parasolem.

Gruba warstwa pyłu pokryła miasto. Ludzie chodzili pod parasolami

Gruba warstwa pyłu pokryła miasto. Ludzie chodzili pod parasolami

Źródło:
PAP, Quotidiano Nazionale, tvnmeteo.pl

Liczba ofiar śmiertelnych dwóch osuwisk, do których doszło w poniedziałek w Etiopii, przekroczyła 200 - przekazały lokalne władze. Trwają poszukiwania zaginionych.

"Nie wiem, kiedy to się skończy. Wciąż odnajdujemy ciała"

"Nie wiem, kiedy to się skończy. Wciąż odnajdujemy ciała"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters

Coraz bardziej dotkliwa susza panuje na Sycylii. Tam, gdzie jest najgorzej, woda z kranów nie płynie od kilkudziesięciu dni. Poważne straty notuje się w rolnictwie i turystyce. Burmistrz miasta Agrigento oświadczył, że to "najgorszy kryzys hydrologiczny w ostatnich latach".

Czarny rynek wody i protesty na Sycylii. "Najgorszy kryzys w ostatnich latach"

Czarny rynek wody i protesty na Sycylii. "Najgorszy kryzys w ostatnich latach"

Źródło:
PAP, Reuters, tvnmeteo.pl

Z powodu trwającej od kilku tygodni suszy władze Wiednia wprowadziły zakaz grillowania. Miasto ostrzega przed wysokim ryzykiem pożarów lasów i apeluje o ostrożność.

Zakaz grillowania w europejskiej stolicy

Zakaz grillowania w europejskiej stolicy

Źródło:
PAP

Ponad 180 osób zmarło w Hiszpanii od początku wakacji z powodu panujących wysokich temperatur - wynika z danych madryckiego Instytutu Zdrowia imienia Karola III. Około połowę z tych zgonów odnotowano w ostatnich kilkunastu dniach.

Piekielny żar. Od początku wakacji w Hiszpanii zmarło ponad 180 osób

Piekielny żar. Od początku wakacji w Hiszpanii zmarło ponad 180 osób

Źródło:
PAP, thelocal.es, eltiempo.es

Norweski region Telemark, który jest położony około 100 kilometrów na zachód od Oslo, nawiedziły ulewne deszcze. Doszło tam do powodzi, w wyniku której zawalił się most. Służby ewakuowały około 350 mieszkańców i turystów z terenów zagrożonych osunięciami ziemi.

Zawalony most, zalane drogi. Osunięcie ziemi zagraża mieszkańcom i turystom

Zawalony most, zalane drogi. Osunięcie ziemi zagraża mieszkańcom i turystom

Źródło:
PAP, nrk.no

Piorun śmiertelnie poraził 47-letniego mężczyznę i jego 11-letnią córkę na górze Zhaltets w Bułgarii. Drugie dziecko, które zaalarmowało służby ratunkowe, ocalało i zostało śmigłowcem przetransportowane do szpitala.

Ojciec i córka śmiertelnie porażeni piorunem

Ojciec i córka śmiertelnie porażeni piorunem

Źródło:
PAP, breaking.bg

Stres ludzi wpływa na samopoczucie psów. Przeprowadzone przez brytyjskich naukowców badanie wykazało, że zapachy wydzielane przez zdenerwowane osoby sprawiały, że zwierzaki wykazywały się pesymizmem.

Psy czują zapach naszego stresu. Przez niego stają się pesymistami

Psy czują zapach naszego stresu. Przez niego stają się pesymistami

Źródło:
University of Bristol

Lecąca w kierunku Jowisza sonda JUICE, aby nabrać prędkości, przeleci w przyszłym miesiącu pomiędzy Ziemią a Księżycem - poinformowała Europejska Agencja Kosmiczna (ESA). To pierwszy tego typu manewr w historii lotów kosmicznych.

Sonda JUICE przeleci między Ziemią a Księżycem   

Sonda JUICE przeleci między Ziemią a Księżycem   

Źródło:
PAP, ESA

Lawina błotna zalała w niedzielę miasto w północno-wschodniej Francji. Do zdarzenia doszło w departamencie Górna Marna, gdzie weekend przyniósł gwałtowne opady deszczu i burze. Osiem osób zostało rannych.

Błoto zalało miasto. "Po dwóch minutach drzwi pękły pod naporem fal"

Błoto zalało miasto. "Po dwóch minutach drzwi pękły pod naporem fal"

Źródło:
France TV, BFMTV

Za nami kolejna noc obserwacji Koźlego Księżyca. Letnie pełnie są szczególnie efektowne - tarcza naszego naturalnego satelity wydaje się wtedy większa i złotawa. Materiały otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Koźli Księżyc. Złota pełnia w waszych obiektywach

Koźli Księżyc. Złota pełnia w waszych obiektywach

Aktualizacja:
Źródło:
space.com, timeanddate.com, Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Chorwacka policja zatrzymała mężczyznę podejrzanego o podłożenie ognia w okolicach Trogiru. W czwartek pożar podszedł bardzo blisko kompleksów hotelowych, zagrażając bezpieczeństwu ponad 4000 ludzi, a w niedzielę wciąż trwało jego dogaszanie.

Miał podpalić las, został wyciągnięty z autobusu za nogi

Miał podpalić las, został wyciągnięty z autobusu za nogi

Źródło:
PAP, index.hr, tvnmeteo.pl

Intensywne opady deszczu spowodowały, że na mapie Olsztyna pojawiło się kolejne jezioro - Płociduga Duża. Zbiornik ten osuszono w XIX wieku, by uzyskać łąki do wypasu koni. Zdaniem naukowców jezioro to jednak wkrótce znowu zniknie.

Na mapie Olsztyna pojawiło się kolejne jezioro

Na mapie Olsztyna pojawiło się kolejne jezioro

Źródło:
PAP