Wyciek niebezpiecznej substancji z zatopionych tankowców. Zginęły dziesiątki delfinów
32 delfiny zginęły po wycieku mazutu, do którego doszło w połowie grudnia wskutek katastrofy dwóch tankowców w Cieśninie Kerczeńskiej - przekazali w niedzielę aktywiści Centrum Ratownictwa Delfinów Delfa.
Jak poinformowała organizacja w mediach społecznościowych, od połowy grudnia znaleziono łącznie 61 martwych delfinów. Jednak stan szczątków sugeruje, że 29 zginęło, zanim doszło do wycieku mazutu.
15 grudnia w Cieśnienie Kerczeńskiej, leżącej między Rosją a anektowanym przez nią w 2014 roku Krymem, dwa tankowce płynęły z ładunkiem przeznaczonym dla rosyjskiej marynarki wojennej. Według Ministerstwa do spraw Nadzwyczajnych Rosji przyczyną katastrofy były "trudne warunki pogodowe. Wołgonieft 212 złamał się w pół i zatonął, a Wołgonieft 239 osiadł na mieliźnie.
W sobotę ministerstwo ds. sytuacji nadzwyczajnych Rosji poinformowało, że po obu stronach cieśniny zebrano ponad 86 tysięcy ton skażonego mazutem piasku i ziemi. Mazut jest ciężkim olejem opałowym, który przyjmuje stałą formę przy temperaturze 25 stopni i nie wypływa na powierzchnię wody, ale osiada na dnie lub pozostaje zawieszony w wodzie.
Delfiny giną w Morzu Czarnym
Latem 2022 r. zachodnie media cytowały wypowiedź ukraińskiego biologa, który szacował, iż w pierwszych miesiącach rosyjskiej inwazji w Morzu Czarnym zginęło ponad pięć tysięcy delfinów. Iwan Rusew, powołując się na badania własne oraz na obserwacje ośrodków naukowych innych położonych nad Morzem Czarnym państw, szacował, że zginąć mogło wówczas dwa procent całej populacji tych ssaków. Wyjaśniał, że morze wyrzuca na brzeg nie więcej niż pięć proc. martwych zwierząt, natomiast pozostałe niezauważone opadają na dno.
Autorka/Autor:ps
Źródło: PAP, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: Reuters
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu
W związku z odkształceniem wiru polarnego, w Polsce w najbliższym czasie może pojawić się prawdziwa zima - z mrozem oraz opadami śniegu, także na nizinach. Synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek sprawdza, co widać w modelach meteorologicznych na drugą połowę lutego oraz początek marca.
"Wir polarny zaburzy spokój w pogodzie". W prognozach widać konkretny mróz
Smog spowił w sobotę stolicę Kirgistanu. Mieszkańcy Biszkeku zakrywali nosy szalikami i maskami, aby chronić się przed szkodliwym powietrzem. - Prawie wszystkie dzieci mają alergie, nie mogą wziąć głębokiego oddechu. Dlaczego? Ponieważ powietrze jest trujące - powiedziała Aly Abaskanova, mieszkanka Biszkeku.
"Nie da się oddychać, oczy szczypią"
Kolejna fala obfitych opadów śniegu, związana z napływem zimnych mas powietrza, nawiedziła w sobotę Japonię. Najintensywniej padało wzdłuż wybrzeża Morza Japońskiego i na północy kraju. Odwołano dziesiątki lotów, występują utrudnienia w kursowaniu pociągów.
Odwołane loty, auta pod śniegiem. Zima nie odpuszcza
Mieszkańcy wschodnich regionów Stanów Zjednoczonych szykują się na kolejne niebezpieczne burze śnieżne. Groźne zjawiska mają pojawić się w weekend i miejscami mogą skutkować dwa razy większymi opadami śniegu niż w ciągu ostatnich dwóch lat łącznie. Oprócz śnieżyc pojawić się mają również oblodzenia.
Nadchodzą kolejne burze śnieżne. Ich skutki może odczuć aż 80 milionów osób
Trzęsienia ziemi na Santorini nie ustają. Grecki wulkanolog George Wugiukalakis przedstawił dwa główne scenariusze, które mogą ziścić się w kolejnych dniach. Wyspę nieustannie mogą dotykać umiarkowane drgania sejsmiczne, jednak niewykluczone jest też wystąpienie znacznie silniejszego wstrząsu.
Co czeka Santorini? Ekspert o dwóch możliwych scenariuszach
Ubiegłej nocy na niebie pojawiło się księżycowe halo. Zjawisko przybiera formę łuku lub okręgu, poprzez załamanie światła w atmosferze. Na Kontakt24 otrzymaliśmy kilka fotorelacji, w tym także zza naszej zachodniej granicy.
Bardzo prosty test wykrywający ruch mikroorganizmów może być prawdziwą rewolucją w metodach wykrywania życia w kosmosie. Metoda opiera się na obserwacji reakcji mikrobów po wykorzystaniu odpowiednich czynników chemicznych. Pomysłodawcy nowego sposobu stwierdzili, że jest on znacznie tańszy i łatwiejszy do przeprowadzenia niż znane już technologie.
To może być rewolucja w poszukiwaniu życia pozaziemskiego
Dwie osoby zginęły w wyniku uderzenia tornada na południowym wschodzie USA w stanie Tennessee. To pierwsze ofiary śmiertelne tego typu żywiołu w kraju w tym roku. Zjawisko wyrządziło też poważne szkody materialne oraz pozbawiło mieszkańców prądu.
Pierwsze ofiary śmiertelne tornada w tym roku
Santorini od wielu dni nawiedza wzmożona aktywność sejsmiczna. Do tej pory ponad 10 tysięcy osób opuściło grecką wyspę w obawie przed wstrząsami i możliwymi osunięciami ziemi. Region odwiedził premier kraju Kiriakos Mitsotakis, zapewniając, że priorytetem władz będzie zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom oraz turystom.
10 tysięcy ludzi już uciekło. To może być nowy wulkan
W czwartkowy wieczór doszło do koniunkcji Księżyca i Jowisza. Nasz naturalny satelita i gazowy olbrzym jasno świeciły na niebie. Na Kontakt24 otrzymaliśmy zdjęcie tego wyjątkowego zjawiska.
Koniunkcja Księżyca i Jowisza. Pokazaliście, jak wyglądała
- Przygotowywałem się od etapu do etapu, natomiast nigdy nie wiedziałem, dokąd zajdę - tak wspominał proces selekcji na astronautę dr Sławosz Uznański-Wiśniewski. Astronauta opowiadał w "Faktach po Faktach" w TVN24 o tym, jak wyglądają przygotowania do misji i co wraz z nim trafi na Międzynarodową Stację Kosmiczną.
W środę w Gdańsku doszło do poważnego pożaru i wydany został alert RCB przed możliwie toksycznym dymem. Symulacja Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej pokazała, że przy niekorzystnej aurze takie zanieczyszczenia potrafią podróżować daleko.
Co stało się z dymem z pożaru w Gdańsku? Wyliczenia IMGW
2025 rok zaczął się od najgorętszego stycznia w historii - wynika z danych unijnego programu Copernicus. W ubiegłym miesiącu średnia globalna temperatura była wyższa o około 1,75 stopnia Celsjusza w porównaniu do czasów sprzed epoki przemysłowej. Ku zaskoczeniu naukowców, styczniowy rekord został pobity pomimo rozwijającego się zjawiska La Nina, które często prowadzi do spadku temperatury.
I bez El Nino świat się zagotował. Za nami najgorętszy styczeń w historii
W ludzkich mózgach znajduje się coraz więcej plastiku. Analiza składu tkanek pobranych od zmarłych wykazała, że w ciągu ośmiu lat zawartość nanoplastików w mózgach wzrosła o połowę. Jest to niepokojące, ponieważ tworzywa sztuczne zawierają wiele związków i domieszek, których wpływ na nasze zdrowie wciąż nie został dobrze zbadany.
Nawet pół procent naszych mózgów może być z plastiku
Mieszkańcy Brazylii zmagają się z falą gorąca. Na południowym wschodzie kraju temperatura maksymalna w ostatnich dniach wynosi około 35 stopni Celsjusza. Z powodu upału wiele osób korzysta z plaż w nocy, gdy skwar nie jest tak dokuczliwy.
Tłumy na plażach w nocy. W ciągu dnia panuje ekstremalny upał
Na portugalskiej wyspie Terceira osunęła się ziemia. Jak przekazały lokalne władze, miało to związek z aktywnością sejsmiczną wulkanu Santa Barbara. Na ten moment nie ma informacji o poszkodowanych ani poważnych zniszczeniach.