Burza śnieżna uderzyła w Szkocję i Anglię ponad tydzień temu, tysiące domów nadal bez prądu. Nadciągają kolejne śnieżyce

Autor:
ps/dd
Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl
KIlka tysięcy domów nadal nie ma prądu po uderzeniu burzy śnieżnej
KIlka tysięcy domów nadal nie ma prądu po uderzeniu burzy śnieżnej
ENEX
ENEXKIlka tysięcy domów nadal nie ma prądu po uderzeniu burzy śnieżnej

Ponad tydzień od uderzenia burzy śnieżnej w północną Anglię i Szkocję cztery tysiące domostw nadal jest pozbawionych prądu. Brytyjski minister biznesu i energii Kwasi Kwarteng ocenił tę sytuację jako "całkowicie nie do przyjęcia". Tymczasem, jak zapowiadają meteorolodzy, na początku kolejnego tygodnia na tych samych obszarach Wielkiej Brytanii spodziewane są kolejne śnieżyce, ulewy i silne porywy wiatru.

W północną Anglię i Szkocję 26 listopada uderzyła burza śnieżna Arwen, której efektem były połamane słupy wysokiego napięcia i zerwane linie energetyczne. Według organizacji dostawców energii ENA, w niedzielę rano prądu nadal pozbawionych było 4025 gospodarstw domowych, podczas gdy w sobotę ta liczba wynosiła 4700. Skutki burzy dotknęły około miliona domostw, choć do 99,5 procent z nich dostawy prądu zostały już przywrócone.

Northern Powergrid, firma zarządzająca sieciami energetycznymi w północno-wschodniej Anglii, oświadczyła, że ma nadzieję na przywrócenie dostaw prądu do wszystkich odbiorców do wtorku.

Tak długie przerwy w dostawie prądu "całkowicie nie do przyjęcia"

Minister biznesu i energii Kwasi Kwarteng pojechał do północno-wschodniej Anglii, żeby ocenić na miejscu, dlaczego naprawy na niektórych terenach trwają tak długo. - Jest to całkowicie nie do przyjęcia. To niewłaściwe, że ludzie są pozbawieni prądu przez tak długi okres - powiedział. - W obecnych czasach nie powinno być tak, że cztery tysiące osób jest bez prądu przez tak długi czas - zaznaczył.

Dodał, że przeprowadzone zostanie postępowanie wyjaśniające i jeśli okaże się, że firmy energetyczne nie inwestowały w infrastrukturę, to mogą na nie zostać nałożone kary.

Kolejna burza śnieżna na horyzoncie

Tymczasem brytyjski urząd meteorologiczny Met Office ostrzegł w niedzielę, że nad Wielką Brytanię nadciąga kolejna burza śnieżna - Barra, i przejdzie ona także przez te obszary, które zostały dotknięte poprzednią. Obfite opady śniegu, ulewne opady deszczu oraz silny wiatr zapowiadane są od poniedziałku, przy czym główne uderzenie Barry spodziewane jest we wtorek.

Autor:ps/dd

Źródło: PAP, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: ENEX, Met Office/Twitter