TVN Meteo | Świat

Protesty w Wenecji. Mieszkańcy chcą ograniczeń w korzystaniu z łodzi motorowych

TVN Meteo | Świat

Autor:
kw
Źródło:
Reuters, vaielettrico.it

Mieszkańcy Wenecji domagają się ograniczenia korzystania z łodzi motorowych w wodach laguny. Jak twierdzą, poprzez ich wzmożony ruch tworzą się fale, które wpływają na erozję fundamentów miasta. Nowe regulacje mogłyby przyczynić się także do poprawy jakości powietrza w mieście i stanu wody.

Setki ludzi w tradycyjnych łódkach i gondolach protestowało w sobotę w Lagunie Weneckiej. Mieszkańcy zabytkowego miasta chcą wprowadzenia ograniczeń w korzystaniu z łodzi motorowych w lagunie.

Miasto jest często zalewane

Na środku zbiornika znaleźli się między innymi przedstawiciele 31 stowarzyszeń żeglarskich i wioślarskich. Jak twierdzili protestujący, motorówki powodują fale, które niszczą architekturę i fundamenty miasta. Wenecja i tak regularnie cierpi z powodu zjawiska zwanego "acqua alta" - typowego dla jesieni, sezonowego przypływu, podczas którego woda wdziera się na ulice i zalewa atrakcje turystyczne.

>>> Czytaj dalej: Acqua alta zalała Wenecję

Środowisko cierpi

Protestujący skarżyli się także na spaliny produkowane przez łodzie motorowe, które zanieczyszczają powietrze w mieście. Dodawali też, że paliwo niejednokrotnie trafia do wody, przez co pogarsza się jej stan i niszczeje ekosystem.

Oprócz tego domagali się również ograniczenia prędkości poruszania się motorówek, rejestrowania wszystkich łodzi, a także ich regularnego monitorowania.

Mieszkańcy Wenecji robią wszystko, by jak najbardziej chronić ekosystem i dziedzictwo miasta. Dzięki podobnym protestom, wprowadzono zakaz żeglugi statków wycieczkowych w Lagunie Weneckiej. Obowiązuje od 1 sierpnia tego roku.

Autor:kw

Źródło: Reuters, vaielettrico.it