TVN Meteo | Świat

Acqua alta zalała Wenecję

TVN Meteo | Świat

Autor:
kw
Źródło:
Reuters

Wenecja zmaga się z sezonowymi przypływami. W piątek Plac Świętego Marka zalała woda. Sytuacja nie zraziła turystów, którzy tłumnie wybrali się na zwiedzanie zabytkowego miejsca.

Słynny Plac Świętego Marka w Wenecji w piątek znalazł się pod wodą. Przyczyną stało się zjawisko zwane acqua alta (wysoka woda - przyp. red.) - sezonowy przypływ, typowy dla tej pory roku.

Nie zadziałały zapory

Według danych z godziny 10.55 rano, przypływ sięgnął ponad metra wysokości. Jak stwierdzono, nie był wystarczająco wysoki, aby uruchomiły się zapory przeciwpowodziowe Mose. System powstał w ubiegłym roku, aby ochronić pełne zabytków miasto przed zalaniem.

>>> Czytaj dalej: Włochy. Bariery ochroniły Wenecję przed wielką wodą. W Dolomitach spadł pierwszy śnieg

Turyści przebywający na Placu nie mogli przejść bez zamoczenia nóg. Niektórzy zaopatrzyli się w kolorowe, foliowe osłony na buty imitujące kalosze. Woda nie odstraszyła jednak chętnych do podziwiania jednego z głównych atrakcji Wenecji - na Placu aż roiło się od ludzi.

Zalewanie Wenecji spowodowane jest kombinacją czynników nasilonych przez zmiany klimatyczne - od podnoszącego się poziomu mórz i niezwykle wysokich pływów po obniżanie się gruntu w mieście.

Autor:kw

Źródło: Reuters