W pobliżu Santa Barbara w Kalifornii szaleje pożar Alisal. Wydano ostrzeżenia dla ludności, miejscami nakazano ewakuacje. Do tej pory ogień objął obszar sięgający 5,5 tysiąca hektarów. Z żywiołem walczy co najmniej 600 strażaków, ale akcję gaśniczą utrudnia silny wiatr.
Pożar Alisal szalejący w pobliżu Santa Barbara w Kalifornii we wtorek rozszerzył swój zasięg i ogarnia już powierzchnię blisko 5,5 tys. hektarów. Władze wydały ostrzeżenia dla ludności, a w niektórych miejscach także nakazy ewakuacji. Ogień pojawił się w poniedziałek po południu w pobliżu zalewu Alisal. Według amerykańskiego źródła informacji o pożarach, InciWeb, w środę żywioł udało się ograniczyć zaledwie w pięciu procentach.
"Ogień płonie w gęstych zaroślach, jest podsycany przez silny wiatr i rośnie w szybkim tempie" - wskazano w raporcie InciWeb.
CNN podała, że wiatr wieje z prędkością 48-56 kilometrów na godzinę, a w porywach do 112,6 km/h. Ogień zagraża co najmniej 100 budynkom.
Pożar w Kalifornii. Trudność z ugaszeniem
Wietrzna pogoda zmusiła wszystkie załogi samolotów gaśniczych skierowanych do walki z pożarem do pozostania na ziemi. Warunki są zbyt niebezpieczne do latania - wyjaśniła CNN, cytując lokalne służby.
Biuro szeryfa hrabstwa Santa Barbara podało, że płomienie spowodowały zamknięcie części słynnej autostrady 101. W walce z żywiołem uczestniczy co najmniej 600 strażaków.
Nakaz ewakuacji obowiązuje mieszkańców kanionu Refugio, w tym Arroyo Hondo, Tajiguas i Arroyo Quemada. Rozszerzył się m.in. na El Capitan State Park i El Capitan Campground. Ostrzeżeniem przed silnym wiatrem objęto znaczną część hrabstwa Santa Barbara - poinformowała we wtorek telewizja CNN.
Alisal to kolejne wyzwanie dla zmagającej się z dziesiątkiem innych pożarów Kalifornii.
Największym jest ogromny pożar Dixie, który od momentu wybuchu 13 lipca strawił już prawie 390 tys. hektarów lasów i zarośli. Jest opanowany teraz w 94 proc. Ogółem w tym roku w całym stanie doszło do 7883 pożarów, które wypaliły ponad milion hektarów - ocenia Kalifornijski Departament Leśnictwa i Ochrony Przeciwpożarowej (Cal Fire).
CNN zwraca uwagę, że warunki sprzyjające powstawaniu pożarów w Kalifornii stworzyły zmiany klimatyczne, w tym wyższe temperatury przy obniżonej wilgotności. Skutkuje to wysuszeniem roślinności.
Źródło: PAP, InciWeb, CBS News, CNN