Uderzenie zimy w Grecji. Zamknięto szkoły
Północ Grecji przygotowuje się na intensywne opady śniegu. W niektórych regionach w poniedziałek szkoły będą zamknięte, kierowcy mają używać łańcuchów śniegowych na koła, wprowadzono zakaz ruchu ciężarówek.
Już od rana w niedzielę śnieg pada w części Macedonii, a znaczące pogorszenie pogody jest zapowiadane od wieczora. Szkoły pozostaną zamknięte w poniedziałek w Zachodniej Macedonii. Lokalne władze w Macedonii Wschodniej i Tracji oraz Macedonii Środkowej mogą podejmować samodzielnie decyzję w sprawie pracy placówek - donosi serwis ProtoThema.
Obfite opady śniegu spodziewane są też w centralnej części kraju, zwłaszcza na terenach górzystych. Na zachodzie Grecji przewidywane są silne opady deszczu i burze.
Na części dróg od niedzielnego wieczora do poniedziałkowego popołudnia ma obowiązywać zakaz ruchu samochodów ciężarowych. W niektórych regionach kierowcy są zobowiązani do używania łańcuchów śniegowych na koła.
Duże ochłodzenie
Synoptycy prognozują też duży spadek temperatury, nawet o 10 stopni Celsjusza w środkowej i północnej części kraju. Taka pogoda potrwa do wtorku.
Jednocześnie w niedzielę po południu plaże pod Atenami były pełne ludzi. Ciesząc się słonecznym, ciepłym dniem, plażowicze opalali się, popijali kawę, spacerowali i uprawiali sporty, a niektórzy śmiałkowie pływali. Termometry wskazywały nawet 19 stopni. Jednak też w stolicy pogoda prognozowane jest pogorszenie pogody od niedzielnego wieczora. Ma padać deszcz i zrobi się chłodniej.
Autorka/Autor:ps
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Ventusky/X @meteogr
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu
Silne trzęsienie ziemi odnotowano w piątek w środkowej części Birmy. Wstrząsy odczuwalne były między innymi w stolicy Tajlandii. Do redakcji Kontaktu24 napisał pan Hubert, który przebywa w Bangkoku. Udało mu się uchwycić na nagraniu moment, na którym widać wodę wylewającą się z basenu na dachu wieżowca. O tym, co działo się w mieście, opowiedzieli także pani Magdalena i pan Artur.
"Zauważyłam, że ściany zaczynają pękać". Relacje Polaków
Potężne trzęsienie ziemi nawiedziło środkową Birmę. Tamtejsza junta ogłosiła stan wyjątkowy w stolicy Naypyidaw oraz w drugim co do wielkości mieście Mandalaj. Nie ma dokładnych informacji o liczbie zabitych, ale władze podają, że "wielu cywilów zostało zabitych i rannych".
"Wielu cywilów zostało zabitych i rannych"
Silne trzęsienie ziemi nawiedziło w piątek środkową Birmę. Wstrząsy były odczuwalne również w Tajlandii, Indiach i Chinach. Tajlandzkie władze podały, że trzy osoby zginęły po zawaleniu się wieżowca w dzielnicy w Chatuchak w Bangkoku. Wiele osób miało zginąć w Birmie.
Zawalił się wieżowiec. Są ofiary śmiertelne
Rosja może zapewnić dostarczenie małej elektrowni jądrowej, która miałaby zostać użyta podczas planowanej przez Elona Muska misji na Marsa - przekazał w czwartek Kirył Dmitriew, wysłannik prezydenta Rosji ds. współpracy międzynarodowej.
Wysłannik Putina ma propozycję dla Muska. "Mamy pewne technologie nuklearne"
W kolejnych dniach czeka nas przeplatanka pogodowa. Będzie szansa na słońce, ale pojawią się też opady deszczu. W weekend termometry pokażą nawet 17 stopni Celsjusza, wraz z nowym tygodniem wartości na termometrach zaczną lekko spadać.
Nawet 17 stopni w weekend. Nie wszystkim dopisze pogodna aura
Dzięki wykorzystaniu Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba (JWST) udało się uwiecznić zorzę na Neptunie na zdjęciu. To pierwszy raz, kiedy uchwycono to zjawisko na tej planecie. Wcześniej zaobserwowano je na innych gazowych olbrzymach Układu Słonecznego.
Takie zjawisko na Neptunie udało się uchwycić pierwszy raz
T Coronae Borealis w każdej chwili może wybuchnąć. W układzie gwiezdnym cyklicznie zachodzą procesy, które powodują doskonale widoczną z Ziemi eksplozję termonuklearną. Kiedy będziemy mogli podziwiać to rzadkie zjawisko?
Wybuch gwiazdy będzie widoczny z Ziemi. Kiedy do niego dojdzie?
Naukowcy odkryli na pustyni Gobi w Mongolii skamieniałości nieznanego im dotąd gatunku dinozaura. Posiadał on dwa pazury zamiast trzech, a więc zupełnie inaczej niż pozostałe zwierzęta z grupy, do której należał. Dodatkowo stworzenie było porośnięte piórami, co w połączeniu z długimi szponami nadawało mu nietypowy wygląd.
Dziwaczny dinozaur z dwoma pazurami odkryty na pustyni Gobi
W Chorwacji obowiązują ostrzeżenia przed wiatrem bora. Powstaje on w wyniku różnicy ciśnień między Morzem Adriatyckim a otaczającymi je pasmami górskimi. Wiatr jest znany z gwałtownego charakteru, a na wodach może być śmiertelnie niebezpieczny.
Nadciąga bora. Porywy mogą dochodzić do prawie 150 kilometrów na godzinę
Korea Południowa zmaga się z rekordowymi pożarami. W czwartek zajęty przez płomienie obszar podwoił się, zagrażając miastom oraz zabytkom. Chociaż nadchodzące godziny mają przynieść opady deszczu, meteorolodzy ostrzegają, że będzie zbyt skąpy, by pomóc w walce z żywiołem.
Tegoroczny atlantycki sezon huraganowy może być tak niszczycielski jak ten ubiegłoroczny. Według wstępnych prognoz na oceanie może utworzyć się od 13 do 18 nazwanych cyklonów, z czego nawet 10 przekształci się w huragany. Powstawaniu żywiołów ma sprzyjać wysoka temperatura powierzchni wód.
Lokalne służby oraz eksperci obawiają się, że opuszczone baseny po pożarze Eaton Fire w Kalifornii mogą stać się siedliskami komarów. Mętna woda zalegająca w przydomowych zbiornikach stwarza idealne warunki do rozwoju insektów. Rosną obawy władz o ryzyko rozprzestrzeniania się groźnych chorób.
"Jeden basen może wyhodować do miliona komarów w ciągu miesiąca"
Kolejne dni w południowej części Europy mają przynieść intensywne opady deszczu. Lokalnie deszcz ma padać przez ponad tydzień. W procesie formowania się deszczonośnych chmur udział weźmie pył saharyjski. Rolę tego zjawiska opisuje nasza synoptyk Arleta Unton-Pyziołek.
Na południu Europy będzie padać mocno i długo. Pył saharyjski odegra ważną rolę
W wyniku intensywnych opadów deszczu zawaliła się ściana jednego z domów w chorwackim Dubrowniku. Spadający gruz uszkodził kilka samochodów i zatarasował drogę. Meteorolodzy przewidują, że gwałtowna aura tak szybko w tym regionie szybko się nie skończy.
Po ulewie w Dubrowniku zawaliła się ściana domu. Może spaść więcej deszczu
Naukowcy z Nowej Zelandii odkryli, że pewien gatunek rekina wydaje specyficzne odgłosy. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że ryby te uchodzą za niewydające intencjonalnych dźwięków. Specjaliści nie do końca wiedzą, co oznacza nowo odkryte zachowanie.
Po raz pierwszy usłyszano dźwięki wydawane przez rekiny
W najbliższą sobotę koło południa będzie można zobaczyć z terenu Polski częściowe zaćmienie Słońca. Do obserwacji tego zjawiska należy wcześniej się przygotować. Podpowiadamy, w jaki sposób bezpiecznie je oglądać.
Zaćmienie Słońca. Te rzeczy zupełnie nie nadają się do jego obserwacji
- Źródło:
- tvnmeteo.pl, Z głową w gwiazdach, NASA
Jak wyglądała kosmiczna spirala w różnych częściach kraju? Nagranie wykonane przez kamery sieci obserwacyjnej Skytinel pokazuje to niezwykłe zjawisko z perspektywy obserwatorów w różnych częściach Polski. W poniedziałek mogliśmy je obserwować dzięki manewrowi, na jaki zdecydowało się SpaceX.
Za chmurami, nad lasem i miastami. Kosmiczny wir na nagraniach
- Źródło:
- Skytinel, "Z głową w gwiazdach", tvnmeteo.pl
Pod piramidami w Gizie kryje się ogromne podziemne miasto - takie doniesienia w ostatnim czasie zaczęły krążyć w internecie. Odkrycia miało dokonać dwóch badaczy, którzy w połowie marca zwołali konferencję prasową. Doniesienia te skrytykował jednak właśnie znany egipski archeolog Zahi Hawass. - Są całkowicie błędne i nie mają żadnych podstaw naukowych - podkreślił.
Ogromne podziemne miasto pod piramidami? Słynny archeolog komentuje
- Źródło:
- tvn24.pl, PAP
Do wybrzeży Santorini przybił pierwszy w tym sezonie statek wycieczkowy. Na początku roku życie na wyspie sparaliżowała seria trzęsień ziemi. Przybycie turystów dodało otuchy mieszkańcom, którzy obawiali się, że wstrząsy negatywnie wpłyną na sezon turystyczny.
Turyści nie przestraszyli się trzęsień. Wracają na Santorini
Śnieg pojawił się w północno-wschodniej części Hiszpanii. Na drogach występowały spore utrudnienia. Hiszpańska służba meteorologiczna AEMET wydała ostrzeżenia. Jednak dla niektórych mieszkańców widok zabielonych krajobrazów okazał się przyjemny.