Stres wodny w Europie. Także w Polsce może zabraknąć wystarczających zasobów

Źródło:
IMGW, greenreport.it, tvnmeteo.pl

Kiedy ulewne deszcze podtapiają kolejne regiony świata, wielu ludzi z rezerwą podchodzi do doniesień o katastrofalnym kurczeniu się zasobów wody. Nie oszukujmy się jednak. Najnowszy raport Europejskiej Agencji Środowiskowej (EEA) o stresie wodnym sprowadza na ziemię wszystkich tych, dla których zjawisko suszy to coś może i tragicznego, ale dotyczącego jakichś tam odległych regionów. Nie, to nie tylko problem Afryki. Coraz więcej Europejczyków cierpi z powodu niedoboru zasobów wodnych.

Stres wodny to sytuacja, w której ilość wody o odpowiedniej jakości nie jest wystarczająca, by zaspokoić potrzeby ludzkości i środowiska. Według najnowszego raportu Europejskiej Agencji Środowiskowej (EEA), problem ten narasta i się rozszerza.

Raport "Water resources across Europe - confronting water stress: an updated assessment" - przygotowany przez EEA - podaje, że niedobory wody i susze nie należą już do rzadkich ani ekstremalnych zjawisk. I ogarniają Stary Kontynent. Każdego roku katastrofy tego rodzaju dotykają 20 procent terytorium Europy, a z ich powodu poważnie cierpi nawet 30 procent Europejczyków.

Susza w Europie

Eksperci podają, że zmiany klimatu negatywnie wpływają na zasoby wodne na całym kontynencie. Co więcej, można się spodziewać, że sytuacja będzie się pogorszać, ponieważ zmiany klimatyczne czynią susze większymi, bardziej rozległymi i groźniejszymi w skutkach.

Wyjątkowo niepokojąco wygląda sytuacja w południowej i południowo-zachodniej Europie. W regionach tych przepływy rzek mogą podczas miesięcy letnich spaść o nawet 40 procent, jeśli średnia temperatura wzrośnie o trzy stopnie Celsjusza. Główną presję na dostępność wody w tych obszarach wywierają czynniki takie jak rolnictwo, potrzeby komunalne i turystyka.

Raport WMO. Rozległe powodzie i niszczycielskie susze. Miliardy ludzi zmagają się z kryzysem wodnym

W piątek poinformowano między innymi, że rząd wspólnoty autonomicznej Katalonii ogłosił restrykcje w korzystaniu z wody w związku z jej niedoborami spowodowanymi przez suszę. Władze regionu wskazują, że niekorzystna tendencja utrzymuje się pomimo nadejścia jesieni i chłodniejszej aury. Wprowadzone dotychczas restrykcje zakazują większego zużycia wody niż 250 litrów na osobę w ciągu dnia.

Problemy z brakiem wody dotyczą także Polski. W naszym przypadku sprawę komplikuje przestrzenna i czasowa zmienność opadów atmosferycznych, która jest konsekwencją położenia kraju w strefie klimatu umiarkowanego-przejściowego - tłumaczą eksperci Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Polskie problemy z wodąAdam Ziemienowicz/PAP

- Nie należy też zapominać o zmianie klimatu i jej wpływie na zasoby wodne. W Polsce obserwujemy w ostatnim czasie częstsze opady o bardzo intensywnym natężeniu, wywołujące między innymi powodzie błyskawiczne, rozdzielane długimi okresami suszy, mogącymi powodować niedobór wody - wyjaśnił dr Paweł Przygrodzki, dyrektor Centrum Hydrologicznej Osłony Kraju w IMGW.

Kluczem jest retencja

Jak można ograniczyć negatywne konsekwencje braku zasobów wodnych? Zdaniem ekspertów EEA, Europa musi wzmocnić odporność swoich ekosystemów i lepiej wykorzystywać wodę, aby zminimalizować wpływ jej ewentualnych niedoborów na życie ludzi i środowisko.

Europejskie działania w sprawie sytuacji koncentrują się na wielu aspektach. Coraz częściej wykorzystywana jest nowoczesna technologia, taka jak satelity, drony czy systemy teledetekcji, by monitorować stan Ziemi, jej klimatu oraz wykorzystania wody. Coraz większą kontrolą objęte są sektory rolnictwa i przemysłu. Tworzone są nowe narzędzia, takie jak aplikacje mobilne, dzięki którym rośnie świadomość problemu niedoboru wody.

Eksperci nawołują, by wodę pobierać i oszczędzać dzięki alternatywnym źródłom, takim jak energooszczędne odsalanie, ponowne wykorzystanie wody przetworzonej w oczyszczalniach ścieków i ciągłe monitorowanie jej parametrów jakości.

Propozycje działania wedlug EEA

Eksperci zaproponowali kilkanaście rozwiązań w zakresie zarządzania stresem wodnym w Europie. Zalecili, by ograniczyć marnotrawienie zasobów, stosować bardziej wodooszczędne technologie, a także częściej pozyskiwać ją w sposób naturalny - zbierając do studni i pojemników na deszczówkę.

Sztuczne lodowce w Chile. Sposób na to, by magazynować wodę wysoko w górach na czas suszy

Jak wskazali, świat powinien zrozumieć, że będzie się zmagał z rosnącym problem niedoboru wody. Dzięki temu działania rządzących intensywniej skupią się na radzeniu sobie z jego konsekwencjami. Powinno się także ustalić priorytety w zakresie przydziału wody i częściej korzystać z zasobów zdatnych do użytku dzięki oczyszczalniom ścieków. Eksperci wezwali także, by kraje, które wody mają pod dostatkiem, potrafiły się nią podzielić w miejscach cierpiących z powodu jej niedoboru.

"W częściach Europy, w których występuje problem niedoboru wody, konieczne jest podjęcie pilnych działań. Wyzwanie polega na tym, aby uniknąć ciągłego szukania rozwiązań technicznych, takich jak przekazywanie wody, a zamiast tego rozpocząć od analizy przyczyn problemu" - podano w raporcie.

Autorka/Autor:kw//rzw

Źródło: IMGW, greenreport.it, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Kolejne dni upłyną pod znakiem łagodnej, słonecznej aury przyniesionej do Polski przez wyż Noemi. Pod koniec tygodnia czeka nas jednak ogromna zmiana - zamiast blisko 20 stopni Celsjusza, na termometrach zobaczymy jedynie kilka stopni. W połączeniu z silnymi, porywistymi podmuchami wiatru poczujemy, jakby zima wróciła na dobre. Pojawią się opady śniegu.

To będzie szok. W pogodzie zanosi się na "małą epokę lodowcową"

To będzie szok. W pogodzie zanosi się na "małą epokę lodowcową"

Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW wydał ostrzeżenia przed przymrozkami. Czeka nas kolejna chłodna noc. Temperatura przy gruncie może lokalnie spadać do -3 stopni. Z prognozy zagrożeń na kolejne dni wynika, że niska temperatura może być zagrożeniem nawet w całym kraju. Mają powrócić także opady śniegu.

Alarmy IMGW mogą objąć nawet całą Polskę

Alarmy IMGW mogą objąć nawet całą Polskę

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Pogoda na jutro - środa, 2.04. Noc upłynie pod znakiem zróżnicowanej pogody - jedni będą mogli liczyć na pogodne niebo, u innych zaś może lekko popadać. Dzień zapowiada się ciepło i pogodnie niemal w całym kraju.

Pogoda na jutro - środa, 2.04. U jednych deszcz, u innych - pogodne niebo

Pogoda na jutro - środa, 2.04. U jednych deszcz, u innych - pogodne niebo

Źródło:
tvnmeteo.pl

Potężne ulewy nawiedziły w ubiegłym tygodniu australijski Queensland. Według szacunków władz, pod wodą znalazło się około 500 tysięcy kilometrów kwadratowych powierzchni terenu. Ponad 100 tysięcy sztuk bydła zatonęło. Meteorolodzy nie mają dobrych wieści, bo prognozowane są kolejne opady.

Roczne opady w tydzień. Pod wodą obszar wielkości Francji

Roczne opady w tydzień. Pod wodą obszar wielkości Francji

Źródło:
AFP, PAP

Dziś wieczorem na niebie będzie można zobaczyć jasny, szybko poruszający się punkt. To kapsuła Crew Dragon, związana z trwającą misją kosmiczną Fram2. Przelot powinien być widoczny gołym okiem, ale warto mieć też ze sobą lornetkę. Sprawdź, o której godzinie wypatrywać tego zjawiska.

"Szybko poruszający się punkcik". Warto dziś spojrzeć w niebo

"Szybko poruszający się punkcik". Warto dziś spojrzeć w niebo

Źródło:
"Z głową w gwiazdach", "O kosmosie i astronautyce - Adam Hurcewicz", tvnmeteo.pl

W ostatnich dniach wiele regionów Stanów Zjednoczonych nawiedziły niszczycielskie burze, którym towarzyszyły tornada. Zginęło co najmniej siedem osób. Wiatr niszczył domy, drzewa i zrywał linie energetyczne. Meteorolodzy ostrzegają, że to jeszcze nie koniec gwałtownych zjawisk.

Nie żyje siedem osób. "Najważniejsze jest zapewnienie bezpieczeństwa"

Nie żyje siedem osób. "Najważniejsze jest zapewnienie bezpieczeństwa"

Źródło:
PAP, NBC News, CNN

Strażacy z Kalifornii od kilku dni walczą z pożarem przy granicy z Nevadą. Udało się powstrzymać rozprzestrzenianie się żywiołu, jednak to nie koniec zmagań służb. Jak podała gazeta "Los Angeles Times", płomienie nadal są potencjalnym zagrożeniem dla znajdujących się w pobliżu drzew, których wiek szacowany jest na ponad 4000 lat.

Ogień zagraża drzewom liczącym ponad 4000 lat

Ogień zagraża drzewom liczącym ponad 4000 lat

Źródło:
PAP, Los Angeles Times, AP, tvnmeteo.pl

W Birmie trwa akcja poszukiwawczo-ratunkowa po trzęsieniu ziemi, jakie nawiedziło kraj w zeszłym tygodniu. Bilans ofiar wzrósł do ponad 2,7 tysięcy. Jak opowiadali na antenie TVN24 wolontariusze z organizacji Humanosh Emergency Medical Team, koordynację pomocy utrudnia brak usług komunikacyjnych, a przez zniszczone drogi służby mają problemy z dotarciem do potrzebujących.

"Droga, która do tej pory trwała dwie godziny, zajmuje dziesięć"

"Droga, która do tej pory trwała dwie godziny, zajmuje dziesięć"

Źródło:
Reuters, PAP, TVN24

Ulewny deszcz utrzymuje się we wtorek na Cykladach. Wystarczyły niecałe dwie godziny, by na popularnej wśród turystów wyspie Paros ulice zmieniły się w jeziora błota, w których dryfowały auta. Równie błyskawiczne ulewy zaprowadziły chaos na Mykonos. Na wyspach zamknięto szkoły, obowiązuje również zakaz ruchu pojazdów cywilnych.

Grecki kurort pod wodą. Wystarczyły dwie godziny

Grecki kurort pod wodą. Wystarczyły dwie godziny

Aktualizacja:
Źródło:
ekathimerini.com, Reuters, protothema.gr, tvnmeteo.pl

W okolicach Grindaviku na Islandii rozpoczęła się erupcja wulkaniczna. Wcześniej zanotowano tam wzmożoną aktywność sejsmiczną i podziemne ruchy magmy. Prewencyjnie ewakuowano mieszkańców miasta i turystów przebywających w słynnej Błękitnej Lagunie.

Wulkan się obudził. Ewakuacja turystów i mieszkańców

Wulkan się obudził. Ewakuacja turystów i mieszkańców

Źródło:
PAP, RUV

Ulewy nawiedziły w poniedziałek południową Brazylię. Najtrudniejsza sytuacja panowała w rejonie Sao Paulo, gdzie woda zalała kilka ważnych arterii komunikacyjnych. Transport miejski został wstrzymany, a tysiące domów pozostało bez dostępu do prądu.

Na ulicach zamiast autobusów pojawiły się amfibie

Na ulicach zamiast autobusów pojawiły się amfibie

Źródło:
PAP, G1 Globo

Wystartowała misja Fram2. Załoga kapsuły Crew Dragon "Resilience" spędzi cztery dni na orbicie polarnej - to pierwsza załogowa misja, której trasa przebiega nad obszarami okołobiegunowymi. Cywilni astronauci mają w planach przeprowadzenie ponad 20 eksperymentów.

Spędzą kilka dni na nieprzyjaznej orbicie. Pierwsza taka misja w historii

Spędzą kilka dni na nieprzyjaznej orbicie. Pierwsza taka misja w historii

Źródło:
Reuters, SpaceX, CNN, "Z głową w gwiazdach", "O kosmosie i astronautyce"

Drastyczne ochłodzenie przerwie ciepłą, wiosenną pogodę. Jak bardzo spadnie temperatura? Sprawdź, co przewiduje Tomasz Wasilewski w swojej prognozie długoterminowej na kolejne 16 dni.

Pogoda na 16 dni: w pewnym momencie cofniemy się o miesiąc

Pogoda na 16 dni: w pewnym momencie cofniemy się o miesiąc

Źródło:
tvnmeteo.pl

Z analiz Centrów Kontroli i Prewencji Chorób w USA wynika, że może być więcej gatunków kleszczy, które powodują u ludzi rzadką alergię na czerwone mięso. Głównym jej sprawcą pozostaje jednak niesławny Amblyomma americanum.

Więcej gatunków kleszczy może przenosić alergię na czerwone mięso

Więcej gatunków kleszczy może przenosić alergię na czerwone mięso

Źródło:
Live Science, tvnmeteo.pl

Gwałtowne burze przetoczyły się w weekend przez środkowo-wschodnie Stany Zjednoczone. Towarzyszył im porywisty wiatr, który powalał drzewa. Narodowa Służba Pogodowa ostrzega przed tornadami, które mogą się pojawić w poniedziałek w centralnej części Missisipi i w dolinie rzeki Ohio.

Drzewa spadały na domy i samochody. "Mężczyzna zginął na miejscu"

Drzewa spadały na domy i samochody. "Mężczyzna zginął na miejscu"

Źródło:
CNN, USA Today

W środkowej części Słowacji odnaleziono ciało poszukiwanego od niedzielnego popołudnia 59-letniego mężczyzny. Najprawdopodobniej został zaatakowany przez niedźwiedzia - poinformowały w poniedziałek policja i państwowa Straż Ochrony Przyrody. Okoliczności tragedii ma potwierdzić sekcja zwłok.

Znaleziono ciało poszukiwanego mężczyzny. Mógł zaatakować go niedźwiedź

Znaleziono ciało poszukiwanego mężczyzny. Mógł zaatakować go niedźwiedź

Źródło:
PAP, mynovohrad.sme.sk

Biały daniel został uchwycony na zdjęciach i nagraniu przez Reportera24. Zwierzę pojawiło się w miejscowości Rudziniec (województwo śląskie). Towarzyszył mu osobnik o ciemniejszym umaszczeniu.

Zobaczył białego daniela. "To nie był albinos"

Zobaczył białego daniela. "To nie był albinos"

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Bilans ofiar śmiertelnych piątkowego trzęsienia ziemi, które nawiedziło Birmę, przekroczył 1700 osób - poinformował w poniedziałek rzecznik rządzącej krajem junty generał Zaw Min Tun. Państwowe media w Chinach przekazały, że ekipy ratunkowe wyciągnęły żywą kobietę, która pod gruzami hotelu spędziła 60 godzin.

Po 60 godzinach wyciągnięto spod gruzów żywą kobietę

Po 60 godzinach wyciągnięto spod gruzów żywą kobietę

Źródło:
PAP, Reuters

Marznące opady deszczu uszkodziły w weekend linie energetyczne w kanadyjskiej prowincji Ontario. Spowodowały, że ponad 350 tysięcy osób było pozbawionych prądu. Gwałtowana aura nawiedziła również amerykańskie stany Michigan i Wisconsin.

Marznący deszcz i setki tysięcy osób bez prądu

Marznący deszcz i setki tysięcy osób bez prądu

Źródło:
Reuters, PAP, globalnews.ca

Kilka godzin akcji gaśniczej pozwoliło na opanowanie pożaru trzcinowisk na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego. W akcji brało udział ponad 100 strażaków, a ogień objął obszar o łącznej powierzchni prawie 90 hektarów.

Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym

Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24, Kontakt24

W Mjanmie trwa dramatyczna akcja ratunkowa po trzęsieniu ziemi. W niedzielę służby poinformowały o uratowaniu ciężarnej kobiety, która spędziła ponad 50 godzin pod gruzami. Niestety, niedługo po tym zmarła w szpitalu.

Ciężarna kobieta spędziła pod gruzami ponad 50 godzin, zmarła w szpitalu

Ciężarna kobieta spędziła pod gruzami ponad 50 godzin, zmarła w szpitalu

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, AFP, Reuters

Na początku tygodnia nad Polską pojawi się więcej chmur, z których ma padać deszcz. W niektórych regionach będzie szansa na opady, tak potrzebne o tej porze roku. Zmiana pod tym względem nastąpi w drugiej połowie tygodnia.

Gdzie pojawi się szansa na deszcz? Pogoda na 5 dni

Gdzie pojawi się szansa na deszcz? Pogoda na 5 dni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Silne trzęsienie ziemi w Mjanmie było odczuwalne także w Chinach. Na własnej skórze mogły doświadczyć tego pielęgniarki z ośrodka położniczego w prowincji Junnan. Kobiety próbowały ochronić noworodki przed skutkami zjawiska. Zdarzenie zostało zarejestrowane na nagraniu.

Chwile grozy na oddziale położniczym. Nagranie

Chwile grozy na oddziale położniczym. Nagranie

Źródło:
CNN, Xinhua, The Hindustian Times, Reuters

Niedzielny test rakiety Spectrum, wyprodukowanej przez niemiecką firmę Isar Aerospace, zakończył się niepowodzeniem. Maszyna eksplodowała kilkadziesiąt sekund po starcie. Początek misji przekładany był wielokrotnie. Przedsiębiorstwo zapowiada kolejne starty.

Pierwsza taka misja z Europy i eksplozja tuż po starcie

Pierwsza taka misja z Europy i eksplozja tuż po starcie

Źródło:
PAP, Reuters, The Guardian

Piątkowe trzęsienie ziemi niemal zrównało z ziemią niektóre regiony Mjanmy (Birmy). Najbardziej zniszczone zostało miasto Mandalaj. To, jak ogromne są uszkodzenia, widać na zdjęciach satelitarnych.

Dzielnice zrównane z ziemią. Zniszczenia na zdjęciach satelitarnych

Dzielnice zrównane z ziemią. Zniszczenia na zdjęciach satelitarnych

Źródło:
Reuters

Na Pacyfiku w rejonie archipelagu Tonga doszło do silnego trzęsienia ziemi o magnitudzie 7 - podała Amerykańska Służba Geologiczna (USGS). Wydano ostrzeżenie przed możliwością pojawienia się tsunami, ale po kilkudziesięciu minutach je odwołano.

Silne trzęsienie ziemi na Pacyfiku. Było zagrożenie tsunami

Silne trzęsienie ziemi na Pacyfiku. Było zagrożenie tsunami

Źródło:
USGS, tvnmeteo.pl, Reuters

Południowokoreańska policja poinformowała w niedzielę, że zatrzymała mężczyznę podejrzanego o wzniecenie największych pożarów w historii kraju. Wykonywał on rytuał przy grobie krewnych.

Najtragiczniejsze pożary w historii kraju. Przyczyną rytuał na cmentarzu 

Najtragiczniejsze pożary w historii kraju. Przyczyną rytuał na cmentarzu 

Źródło:
PAP, Reuters