Początek sezonu huraganowego na Pacyfiku. Agatha u wybrzeży Meksyku

Autor:
as
Źródło:
Reuters, NHC, CNN

Południowe stany Meksyku przygotowują się na uderzenie pierwszego w tym roku pacyficznego huraganu. Agatha nadciąga nad meksykańskie wybrzeże, niosąc ze sobą silny wiatr, ulewy i możliwe podtopienia.

Początek sezonu huraganowego na wschodnim Pacyfiku oficjalnie przypada na 15 maja, jednak w tym roku rozpoczął się on stosunkowo późno. Tropikalny sztorm, który rozszalał się nad Oceanem Spokojnym w ostatnim tygodniu maja, w sobotę oficjalnie przerodził się w huragan Agatha. Żywioł dociera właśnie do południowego wybrzeża Meksyku.

Huragan Agatha tuż przed uderzeniem w MeksykNHC/NOAA/NESDIS/STAR GOES-East GEOCOLOR

Agatha przerodziła się w huragan

Według najnowszego komunikatu amerykańskiego Narodowego Centrum Huraganów (NHC), żywioł znajdował się około 80 kilometrów na południowy zachód od miejscowości Puerto Ángel. Wiatr pędził w porywach z prędkością sięgającą do 175 kilometrów na godzinę. Do lądu ma dotrzeć w poniedziałek po południu bądź wieczorem lokalnego czasu.

Wraz ze zbliżaniem się do lądu Agatha nabierała siły, a nad wybrzeże nadciągnie jako huragan drugiej kategorii w skali Saffira-Simpsona. Według NHC, oznacza to prawdopodobieństwo wystąpienia znaczących uszkodzeń infrastruktury i poważnych podtopień. Na szczęście huragan nie będzie dalej przybierał na sile, a po przejściu przez południowo-wschodni Meksyk rozpadnie się nad Meksykiem.

Sytuacja burzowa na wschodnim Pacyfiku z godz. 10 naszego czasuNHC/NOAA/NESDIS/STAR GOES-East Band 13

Władze postawione w stan gotowości

Największe zagrożenie prognozowane jest w regionach Oaxaca, Chiapas i Guerrero, gdzie gwałtowna burza może spowodować wystąpienie powodzi i osunięć. NHC dodaje, że w strefie przybrzeżnej huragan może przynieść ze sobą ekstremalnie wysoką falę powodziową.

Lokalne władze zostały postawione w stan gotowości. W stanie Oaxaca do dyspozycji mieszkańców oddano 200 schronów, które pomieszczą nawet 26 tysięcy osób.

Autor:as

Źródło: Reuters, NHC, CNN

Źródło zdjęcia głównego: NOAA NWS National Hurricane Center