Polski pasjonat astronomii, Mateusz Kalisz, nagrał moment ponownego wejścia drugiego stopnia Starshipa w ziemską atmosferę. W nocy z wtorku na środę polskiego czasu odbył się dziewiąty lot testowy megarakiety firmy SpaceX. Maszyna poleciała dalej niż podczas poprzednich prób, ale inżynierowie stracili nad nią kontrolę po kilkudziesięciu minutach od startu.
Mateusz Kalisz z kanału AstroLife nagrał moment ponownego wejścia w atmosferę drugiego stopnia Starshipa - megarakiety od firmy SpaceX. Popularyzator astronomii przebywał wtedy w Namibii, skąd prowadził transmisję na żywo.
Widowisko było bardzo emocjonujące dla Kalisza.
. - Patrzcie na to, patrzcie na to. Wpada, wpada w atmosferę - relacjonował autor kanału AstroLife. - Szok. Ja nie mogę. Co tu się dzieje? Mamy to - mówił. Ku jego rozczarowaniu, po krótkiej chwili spadający obiekt znalazł się poza zasięgiem wzroku. - Jejku. Za drzewami zniknął - podsumował.
"Niesamowita dawka emocji"
W nocy z wtorku na środę polskiego czasu SpaceX przeprowadziło dziewiąty lot testowy Starshipa. Start rakiety z bazy kosmicznej Starbase w Teksasie odbył się z lekkim opóźnieniem spowodowanym problemami technicznymi. Choć maszyna poleciała dalej niż podczas poprzednich prób, inżynierowie mniej więcej w połowie lotu utracili kontakt z drugim stopniem. Awaria prawdopodobnie była spowodowana wyciekiem paliwa. Megarakieta wpadła w niekontrolowany obrót i przedwcześnie weszła w ziemską atmosferę nad Afryką.
Czym jest Starship?
Starship to dwustopniowa megarakieta mierząca 123 metry. Jej pierwszy stopień to booster (czyli moduł nośny) Super Heavy, a drugi to "Ship", będący statkiem kosmicznym. W założeniu największa rakieta w historii ludzkości ma wynosić największe ładunki na orbitę i znacząco zmniejszyć koszty takiego transportu. Według Elona Muska ma on być pojazdem, który ponownie zabierze ludzi na Księżyc w ramach misji Artemis III. Jeszcze w maju miliarder zapowiadał, że w tym roku Starship - a nie tylko jego booster - będzie w stanie bezpiecznie wylądować na Ziemi.
Źródło: AstroLife, Reuters, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Kalisz/AstroLife