Trwa umiarkowana aktywność wulkanu Popocatépetl w Meksyku. Jak poinformowano w sobotę, w ciągu poprzednich 24 godzin "wykryto 19 wyziewów", którym towarzyszyła para wodna, gazy i popiół. Służby monitorujące przekazały, że "Don Goyo" znajduje się w drugiej - żółtej - fazie w trzystopniowej skali.
"Don Goyo" - bo tak nazywany jest meksykański wulkan Popocatépetl - w ostatnich dniach znowu postraszył okolicznych mieszkańców. Jak podały w sobotę służby monitorujące jego aktywność, w ciągu poprzedniej doby "wykryto 19 wyziewów, którym towarzyszyła para wodna, gazy wulkaniczne, a czasami niewielkie ilości popiołu". Widać to na poniższych zdjęciach z kamer pogodowych.
Następnie, w sobotę, zaobserwowano emisję pary wodnej i gazów wulkanicznych, które rozpraszały się na zachód. Pokazano to na kolejnej fotografii.
Wulkaniczne żółte światło ostrzegawcze
Jak wyjaśniło Narodowe Centrum Zapobiegania Katastrofom (Cenapred), na tak zwanym Alarmowym Semaforze Wulkanicznym zapaliło się w związku z tym dla Popocatépetl żółte światło, co oznacza drugi stopień alertu w trzystopniowej skali (od zielonego, przez żółty, do czerwonego).
Eksperci wskazali, jakie scenariusze są przewidziane dla tej fazy. To między innymi:
- niewielkie lub średnie wybuchy;
- występowanie drgań o zmiennej amplitudzie;
- w okolicznych miejscowościach i w niektórych miejscach oddalonych - opady popiołu od lekkich do umiarkowanych;
- wyrzut żarzących się fragmentów w promieniu 12 kilometrów;
- możliwość wystąpienia laharów (potoków wulkanicznych), schodzących wąwozami, zwłaszcza w związku z deszczami przewidywanymi w nadchodzących tygodniach;
- możliwość wystąpienia lawin piroklastycznych (składających się z lawy, pumeksu, popiołu, gazu wulkanicznego), które jednak nie powinny zagrozić okolicznym mieszkańcom.
Zapewniono, że aktywność wulkanu jest stale monitorowana przez Cenapred we współpracy z Narodowym Uniwersytetem Autonomicznym Meksyku.
Popocatépetl - wulkan i drugi najwyższy szczyt Meksyku
Popocatépetl to aktywny wulkan w środkowym Meksyku, położony 70 kilometrów na południowy wschód od stołecznego miasta Meksyk. Wznoszący się na prawie 5400 metrów n.p.m., jest drugim najwyższym szczytem w kraju po Citlaltépetl (Pico de Orizaba), mierzącym ponad 5600 metrów.
Przez dziesięciolecia pozostawał uśpiony, aż do erupcji w 1994 roku. Od tego czasu często daje o sobie znać. Poważną aktywność Popocatépetl odnotowano ostatnio w pierwszej połowie bieżącego roku, kiedy przyprószył warstwą popiołu całą okolicę, doprowadzając do zamknięcia części szkół i wstrzymania lotów. Liczono się wówczas z koniecznością ewakuacji nawet trzech milionów mieszkańców.
Źródło: Cenapred, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: cenapred.unam.mx