TVN Meteo | Świat

Pożary w Kolorado. Trzy zaginione osoby i niemal tysiąc zniszczonych domów

TVN Meteo | Świat

Autor:
ps
Źródło:
PAP, Reuters
Pożar w Kolorado

W pożarach w Kolorado na przedmieściach Denver zniszczonych zostało prawie tysiąc domów. Trzy osoby uznaje się za zaginione - poinformowały w sobotę lokalne władze. Rozprzestrzenianie się ognia jest częściowo opanowane dzięki opadom śniegu i niższej temperaturze. Według władz pożary mogły wywołać zerwane przez silny wiatr linie energetyczne, które spadały na suchą ziemię.

Joe Pelle, szeryf hrabstwa Boulder, gdzie w czwartek wybuchł ogień, powiedział, że do tej pory nie zgłoszono żadnych ofiar śmiertelnych, co wydaje się być "cudem", biorąc pod uwagę siłę i szybkość pożaru.

W sobotę przekazano informację o trzech zaginionych osobach. Dwie z nich pochodzą z miasta Superior, a jedna z Marshall. Jak powiedział Pelle, mieszkały one w domach strawionych przez pożogę, które następnie zostały przysypane przez 20 centymetrów śniegu. W piątek, dzień po niszczycielskich pożarach, Boluder nawiedziły bowiem burze śnieżne.

Kolorado. Prawie tysiąc zniszczonych domów

Szeryf hrabstwa poinformował, że zniszczonych jest 991 domów w miastach Superior i Louisville, skąd ewakuowano łącznie 33 tysiące osób. Gubernator Kolorado Jared Polis mówił, że pożar "w mgnieniu oka" niszczył całe dzielnice. - Rodziny miały tylko kilka minut, aby zapakować do samochodów wszystko, co tylko mogły - swoje zwierzęta, dzieci, i wyjechać - tłumaczył.

Według Pelle to najbardziej niszczycielski pożar w historii stanu pod względem zniszczonych domów.

Jak pisze agencja AP na zniszczonych przez ogień terenach wolontariusze Czerwonego Krzyża cały czas rozdają elektryczne grzejniki, natomiast służby użyteczności publicznej walczą o przywrócenie dostaw gazu ziemnego i elektryczności.

Przyczyny pożarów na zachodzie USA

Rozprzestrzenianie się ognia zostało w piątek częściowo powstrzymane przez opady śniegu i chłodniejszą pogodę. Przyczyny pożaru są cały czas badane, nieoficjalnie władze uważają, że ogień mogły wywołać zerwane przez silny wiatr linie energetyczne, które spadały na suchą ziemię.

Kolorado od kilku lat jest dotknięte wyjątkową suszą, podobnie jak większość stanów na zachodzie USA. W związku z tym w ostatnich latach ta część Stanów Zjednoczonych doświadczyła bezprecedensowych pożarów, zwłaszcza w Kalifornii i Oregonie.

Autor:ps

Źródło: PAP, Reuters