Kolejna rzeka atmosferyczna sieje spustoszenie w Kalifornii. Czy opady złagodzą katastrofalną suszę?

Źródło:
Reuters, NWS, U.S. Drought Monitor, tvnmeteo.pl

Kolejny system pogodowy, niosący ze sobą deszcz, śnieg i silny wiatr, wdziera się od soboty do już i tak sponiewieranej gwałtowną aurą Kalifornii. To najnowsza z serii tak zwanych rzek atmosferycznych, które sieją spustoszenie w całym stanie w ostatnich tygodniach. Liczono na to, że obecna sytuacja pogodowa będzie miała także pozytywny aspekt w postaci złagodzenia problemu suszy w regionie. Nadzieje te po części się spełniają.

Rzeki atmosferyczne to rozległe tunele aerodynamiczne o krótkiej żywotności, które przenoszą ogromne ilości pary wodnej z ciepłych wód oceanu nad lądy średnich szerokości geograficznych. Zjawisko to powstaje w wyniku tworzenia się wąskich, ale bardzo porywistych strumieni wiatru. Rzeka atmosferyczna przemieszcza się na wysokości około 1,5-2 kilometrów nad powierzchnią, a docierając do lądu, gwałtownie opada w postaci ulewnego deszczu lub intensywnego śniegu.

Dwie rzeki atmosferyczne w weekend, potem szansa na wytchnienie

Według synoptyków przyszły tydzień powinien przynieść mieszkańcom Kalifornii nieco wytchnienia od gwałtownej aury. Obecny weekend jednak nadal okazuje się bardzo trudny. Pierwszy z dwóch systemów pogodowych, zapowiadanych na te dni, przesunął się nad ląd w sobotę, już powodując wzmożone opady deszczu - przekazała Narodowa Służba Pogodowa (National Weather Service - NWS).

Rzekami atmosferycznymi, pojawiającymi się z rzadko dotąd spotykaną częstotliwością, Kalifornia atakowana jest od 26 grudnia. Spowodowały one śmierć co najmniej 19 osób i potężne straty materialne. Mieszkańcy doświadczają powodzi, przerw w dostawie prądu, lawin błotnych. W wielu przypadkach zarządzono ewakuacje i zamknięcia dróg.

W sobotę po południu ponad 24 tysięcy odbiorców z zalanych terenów nie miało prądu - podaje serwis PowerOutage.us.

Burze zrzuciły na rolniczą Dolinę Kalifornijską połowę średnich rocznych opadów deszczu, a w górach spadło do 4,5 metra śniegu.

Niedogodności i straty

Miejscowość Felton w hrabstwie Santa Cruz w środkowej Kalifornii została zalana po raz drugi w ciągu tygodnia i trzeci od przełomu roku. Mieszkańcy skrzyknęli się i wspólnie przystąpili do odśnieżania i usuwania błota. - To jest do bani - skarżyła się reporterom 36-letnia Caitlin Clancy, zgarniając błoto ze swojego podjazdu. - A przechodzić przez to po raz trzeci, to po prostu porażka - dodała.

Gigantyczne zapadlisko powstało w północnej Kalifornii na autostradzie stanowej numer 92. Ruch został wstrzymany w obu kierunkach. Także bardziej na południu, w dzielnicy Chatsworth w Los Angeles, do zapadliska w jezdni wpadły dwa pojazdy.

Na moście Golden Gate w San Francisko silny wiatr przewrócił w sobotę wielką ciężarówkę z naczepą. Trzeba było wstrzymać ruch na tej przeprawie, co spowodowało wielogodzinne korki w okolicy.

Hrabstwo Sacramento wydało nakaz ewakuacji dla obszarów zalanych przez powódź podczas sylwestrowej burzy.

W wyniku naruszenia wału przeciwpowodziowego w dolinie San Joaquin zalane zostały liczne domy, a zwierzęta gospodarskie utknęły na mieliznach.

W górach Sierra Nevada z powodu grubej pokrywy śniegu i porywistego wiatru zamknięto drogi. Nadal tam pada. W sobotę pojawiło się ponad pół metra świeżego śniegu w miejscach, gdzie zalegało go już około trzech metrów.

Decyzja prezydenta Joe Bidena

Prezydent USA Joe Biden zatwierdził w sobotę stan klęski żywiołowej dla Kalifornii. Ma się z tym wiązać pomoc federalna w celu wsparcia działań władz stanowych i lokalnych na rzecz usuwania skutków burz i powodzi. Ze środków tych mają też zostać wypłacane dotacje dla poszkodowanych przez żywioł mieszkańców hrabstw Merced, Sacramento i Santa Cruz.

O podjęcie takiej decyzji zwrócił się wcześniej do prezydenta gubernator Kalifornii Gavin Newsom. - Te wydarzenia pogodowe zabrały więcej istnień ludzkich niż dzikie pożary w ciągu ostatnich dwóch lat - mówił na konferencji prasowej. - To pokazuje, jak są śmiertelnie groźne - dodał.

Może przynajmniej zniknie problem suszy?

Burze w Kalifornii złagodziły problem suszy w regionie, choć go nie rozwiązały. Amerykański Monitoring Suszy (U.S. Drought Monitor - USDM) złagodził w czwartek swoją ocenę i praktycznie cały stan przeniósł z kategorii "ekstremalnej" lub "wyjątkowej" suszy do kategorii suszy "umiarkowanej" lub "ciężkiej".

- W tej chwili opady w całym stanie stanowią 153 procent średniej rocznej - powiedziała Jeanine Jones, menedżer ds. zasobów międzystanowych w Kalifornijskim Departamencie Zasobów Wodnych. Nawet mimo tak ogromnej sumy deszczu są jednak miejsca, w których susza wciąż może być dotkliwa.

Okazuje się na przykład, że jak dotąd żadna z burz nie dotarła do dorzecza rzeki Kolorado i to źródło wody pitnej dla 40 milionów Amerykanów wciąż jest zagrożone. - Wszystko zależy od lokalizacji. Zapasy wody w wielu zbiornikach stanu zaczęły rosnąć, co jest wspaniałe. Od Bożego Narodzenia obserwujemy znaczną poprawę. Ale niektóre z największych, najważniejszych zbiorników, takie jak jeziora Oroville czy Shasta, wciąż są słabo zapełnione, ponieważ nie znajdowały się na ścieżce najbardziej intensywnych burz - dodała Jones.

Autorka/Autor:kw//rzw

Źródło: Reuters, NWS, U.S. Drought Monitor, tvnmeteo.pl

Pozostałe wiadomości

Ponad 200 razy interweniowały polskie służby w związku ze skutkami intensywnych opadów deszczu i burz, jakie przechodziły w ostatnich godzinach nad Polską. Jak przekazał TVN24 rzecznik Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej zgłoszenia nie dotyczyły żadnych poważnych zdarzeń.

"Odnotowaliśmy podtopienia dróg, podtopienia budynków"

"Odnotowaliśmy podtopienia dróg, podtopienia budynków"

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW, Bielskie Drogi, tvnmeteo.pl

IMGW ostrzega przed niebezpiecznymi warunkami atmosferycznymi. W południowej części kraju mogą dziś wystąpić silne opady deszczu. Niewykluczone są także burze z porywistym wiatrem. Sprawdź szczegóły.

Dziś również pojawią się burze. Alarmy IMGW

Dziś również pojawią się burze. Alarmy IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Pogoda na dziś. Piątek 25.04 zapowiada się znacznie spokojniej niż czwartek, chociaż miejscami wciąż może zagrzmieć i spaść więcej deszczu. Na termometrach zobaczymy od 10 do 17 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - piątek, 25.04. Miejscami przydadzą się parasole

Pogoda na dziś - piątek, 25.04. Miejscami przydadzą się parasole

Źródło:
tvnmeteo.pl

Burzowa aura nie pozostanie z nami na długo. Już w weekend chmury się rozwieją, a pogoda będzie sprzyjała spędzaniu czasu na świeżym powietrzu. Na horyzoncie widać także wzrost temperatury.

Kiedy front opuści Polskę. Pogoda na 5 dni

Kiedy front opuści Polskę. Pogoda na 5 dni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Objawy pojawiają się przeważnie od 6 do 12 godzin od momentu zatrucia. Większość pacjentów początkowo uskarża się na biegunkę, wymioty i ból głowy, u części występuje nadmierne pocenie się, odrętwienie czy ból w obrębie mięśni i stawów. Później dochodzą dziwniejsze objawy: metaliczny, palący smak w ustach czy poczucie, że ciepłe powierzchnie są lodowato zimne. Skóra zaczyna intensywnie swędzieć, serce nieregularnie bije. Większość objawów utrzymuje się przez kilka dni, ale niektóre mogą prześladować pacjentów przez tygodnie lub miesiące, niekiedy dłużej. Czasami wracają one ze wzmożoną siłą, na przykład po spożyciu alkoholu.

Jesz kolację na wakacjach, czujesz metaliczny posmak, a potem jest tylko gorzej

Jesz kolację na wakacjach, czujesz metaliczny posmak, a potem jest tylko gorzej

Źródło:
TVN24+

Blisko 156 milionów Amerykanów żyje na obszarach, gdzie powietrze zawiera niebezpieczne dla zdrowia stężenie zanieczyszczeń - wynika z najnowszego raportu Amerykańskiego Stowarzyszenia ds. Schorzeń Płuc. Prócz niepokojących danych eksperci zwracają też uwagę na ostatnie decyzje amerykańskiej administracji, które mogą pogłębić problem walki ze smogiem.

Przybyło osób, które oddychają powietrzem pełnym szkodliwych substancji

Przybyło osób, które oddychają powietrzem pełnym szkodliwych substancji

Źródło:
ALAS, PAP, THE Guardian, NPR, CBS News

Ulewy spowodowały zejście osuwiska w środkowym Ekwadorze. Jak podały lokalne media, ruchome masy ziemi uszkodziły kilkanaście domów, a 50 osób zostało ewakuowanych. Osuwisko spowodowało także konieczność zamknięcia biegnącej w pobliżu autostrady E30.

Domy pękły na pół, w jezdni otworzyły się głębokie szczeliny

Domy pękły na pół, w jezdni otworzyły się głębokie szczeliny

Źródło:
Ecuavisa, laprensa.com.ec

Dwa duże pożary szaleją w środkowym Izraelu. Ogień zniszczył domy w niektórych miejscowościach, konieczne były ewakuacje. Wiatr kieruje płomienie w kierunku Jerozolimy. Jak podały lokalne media, w walce z żywiołem rannych zostało trzech strażaków.

Dwa pożary zmierzają w stronę Jerozolimy. Ewakuacje, nieprzejezdne drogi

Dwa pożary zmierzają w stronę Jerozolimy. Ewakuacje, nieprzejezdne drogi

Źródło:
Reuters, The Jerusalem Post

Pogoda na majówkę 2025. Czy ciepła w wielu miejscach Wielkanoc oznacza, że zbliżający się wielkimi krokami długi, majowy weekend będzie sprzyjał grillowaniu i spędzaniu czasu na świeżym powietrzu? Nasza synoptyk Arleta Unton-Pyziołek sprawdziła najnowsze wyliczenia amerykańskich i europejskich modeli meteorologicznych.

Pogoda na majówkę. Te prognozy "stawiają Polskę w nieciekawej sytuacji"

Pogoda na majówkę. Te prognozy "stawiają Polskę w nieciekawej sytuacji"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Trzęsienie ziemi zakłóciło program na żywo w jednej z tureckich stacji telewizyjnych. Wstrząsy o magnitudzie 6,2 zatrzęsły całym studiem nagraniowym. Jak podał prowadzący, aktywność sejsmiczna była wyczuwalna już wcześniej.

Zamieszanie w programie na żywo. Nagranie

Zamieszanie w programie na żywo. Nagranie

Źródło:
Reuters, Ekol TV, tvnmeteo.pl

Po środowym trzęsieniu o magnitudzie 6,2 Stambuł nawiedziła seria wstrząsów wtórnych. Chociaż pierwsza ocena skutków wykazała, że nie doszło do poważnych uszkodzeń, trzęsienia wywołały panikę wśród mieszkańców miasta. Około 150 osób doznało obrażeń podczas wyskakiwania z trzęsących się budynków.

Trzęsienie ziemi w Turcji. Ludzie wyskakiwali w panice

Trzęsienie ziemi w Turcji. Ludzie wyskakiwali w panice

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, EMSC, PAP, BBC, TGRT

Pożar wybuchł we wtorek na terenie amerykańskiego stanu New Jersey. Z powodu rozprzestrzeniającego się ognia ewakuowano ponad trzy tysiące osób, zamknięto też odcinek jednej z najruchliwszych autostrad.

Ewakuowano ponad trzy tysiące osób, zamknięto ruchliwą autostradę

Ewakuowano ponad trzy tysiące osób, zamknięto ruchliwą autostradę

Źródło:
PAP, Reuters, CNN

We wtorek doszło do erupcji najwyższego wulkanu w Europie. Tryskająca z krateru lawa rozświetliła nocne niebo. Etna znów niepokoi mieszkańców Sycylii.

Nocny pokaz potęgi natury. Etna znów przypomina o sobie

Nocny pokaz potęgi natury. Etna znów przypomina o sobie

Źródło:
Reuters, lasicilia.it, ilmeteo.it

Chiny rozważają budowę elektrowni jądrowej na Księżycu. Miałaby ona zasilać Międzynarodową Stację Badawczą na Księżycu (ILRS), projekt powstający pod egidą chińskiej i rosyjskiej agencji kosmicznej.

Chiny z Rosją chcą zbudować elektrownię jądrową na Księżycu

Chiny z Rosją chcą zbudować elektrownię jądrową na Księżycu

Źródło:
Reuters, PAP

Fala upałów nawiedziła Pakistan. We wtorek w największym mieście tego kraju - Karaczi - temperatura sięgnęła 41 stopni Celsjusza. Władze ostrzegają przed spiekotą, która może zagrażać zdrowiu i życiu.

"Jest piekielnie gorąco". Ponad 40 stopni na termometrach

"Jest piekielnie gorąco". Ponad 40 stopni na termometrach

Źródło:
Reuters, thenews.com.pk, arynews.tv

Oksytocyna, zwana "hormonem miłości", może odgrywać kluczową rolę w wyciszaniu konfliktów u przedstawicieli rodziny lemurowatych - donoszą naukowcy z amerykańskiej uczelni Duke University. Pod wpływem tego hormonu władcze i agresywne samice łagodnieją.

"Hormon miłości" łagodzi u nich agresję

"Hormon miłości" łagodzi u nich agresję

Źródło:
phys.org, PAP

Rozpoczyna się kolejny piękny, wiosenny dzień, a przyroda tętni życiem. Niestety, ty już wiesz, że ból zatok, łzawiące oczy i alergiczny katar mogą zepsuć Ci ten czas. Sięgnij po OtriAllergy Control, pierwszy spray z flutykazonem dostępny bez recepty, produkowany przez markę Otrivin - ekspertów w walce z katarem. Dzięki niemu poczujesz ulgę na długie godziny i znów będziesz cieszyć się życiem bez przeszkód. Dowiedz się, w jaki sposób może pomóc Ci w opanowaniu objawów alergii!

Alergia nie ułatwia Ci życia? Przejmij nad nią kontrolę!

Alergia nie ułatwia Ci życia? Przejmij nad nią kontrolę!

Źródło:
Materiał promocyjny

Sonda Lucy przesłała na Ziemię zdjęcia asteroidy 52246 Donaldjohanson. Naukowców zaskoczyły jej wymiary - obiekt był tak długi, że sonda miała problem z uwiecznieniem go w całości. To ostatni przystanek w drodze do ostatecznego celu misji.

Bliskie spotkanie z "kosmicznym kręglem". Lucy nadaje na Ziemię

Bliskie spotkanie z "kosmicznym kręglem". Lucy nadaje na Ziemię

Źródło:
NASA, AP, tvnmeteo.pl

Ulewy nawiedziły w poniedziałek Nowy Orlean. W kilka godzin niektóre dzielnice i obszary podmiejskie znalazły się pod wodą, konieczne było zamknięcie części ulic. W ponad 4000 gospodarstw domowych wystąpiły przerwy w dostawie prądu.

"Nie widać, gdzie kończy się droga, a zaczyna kanał"

"Nie widać, gdzie kończy się droga, a zaczyna kanał"

Źródło:
NOLA, NWS New Orleans

Rekin zaatakował pływaka u wybrzeży Izraela. Jak podały lokalne media, zwierzę wciągnęło mężczyznę do wody, a ślad po nim zaginął. Szczątki odnaleziono dopiero po 24 godzinach. W historii kraju odnotowano zaledwie cztery przypadki ataków rekinów na ludzi.

Wyjątkowo rzadki atak rekina na Morzu Śródziemnym

Wyjątkowo rzadki atak rekina na Morzu Śródziemnym

Źródło:
BBC, The Jerusalem Post, tvnmeteo.pl

Władze i studenci amerykańskiej uczelni University of Richmond w Wirginii zmagają się ze skutkami ogromnej awarii prądu, po tym jak wąż dostał się do głównej elektrowni i spowodował tam zwarcie. W efekcie zasilanie straciło kilkanaście budynków, a na kampusie odwołano zajęcia.

Na początku myśleli, że to żart. Wąż spowodował awarię na uniwersytecie

Na początku myśleli, że to żart. Wąż spowodował awarię na uniwersytecie

Źródło:
The Collegianur, WTVR

Na Kontakt24 otrzymaliśmy wyjątkowe nagrania z miejscowości Piaski w województwie mazowieckim. Nasz czytelnik zaobserwował tam zjawisko zwane wirem pyłowym.

Wir pyłowy na Mazowszu. "Wielkie zdziwienie"

Wir pyłowy na Mazowszu. "Wielkie zdziwienie"

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

Dorośli również mogą zapadać na alergie. Jak wyjaśniają lekarze, mechanizmy obronne układu odpornościowego mogą aktywować się w każdym wieku. U niektórych osób rozwinięcie się alergii może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia.

Alergie mogą pojawiać się też u dorosłych. Na wiele sposobów

Alergie mogą pojawiać się też u dorosłych. Na wiele sposobów

Źródło:
CBS News, Penn Medicine News

Mieszkańcy części zachodnich regionów Francji zmagają się ze skutkami powodzi. Po wylaniu rzek ewakuowano kilkaset osób, w wielu domach nie ma prądu.

Wylały rzeki. Ewakuacje, ponad tysiąc domów bez prądu

Wylały rzeki. Ewakuacje, ponad tysiąc domów bez prądu

Źródło:
francebleu.br, francetvinfo.fr

Ciepło w święta i jeszcze chwilę po nich to ostatni etap kwietniowego lata. Co później czeka nas w pogodzie? Sprawdź autorską, długoterminową prognozę pogody na 16 dni przygotowaną przez Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: możliwy powrót przymrozków

Pogoda na 16 dni: możliwy powrót przymrozków

Źródło:
tvnmeteo.pl

Nawet kwietniowe słońce może być niebezpieczne. Nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV bez odpowiedniej ochrony może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych - od poparzeń i alergii słonecznej po nowotwory. Jak powinniśmy dbać o bezpieczeństwo skóry?

Uważajmy. Nawet w kwietniu opalanie może być groźne

Uważajmy. Nawet w kwietniu opalanie może być groźne

Źródło:
PAP

Osy dachowe sieją spustoszenie w australijskim stanie Wiktoria. Przez owady zamknięto kawiarnie, a dzieci boją się wyjść z domów. Według ekspertów, wzrost populacji tego gatunku związany jest z cieplejszą niż zwykle jesienią.

Zamknięte kawiarnie. Mieszkańcy zmagają się z inwazją os

Zamknięte kawiarnie. Mieszkańcy zmagają się z inwazją os

Źródło:
ABC News

14-letnia dziewczynka został zabiła przez lwicę. Do zdarzenia doszło na ranczu graniczącym z południowymi krańcami Parku Narodowego Nairobi w Kenii. Do innego tragicznego wypadku doszło w rezerwacie położonym na północ od stolicy tego kraju. Słoń stratował tam 54-letniego mężczyznę.

Lew i słoń zabiły w weekend dwie osoby. Jedna ofiara to nastolatka

Lew i słoń zabiły w weekend dwie osoby. Jedna ofiara to nastolatka

Źródło:
CNN, PAP