W Japonii odkryto siedem tysięcy nieznanych dotąd wysp

Źródło:
CNN, Guardian, tvn24.pl
Spór o Diaoyu ciągnie się od ponad wieku
Spór o Diaoyu ciągnie się od ponad wiekuReuters Archive
wideo 2/2
Spór o Diaoyu ciągnie się od ponad wiekuReuters Archive

Japonia posiada ponad 14 tysięcy wysp - wynika z pierwszego tak dokładnego badania przy użyciu cyfrowego mapowania terenu. To przeszło dwukrotnie więcej, niż dotychczas sądzono.

Japoński Urząd Informacji Geoprzestrzennej (GSI) zlecił przeprowadzenie mapowania cyfrowego całego terytorium Japonii, uwzględniającego wszystkie należące do niej wyspy. Na jego podstawie ustalono, że obecnie liczba wysp należących do Japonii wynosi dokładnie 14 125. Tym samym okazało się, że wysp tych jest aż o 7273 więcej, niż dotychczas myślano.

W raporcie z pierwszego tak dokładnego, cyfrowego badania terenu, uwzględniono wszystkie naturalnie powstałe skrawki lądu o obwodzie większym niż 100 metrów. Sztucznie stworzone lub powiększone wyspy nie zostały wzięte pod uwagę. Japoński Urząd Informacji Geoprzestrzennej przypomniał przy tym, że sama zmiana liczby wysp nie niesie ze sobą zmian w całkowitej powierzchni kraju. Powierzchnia ta jest już bowiem liczona łącznie z powierzchnią wód terytorialnych (morza terytorialnego), na terenie których znajdują się nowo odkryte wyspy. 

Japońskie wyspy Shutterstock

Liczenie japońskich wysp

Ostatni raz ustalenia liczby wysp Japonii podjęto się w 1987 roku. Przeprowadzenie badań zlecono wówczas japońskiej straży przybrzeżnej. Raport sprzed 35 lat wykazał, że na jej terenie znajdują się dokładnie 6852 wyspy. Powyższe dane jeszcze do niedawna uważane były za aktualne, tym większym zaskoczeniem jest więc, że rzeczywista liczba wysp okazała się ponad dwukrotnie większa.

Jak zauważa brytyjski "Guardian", w kraju rozrzuconym na obszarze ponad 370 tysięcy kilometrów kwadratowych, położonym na styku płyt tektonicznych i dodatkowo regularnie dotykanym ekstremalnymi warunkami pogodowymi, ustalenie dokładnej liczby wysp nie jest łatwe.

Spory terytorialne Japonii

Obecnie Japonia toczy również spory terytorialne dotyczące kilku bardzo dobrze znanych wysp. Nierozstrzygnięta pozostaje przynależność państwowa południowych Wysp Kurylskich, kontrolowanych przez Rosję od 1945 roku. Japonia toczy także spór terytorialny o niezamieszkane wyspy Senkaku na Morzu Wschodniochińskim, do których roszczenia regularnie zgłaszają Chiny. Ponadto Japonia pozostaje w ponad 70-letnim sporze z Koreą Południową o przynależność grupy wysepek na Morzu Japońskim nazywanych przez Koreańczyków Dokdo, a przez Japończyków Takeshima. 

Japonia

ZOBACZ TEŻ: Rosja zerwała umowę pozwalającą Japończykom odwiedzać sporne wyspy bez wiz. Tokio protestuje

Autorka/Autor:jdw//mm

Źródło: CNN, Guardian, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego:  Sean Pavone/Shutterstock.

Pozostałe wiadomości

Do Polski zbliża się niż typu genueńskiego, który przyniesie ekstremalne opady deszczu. Synoptycy ostrzegają, że do poniedziałku lokalnie może spaść nawet do 300 litrów wody na metr kwadratowy. W województwach opolskim, dolnośląskim i śląskim mogą pojawić się powodzie.

"Osobliwość", której należy się bać. Niż genueński przyniesie ogromne zagrożenie powodziowe

"Osobliwość", której należy się bać. Niż genueński przyniesie ogromne zagrożenie powodziowe

Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed intensywnymi opadami deszczu, które pojawią się w nabliższych dniach w części kraju. Alarmami aktualnie objęte są rejony centralnej i południowej Polski. Lokalnie może spaść nawet do 150 litrów deszczu na metr kwadratowy.

Trzeci stopień ostrzeżeń IMGW. Tu załamanie pogody zacznie się najwcześniej

Trzeci stopień ostrzeżeń IMGW. Tu załamanie pogody zacznie się najwcześniej

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Lato wielkimi krokami zbliża się do końca. Czego spodziewać się w pogodzie jesienią i jaki będzie początek zimy 2024/2025? Grudzień i styczeń to mogą być mokre miesiące - wynika ze wstępnej, długoterminowej prognozy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW).

Co czeka nas jesienią i jak zacznie się zima? Prognoza IMGW

Co czeka nas jesienią i jak zacznie się zima? Prognoza IMGW

Źródło:
IMGW

Na skutek powodzi, jaka nawiedziła północną Nigerię, zginęła większość zwierząt z zoo w mieście Maiduguri. Placówka ostrzegła mieszkańców, że te, które przeżyły, wydostały się na ulice.

Po ulewnych deszczach dzikie zwierzęta uciekły z zoo. "Niektóre śmiertelnie niebezpieczne"

Po ulewnych deszczach dzikie zwierzęta uciekły z zoo. "Niektóre śmiertelnie niebezpieczne"

Źródło:
Reuters, BBC

Nadal nie wiemy, co to dokładnie jest - przyznaje przedstawiciel węgierskich służb, mówiąc o wraku okrętu odsłoniętego przez niski poziom Dunaju. Podobnych wraków jest w okolicy więcej - podaje agencja Reutera, wskazując powody takiego stanu rzeczy.

"Nie wiemy, co to dokładnie jest". Rzadki widok na słynnej rzece

"Nie wiemy, co to dokładnie jest". Rzadki widok na słynnej rzece

Źródło:
Reuters

Do amerykańskiego stanu Luizjana zbliża się huragan Francine. Żywioł ma uderzyć w ląd w środę po południu bądź wieczorem lokalnego czasu. Szczególnymi zagrożeniami są silny wiatr osiągający prędkość do 150 kilometrów na godzinę oraz ulewne opady deszczu.

Francine stała się huraganem. "Natychmiastowe działanie jest kluczowe"

Francine stała się huraganem. "Natychmiastowe działanie jest kluczowe"

Źródło:
PAP, NHC, CNN

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed intensywnymi opadami deszczu, które pojawią się w nabliższych dniach w części kraju. Alarmami aktualnie objęte są rejony centralnej i południowej Polski. Lokalnie może spaść nawet do 150 litrów deszczu na metr kwadratowy.

Trzeci stopień ostrzeżeń IMGW. Tu załamanie pogody zacznie się najwcześniej

Trzeci stopień ostrzeżeń IMGW. Tu załamanie pogody zacznie się najwcześniej

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Ostatnie tygodnie lata oraz wczesna jesień sprzyjają aktywnemu wypoczynkowi na świeżym powietrzu. W wielu regionach Polski właśnie wtedy pejzaże mienią się niesamowitymi barwami, a temperatury sprzyjają uprawianiu przeróżnych sportowych aktywności. Jeśli zastanawiasz się gdzie w ciekawy sposób, bez chwili nudy spędzić przyjemnie sobotę lub niedzielę mamy idealną propozycję. Zapraszamy do lektury! 

Szukasz pomysłu na rodzinny weekend? Spędź go aktywnie! 

Szukasz pomysłu na rodzinny weekend? Spędź go aktywnie! 

Źródło:
Nowa Osada

Z każdym dniem rośnie liczba ofiar supertajfunu Yagi, który uderzył w sobotę w północne regiony Wietnamu. Nie żyją 152 osoby, 140 jest zaginionych. Stolica kraju - Hanoi - zmaga się obecnie z największą od kilkudziesięciu lat powodzią.

"Mój dom jest teraz częścią rzeki". Nie żyje ponad 150 osób

"Mój dom jest teraz częścią rzeki". Nie żyje ponad 150 osób

Źródło:
Reuters

Pogoda na dziś. Środa 11.09 będzie pochmurno, mokra i chłodna w zachodniej Polsce. Na pozostałym obszarze kraju można spodziewać się słońca.

Pogoda na dziś - środa 11.09. W części kraju tylko 16 stopni, a do tego porywisty wiatr

Pogoda na dziś - środa 11.09. W części kraju tylko 16 stopni, a do tego porywisty wiatr

Źródło:
tvnmeteo.pl

Północny Wietnam walczy z jednymi z największych powodzi w historii kraju po uderzeniu supertajfunu. Rośnie liczba ofiar śmiertelnych, ewakuowano dziesiątki tysięcy osób. Państwowa telewizja pokazała nagranie, na którym widać, jak w poniedziałek w prowincji Phu To zawalił się most nad wezbraną rzeką. Wciąż trwają poszukiwania ośmiu zaginionych w tym zdarzeniu osób.

Runął most, auta wpadły do rzeki. Nagranie

Runął most, auta wpadły do rzeki. Nagranie

Źródło:
Reuters, PAP, tvnmeteo.pl

Władze Parku Narodowego Carlsbad Caverns w USA poinformowały o niespodziewanych konsekwencjach wyrzucenia przez jednego z turystów paczki chrupek do tamtejszej jaskini. Niepozorny śmieć miał "ogromny wpływ na ekosystem" tego miejsca. Jak podkreślono, choć dla człowieka może wydawać się błahostką, to "dla życia jaskini może być zmieniające świat".

Paczka chrupek spadła do jaskini i "zmieniła świat"

Paczka chrupek spadła do jaskini i "zmieniła świat"

Źródło:
CNN, tvn24.pl

Czterech alpinistów zginęło na Mont Blanc - poinformowała we wtorek prefektura departamentu Górna Sabaudia we Francji. Warunki pogodowe utrudniły ratownikom dotarcie w okolice szczytu.

Czterech wspinaczy nie żyje, wszystkich zabiło to samo

Czterech wspinaczy nie żyje, wszystkich zabiło to samo

Źródło:
PAP

Początek tygodnia przyniósł znaczną zmianę pogody w Polsce. Temperatura mocno się obniżyła i w wielu regionach spadł deszcz. To nie koniec pogodowych nowości. Wiele wskazuje na to, że pod koniec tygodnia w wysokich partiach Tatr pojawi się śnieg.

W Tatrach może spaść śnieg. "Warunki będą bardzo trudne"

W Tatrach może spaść śnieg. "Warunki będą bardzo trudne"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Nadciąga fala intensywnych opadów deszczu. Za sprawą niżu genueńskiego znad Morza Śródziemnego w drugiej połowie tygodnia czekają nas gwałtowne ulewy, grożące licznymi zalaniami i podtopieniami. Ochłodzenie będzie postępować. W części Polski termometry w najcieplejszych chwilach dnia wskażą ledwie nieco ponad 10 stopni Celsjusza.

Niż genueński dotrze do Polski. Możliwe powodzie błyskawiczne

Niż genueński dotrze do Polski. Możliwe powodzie błyskawiczne

Źródło:
tvnmeteo.pl

Największe od ponad roku ulewy doprowadziły do zejścia lawin błota i kamieni w Norwegii. Osunęły się zbocza gór, a rzeki i potoki wystąpiły z brzegów. W wielu miejscach główna trasa łącząca południe z północą kraju została zablokowana.

W kilka godzin tyle deszczu, co zwykle przez miesiąc. Zablokowane drogi, stanęły pociągi

W kilka godzin tyle deszczu, co zwykle przez miesiąc. Zablokowane drogi, stanęły pociągi

Źródło:
PAP

Wiele chorwackich miast zostało zalanych po przejściu burz z intensywnymi opadami deszczu. Ulewa sparaliżowała Dubrownik. W mieście Makarska woda zalała drogi, utrudniając ruch. Trudna pogoda dotknęła też Dubrownik, gdzie ulewa sparaliżowała miasto. Nagrania otrzymaliśmy na Kontakt24.

Woda zalała chorwackie miasta

Woda zalała chorwackie miasta

Aktualizacja:
Źródło:
Slobodna Dalmacija, DHMZ, Kontakt24, tvnmeteo.pl

Po godzinie 11.20 z Florydy wystartowała misja Polaris Dawn przygotowana przez firmę SpaceX, w której udział bierze czwórka astronautów. Jej częścią ma być pierwszy w historii prywatny spacer kosmiczny. Poprzednie próby były przekładane kilka razy.

Polaris Dawn. Historyczna misja wystartowała

Polaris Dawn. Historyczna misja wystartowała

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, SpaceX, tvnmeteo.pl

Ponad 60 brazylijskich gmin zostało objętych stanem klęski żywiołowej z powodu suszy. Ekstremalne upały i brak opadów doprowadziły również do największych masowych pożarów od kilkunastu lat w Amazonii. Na niektórych terenach woda pitna musi być dostarczana przez organizacje pozarządowe.

Ogromna susza i największe pożary od lat. Władze wprowadzają stan klęski żywiołowej

Ogromna susza i największe pożary od lat. Władze wprowadzają stan klęski żywiołowej

Źródło:
PAP

W Kalifornii i Nevadzie dużym zagrożeniem są rozprzestrzeniające się pożary. Żywioł zmusił wydanie nakazów ewakuacji dla kilkudziesięciu tysięcy mieszkańców. Na niektórych obszarach ogłoszono stan wyjątkowy.

W Kalifornii i Nevadzie szaleją pożary. Tysiące zmuszonych do ewakuacji

W Kalifornii i Nevadzie szaleją pożary. Tysiące zmuszonych do ewakuacji

Źródło:
PAP, CNN, CalFire

Gwałtowne powodzie nawiedziły pod koniec ubiegłego tygodnia południowe i środkowe Maroko. Są ofiary śmiertelne i osoby zaginione.

Powodzie w Maroku. Zabici i zaginieni

Powodzie w Maroku. Zabici i zaginieni

Źródło:
PAP, Reuters, tvnmeteo.pl

Śmierć walenia Hvaldimira, który w przeszłości był podejrzewany o wykonywanie zadań szpiegowskich na rzecz Rosji, nie miała związku z działalnością człowieka - poinformowała w poniedziałek norweska policja po przeprowadzeniu sekcji zwłok. Wcześniej dwie grupy obrońców zwierząt twierdziły, że waleń został zastrzelony.

"Szpieg" Hvaldimir nie żyje. Wiadomo, jak zginął słynny waleń

"Szpieg" Hvaldimir nie żyje. Wiadomo, jak zginął słynny waleń

Źródło:
PAP

Świecące w ciemności algi rozjaśniły wody duńskich fiordów i zatok. Za widowisko odpowiedzialne są nieszkodliwe dla zdrowia organizmy z grupy bruzdnic. Obserwację zjawiska uprzyjemniała ciepła nocna aura oraz woda, w której można było się wykąpać.

Ludzie kąpali się w morzu niebieskich plam

Ludzie kąpali się w morzu niebieskich plam

Źródło:
Avisen Danmark, VEJR TV2

We Francji rośnie zaniepokojenie w związku z pojawieniem się inwazyjnego gatunku mrówek, który może powodować znaczne szkody w rolnictwie oraz domach. - To nowe zjawisko, nikt nie wie, jak postępować - rozkłada ręce mieszkanka Orvault w północno-zachodniej części kraju. Mrówki, których rozprzestrzenianiu się sprzyja globalne ocieplenie, pojawiły się już także w Niemczech.

Inwazyjny gatunek mrówek gryzie ludzi i wyrządza szkody. "Nikt nie wie, jak postępować"

Inwazyjny gatunek mrówek gryzie ludzi i wyrządza szkody. "Nikt nie wie, jak postępować"

Źródło:
ENEX, TF1 Info, Le Parisien, Le Figaro

Sfinks, najstarszy płat wiecznego śniegu w Szkocji, jest bliski stopnienia. Jego długość wynosi obecnie pięć metrów, niemal dziesięć razy mniej niż powinna na początku września. Naukowców niepokoi, że to czwarty rok z rzędu, w którym dochodzi do takiego zjawiska.

Wieczny śnieg topnieje czwarty raz z rzędu. Trudna sytuacja szkockiego Sfinksa

Wieczny śnieg topnieje czwarty raz z rzędu. Trudna sytuacja szkockiego Sfinksa

Źródło:
Reuters, BBC, RMETS

Susza męczy Rumunię. W okolicach Braszowa doszło do całkowitego wyschnięcia jezior i obszarów podmokłych rezerwatu przyrody Delta Karpacka.

Rezerwat całkowicie wysechł. "Teraz możemy go tylko zaorać"

Rezerwat całkowicie wysechł. "Teraz możemy go tylko zaorać"

Źródło:
PAP, agerpres.ro, Europa Libera Romania, Stirile Pro TV

Zielony bolid spalił się w atmosferze Ziemi. Nagranie, wykonane przez jednego z astronautów na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, pozwala nam zobaczyć to zdarzenie z niecodziennej perspektywy.

Miliony ziemskich świateł i jedno kosmiczne. Nagranie

Miliony ziemskich świateł i jedno kosmiczne. Nagranie

Źródło:
space.com

Idzie ochłodzenie, ale mimo to czasami nadal będzie cieplej niż zwykle o tej porze roku. Jaka pogoda będzie na początku astronomicznej i kalendarzowej jesieni? Sprawdź długoterminową prognozę na 16 dni.

Pogoda na 16 dni: kończy się wrześniowy upał

Pogoda na 16 dni: kończy się wrześniowy upał

Źródło:
tvnmeteo.pl

Lato 2024 było na Ziemi najcieplejszym w historii prowadzenia pomiarów. To drugi z rzędu taki rekord - poinformowała europejska agencja Copernicus Climate Change Service (C3S). W skali świata nigdy nie odnotowano również tak ciepłego sierpnia, a według ekspertów jesteśmy na dobrej drodze do tego, by cały ten rok pobił rekord.

To najgorętsze lato w historii. Pędzimy po kolejny rekord

To najgorętsze lato w historii. Pędzimy po kolejny rekord

Źródło:
Copernicus, Reuters

Hipopotamy będące potomkami zwierząt sprowadzonych do Kolumbii przez Pablo Escobara, mają zostać wytępione. Taką decyzję podjął w piątek sąd administracyjny, powołując się na bezpieczeństwo ludzi i środowiska. Obecnie populacja liczy 166 osobników.

"Hipopotamy Escobara" skazane na śmierć wyrokiem sądu

"Hipopotamy Escobara" skazane na śmierć wyrokiem sądu

Źródło:
PAP, AFP

Wschody słońca potrafią być malownicze. Tylko wybrani mogą je jednak obejrzeć z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Niesamowitym widokiem tego zjawiska, nagranym przez jednego z astronautów, podzieliła się NASA w mediach społecznościowych.

Taki wschód słońca mogą podziwiać tylko wybrani

Taki wschód słońca mogą podziwiać tylko wybrani

Źródło:
BBC, NASA, The Independent, tvnmeteo.pl

Zmniejszenie populacji nietoperzy w Stanach Zjednoczonych mogło przyczynić się do śmierci nawet 1300 niemowląt. Jak wynika z badań amerykańskich naukowców, jest to powiązane z rolą, jaką latające ssaki pełnią w ekosystemach. Wyniki te po raz kolejny udowadniają, jak bliskie więzi łączą populacje ludzi i zwierząt.

Ponad tysiąc dzieci zmarło, ponieważ... zabrakło nietoperzy

Ponad tysiąc dzieci zmarło, ponieważ... zabrakło nietoperzy

Źródło:
PAP, The Guardian