Co najmniej siedem osób zginęło w wyniku zejścia dużej lawiny w rejonie przełęczy Nathu La w indyjskim stanie Sikkim. Według dziennika "The Times of India", wśród zabitych jest dziecko. Niewykluczone, że pod śniegiem nadal są zasypani ludzie, ale akcję ratunkową przerwano, gdy zapadły ciemności.
Lawina zeszła o godzinie 11.30 czasu lokalnego na drodze do jeziora Changu - powiedział Reuterowi wysoki rangą funkcjonariusz policji Tenzing Loden Lepcha. Dodał, że stało się to, kiedy turyści robili zdjęcia w pobliżu strumienia.
Wszystkie ofiary śmiertelne, których według najnowszych doniesień jest co najmniej siedem (początkowo mówiono o sześciu zabitych osobach) to turyści. Różne źródła podają, że rannych zostało od 11 do 30 osób. Jak przekazał Tenzing Loden Lepcha, spośród nich osiem osób jest "w stanie krytycznym".
Ewakuowano 350 osób i 80 pojazdów, które utknęły na drodze do przełęczy z powodu śniegu.
Akcja ratunkowa przerwana na noc
Są sygnały, że były ostrzeżenia o możliwych lawinach. - Turyści zlekceważyli ostrzeżenia i weszli na górę. Potem nagle zeszła lawina i zakopała ich wszystkich na co najmniej godzinę, zanim mieszkańcy, kierowcy, policja i ratownicy mogli wydobyć niektórych z nich – opowiadał reporterom kierowca Chewang Gyatso Bhutia, który był świadkiem zdarzenia.
Według indyjskich mediów uratowano co najmniej 27 osób. Niewykluczone, że pod śniegiem nadal są zasypani ludzie, ale akcję poszukiwawczą przerwano, gdy zapadła noc.
- Ustaliliśmy wszystkie zaginione osoby, dla pewności sprawdzamy to jeszcze raz - powiedział Tenzing Loden Lepcha.
Kondolencje od premiera
Kondolencje rodzinom ofiar złożył premier Indii Narendra Modi. "Kondolencje dla tych, którzy stracili swoich bliskich. Mam nadzieję, że ranni szybko wyzdrowieją" - napisał w mediach społecznościowych.
Lawina na przełęczy Nathu La
Nathu La to znajdująca się na wysokości ponad 4300 m n.p.m. przełęcz w Himalajach, która oddziela indyjski stan Sikkim od znajdującego się we władaniu Chińskiej Republiki Ludowej Tybetu.
Tysiące turystów co roku przybywają do Sikkimu, znanego jako Kraina Mistycznego Splendoru, położonego u podnóża góry Kanczendzonga, trzeciej co do wysokości na świecie.
W ciągu ostatnich dwóch lat Himalaje nawiedziło kilka lawin, zabijając co najmniej 120 osób. W badaniu z 2018 roku, opublikowanym w czasopiśmie "Proceedings of the National Academy of Sciences", które przytacza Reuters, stwierdzono, że zmiany klimatu zwiększają ryzyko lawinowe w indyjskiej części Himalajów.
Źródło: Reuters, The Times of India, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Google Maps