Upały w Europie. Nadciągająca fala upałów może być jedną z najgorszych

Źródło:
tvnmeteo.pl, accuweather.com, BBC, CNN, sciencedirect.com, Reuters

Zewsząd spływają ostrzeżenia przed falą upałów. Czy długotrwałe, ekstremalne zjawisko pogodowe może zebrać śmiertelne żniwo na naszym kontynencie, porównywalne z tym sprzed 19 lat, kiedy dziesiątki tysięcy Europejczyków zmarły z powodu gorąca? - Ta fala upałów na południu Europy, te wysokie temperatury, będą się utrzymywać przez dłuższy czas, przynajmniej do końca lipca - przewidywał w rozmowie z tvnmeteo.pl doktor Michał Marosz z IMGW-PIB.

Fala upałów, która w sierpniu 2003 roku nawiedziła Europę, była bezprecedensowa. Według badań przeprowadzonych przez francuskich i szwajcarskich naukowców liczba ofiar śmiertelnych przekroczyła wówczas 70 tysięcy. Czy nadchodząca fala upałów może być równie niebezpieczna jak ta sprzed 19 lat?

- Wysoka temperatura rzeczywiście na południu Europy będzie się dłużej utrzymywać. Czy sytuacja będzie taka jak 2003 roku, kiedy z powodu upałów zmarło kilkadziesiąt tysięcy osób, nie wiadomo - przyznał w rozmowie z portalem tvnmeteo.pl Michał Marosz, kierownik gdyńskiego Zakładu Meteorologii, Klimatologii i Ochrony Atmosfery Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowego Instytutu Badawczego..

Setki osób zostało ewakuowanych z domów w wyniku pożarów we Francji, Hiszpanii i Portugalii w piątek, w wielu miejscach nie słabną też upały. Instytuty meteorologiczne wydają ostrzeżenia zdrowotne na najbliższe dni.

Piekielnie gorąco na Półwyspie Iberyjskim

Wśród zmagających się z upałami są mieszkańcy Półwyspu Iberyjskiego. W wielu regionach temperatura przekraczała tam w czwartek 40 stopni Celsjusza. Jak zauważają meteorolodzy, w Madrycie i Lizbonie taka aura utrzymuje się od piątku 8 lipca.

Hiszpańska Sewilla jest jednym z najgorętszych europejskich miast. Tam osiem dni z rzędu temperatura była wyższa niż 41 st. C. Według niemieckiego serwisu meteorologicznego wetteronline.de w czwartek w Hiszpanii najgoręcej było w miejscowościach: Morón de la Frontera, Mérida i Talavera de la Reina. Tam termometry pokazały 45 st. C.

Temperatura maksymalna 14 lipca w Hiszpanii wetteronline.de

Podczas gdy temperatury spadły nieco w Portugalii, nadal spodziewano się, że w niektórych miejscach przekroczą 40 stopni Celsjusza, z pięcioma okręgami objętymi czerwonym alarmem.

Fala upałów w Europie będzie długa i rozległa

Zdaniem ekspertów z AccuWeather upały w ciągu tygodnia mają objąć we władanie niemal całą Europę. - Istnieje obawa, że ta spiekota może przerodzić się w falę upałów, która potrwa 20 lub więcej dni w wielu europejskich krajach: od Portugalii po centralną Francję i centralne regiony południowo-wschodniej Europy - powiedział Tyler Roys, starszy meteorolog AccuWeather. Dodał, że taka wysoka temperatura może utrzymać się do końca lipca, a nawet w sierpniu. - Dotyczy to Węgier, wschodniej Chorwacji, wschodniej Bośni, Serbii, południowej Rumunii i północnej Bułgarii - wyliczał meteorolog.

Zdaniem Roysa dotkliwość nadchodzących upałów może okazać się porównywalna z falą z 2003 roku, kiedy to kilkadziesiąt tysięcy osób zmarło z powodu gorąca.

- Ta fala upałów będzie faktycznie długa. Nie będzie ona jednak jednorodna w Europie, co wskazują wyniki modelu GFS - skomentował w rozmowie z tvnmeteo.pl dr Michał Marosz. Dodał, że będzie ona w miarę stabilna w Hiszpanii i na południu Europy do 17 lipca. - Później zacznie się przemieszczać w kierunku Francji. W poniedziałek 18 lipca obejmie zachodnią Francję i częściowo Niemcy oraz Anglię - wyjaśnił.

A co z Polską?

- Ten upał dotrze również do Polski, ale u nas temperatura nie będzie aż tak wysoka, przekroczy 30 stopni na południu i na południowym zachodzie Polski - zauważył dr Marosz.

Ekspert powiedział, że wysokie wartości na termometrach będą utrzymywać się w Hiszpanii, we Włoszech, na Bałkanach do 24 lipca. - Od 24 lipca ten upał zacznie nieco słabnąć na zachodzie Europy, ale nadal będzie bardzo gorąco - dodał.

Podkreślił, że to są prognozy i mogą się jeszcze zmienić. - Ta fala upałów na południu Europy, te wysokie temperatury, będą się utrzymywać przez dłuższy czas, ale to, czy zostaną pobite rekordy ciepła, ciężko jednoznacznie stwierdzić - przyznał.

- Tegoroczne lato daje się we znaki na południu Europy - skonkludował.

Spiekota we Francji i Włoszech. Pad "ledwie zipie"

Najgorsza susza od ponad 70 lat spowodowała, że najdłuższa włoska rzeka, Pad, miejscami ledwo zipie - jak to opisała Agencja Reutera. Włochy ogłosiły stan wyjątkowy wzdłuż rzeki.

Z prognoz AccuWeather wynika, że w Paryżu temperatura w weekend i na początku przyszłego tygodnia może zbliżyć się do 40 st. C. Kiedy tak wysokie wartości odnotowywano podczas fali upałów w 2019 roku, władze pozwoliły paryżanom chłodzić się w fontannie Trocadero w pobliżu wieży Eiffla. Ten środek może zostać ponownie podjęty w nadchodzących dniach.

Nadciągające upały porównuje się we Francji z tymi, które nawiedziły Europę w 1757 roku. Był to najgorętszy lipiec w historii Paryża ze średnią temperaturą wynoszącą 25 st. C (podczas fali upałów w 2006 roku wartość ta wynosiła 24,8 st. C). 14 lipca 1757 roku termometry pokazały 37,5 st. C. 

Ekstremalnym upałom towarzyszą pożary

Ekstremalnie doświadczane upałami kraje - Portugalia i Hiszpania - od wielu dni walczą z potężnymi pożarami. Rząd Portugalii ogłosił stan podwyższonej gotowości w związku z wysoką temperaturą i szalejącym ogniem - podaje Associated Press. Z 17 pożarami w tym kraju walczyło w piątek ponad 1000 strażaków.

Także w Hiszpanii doliczono się tego dnia 17 pożarów w przyrodzie. Pożary w części Estremadury, która graniczy z Portugalią, oraz w centralnym regionie Kastylia i Leon, zmusiły do ewakuacji w nocy z czwartku na piątek mieszkańców czterech kolejnych miejscowości. Płomienie zagrażają XVI-wiecznemu klasztorowi i parkowi narodowemu.

W Katalonii na północnym wschodzie władze zawiesiły biwakowanie i uprawianie sportu w okolicach 275 miejscowości, by zapobiec zagrożeniu pożarowemu, a także ograniczyły prace rolne z udziałem maszyn.

Także we Francji, w departamencie Żyrondy, 11 300 osób zostało ewakuowanych z powodu pożarów wokół Dune du Pilat i Landiras.

>>> ZOBACZ MAPĘ POŻARÓW W EUROPIE

Czy padną rekordy w Wielkiej Brytanii?

Meteorolodzy z AccuWeather prognozują, że z każdym dniem ciepło będzie się rozprzestrzeniać dalej na północ i wschód, docierając do Belgii, Holandii, Niemiec i Wielkiej Brytanii.

- Lipcowe rekordy temperatury wszech czasów są zagrożone, mogą zostać pobite lub wyrównane w całej Irlandii i Wielkiej Brytanii - powiedział Tyler Roys. - Dotyczy to poszczególnych miast, takich jak Birmingham, Dublin, Manchester i York - dodał.

Najwyższą dotąd temperaturę w Wielkiej Brytanii odnotowano w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Cambridge 25 lipca 2019 roku. Wyniosła 38,7 st. C.

Brytyjski urząd meteorologiczny Met Office w piątek po raz pierwszy w historii wydał ostrzeżenie najwyższego stopnia z powodu ekstremalnych upałów. Będzie ono obowiązywać w poniedziałek i we wtorek w Londynie oraz na dużych obszarach środkowej Anglii.

>>> Czytaj. Londyńczycy proszeni są o ograniczenie zużycia wody

Autorka/Autor:anw//rzw

Źródło: tvnmeteo.pl, accuweather.com, BBC, CNN, sciencedirect.com, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: wetteronline.de

Pozostałe wiadomości

Pogoda na majówkę 2025. W kolejnych dniach czeka nas sporo słońca i będzie coraz cieplej. Początek długiego weekendu majowego może przynieść lokalnie nawet 25 stopni Celsjusza. Zmiana na termometrach prognozowana jest jednak pod koniec tygodnia.

Pogoda na majówkę. Może być nawet 25 stopni

Pogoda na majówkę. Może być nawet 25 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Nadchodzące dni przyniosą zmianę aury. Do Polski napłynie ciepłe powietrze, które sprawi, że 1 maja temperatura może sięgnąć miejscami 24-25 stopni Celsjusza. - To ciepłe powietrze będzie wdzierać się nieco okrężną drogą - powiedział we "Wstajesz i wiesz" na antenie TVN24 Tomasz Wasilewski, prezenter tvnmeteo.pl.

Idzie ocieplenie. "1 maja z temperaturą zupełnie letnią"

Idzie ocieplenie. "1 maja z temperaturą zupełnie letnią"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na dziś, czyli wtorek, 29.04. W większości kraju dominować będzie słoneczna i pogodna aura. Jedynie na północnym wschodzie mogą pojawić się słabe, przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna wyniesie do 20-22 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - wtorek, 29.04. Termometry pokażą nawet 22 stopnie Celsjusza

Pogoda na dziś - wtorek, 29.04. Termometry pokażą nawet 22 stopnie Celsjusza

Źródło:
tvnmeteo.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej planuje wydać ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym wiatrem. Żółte alarmy mogą obowiązywać na północy kraju. Sprawdź, gdzie mocno powieje.

Tutaj może mocno wiać. Prognoza zagrożeń IMGW

Tutaj może mocno wiać. Prognoza zagrożeń IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Korea Południowa zmaga się z kolejnym pożarem roślinności. Z powodu pojawienia się ognia niedaleko miasta Taegu na południu kraju lokalne władze ewakuowały ponad 1200 mieszkańców oraz zablokowały ruch na części autostrady. Z żywiołem walczą setki strażaków.

Ogień pojawił się w pobliżu miasta. Ewakuowano część mieszkańców

Ogień pojawił się w pobliżu miasta. Ewakuowano część mieszkańców

Źródło:
Reuters

27-letni student z Chin dwukrotnie potrzebował pomocy ratowników podczas wspinaczki na szczyt góry Fudżi w Japonii. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby obie interwencje nie wydarzyły się w tym samym miejscu w przeciągu jednego tygodnia.

Dwukrotnie w ciągu tygodnia ściągali go ze słynnej góry. 27-latek wrócił po telefon

Dwukrotnie w ciągu tygodnia ściągali go ze słynnej góry. 27-latek wrócił po telefon

Źródło:
BBC, The Guardian

Zagrożenie pożarowe w wielu regionach Polski jest wysokie - wynika z danych Instytutu Badawczego Leśnictwa. Takie warunki tuż przed zbliżającym się długim weekendem majowym wzbudziły obawy o możliwość zamknięcia lasów. Do sprawy odniósł się minister spraw wewnętrznych i administracji, Tomasz Siemoniak.

Czy lasy na majówkę zostaną zamknięte? Minister odpowiada

Czy lasy na majówkę zostaną zamknięte? Minister odpowiada

Źródło:
PAP

Brazylijscy naukowcy zidentyfikowali najstarszy znany nauce gatunek mrówki. Okaz znajdował się w zbiorach muzeum zoologicznego należącego do Uniwersytetu w Sao Paulo. Według badań prehistoryczna mrówka żyła wśród dinozaurów 113 milionów lat temu.

Jej szczęki przypominały sierpy. Żyła 113 milionów lat temu

Jej szczęki przypominały sierpy. Żyła 113 milionów lat temu

Źródło:
CNN, PAP

W Płocku w weekend pojawił się wir pyłowy. Nagranie tego zjawiska otrzymaliśmy na Kontakt24.

"Nagle przed nami wyrósł ten wir". Nagranie

"Nagle przed nami wyrósł ten wir". Nagranie

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

W weekend południowo-zachodnią Oklahomę nawiedziły ulewy. Co najmniej jedna osoba zginęła. To nie koniec gwałtownych zjawisk w tej części USA. W poniedziałek alarmami pogodowymi objęto ponad 36 milionów mieszkańców.

Auto stoczyło się do głębokiej wody. Wydobyto ciało

Auto stoczyło się do głębokiej wody. Wydobyto ciało

Źródło:
PAP, NBC News

Bulusan, czynny wulkan położony na filipińskiej wyspie Luzon, niepokoi mieszkańców. W poniedziałek doszło do erupcji. Z krateru wydobyła się kolumna popiołu, która wzbiła się na wysokość 4,5 kilometra.

Kłęby popiołu spadły na wyspę

Kłęby popiołu spadły na wyspę

Źródło:
Reuters

Na przełomie kwietnia i maja czeka nas duże, ale krótkie ocieplenie. Jaka będzie majówka? Sprawdź autorską, długoterminową prognozę pogody na 16 dni przygotowaną przez Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: początek majówki zupełnie inny niż jej koniec

Pogoda na 16 dni: początek majówki zupełnie inny niż jej koniec

Źródło:
tvnmeteo.pl

Szczeniak przeżył potężną eksplozję, do której doszło w weekend w największym porcie handlowym Iranu. Jak pisze agencja Reuters, małego czworonoga wyciągnięto spod gruzów. Pomocy udzielili mu wolontariusze irańskiego Czerwonego Półksiężyca.

Szczeniak przeżył potężną eksplozję

Szczeniak przeżył potężną eksplozję

Źródło:
Reuters

Puma złożyła nietypową wizytę mieszkańcom okolic ruchliwej drogi w rejonie miasta Las Vegas. Zwierzę spacerowało nocą po podwórkach. Zdarzenie zostało zarejestrowane na nagraniu.

"Nie widzimy tutaj takich zwierząt". Nietypowy gość na nagraniu

"Nie widzimy tutaj takich zwierząt". Nietypowy gość na nagraniu

Źródło:
FOX5

W niedzielę w Tatrach, w rejonie Rysów, doszło do dwóch śmiertelnych wypadków. Turyści spadli z dużej wysokości. Warunki były trudne, dlatego też ratownicy ewakuowali ze szczytu też trzy inne osoby.

Spadli z dużej wysokości w Tatrach. Nie udało się ich uratować

Spadli z dużej wysokości w Tatrach. Nie udało się ich uratować

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, PAP

Osobom cierpiącym na alergię pokarmową towarzyszą nieustanne obawy, że zjedzą coś nieodpowiedniego, co może się skończyć dla nich wstrząsem. Jak mówił doktor Wojciech Feleszko, dla tych, którzy nie mogą spożywać jajek, mleka, glutenu czy orzechów, niemal 95 procent potraw jest wykluczonych.

"Nawet 95 procent potraw jest wykluczonych". Te alergeny są szczególnie groźne

"Nawet 95 procent potraw jest wykluczonych". Te alergeny są szczególnie groźne

Źródło:
PAP

Suczka o imieniu Valerie, która uciekła właścicielom w czasie kempingu w 2023 roku, została odnaleziona dzięki organizacji Kangala Wildlife Rescue. Jamniczka spędziła ponad 500 dni w australijskim buszu - podaje BBC.

Spędziła ponad 500 dni w australijskim buszu. Odnaleziono zaginioną suczkę

Spędziła ponad 500 dni w australijskim buszu. Odnaleziono zaginioną suczkę

Źródło:
Reuters, BBC

Niektóre gatunki ptaków, które rozmnażają się na większych obszarach geograficznych, mogą wcale nie być tak odporne na zmiany klimatu, jak wcześniej sądzono - wynika z analizy naukowców. Badacze sprawdzili też, czy wielkość mózgów tych zwierząt może pomagać w radzeniu sobie ze skutkami kryzysu klimatycznego.

Duży mózg i większa odporność na zmiany klimatu? Są wątpliwości

Duży mózg i większa odporność na zmiany klimatu? Są wątpliwości

Źródło:
University of Texas at Austin, tvnmeteo.pl

Indyjskie miasto Byrnihat zostało okrzyknięte najbardziej zanieczyszczonym miastem 2024 roku na świecie. Mieszkańcy opowiadają o tym, jak żyje się w takim miejscu.

"Wszędzie sadza", "córka oddychała jak ryba"

"Wszędzie sadza", "córka oddychała jak ryba"

Źródło:
Reuters, CNN, tvnmeteo.pl

Gwałtowne burze, którym towarzyszyły obfite opady deszczu, doprowadziły do powstania powodzi w południowo-zachodniej części Oklahomy. Ulice w Norman, trzecim co do wielkości mieście tego amerykańskiego stanu, zmieniły się w rwące potoki.

Ulice jak rwące potoki. "Straciliśmy wszystko"

Ulice jak rwące potoki. "Straciliśmy wszystko"

Źródło:
Reuters, CNN, foxweather.com

Przełom kwietnia i maja to idealny moment, aby posłuchać ptasich śpiewów. Dla zwierząt tych nie jest to jednak taka prosta umiejętność. Jak opowiadał ekoaustyk doktor habilitowany Michał Budka, niektóre gatunki potrzebują czasu na naukę śpiewania. Inne, aby zrobić miejsce na nowe dźwięki, muszą "usunąć" stare odgłosy ze swojej pamięci.

Tego o śpiewie ptaków na pewno nie wiedziałeś

Tego o śpiewie ptaków na pewno nie wiedziałeś

Źródło:
PAP

Kilkumetrowa anakonda narobiła strachu pewnej rodzinie z brazylijskiego stanu Amazonas. Na miejsce przyjechali strażacy, którzy schwytali pokaźnych rozmiarów zwierzę. Zdarzenie zostało zarejestrowane na nagraniu.

Na podwórku pojawiła się 3,5-metrowa anakonda

Na podwórku pojawiła się 3,5-metrowa anakonda

Źródło:
Portaldo Holanda, The Reptarium, Amazon Agency

Czerwony alert wulkaniczny wydano na Kostaryce w związku z wybuchem wulkanu Poas. Trwającej od kilku dni erupcji towarzyszą wyrzuty ogromnej ilości materiału wulkanicznego - kolumny pyłu wznoszą się na wysokość ponad 4000 metrów. Popioły osadziły się także w okolicznych rzekach.

Woda w rzekach stała się gęsta i szara. Ogłoszono czerwony alert

Woda w rzekach stała się gęsta i szara. Ogłoszono czerwony alert

Źródło:
cne.go.cr, The Tico Times

Pod powierzchnią Parku Narodowego Yellowstone leży superwulkan, który drzemie od setek tysięcy lat. Naukowcy odkryli pod nim twór o zaskakujących właściwościach.

Pod superwulkanem kryje się "oddychający" twór

Pod superwulkanem kryje się "oddychający" twór

Źródło:
Live Science

W stanie New Jersey trwa walka z gigantycznym pożarem lasu. Od wtorku płomienie strawiły ponad 6100 hektarów, niszcząc kilka budynków i zagrażając wielu innym. Jak podali strażacy, do zaprószenia ognia doszło na skutek niewłaściwie zgaszonego ogniska.

Nastolatek rozpalił ognisko. Wybuchł jeden z największych od 20 lat pożarów

Nastolatek rozpalił ognisko. Wybuchł jeden z największych od 20 lat pożarów

Źródło:
Reuters, ABC News

Kwiecień dobiega końca, a na horyzoncie już maj, który w Polsce jest miesiącem dość ciepłym, choć nocne przymrozki nie są rzadkie. Tak stoi w meteorologicznych annałach i w tej materii niewiele się w Polsce zmieniło. Na najbliższe dni rysują się w prognozach trzy fale chłodu, które przynieść mogą lekki mróz. O ile mieszkańcom miast ujemna temperatura po prostu uprzykrzy życie, o tyle ogrodników zmobilizuje do "działań obronnych". Często polegają one na wstawianiu zapalonych zniczy pomiędzy rabatki, sadzonki, pod tunele oraz w skrzynki z kwiatami, co sprawia, że ogrody w kwietniu i maju roztaczają cmentarną aurę.

Trzy fale chłodu w maju. Kiedy ruszyć do ogrodu z pomidorami

Trzy fale chłodu w maju. Kiedy ruszyć do ogrodu z pomidorami

Źródło:
TVN24+

Nawet 1,5 miliona mieszkańców Polski może nie wiedzieć o tym, że ma astmę. Jak tłumaczą eksperci, nieleczona choroba może prowadzić do poważnego pogorszenia jakości życia. Sama diagnoza jednak nie wystarczy - wśród leków na astmę narosło wiele mitów, które mogą zniechęcać chorych do terapii.

1,5 miliona Polaków może nie wiedzieć, że ją ma

1,5 miliona Polaków może nie wiedzieć, że ją ma

Źródło:
PAP

Na hawajskiej wyspie Oahu odkryto mięsożerny gatunek gąsienicy. Porusza się po pajęczynach, żywiąc się uwięzionymi owadami. Nazwano ją "kolekcjonerką kości", bo kamufluje się przed pająkami, które chętnie by ją zjadły, "ubierając" się w szczątki martwych owadów.

Nazwano ją "kolekcjonerką kości". Odkryto mięsożerną gąsienicę

Nazwano ją "kolekcjonerką kości". Odkryto mięsożerną gąsienicę

Źródło:
Reuters, AP News, science.org