Upały w Europie. Nadciągająca fala upałów może być jedną z najgorszych

Źródło:
tvnmeteo.pl, accuweather.com, BBC, CNN, sciencedirect.com, Reuters

Zewsząd spływają ostrzeżenia przed falą upałów. Czy długotrwałe, ekstremalne zjawisko pogodowe może zebrać śmiertelne żniwo na naszym kontynencie, porównywalne z tym sprzed 19 lat, kiedy dziesiątki tysięcy Europejczyków zmarły z powodu gorąca? - Ta fala upałów na południu Europy, te wysokie temperatury, będą się utrzymywać przez dłuższy czas, przynajmniej do końca lipca - przewidywał w rozmowie z tvnmeteo.pl doktor Michał Marosz z IMGW-PIB.

Fala upałów, która w sierpniu 2003 roku nawiedziła Europę, była bezprecedensowa. Według badań przeprowadzonych przez francuskich i szwajcarskich naukowców liczba ofiar śmiertelnych przekroczyła wówczas 70 tysięcy. Czy nadchodząca fala upałów może być równie niebezpieczna jak ta sprzed 19 lat?

- Wysoka temperatura rzeczywiście na południu Europy będzie się dłużej utrzymywać. Czy sytuacja będzie taka jak 2003 roku, kiedy z powodu upałów zmarło kilkadziesiąt tysięcy osób, nie wiadomo - przyznał w rozmowie z portalem tvnmeteo.pl Michał Marosz, kierownik gdyńskiego Zakładu Meteorologii, Klimatologii i Ochrony Atmosfery Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowego Instytutu Badawczego..

Setki osób zostało ewakuowanych z domów w wyniku pożarów we Francji, Hiszpanii i Portugalii w piątek, w wielu miejscach nie słabną też upały. Instytuty meteorologiczne wydają ostrzeżenia zdrowotne na najbliższe dni.

Piekielnie gorąco na Półwyspie Iberyjskim

Wśród zmagających się z upałami są mieszkańcy Półwyspu Iberyjskiego. W wielu regionach temperatura przekraczała tam w czwartek 40 stopni Celsjusza. Jak zauważają meteorolodzy, w Madrycie i Lizbonie taka aura utrzymuje się od piątku 8 lipca.

Hiszpańska Sewilla jest jednym z najgorętszych europejskich miast. Tam osiem dni z rzędu temperatura była wyższa niż 41 st. C. Według niemieckiego serwisu meteorologicznego wetteronline.de w czwartek w Hiszpanii najgoręcej było w miejscowościach: Morón de la Frontera, Mérida i Talavera de la Reina. Tam termometry pokazały 45 st. C.

Temperatura maksymalna 14 lipca w Hiszpanii wetteronline.de

Podczas gdy temperatury spadły nieco w Portugalii, nadal spodziewano się, że w niektórych miejscach przekroczą 40 stopni Celsjusza, z pięcioma okręgami objętymi czerwonym alarmem.

Fala upałów w Europie będzie długa i rozległa

Zdaniem ekspertów z AccuWeather upały w ciągu tygodnia mają objąć we władanie niemal całą Europę. - Istnieje obawa, że ta spiekota może przerodzić się w falę upałów, która potrwa 20 lub więcej dni w wielu europejskich krajach: od Portugalii po centralną Francję i centralne regiony południowo-wschodniej Europy - powiedział Tyler Roys, starszy meteorolog AccuWeather. Dodał, że taka wysoka temperatura może utrzymać się do końca lipca, a nawet w sierpniu. - Dotyczy to Węgier, wschodniej Chorwacji, wschodniej Bośni, Serbii, południowej Rumunii i północnej Bułgarii - wyliczał meteorolog.

Zdaniem Roysa dotkliwość nadchodzących upałów może okazać się porównywalna z falą z 2003 roku, kiedy to kilkadziesiąt tysięcy osób zmarło z powodu gorąca.

- Ta fala upałów będzie faktycznie długa. Nie będzie ona jednak jednorodna w Europie, co wskazują wyniki modelu GFS - skomentował w rozmowie z tvnmeteo.pl dr Michał Marosz. Dodał, że będzie ona w miarę stabilna w Hiszpanii i na południu Europy do 17 lipca. - Później zacznie się przemieszczać w kierunku Francji. W poniedziałek 18 lipca obejmie zachodnią Francję i częściowo Niemcy oraz Anglię - wyjaśnił.

A co z Polską?

- Ten upał dotrze również do Polski, ale u nas temperatura nie będzie aż tak wysoka, przekroczy 30 stopni na południu i na południowym zachodzie Polski - zauważył dr Marosz.

Ekspert powiedział, że wysokie wartości na termometrach będą utrzymywać się w Hiszpanii, we Włoszech, na Bałkanach do 24 lipca. - Od 24 lipca ten upał zacznie nieco słabnąć na zachodzie Europy, ale nadal będzie bardzo gorąco - dodał.

Podkreślił, że to są prognozy i mogą się jeszcze zmienić. - Ta fala upałów na południu Europy, te wysokie temperatury, będą się utrzymywać przez dłuższy czas, ale to, czy zostaną pobite rekordy ciepła, ciężko jednoznacznie stwierdzić - przyznał.

- Tegoroczne lato daje się we znaki na południu Europy - skonkludował.

Spiekota we Francji i Włoszech. Pad "ledwie zipie"

Najgorsza susza od ponad 70 lat spowodowała, że najdłuższa włoska rzeka, Pad, miejscami ledwo zipie - jak to opisała Agencja Reutera. Włochy ogłosiły stan wyjątkowy wzdłuż rzeki.

Z prognoz AccuWeather wynika, że w Paryżu temperatura w weekend i na początku przyszłego tygodnia może zbliżyć się do 40 st. C. Kiedy tak wysokie wartości odnotowywano podczas fali upałów w 2019 roku, władze pozwoliły paryżanom chłodzić się w fontannie Trocadero w pobliżu wieży Eiffla. Ten środek może zostać ponownie podjęty w nadchodzących dniach.

Nadciągające upały porównuje się we Francji z tymi, które nawiedziły Europę w 1757 roku. Był to najgorętszy lipiec w historii Paryża ze średnią temperaturą wynoszącą 25 st. C (podczas fali upałów w 2006 roku wartość ta wynosiła 24,8 st. C). 14 lipca 1757 roku termometry pokazały 37,5 st. C. 

Ekstremalnym upałom towarzyszą pożary

Ekstremalnie doświadczane upałami kraje - Portugalia i Hiszpania - od wielu dni walczą z potężnymi pożarami. Rząd Portugalii ogłosił stan podwyższonej gotowości w związku z wysoką temperaturą i szalejącym ogniem - podaje Associated Press. Z 17 pożarami w tym kraju walczyło w piątek ponad 1000 strażaków.

Także w Hiszpanii doliczono się tego dnia 17 pożarów w przyrodzie. Pożary w części Estremadury, która graniczy z Portugalią, oraz w centralnym regionie Kastylia i Leon, zmusiły do ewakuacji w nocy z czwartku na piątek mieszkańców czterech kolejnych miejscowości. Płomienie zagrażają XVI-wiecznemu klasztorowi i parkowi narodowemu.

W Katalonii na północnym wschodzie władze zawiesiły biwakowanie i uprawianie sportu w okolicach 275 miejscowości, by zapobiec zagrożeniu pożarowemu, a także ograniczyły prace rolne z udziałem maszyn.

Także we Francji, w departamencie Żyrondy, 11 300 osób zostało ewakuowanych z powodu pożarów wokół Dune du Pilat i Landiras.

>>> ZOBACZ MAPĘ POŻARÓW W EUROPIE

Czy padną rekordy w Wielkiej Brytanii?

Meteorolodzy z AccuWeather prognozują, że z każdym dniem ciepło będzie się rozprzestrzeniać dalej na północ i wschód, docierając do Belgii, Holandii, Niemiec i Wielkiej Brytanii.

- Lipcowe rekordy temperatury wszech czasów są zagrożone, mogą zostać pobite lub wyrównane w całej Irlandii i Wielkiej Brytanii - powiedział Tyler Roys. - Dotyczy to poszczególnych miast, takich jak Birmingham, Dublin, Manchester i York - dodał.

Najwyższą dotąd temperaturę w Wielkiej Brytanii odnotowano w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Cambridge 25 lipca 2019 roku. Wyniosła 38,7 st. C.

Brytyjski urząd meteorologiczny Met Office w piątek po raz pierwszy w historii wydał ostrzeżenie najwyższego stopnia z powodu ekstremalnych upałów. Będzie ono obowiązywać w poniedziałek i we wtorek w Londynie oraz na dużych obszarach środkowej Anglii.

>>> Czytaj. Londyńczycy proszeni są o ograniczenie zużycia wody

Autorka/Autor:anw//rzw

Źródło: tvnmeteo.pl, accuweather.com, BBC, CNN, sciencedirect.com, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: wetteronline.de

Pozostałe wiadomości

Pogoda na jutro. Wtorek 18.06 na terenie całej Polski przyniesie opady deszczu, a w wielu regionach możliwe są również burze z gradem. W części kraju zrobi się upalnie, temperatura w cieniu osiągnie 30 stopni Celsjusza.

Pogoda na jutro - wtorek 18.06. Pojawi się pierwszy upał

Pogoda na jutro - wtorek 18.06. Pojawi się pierwszy upał

Źródło:
tvnmeteo.pl

W kilku województwach obowiązują ostrzeżenia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w związku z burzami, podczas których możliwe są obfite opady deszczu i grad. Synoptycy na najbliższe dni dla zapowiadają upały, w związku z czym również wydano ostrzeżenia. Temperatura w części kraju przekroczy 30 stopni Celsjusza.

Burze, grad, gorąco. IMGW ostrzega

Burze, grad, gorąco. IMGW ostrzega

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

W pogodzie w tym tygodniu będzie się działo. Czekają nas pierwsze upalne dni, choć nie wszyscy ich doświadczą. Nie zabraknie słońca, ale w prognozie widać nawałnice.

Nawałnice i afrykański żar. To będzie bardzo trudny tydzień

Nawałnice i afrykański żar. To będzie bardzo trudny tydzień

Źródło:
tvnmeteo.pl

Chiny zmagają się ze skutkami ekstremalnych zjawisk pogodowych, które przynoszą poważne powodzie na południowych obszarach i osunięcia ziemi, w których w ostatnich dniach zginęło co najmniej dziewięć osób. W północnych regionach rolniczych panuje z kolei susza, co może odbić się negatywnie na zbiorach.

40-stopniowe upały na północy, powodzie na południu. Zabici i zaginieni

40-stopniowe upały na północy, powodzie na południu. Zabici i zaginieni

Źródło:
PAP

Stan Michigan nawiedziły gwałtowne burze. W miejscowości Bloomingdale wiatr zdmuchnął stojącą w ogrodzie trampolinę. Mieszkaniec domu uchwycił ten moment na nagraniu.

Silnie wieje, nagle trampolina zaczyna fruwać. Nagranie

Silnie wieje, nagle trampolina zaczyna fruwać. Nagranie

Źródło:
Reuters, fox17online.com

Na Babiej Górze odkryto dwa nieznane dotąd naukowcom gatunki jastrzębców, roślin należących do rodziny astrowatych. Zostały uznane za gatunki endemiczne, a więc występujące tylko tam. Łacińskie określenie jednego z nich pochodzi od nazwy Babiogórskiego Parku Narodowego, który w tym roku obchodzi swoje 70-lecie.

Mamy w Polsce dwa nowe gatunki endemiczne

Mamy w Polsce dwa nowe gatunki endemiczne

Źródło:
PAP

Płynąca do Polski fala gorącego powietrza z Afryki napotka przeszkodę. Jak bardzo upalnie będzie? Co czeka nas w drugiej połowie czerwca i jak zacznie się lipiec? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: upał inny niż miał być

Pogoda na 16 dni: upał inny niż miał być

Źródło:
tvnmeteo.pl

Antycyklon afrykański nadciąga nad Włochy. Nadano mu imię sędziego z Piekła z "Boskiej komedii" Dantego, wyznaczającego miejsce grzesznym duszom. W szczycie upałów temperatura ma przekroczyć 40 stopni Celsjusza.

Nadciąga antycyklon Minos. Nadano mu imię sędziego z piekła Dantego

Nadciąga antycyklon Minos. Nadano mu imię sędziego z piekła Dantego

Źródło:
PAP, ilmeteo.it

Susza daje się we znaki rolnikom i spowodowała straty w plonach. W okresie od 11 kwietnia do 10 czerwca występowała na terenie 15 województw - podał w raporcie Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa (IUNG). Według ekspertów największe zagrożenie występowało wśród upraw zbóż jarych.

Susza rolnicza w 15 województwach. Gdzie wystąpiły największe niedobory wody

Susza rolnicza w 15 województwach. Gdzie wystąpiły największe niedobory wody

Źródło:
PAP, susza.iung.pulawy.pl

Corades yanacocha - tak nazwany został nowy gatunek motyla odkryty m.in. przez polskich naukowców pod Quito, stolicą Ekwadoru. Na ślad nowego owada badacze natknęli się podczas przeglądania zdjęć na portalu internetowym. "Trudno jest zrozumieć, jak przez tak długi czas okazały, jaskrawo ubarwiony gatunek motyla uchował się przed okiem badaczy" - czytamy na stronie Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Wpadli na trop nowego gatunku motyla dzięki zdjęciu w internecie

Wpadli na trop nowego gatunku motyla dzięki zdjęciu w internecie

Źródło:
uj.edu.pl

Pożar szaleje na terenie hrabstwa Los Angeles w stanie Kalifornia. Zmusił do ewakuacji 1200 osób, głównie urlopowiczów - poinformowały lokalne władze. Z ogniem walczy ponad 400 strażaków, wspomaganych przez ciężki sprzęt i samoloty.

Pożar w hrabstwie Los Angeles. Ewakuacja ponad 1000 osób

Pożar w hrabstwie Los Angeles. Ewakuacja ponad 1000 osób

Źródło:
Reuters, CNN, PAP,eu.usatoday.com

W czasie wyprawy na Marsa nerki astronautów mogą zostać niemal całkowicie zniszczone - wynika z badania przeprowadzonego przez zespół naukowców. Winne temu ma być głównie promieniowanie kosmiczne. Artykuł na ten temat został opublikowany na łamach "Nature Communications".

Wyprawa na Marsa. Nerki astronautów mogą nie przetrwać tak długiego lotu

Wyprawa na Marsa. Nerki astronautów mogą nie przetrwać tak długiego lotu

Źródło:
PAP, nature.com

Obfite opady deszczu spowodowały, że w środkowym Ekwadorze doszło do osunięcia ziemi. Zwały błota i skał zeszły z górskiego zbocza na drogę i domy. Zginęło co najmniej sześć osób, a 30 uznaje się za zaginione - podały władze tego kraju.

Po ulewach osunęła się ziemia. Nie żyje sześć osób

Po ulewach osunęła się ziemia. Nie żyje sześć osób

Źródło:
Reuters, PAP

Czternastu Jordańczyków zmarło w czasie hadżdżu, corocznej pielgrzymki muzułmanów do Mekki w Arabii Saudyjskiej. Przyczyną śmierci części z nich był udar cieplny - poinformowało jordańskie ministerstwo spraw zagranicznych. Władze ostrzegają przed bardzo wysoką temperaturą powietrza.

Pielgrzymi umierają od upału

Pielgrzymi umierają od upału

Źródło:
Reuters

Mieszkańcy kompleksu luksusowych apartamentowców w chilijskim nadmorskim kurorcie Vina del Mar żyją w strachu. Obawiają się zawalenia ich domów po tym, jak u podnóża jednego z bloków po ulewach otworzyła się głęboka na 30 metrów dziura. Budynek zawisł tuż nad przepaścią.

"Kładziemy się spać w strachu"

"Kładziemy się spać w strachu"

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Tegoroczne lato w Chorwacji ma być wyjątkowo gorące, co zwiększy ryzyko suszy i pożarów. Do walki z zapowiadanym "piekielnym" latem zaangażowano kilku tysięcy strażaków, a nawet wojsko.

Tysiące strażaków, wojsko, drony. Szykują się na "piekielne lato"

Tysiące strażaków, wojsko, drony. Szykują się na "piekielne lato"

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Burze słoneczne na Marsie mogą mieć wpływ na członków misji załogowych, którzy w przyszłości tam wyruszą. Badania przeprowadzone po dotarciu silnego rozbłysku słonecznego do Czerwonej Planety pokazały, że ludzie powinni być przygotowani na poważne dawki promieniowania. Naukowcy zaobserwowali także marsjańskie zorze.

Zorze na Marsie mogą być piękne, ale i niebezpieczne

Zorze na Marsie mogą być piękne, ale i niebezpieczne

Źródło:
JPL NASA, tvnmeteo.pl

Ulewne deszcze nawiedziły wschodni Meksyk. Oberwanie chmury trwało dwie godziny i spowodowało lokalne podtopienia. W mieście Tizimin podnoszący się poziom wody uwięził starszą kobietę w jej własnym domu. Konieczna była interwencja strażaków.

Padało dwie godziny. 90-latka zabrana z zalanego domu

Padało dwie godziny. 90-latka zabrana z zalanego domu

Źródło:
The Yucatan Times, El Univeral, ENEX

Ulewne deszcze nawiedziły w piątek japońską wyspę Okinawa. Opady były tak intensywne, że drogi zamieniały się w rzeki, co znacznie utrudniało podróż - auta utknęły w korkach. Władze wydały ostrzeżenia meteorologiczne dla mieszkańców, a także nakazy ewakuacji.

Okinawa pod wodą. Spadło rekordowo dużo deszczu

Okinawa pod wodą. Spadło rekordowo dużo deszczu

Źródło:
Okinawa Times, ENEX, NHK

El Nino oficjalnie dobiegło końca, a to, co po nim nastąpi, może wstrząsnąć pogodą na całym świecie - donosi CNN. Stany Zjednoczone mogą doświadczyć wyjątkowo gorącego lata, obfitującego w huragany.

El Nino oficjalnie dobiegło końca. Amerykanie drżą

El Nino oficjalnie dobiegło końca. Amerykanie drżą

Źródło:
Reuters, cpc.ncep.noaa.gov

1344 metry - na taką głębokość zanurkował pewien żółw skórzasty z rejonu Wysp Salomona. Jeśli wynik ten zostanie potwierdzony badaniami naukowymi, zostanie uznany za rekord Guinnessa.

"Spektakularny" wyczyn żółwia może trafić do Księgi rekordów Guinnessa

"Spektakularny" wyczyn żółwia może trafić do Księgi rekordów Guinnessa

Źródło:
livescience.com, tvnmeteo.pl

Trwa usuwanie skutków nawałnic i powodzi, jakie w weekend nawiedziły południe i wschód Austrii. Wstępnie straty szacuje się na co najmniej pięć milionów euro. W pomoc poszkodowanym zaangażował się rząd oraz organizacje pozarządowe i osoby prywatne.

Największe opady od 40 lat. Tysiące zalanych domów w Austrii

Największe opady od 40 lat. Tysiące zalanych domów w Austrii

Źródło:
PAP

Powrót kapsuły Starliner z dwojgiem astronautów na pokładzie został po raz kolejny przesunięty. Amerykanie mają wrócić na Ziemię nie wcześniej niż 22 czerwca - podała w piątek NASA.

Pechowa misja. Powrót astronautów znów przełożony

Pechowa misja. Powrót astronautów znów przełożony

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Gwałtowne burze przetoczyły się w nocy z czwartku na piątek przez Rumunię. W różnych częściach kraju mocno padało i silnie wiało, co doprowadziło do poważnych zniszczeń.

Grad dziurawił elewacje i szyby samochodów, deszcz zamienił stolicę w "małą Wenecję"

Grad dziurawił elewacje i szyby samochodów, deszcz zamienił stolicę w "małą Wenecję"

Źródło:
ENEX

Żmija nosoroga ugryzła siedmioletnie dziecko w Chorwacji. Ten silnie jadowity gatunek staje się coraz większym problemem nie tylko w okolicach Splitu, gdzie doszło do ataku - węże te znajdowane są coraz bliżej ludzkich siedzib także w innych popularnych wśród turystów regionach.

Najbardziej jadowity wąż Europy ukąsił dziecko w Chorwacji

Najbardziej jadowity wąż Europy ukąsił dziecko w Chorwacji

Źródło:
PAP, Dnevnik, TPortal

W Tajlandii urodziły się bliźnięta słoni. Ciąża bliźniacza u tego gatunku jest niezwykle rzadka. - To cud - powiedziała w rozmowie z BBC weterynarz Lardthongtare Meepan, która odbierała poród.

Urodziły się bliźnięta słoni. "To cud"

Urodziły się bliźnięta słoni. "To cud"

Źródło:
BBC

NASA wyróżniła zdjęcie zorzy polarnej i obserwatorium na Śnieżce tytułem fotografii dnia. Zdjęcie powstało spontanicznie i dzięki ogromnemu szczęściu - mówi jego autor, Daniel Koszela. Jak podkreśla zorza, którą uwiecznił, "przejdzie do historii".

Zjawisko, które "przejdzie do historii". NASA wyróżnia zdjęcie Polaka

Zjawisko, które "przejdzie do historii". NASA wyróżnia zdjęcie Polaka

Źródło:
PAP

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej podsumował maj pod względem temperatury i opadów atmosferycznych. Z raportu wynika, że był to miesiąc ekstremalnie ciepły - ze średnią temperaturą wynoszącą 16 stopni Celsjusza. A jak wyglądały kwestie związane z opadami?

Maj 2024 roku był w Polsce ekstremalnie ciepły

Maj 2024 roku był w Polsce ekstremalnie ciepły

Źródło:
IMGW