Upały w Europie. Nadciągająca fala upałów może być jedną z najgorszych

Źródło:
tvnmeteo.pl, accuweather.com, BBC, CNN, sciencedirect.com, Reuters

Zewsząd spływają ostrzeżenia przed falą upałów. Czy długotrwałe, ekstremalne zjawisko pogodowe może zebrać śmiertelne żniwo na naszym kontynencie, porównywalne z tym sprzed 19 lat, kiedy dziesiątki tysięcy Europejczyków zmarły z powodu gorąca? - Ta fala upałów na południu Europy, te wysokie temperatury, będą się utrzymywać przez dłuższy czas, przynajmniej do końca lipca - przewidywał w rozmowie z tvnmeteo.pl doktor Michał Marosz z IMGW-PIB.

Fala upałów, która w sierpniu 2003 roku nawiedziła Europę, była bezprecedensowa. Według badań przeprowadzonych przez francuskich i szwajcarskich naukowców liczba ofiar śmiertelnych przekroczyła wówczas 70 tysięcy. Czy nadchodząca fala upałów może być równie niebezpieczna jak ta sprzed 19 lat?

- Wysoka temperatura rzeczywiście na południu Europy będzie się dłużej utrzymywać. Czy sytuacja będzie taka jak 2003 roku, kiedy z powodu upałów zmarło kilkadziesiąt tysięcy osób, nie wiadomo - przyznał w rozmowie z portalem tvnmeteo.pl Michał Marosz, kierownik gdyńskiego Zakładu Meteorologii, Klimatologii i Ochrony Atmosfery Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowego Instytutu Badawczego..

Setki osób zostało ewakuowanych z domów w wyniku pożarów we Francji, Hiszpanii i Portugalii w piątek, w wielu miejscach nie słabną też upały. Instytuty meteorologiczne wydają ostrzeżenia zdrowotne na najbliższe dni.

Piekielnie gorąco na Półwyspie Iberyjskim

Wśród zmagających się z upałami są mieszkańcy Półwyspu Iberyjskiego. W wielu regionach temperatura przekraczała tam w czwartek 40 stopni Celsjusza. Jak zauważają meteorolodzy, w Madrycie i Lizbonie taka aura utrzymuje się od piątku 8 lipca.

Hiszpańska Sewilla jest jednym z najgorętszych europejskich miast. Tam osiem dni z rzędu temperatura była wyższa niż 41 st. C. Według niemieckiego serwisu meteorologicznego wetteronline.de w czwartek w Hiszpanii najgoręcej było w miejscowościach: Morón de la Frontera, Mérida i Talavera de la Reina. Tam termometry pokazały 45 st. C.

Temperatura maksymalna 14 lipca w Hiszpanii wetteronline.de

Podczas gdy temperatury spadły nieco w Portugalii, nadal spodziewano się, że w niektórych miejscach przekroczą 40 stopni Celsjusza, z pięcioma okręgami objętymi czerwonym alarmem.

Fala upałów w Europie będzie długa i rozległa

Zdaniem ekspertów z AccuWeather upały w ciągu tygodnia mają objąć we władanie niemal całą Europę. - Istnieje obawa, że ta spiekota może przerodzić się w falę upałów, która potrwa 20 lub więcej dni w wielu europejskich krajach: od Portugalii po centralną Francję i centralne regiony południowo-wschodniej Europy - powiedział Tyler Roys, starszy meteorolog AccuWeather. Dodał, że taka wysoka temperatura może utrzymać się do końca lipca, a nawet w sierpniu. - Dotyczy to Węgier, wschodniej Chorwacji, wschodniej Bośni, Serbii, południowej Rumunii i północnej Bułgarii - wyliczał meteorolog.

Zdaniem Roysa dotkliwość nadchodzących upałów może okazać się porównywalna z falą z 2003 roku, kiedy to kilkadziesiąt tysięcy osób zmarło z powodu gorąca.

- Ta fala upałów będzie faktycznie długa. Nie będzie ona jednak jednorodna w Europie, co wskazują wyniki modelu GFS - skomentował w rozmowie z tvnmeteo.pl dr Michał Marosz. Dodał, że będzie ona w miarę stabilna w Hiszpanii i na południu Europy do 17 lipca. - Później zacznie się przemieszczać w kierunku Francji. W poniedziałek 18 lipca obejmie zachodnią Francję i częściowo Niemcy oraz Anglię - wyjaśnił.

A co z Polską?

- Ten upał dotrze również do Polski, ale u nas temperatura nie będzie aż tak wysoka, przekroczy 30 stopni na południu i na południowym zachodzie Polski - zauważył dr Marosz.

Ekspert powiedział, że wysokie wartości na termometrach będą utrzymywać się w Hiszpanii, we Włoszech, na Bałkanach do 24 lipca. - Od 24 lipca ten upał zacznie nieco słabnąć na zachodzie Europy, ale nadal będzie bardzo gorąco - dodał.

Podkreślił, że to są prognozy i mogą się jeszcze zmienić. - Ta fala upałów na południu Europy, te wysokie temperatury, będą się utrzymywać przez dłuższy czas, ale to, czy zostaną pobite rekordy ciepła, ciężko jednoznacznie stwierdzić - przyznał.

- Tegoroczne lato daje się we znaki na południu Europy - skonkludował.

Spiekota we Francji i Włoszech. Pad "ledwie zipie"

Najgorsza susza od ponad 70 lat spowodowała, że najdłuższa włoska rzeka, Pad, miejscami ledwo zipie - jak to opisała Agencja Reutera. Włochy ogłosiły stan wyjątkowy wzdłuż rzeki.

Z prognoz AccuWeather wynika, że w Paryżu temperatura w weekend i na początku przyszłego tygodnia może zbliżyć się do 40 st. C. Kiedy tak wysokie wartości odnotowywano podczas fali upałów w 2019 roku, władze pozwoliły paryżanom chłodzić się w fontannie Trocadero w pobliżu wieży Eiffla. Ten środek może zostać ponownie podjęty w nadchodzących dniach.

Nadciągające upały porównuje się we Francji z tymi, które nawiedziły Europę w 1757 roku. Był to najgorętszy lipiec w historii Paryża ze średnią temperaturą wynoszącą 25 st. C (podczas fali upałów w 2006 roku wartość ta wynosiła 24,8 st. C). 14 lipca 1757 roku termometry pokazały 37,5 st. C. 

Ekstremalnym upałom towarzyszą pożary

Ekstremalnie doświadczane upałami kraje - Portugalia i Hiszpania - od wielu dni walczą z potężnymi pożarami. Rząd Portugalii ogłosił stan podwyższonej gotowości w związku z wysoką temperaturą i szalejącym ogniem - podaje Associated Press. Z 17 pożarami w tym kraju walczyło w piątek ponad 1000 strażaków.

Także w Hiszpanii doliczono się tego dnia 17 pożarów w przyrodzie. Pożary w części Estremadury, która graniczy z Portugalią, oraz w centralnym regionie Kastylia i Leon, zmusiły do ewakuacji w nocy z czwartku na piątek mieszkańców czterech kolejnych miejscowości. Płomienie zagrażają XVI-wiecznemu klasztorowi i parkowi narodowemu.

W Katalonii na północnym wschodzie władze zawiesiły biwakowanie i uprawianie sportu w okolicach 275 miejscowości, by zapobiec zagrożeniu pożarowemu, a także ograniczyły prace rolne z udziałem maszyn.

Także we Francji, w departamencie Żyrondy, 11 300 osób zostało ewakuowanych z powodu pożarów wokół Dune du Pilat i Landiras.

>>> ZOBACZ MAPĘ POŻARÓW W EUROPIE

Czy padną rekordy w Wielkiej Brytanii?

Meteorolodzy z AccuWeather prognozują, że z każdym dniem ciepło będzie się rozprzestrzeniać dalej na północ i wschód, docierając do Belgii, Holandii, Niemiec i Wielkiej Brytanii.

- Lipcowe rekordy temperatury wszech czasów są zagrożone, mogą zostać pobite lub wyrównane w całej Irlandii i Wielkiej Brytanii - powiedział Tyler Roys. - Dotyczy to poszczególnych miast, takich jak Birmingham, Dublin, Manchester i York - dodał.

Najwyższą dotąd temperaturę w Wielkiej Brytanii odnotowano w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Cambridge 25 lipca 2019 roku. Wyniosła 38,7 st. C.

Brytyjski urząd meteorologiczny Met Office w piątek po raz pierwszy w historii wydał ostrzeżenie najwyższego stopnia z powodu ekstremalnych upałów. Będzie ono obowiązywać w poniedziałek i we wtorek w Londynie oraz na dużych obszarach środkowej Anglii.

>>> Czytaj. Londyńczycy proszeni są o ograniczenie zużycia wody

Autorka/Autor:anw//rzw

Źródło: tvnmeteo.pl, accuweather.com, BBC, CNN, sciencedirect.com, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: wetteronline.de

Pozostałe wiadomości

Gdzie jest burza? W sobotę 13.07 nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Śledź aktualną sytuację pogodową na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Grzmi, pada i mocno wieje

Gdzie jest burza? Grzmi, pada i mocno wieje

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed burzami. Podczas wyładowań może sypnąć gradem. Obowiązują też żółte alarmy przed silnym deszczem z burzami. Sprawdź, gdzie aura będzie groźna.

W burzach będzie ulewnie padać. W mocy pomarańczowe i żółte alarmy

W burzach będzie ulewnie padać. W mocy pomarańczowe i żółte alarmy

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ogłosiło alert na terenie pięciu województw w związku z prognozowanymi burzami, intensywnymi opadami deszczu i silnym wiatrem. Służby ostrzegają, że może dochodzić do podtopień.

Alert RCB dla pięciu województw. "Możliwe podtopienia"

Alert RCB dla pięciu województw. "Możliwe podtopienia"

Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

We Włoszech żar leje się z nieba. Władze odnotowały pierwsze tego lata zgony, których najbardziej prawdopodobną przyczyną był upał. W 11 miastach obowiązuje najwyższy, czerwony alert przed spiekotą. Media apelują do turystów o ostrożność podczas zwiedzania zabytków.

Antycyklon Charon we Włoszech. Gorąco zabiło dwie osoby

Antycyklon Charon we Włoszech. Gorąco zabiło dwie osoby

Źródło:
PAP, ilmeteo.it

Gwałtowne burze przetoczyły się w piątek i w nocy z piątku na sobotę przez Polskę. Towarzyszący wyładowaniom silny wiatr zrywał dachy z budynków, powalał drzewa. Szczególnie niebezpiecznie było w Tomaszowie Mazowieckim (Łódzkie), gdzie w wyniku nawałnicy porwało dach i zniszczyło elewację centrum handlowego.

Ranni, zerwane dachy, powalone drzewa. Ponad pięć tysięcy interwencji po nawałnicach

Ranni, zerwane dachy, powalone drzewa. Ponad pięć tysięcy interwencji po nawałnicach

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP, TVN24

Z powodu nawałnicy, która spowodowała znaczne uszkodzenia drzewostanu, wprowadzono okresowy zakaz wstępu do lasów w trzech leśnictwach w województwie warmińsko-mazurskim. Ma on obowiązywać do końca lipca.

Zakaz wstępu do lasów w części jednego województwa

Zakaz wstępu do lasów w części jednego województwa

Źródło:
PAP

Podczas burzy w Tomaszowie Mazowieckim (województwo łódzkie) w piątek wiatr zerwał dach i zniszczył elewację centrum handlowego przy placu Kościuszki. Nikt nie został poszkodowany - przekazała straż pożarna. Strażacy w regionie interweniowali blisko 500 razy.

Nawałnica zdemolowała centrum handlowe

Nawałnica zdemolowała centrum handlowe

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Bałkany od początku tygodnia mierzą się z kolejną tego lata falą gorąca. W całej Chorwacji obowiązują alerty najwyższego stopnia. W Bułgarii upały spowodowały duży wzrost zagrożenia pożarowego, według straży pożarnej codziennie wybucha co najmniej 10 kolejnych, przy granicy z Turcją spłonęło kilkanaście domów.

Czerwony alert w Chorwacji, wiele pożarów i spalone domy w Bułgarii

Czerwony alert w Chorwacji, wiele pożarów i spalone domy w Bułgarii

Źródło:
PAP

Burzowa noc w Warszawie. Straż pożarna odnotowała ponad 170 interwencji w związku z pogodą - przekazał oficer prasowy miejskiej straży pożarnej. Jak mówił, na ulicy Popiełuszki na jadący samochód spadło drzewo. Strażacy wyciągnęli cztery osoby. - Dla nas ta noc jeszcze się nie skończyła - zaznaczył. Zdjęcia i nagrania otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Tak wygląda Warszawa po burzach

Tak wygląda Warszawa po burzach

Źródło:
TVN24

Piątkowa nawałnica nad Łodzią spowodowała poważne zniszczenia i sparaliżowała ruch w mieście. Przelewająca się woda doprowadziła do zerwania mostu przy ul. Siewnej.

Zerwany most po nawałnicy

Zerwany most po nawałnicy

Źródło:
TVN24

Pogoda na dziś. W sobotę należy spodziewać się burz na przeważającym terenie Polski. Na termometrach zobaczymy od 23 do 33 stopni Celsjusza. Aura niekorzystnie wpłynie na nasze samopoczucie.

Pogoda na dziś - sobota 13.07. Groźne zjawiska w większości kraju

Pogoda na dziś - sobota 13.07. Groźne zjawiska w większości kraju

Źródło:
tvnmeteo.pl
Co pogoda robi nam z mózgiem?

Co pogoda robi nam z mózgiem?

Źródło:
Magazyn TVN24
Premium

Przed nami gorący weekend, nie zabraknie też gwałtownych zjawisk w postaci burz. Nowy tydzień nie przyniesie ulgi od spiekoty. We wtorek temperatura może sięgnąć miejscami 34 stopni.

Sobota z gwałtownymi burzami, wtorek z tropikalnym żarem. Pogoda na 5 dni

Sobota z gwałtownymi burzami, wtorek z tropikalnym żarem. Pogoda na 5 dni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Ulewne deszcze spowodowały, że w czwartek w Tatrach na Słowacji zeszła lawina błotna, w której życie straciły dwie kobiety. Na zdjęciach z miejsca zdarzenia widać, w jak trudnych warunkach musieli pracować ratownicy.

Lawina błotna w Tatrach. Zdjęcia z miejsca zdarzenia

Lawina błotna w Tatrach. Zdjęcia z miejsca zdarzenia

Źródło:
PAP, TVN24

Po ulewnych deszczach na ulicach miast meksykańskiego stanu Tamaulipas pojawiło się co najmniej 200 krokodyli - przekazały lokalne władze. Gady zostały odłowione i przeniesione w bezpieczne miejsce. Podkreślono jednak, że kolejne osobniki można nadal spotkać na obszarach zaludnionych.

Ponad 200 krokodyli na ulicach. Wszystko przez ulewy

Ponad 200 krokodyli na ulicach. Wszystko przez ulewy

Źródło:
CNN, CBS News

W czasie rutynowej misji rakiety Falcon 9 firmy SpaceX silnik drugiego stopnia uległ awarii - poinformował w piątek Reuters. To spowodowało, że Starlinki zostały umieszczone na niższej wysokości, niż planowano. Według agencji, to pierwsza usterka w rakiecie nośnej od ponad siedmiu lat.

Awaria silnika rakiety Falcon 9. Starlinki niżej niż zwykle

Awaria silnika rakiety Falcon 9. Starlinki niżej niż zwykle

Źródło:
PAP, Reuters

Stado grindwali długopłetwych zostało wyrzucone na brzeg szkockiego archipelagu Orkadów. Gdy weterynarze przybyli na miejsce, 65 spośród 77 osobników już nie żyło. Mimo wysiłków lekarzy i wolontariuszy, nie udało się uratować także pozostałych zwierząt. Podjęto decyzję o eutanazji.

Morze wyrzuciło na szkocki brzeg stado waleni. 77 zwierząt nie żyje

Morze wyrzuciło na szkocki brzeg stado waleni. 77 zwierząt nie żyje

Źródło:
PAP, BDMLR

Lawina ziemna zepchnęła dwa autobusy do rzeki w Nepalu. Pojazdami poruszało się ponad 60 osób, spośród których większość wciąż uznawana jest za zaginione. Akcję ratunkową utrudnia padający bez przerwy deszcz.

Lawina zepchnęła dwa autobusy do rzeki. Poszukują 60 osób

Lawina zepchnęła dwa autobusy do rzeki. Poszukują 60 osób

Źródło:
PAP, The Kathmandu Post

Trąba powietrzna pojawiła się w czwartek w powiecie suskim (Małopolskie). W związku z pogodą straż pożarna interweniowała w regionie prawie 400 razy.

Trąba powietrzna nad Małopolską. Nagranie

Trąba powietrzna nad Małopolską. Nagranie

Źródło:
tvnmeteo.pl, TVN24, Kontakt 24

Co czeka nas w pogodzie pod koniec lata i jesienią? Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) opublikował długoterminową prognozę eksperymentalną na sierpień, wrzesień, październik i listopad. Dwa miesiące okażą się cieplejsze niż zazwyczaj, a dwa - bardziej wilgotne.

Gorąco wam? Może prognoza na jesień 2024 trochę was ochłodzi

Gorąco wam? Może prognoza na jesień 2024 trochę was ochłodzi

Źródło:
IMGW

U wybrzeży Japonii uratowana została kobieta, która przez 36 godzin dryfowała na morzu. Unosząc się na wodzie dzięki asekuracyjnej bojce, pokonała kilkaset kilometrów. Jej życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Dryfowała na bojce przez 36 godzin. Porwana przez fale kobieta uratowana

Dryfowała na bojce przez 36 godzin. Porwana przez fale kobieta uratowana

Źródło:
PAP, The Guardian

Pierwszy start rakiety Ariane 6 był widoczny na polskim niebie. Nietypowa smuga towarzysząca przelotowi okazała się efektem problemów technicznych, do których doszło podczas lotu. Materiały otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Historyczny moment i poważna awaria widoczne na polskim niebie

Historyczny moment i poważna awaria widoczne na polskim niebie

Źródło:
Z głową w gwiazdach, Kontakt 24, tvnmeteo.pl

19 osób zmarło na skutek udaru słonecznego w Japonii, z czego sześć w samym Tokio. Od początku lipca kraj mierzy się z falą upałów - w niedzielę w mieście Shizuoka termometry pokazały 40 stopni Celsjusza. Jak ostrzegła Japońska Agencja Meteorologiczna, gorąco połączone z wysoką wilgotnością jest szczególnie niebezpieczne dla zdrowia.

Padły rekordy gorąca, ludzie trafili do szpitali. 19 osób nie żyje

Padły rekordy gorąca, ludzie trafili do szpitali. 19 osób nie żyje

Źródło:
CNA, NHK, The Japan Times

Osuwisko zabiło co najmniej 23 osoby na indonezyjskiej wyspie Celebes. Doszło do niego w niedzielę po ulewnych opadach deszczu. W regionie trwa akcja poszukiwawcza - zaginionych pozostaje 35 osób.

"Przez jakieś 50 metrów ciągnęła mnie poruszająca się ziemia. Było całkowicie ciemno, wszyscy nie żyją"

"Przez jakieś 50 metrów ciągnęła mnie poruszająca się ziemia. Było całkowicie ciemno, wszyscy nie żyją"

Źródło:
Reuters, PAP

Europejska Agencja Kosmiczna potwierdziła sukces pierwszego lotu rakiety Ariane 6. Nie obyło się bez problemów - w trakcie umieszczania satelitów na orbicie doszło do awarii jednego z systemów. Pojazd ma zapewnić Europie niezależny dostęp do przestrzeni kosmicznej i możliwość wynoszenia różnorodnych ładunków na orbitę.

Pierwszy start Ariane 6. "Europa wróciła w kosmos", ale nie bez anomalii

Pierwszy start Ariane 6. "Europa wróciła w kosmos", ale nie bez anomalii

Aktualizacja:
Źródło:
ESA, PAP, space.com, Reuters, tvnmeteo.pl

W Andach Peruwiańskich zostały znalezione zwłoki amerykańskiego alpinisty, który w 2002 roku zginął podczas próby wejścia na szczyt Huascaran na zachodzie Peru. Lawina zabiła wówczas wszystkich trzech uczestników wyprawy, ciała jednego z nich wciąż nie odnaleziono.

Zginął 22 lata temu. Znaleziono zmumifikowane ciało alpinisty

Zginął 22 lata temu. Znaleziono zmumifikowane ciało alpinisty

Źródło:
PAP

Turysta z Hiszpanii zginął w niedzielę w Parku Narodowym Pilanesberg w RPA. Mężczyznę stratowały słonie. Stało się to po tym, jak zbyt blisko podszedł do stada zwierząt z młodymi - poinformowała we wtorek tamtejsza policja.

Słonie stratowały turystę na śmierć. "Nie posłuchał ostrzeżeń"

Słonie stratowały turystę na śmierć. "Nie posłuchał ostrzeżeń"

Źródło:
PAP