TVN Meteo | Świat

COVID-19 może być śmiertelnym zagrożeniem dla niezaszczepionych kobiet w ciąży

TVN Meteo | Świat

Autor:
kw
Źródło:
PAP
Profesor Zimmer: rekomendujemy ciężarnym szczepienie po 16 tygodniu ciąży. Ale wcześniej też możnaTVN24
wideo 2/20
TVN24Profesor Zimmer: rekomendujemy ciężarnym szczepienie po 16 tygodniu ciąży. Ale wcześniej też można

Brytyjscy lekarze przekonują - ciąża nie jest przeciwwskazaniem do przyjęcia szczepionki przeciwko COVID-19. Co więcej, szczepionka jest zalecana, ponieważ może uchronić przed poważnymi konsekwencjami choroby, które niejednokrotnie mogą zakończyć się śmiercią.

Niezaszczepione kobiety w ciąży stanowią w Anglii prawie co piątą osobę będącą w stanie krytycznym z powodu COVID-19 - alarmuje National Health Service (NHS). Zakażenie to może być dla nich śmiertelnym zagrożeniem - przekonuje profesor Krzysztof Pyrć z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Ciąża nie jest przeciwskazaniem do szczepienia przeciwko COVID-19

NHS i brytyjscy eksperci namawiają kobiety w ciąży do tego, żeby się zaszczepiły przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 tak szybko, jak tylko jest to możliwe. Ciąża nie jest przeciwskazaniem do takiego szczepienia, podobnie jak i przeciwko grypie sezonowej. Szczepionka nie stwarza też zagrożenia dla zdrowia zarówno kobiety, jak i płodu, wręcz przeciwnie - może uchronić przed ciężkim zakażeniem.

- Nieproporcjonalnie duża liczba niezaszczepionych kobiet w ciąży znajdujących się na oddziale intensywnej terapii przekonuje, jak poważnym ryzykiem u kobiet w ciąży jest ciężki przebieg COVID-19 - stwierdził doktor Edward Morris, prezes Royal College of Obstetricians and Gynecologists.

Również wirusolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie prof. Krzysztof Pyrć przekonuje na Twitterze, że COVID-19 stanowi śmiertelne zagrożenie głównie dla osób z grupy ryzyka, takich na przykład jak kobiety w ciąży.

Badania z Anglii, sytuacja w USA

Według NHS obserwacje 100 tysięcy kobiet w ciąży w Anglii i Szkocji oraz 160 tysięcy kobiet oczekujących dziecka w Stanach Zjednoczonych wykazały, że nie ma zagrożenia dla płodu. Jacqueline Dunkley-Bent, naczelna położna Anglii, zapewnia kobiety w ciąży, że "szczepionka przeciwko COVID-19 czyni ciebie oraz twoje dziecko bezpiecznym i może uchronić przed hospitalizacją".

Szczepienia przeciwko COVID-19 są rekomendowane przez brytyjskie towarzystwo położników i ginekologów i organizacje położnych. Do szczepień tych od sierpnia 2021 roku namawia także amerykańskie Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) w Atlancie.

W USA nadal jednak wśród kobiet w ciąży mniejsze jest zainteresowanie szczepieniami przeciwko COVID-19 niż w całej populacji. Z danych opublikowanych 18 września 2021 roku wynika, że dotąd 31 procent Amerykanek zaszczepiło się dwiema dawkami przed zajściem w ciążę lub w okresie ciąży.

Autor:kw

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock